Thomann'dan Alışveriş

Evet dediğiniz gibi işledi süreç. Ukim'e gidince ödeyeceğim net vergi miktarı sisteme girildi ardından bikaç basamak sonrasında ise son durum bu: "İZMİR KARGO İŞL.MRK. Merkezine Sevk İşlemi Gerçekleşti. " Ayrıyetten thomann'dan da kargomun dağıtımda olduğu mailini aldım.
Sanırım geriye sadece paketin önce İzmir'e, ordan da adresime gelmesi kaldı.
Gitar bugün elime geldi. Herhangi bir ekstra durum olmadı.

Güzel gunlerde kullanın. Ben de 12 inch bir hoparlör almak istiyorum. Ne kadar tuttu vergiler sakıncası yoksa. Yüzde olarak en azından.
Tam olarak yüzde 18. Tabi bu oran gitar için geçerli, diğer ürünlerde ekstra bir vergi geliyor mu bilmiyorum. Ukimde açılmasından kaynaklı ekstra 4,5 TL ile üç aşağı beş yukarı hesapladığım ücreti ödedim kapıda. Yalnız nakit bulundırmanızı tavsiye ederim çünkü bana getiren arkadaşta post cihazı yoktu, nolur nolmaz nakit ayırmıştım kenara o şekilde ödedim.

Tam olarak yüzde 18. Tabi bu oran gitar için geçerli, diğer ürünlerde ekstra bir vergi geliyor mu bilmiyorum. Ukimde açılmasından kaynaklı ekstra 4,5 TL ile üç aşağı beş yukarı hesapladığım ücreti ödedim kapıda. Yalnız nakit bulundırmanızı tavsiye ederim çünkü bana getiren arkadaşta post cihazı yoktu, nolur nolmaz nakit ayırmıştım kenara o şekilde ödedim.

Teşekkürler. %18 AB ülkeleri için sanırım. Diğer ülkelerde %20 civarı.

Herkese selam, bugün-yarın Thomann'dan birkaç şey satın alacağım, tax free olayı hakkında bilgim yok da, alacağım ürünleri Tax Free alabilmem için ne gerekli acaba? (Şuan Avrupadayım, buraya yollatacağım, fakat fatura adresini Türkiye'deki adresimi vereceğim.)

Kargoyla olmuyor bildiğim kadarıyla ürünü gidip mağazan almalısınız. Ve satın alırken kasada faturanın tax free için uygun kesilmesini talep etmelisiniz. Tabi satın aldığınız ülke(Almanya olduğunu varsayıyıorum.) vatandaşı veya oturma izniniz bululnmaması gerekli diye biliyorum. Ücret iadeside ya kendiniz uğraşıyorsunuz(zahmetli olduğunu duydum) yada büyük şehirlerin havalimanlarında global blue gibi aracı firmalar var belli bir komisyon ile ücreti size veriyorlar hatta sitelerinde ne kadar iade alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.
Bildiğim kadarıyla eğer Almanyadan Ab üyesii herhangi bir ülkeye internetten alışveriş yaparsanız vergi indiriminiz veya vergi masrafı çıkmaz. Ab üyesi dışında bir ülkeye alışveriş yaparsanız zaten ödeme ekranın Almanya KDV sini düşürüp öyle ödeme yaparsınız. Bulunduğunuz ülkenin vergi kurallarına göre verginizi öder/ödemezsiniz ürününüzü alırsınız

Kargoyla olmuyor bildiğim kadarıyla ürünü gidip mağazan almalısınız. Ve satın alırken kasada faturanın tax free için uygun kesilmesini talep etmelisiniz. Tabi satın aldığınız ülke(Almanya olduğunu varsayıyıorum.) vatandaşı veya oturma izniniz bululnmaması gerekli diye biliyorum. Ücret iadeside ya kendiniz uğraşıyorsunuz(zahmetli olduğunu duydum) yada büyük şehirlerin havalimanlarında global blue gibi aracı firmalar var belli bir komisyon ile ücreti size veriyorlar hatta sitelerinde ne kadar iade alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.
Bildiğim kadarıyla eğer Almanyadan Ab üyesii herhangi bir ülkeye internetten alışveriş yaparsanız vergi indiriminiz veya vergi masrafı çıkmaz. Ab üyesi dışında bir ülkeye alışveriş yaparsanız zaten ödeme ekranın Almanya KDV sini düşürüp öyle ödeme yaparsınız. Bulunduğunuz ülkenin vergi kurallarına göre verginizi öder/ödemezsiniz ürününüzü alırsınız
Thomann’a mail yazdım. Faturayı yazarken company ismini girdiğinizde vergi numarası çıkıyor, onu girmem gerekliymiş, bir de gönderi yapılan ile faturadaki kişi isimleri aynı olmalıymış, bu işlemler tamamlandığında alabilirsiniz dediler. Fakat yine de oturma izni olmaması gerekiyorsa sıkıntı :/ Gitti güzelim vergileeeer!!

Thomann’a mail yazdım. Faturayı yazarken company ismini girdiğinizde vergi numarası çıkıyor, onu girmem gerekliymiş, bir de gönderi yapılan ile faturadaki kişi isimleri aynı olmalıymış, bu işlemler tamamlandığında alabilirsiniz dediler. Fakat yine de oturma izni olmaması gerekiyorsa sıkıntı :/ Gitti güzelim vergileeeer!!
İşte oturma izni mevzusundan çok emin değilim. Bir araştırın internetten derim.

