Thomann'dan Alışveriş

Ekleme: thomann'dan gelen ürünlere uygulanan ek gümrük vergilerinden bahsediyorsanız orasını bilemem ama çok da inanmıyorum her zaman hakkaniyetli davrandıklarına vergilendirme konusunda. Bi plak alırım 18-19 çıkarırlar, tişört alırım 70tl. Aynı yerden ve birbirine yakın zamanlarda. Bu yıl hiç öyle dışarıdan bir şey getirtmedim.

Selam arkadaşlar, Thomann'dan polar patternli bir kondenser mikrofon aldım. Yanında TritonAudio FetHead, kablo, enstrüman kılıfı vs. gibi ufak tefek şeylerle kargo hariç 262 euro ödeyecektim hesapta. Fakat banka yurtdışı çekimlerinde (kargolu son fiyat 292 euroya) faiz koyduklarını belirtti ve 100TL daha kitlenerek 2356TL para çekildi karttan. Kartla alışveriş yaparken bunu dikkate alın. Kargo ülkeye giriş yapmış, vergilendirme sonucunu tekrar editlerim.

Döviz olarak ödeme yok diye biliyordum ben ama bankamla daha önce görüşmüştüm başka bir konu için, yanılıyor olabilirim.
Tabi şuanda benim için önemli olan KDV ye ek 20% ÖTV ödeyecek miyim

Euro ile ödeme için bankanızdan euro hesabı açın. Kredi kartınızı da mutlaka döviz ekstresi aktif olacak şekilde ayarlayın. Kaç euroluk alışveriş yaparsanız kartınıza o kadar euro yansır. Gerekli euro miktarını euro hesabınıza yatırın ve kart borcunuzu zamanı içinde ödeyin. Bu şekilde biraz daha uygun oluyor. Bankaların kur komisyonlarından yırtıyorsunuz.

Thomann’dan yapmadım ama Sweetwater, amazon.com aynı şekilde ancak dolar ile; ve amazon.de üzerinden de euro olarak anlattığım şekilde alışveriş yaptım daha uyguna gelmişti.

Euro ile ödeme için bankanızdan euro hesabı açın. Kredi kartınızı da mutlaka döviz ekstresi aktif olacak şekilde ayarlayın. Kaç euroluk alışveriş yaparsanız kartınıza o kadar euro yansır. Gerekli euro miktarını euro hesabınıza yatırın ve kart borcunuzu zamanı içinde ödeyin. Bu şekilde biraz daha uygun oluyor. Bankaların kur komisyonlarından yırtıyorsunuz.

Thomann’dan yapmadım ama Sweetwater, amazon.com aynı şekilde ancak dolar ile; ve amazon.de üzerinden de euro olarak anlattığım şekilde alışveriş yaptım daha uyguna gelmişti.
Keşke Türk Lirası sadece birazcık tutarlı bir kur olsaydı da, yarın Dolar'ın, Euro'nun 10 TL'ye ve ötesine fırlayacağını düşünmeseydim de söylediğini yapabilseydim :)

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar, Thomann'dan polar patternli bir kondenser mikrofon aldım. Yanında TritonAudio FetHead, kablo, enstrüman kılıfı vs. gibi ufak tefek şeylerle kargo hariç 262 euro ödeyecektim hesapta. Fakat banka yurtdışı çekimlerinde (kargolu son fiyat 292 euroya) komisyon koyduklarını belirtti ve 100TL daha kitlenerek 2356TL para çekildi karttan. Kartla alışveriş yaparken bunu dikkate alın. Kargo ülkeye giriş yapmış, vergilendirme sonucunu tekrar editlerim.

377 TL vergi + 8 TL gümrüğe sunma ücreti ödedim.

%18 almışlar sadece 262 eurodan iyi yine şanslıymışsınız.
Evet, ben de daha fazla çıkartırlar diye düşünüyordum. Neyse ki olmadı düşündüğüm gibi, genç bir çocuk vardı hesaplamayı yapan. Daha önceki alışverişimde yaşlı ve kıl birine denk gelmiştim. O kişi hesapladığımdan epey fazla yazmıştı. Şans işte, kime denk geleceğin belli olmuyor. Bugün bir hesaplama yaptım; aynı ürünleri Türkiye'den alsam 4800 TL tutuyordu. Yuvarlak hesap 2100 TL gibi bir kârım oldu.

yine konusu değil ama Avrupa'dan cd, tişört gibi paketler aldığımı söylemişimdir. Yani en azından bu parça tedarik edenlere de yarayabilir. Bugün yürüyüşe çıkarken posta kutusunun üzerinde, (apartmanda) birinin adına İngiltere'den gelmiş iki paket vardı. Yani ptt kuryeleri neden posta kutusunun üstüne bırakır? Gümrük, damga vs vergisi tahakkuk etmediği için 😉 Yine de güvenemiyorum ama yakın zamanda parça tedarik edip de paketini posta kutusunun üzerinde bulan var mı?

yine konusu değil ama Avrupa'dan cd, tişört gibi paketler aldığımı söylemişimdir. Yani en azından bu parça tedarik edenlere de yarayabilir. Bugün yürüyüşe çıkarken posta kutusunun üzerinde, (apartmanda) birinin adına İngiltere'den gelmiş iki paket vardı. Yani ptt kuryeleri neden posta kutusunun üstüne bırakır? Gümrük, damga vs vergisi tahakkuk etmediği için 😉 Yine de güvenemiyorum ama yakın zamanda parça tedarik edip de paketini posta kutusunun üzerinde bulan var mı?
Hocam bir şey satın almamış da olabilirler..

Arkadaşlar Thomann'dan amfi almayı düşünüyorum fiyatı 386 Euro buna sadece %18 gümrük vergisi ödüyorum demi ek olarak, yani damga vergisi ıvır zıvırların dışında ÖTV vergisi de oluyor mu amfilerde? %18 gümrük vergisiyle yaklaşık 4300 lira gibi hesapladım doğru mudur acaba?

Arkadaşlar Thomann'dan amfi almayı düşünüyorum fiyatı 386 Euro buna sadece %18 gümrük vergisi ödüyorum demi ek olarak, yani damga vergisi ıvır zıvırların dışında ÖTV vergisi de oluyor mu amfilerde? %18 gümrük vergisiyle yaklaşık 4300 lira gibi hesapladım doğru mudur acaba?
normal şartlarda içinde hoparlör olan her şeyde ötv de ekleniyor kdv'nin yanına ama bu başlıkta okuduğum örneklerin yarısında ötv eklemeyi unutmuştu gümrük görevlisi.

Geri