Thomann'dan Alışveriş

Epeydir ilgilenmedim Thomann işleriyle... konuu kapıya teslim noktasına geldi mi yani amazon mesela her türlü vergi vs tahmini olarak bildiriyor ve OK dersen DHL evinin kapısına getiriyor. Thomann nasıl, hala gümrüklere filan gidip adamlara laf anlatıp para ödeyip malı kurtarmaya mı çalışıyorsunuz yoksa sepeti onaylayınca iş bitiyor PTT'cinin yolunu gözlemek mi kalıyor sadece?

Epeydir ilgilenmedim Thomann işleriyle... konuu kapıya teslim noktasına geldi mi yani amazon mesela her türlü vergi vs tahmini olarak bildiriyor ve OK dersen DHL evinin kapısına getiriyor. Thomann nasıl, hala gümrüklere filan gidip adamlara laf anlatıp para ödeyip malı kurtarmaya mı çalışıyorsunuz yoksa sepeti onaylayınca iş bitiyor PTT'cinin yolunu gözlemek mi kalıyor sadece?

Keşke dediğin gibi olsa thomann da. Ancak bazen gümrüğe çağırıyorlar bazen de evin kapısına getiriyorlar. Bunu neye göre seçiyorlar bilmiyorum.

Bu yazdığım sadece kendi tecrübemdir; süreç iki türlü işliyor

İlk senaryoda aldığınız ürünü ptt görevlisi size getiriyor ve kdv yi talep ediyor. İkinci senaryoda (İzmir için konuşuyorum) Ptt nin büyük hangarları var oraya davet yazısı geliyor yine orada her hangarın içerisinde kendi tahsilat birimi var, devasa bir kargo şubesi gibi düşünün yetkili arkadaş öde gel diyor ödeyip alıyorsunuz. Oldukça rahat işliyor.

Sürekli gümrüklemeye çağırdıkları Malezyadan gelen ürünlerimi en son ptt ci bir kız adrese getirip 130 lira istediğinde havalara uçmuştum. Fazla basit olmuştu. Muhtemelen artık herşey için vergi aldıklarından eskisi kadar didik didik etmiyorlar.

İlk senaryoda aldığınız ürünü ptt görevlisi size getiriyor ve kdv yi talep ediyor. İkinci senaryoda (İzmir için konuşuyorum) Ptt nin büyük hangarları var oraya davet yazısı geliyor yine orada her hangarın içerisinde kendi tahsilat birimi var, devasa bir kargo şubesi gibi düşünün yetkili arkadaş öde gel diyor ödeyip alıyorsunuz. Oldukça rahat işliyor.

Sürekli gümrüklemeye çağırdıkları Malezyadan gelen ürünlerimi en son ptt ci bir kız adrese getirip 130 lira istediğinde havalara uçmuştum. Fazla basit olmuştu. Muhtemelen artık herşey için vergi aldıklarından eskisi kadar didik didik etmiyorlar.
Shipping, kargo vs alış-veriş esnasında tahsil ediliyor doğru mudur?

Yurtdisindan gelen urune odediginiz vergi kdv degil. Bunun adi gumruk vergisi. Eger kdv isterlerse (ki su andaki hukumet politikalari yurtdisina doviz cikmamasi icin her turlu cabayi gostermekte) vay halimize.

Shipping, kargo vs alış-veriş esnasında tahsil ediliyor doğru mudur?
Thomann, kargo bedelini satin alma isleminde gerceklestiriyor. Turkiye icin 30kg kadar, tek pakette yollanirsa 30 Euro aliyor. Eger ki 15 - 15 iki ayri pakette yollandiysa, karttan ayrica bi 30 Euro daha aliyor.

Su anda %18 odeyen kisiler de ayrica sansli. Gumrukteki memurun insiyatifine kalmis durumda.

Vergilendirmeye kargo ücreti de dahil oluyor mu ? Örneğin 100 euroluk bir ürün aldığımızda gümrükte vergi 100 euro üzerinden mi hesaplanıyor yoksa kargo ücreti dahil edilerek 130 euro üzerinden mi ?

Benim en son Polonya'dan aldığım mekine yedek parçasına taşıma bedelini dahil edip öyle vergilendirdiler. Evrakları saklıyordum şöyle bir etrafıma bakındım şimdi sizinle paylaşayım diye bulamadım muhtemelen muhasebeciye teslim etmişizdir. Şunu söyleyeyim ahlaksız şerefsiz DHL İzmir teslim olan ürünü önce İstanbul'a indirdi. Adnan Menderes Havalimanı gümrüğüne transferi için 200TL para istediler eşek gibi ödemek zorunda kaldım. Onu da 5 günde getirdiler. Bunlar Korona öncesi oluyor bu arada. Eğer ben uçak bileti alıp kutuyu uçak koltuğuna oturtsam daha ucuza gelirdi.

Bunu gözünüzü korkutmak için yazmadım yanlış anlaşılmasın. Bireysel alışverişlerde böyle olmuyor. Ancak taşıma bedelini dahil edebiliyorlar bilginize.

Peki küçük şehirler için işlem nasıl oluyor ? Gel İstanbul'dan gümrükten al gibi saçma bir durumla karşılaşabilir miyim sizce?

Mesajınızı geç gördüm kusura bakmayın. Batman ili. Bu arada ilgili yaklaşımınız için teşekkürler.

Batman İzmir'd uzak kaldığı için babam bu konuyu bilmiyor ancak şöyle olabileceğini söyledi; Siz bir gümrük müşavirlik firmasına size en yakın noterden yetki veriyorsunuz. Bu firma İstanbul'da olabilir. Kargo ile kendilerine gönderiyorsunuz. Firma bu vekalet yardımıyla İstanbul'da bu işleri sizin için takip ediyor, ürünü teslim alıyor ve size kargoluyor. Hiç karışık bir işlem değil. Müşavirlik bedelini zaten sizden talep ediyorlar, ürünü teslim almaya giderlerse belki usulen bir "yolluk ücreti" yazarlar belki yazmazlar. Taksi parası gibi düşünün. Sonra kargo firmasını ararlar kargo gelip onlardan alıp size getirir.

Batman İzmir'd uzak kaldığı için babam bu konuyu bilmiyor ancak şöyle olabileceğini söyledi; Siz bir gümrük müşavirlik firmasına size en yakın noterden yetki veriyorsunuz. Bu firma İstanbul'da olabilir. Kargo ile kendilerine gönderiyorsunuz. Firma bu vekalet yardımıyla İstanbul'da bu işleri sizin için takip ediyor, ürünü teslim alıyor ve size kargoluyor. Hiç karışık bir işlem değil. Müşavirlik bedelini zaten sizden talep ediyorlar, ürünü teslim almaya giderlerse belki usulen bir "yolluk ücreti" yazarlar belki yazmazlar. Taksi parası gibi düşünün. Sonra kargo firmasını ararlar kargo gelip onlardan alıp size getirir.
Anladım hocam. Çok sağolun ayrıntılı cevap için.

Geri