Thomandaki teslimat bedeli hariç fiyatı; VAT (KDV) dahil ise fiyatı 1,2'e böl. Sonra 1,18 ile çarp. Teslimat bedelini en son ekle. Teslimat bedeli hariç 1500Euro'dan düşük ve toplam ağırlık 30kg'dan az olmak koşulu ile şehrinizin PTT gümrük kontrolünden (yukarda bahsettiğim %18lik KDV bedelini Gelir Dairesine ödeyerek makbuzunu PTT'e götürerek) yada PTT evinizin kapısından alabilirsiniz.
Yurtdışından Tax Free ile almak isteyenler özelden yazabilir.

Selamlar arkadaşlar bende thomanndan mixer sipariş etmeyi düşünüyorum merak ettigim şu birkaç ürün daha eklemek istiyorum yanına kulaklik amfisi, kulaklık, mikrofon gibi ayni üründen birden fazla sipariş edersem örneğin 2tane problem yasar mıyım acaba? Bilgisi olan arkadaslar yardımcı olabilir mi

Thomandaki teslimat bedeli hariç fiyatı; VAT (KDV) dahil ise fiyatı 1,2'e böl. Sonra 1,18 ile çarp. Teslimat bedelini en son ekle. Teslimat bedeli hariç 1500Euro'dan düşük ve toplam ağırlık 30kg'dan az olmak koşulu ile şehrinizin PTT gümrük kontrolünden (yukarda bahsettiğim %18lik KDV bedelini Gelir Dairesine ödeyerek makbuzunu PTT'e götürerek) yada PTT evinizin kapısından alabilirsiniz.
Yurtdışından Tax Free ile almak isteyenler özelden yazabilir.
Selamlar, 1.20 değil 1.19 VAT (bizdeki KDV), tabi ülke almanya seçili ise (yukarıdaki bayrak Almanya ise), TR seçili ise (Bayrak TR ve kur TL ise) +%18 kdv + 30 euro (30 kg geçmiyorsa, TR distribütörlerinin ürünleri değilse -Yamaha,Fender,Gibson vs-.. Son düzeltme vergi hariç fiyat 1500 euroyu geçmemeli.

Selamlar, 1.20 değil 1.19 VAT (bizdeki KDV), tabi ülke almanya seçili ise (yukarıdaki bayrak Almanya ise), TR seçili ise (Bayrak TR ve kur TL ise) +%18 kdv + 30 euro (30 kg geçmiyorsa, TR distribütörlerinin ürünleri değilse -Yamaha,Fender,Gibson vs-.. Son düzeltme vergi hariç fiyat 1500 euroyu geçmemeli.
Selamlar hocam. Ben de bu yakınlarda peavey 6505+ modelini sipariş etmeyi düşünüyorum. TL fiyatı olarak 4444 lira görünüyor. Hadi diyelim %18 KDV'sine de razı oldum. Bir de üstüne Özel Tüketim Vergisi ödemem gerekiyor mu? Bilginiz var mı bu konuda. Yotube'da bir kullanıcı böyle bir şeyin olabileceğini belirtmiş.

Arkadaşlar şu anda Ankara Pim'in önündeyim. Bir adet Ibanez TSA15H kafa amfisi aldım Thomann'dan. Daha depodan çıkmadığı için bekle dediler. Görevli bayan ne var dedi ben de kafa amfisi dedim. Ha o zaman %20 ÖTV de ödeyeceksiniz dedi. Hoparlör yok ama dedim olsun elektronik ses yükseltici dedi. %18 + %20 toplamda. Hoparlör olmasa da ödüyor muyuz bu %20 yi.

Evet %18 + %20 ödedim :) Hoparlör olup olmaması önemli değil dediler. Elektronik ses yükselticiler ÖTV kapsamında değerlendiriliyormuş. Gerçekten kendimi lüks ürünlerle yaşayan zengin biri gibi hissettim. Devletimiz sağolsun bizi zengin hissettiriyor :)

Ben de stüdyo monitörü aldım Thomann'dan. Gönderi takipte gümrükten çıktı ve torba kapandı yazıyor. Ücretler kısmına hiçbir şey yazmamışlar. Kutu ağır ve büyük. Genelde ücret kısmına ödenmesi gereken vergi tutarını yazarlardı. Şansıma vergisiz geçirdiler mi ya da bulunduğum ilçeye gelince mi vergi çıkacak acaba.

Tabi. En azından amfi sağlam gelmiş. Thomann'dan TR ye gelmesi 2 gün. Gümrük vs işlemleri 17-18 gün. Amazon gibi vergiyi kaynakta alsalar çok daha rahat alışveriş olur aslında.

Selamlar hocam. Ben de bu yakınlarda peavey 6505+ modelini sipariş etmeyi düşünüyorum. TL fiyatı olarak 4444 lira görünüyor. Hadi diyelim %18 KDV'sine de razı oldum. Bir de üstüne Özel Tüketim Vergisi ödemem gerekiyor mu? Bilginiz var mı bu konuda. Yotube'da bir kullanıcı böyle bir şeyin olabileceğini belirtmiş.
peavey 6505+ 120W sipariş ettim ben. Öyle bişey yok

Geri