Thomann'dan Alışveriş

Şimdi ek vergi hesabını bilmiyorum ama baz olarak niye Thomann (veya AB'den) %18 oluyor da Reverb'den %20 oluyor derseniz fark Gümrük Birliği. ABD menşeli ürünlerin gümrüğü daha fazla oluyor. Ha Reverb platformunu kullanan ama AB'den geönderi yapan satıcılarda yine %18 olur.

Oradan baktım zaten ama orada '0' gözüküyor. Eminim öyle olmadığına. Sürprizi bekliyorum :)
Ve evet, Dün PTT'den çağırdılar. Ya pandemi, kapıda ödeseydim vs. ama içinden fatura çıkmamış. Yolliyim? I-ıh, gelecen. Atladım gittim sabah mecbur. Gidip bendeki dijital faturayı orada email atınca oldu 🤦‍♂️

Her neyse 836TL + damga vergisi ödedim. %18 yani. Ek vergi neyin yok. Bu arada eve gelip kutuyu açtım. İçinden ilk fatura çıktı...🤷‍♂️

Ve evet, Dün PTT'den çağırdılar. Ya pandemi, kapıda ödeseydim vs. ama içinden fatura çıkmamış. Yolliyim? I-ıh, gelecen. Atladım gittim sabah mecbur. Gidip bendeki dijital faturayı orada email atınca oldu 🤦‍♂️

Her neyse 836TL + damga vergisi ödedim. %18 yani. Ek vergi neyin yok. Bu arada eve gelip kutuyu açtım. İçinden ilk fatura çıktı...🤷‍♂️
Hayırlı olsun. Ben de fiziki fatura istediğimi belirten seçeneği seçmiştim ve benimkini kutunun dışına yapıştırmışlar, yani öyle tahmin ediyorum çünkü içi boş folyo vardı ve elimde ürünün faturası yok. Adamlar faturanın üstüne çökmüşler. :)

Hayırlı olsun, hangi site üzerinden alışveriş yaptınız ?

Line6 HX Stomp limited renkleri (kırmızı ve beyaz) 150 euro civarı düşmüş. Line6'nın türkiye'ye gönderimi olmadığını öğrenince baya yıkıldım. Avrupada yaşan arkadaşlar varsa duyurulur.

İstanbul da mısınız ? Ptt şubesine mi yoksa ukime mi çağırdılar. Ben de bir çok kez alışveriş yaptım kimi İstanbul'a kimi başka şehirlere oldu siparişlerim, hep bu çağırılma durumundan tırsıyorum, şu an İstanbul dışındayım bu bakıma sormak istedim problem olursa ne yapılabilir...

İstanbul da mısınız ? Ptt şubesine mi yoksa ukime mi çağırdılar. Ben de bir çok kez alışveriş yaptım kimi İstanbul'a kimi başka şehirlere oldu siparişlerim, hep bu çağırılma durumundan tırsıyorum, şu an İstanbul dışındayım bu bakıma sormak istedim problem olursa ne yapılabilir...
İzmir. Bayraklı gümrüklü kargo şubeye çağırdılar. Fakat bu çağrılma durumu kutuda faturayı göremedikleri için ve telefonda konuşan memurun bilgisizliği yüzünden olmuş. Bu pandemi döneminde zaten hiç çağırmamaya çalışıyorlarmış, öyle dediler.

thomann'dan alışveriş konusunda banka ile yaşadığım tecrübemi yazmak istiyorum. Bugün 479 euroluk bir alışveriş yaptım. kredi kartı limitim olmadığı için banka kartından alışveriş yapmak istedim. Enpara'nın kur oranları uygun olduğu için onu tercih ettim. müşteri hizmetlerini aradığımda, euro hesabınızda yeterli para varsa direkt ordan çekilir dedi. euro hesabı açtım ve 480 euro aldım. kur alımı için yakaşık 9 lira vergi ödedim. thomanda kart bilgilerimi girdim fakat hesabımdan para çekilmedi. tekrar enparayı aradım ve arkadaş şöyle durumu anlattı: Vadesiz hesabınız ile yurtdışı alışveriş yaptığınız zaman euro hesabınız ve dolar hesabınızdaki paraları kullanamazsınız, vadesiz tl hesabınız ile işlem yapabilirsiniz. Eğer vadeli hesapta döviz varsa direkt ondan harcanabiliniyor galiba oraları tam bilmiyorum. ben tüm parayı euroya çevirince tl hesabı bakiyesi yetersiz kalmış ve işlem tamamlanamamış. Tüm dövizi tekrar tl'ye çevirdim (neyse ki vergi kesilmedi) ve tekrar denedim. Bu sefer siparişim başarılı oldu. Baktığım zaman thomann dolar üzerinden fatura kesmiş, enpara tutarı kendi dolar kurunda tl'ye çevirmiş ve hesaptan kesmiş. masraf falan da ekleniyor galiba yurt dışı alış veriş olduğu için. benim görebildiğim eurodan direkt hesapladığımdan 70 lira fazla çekilmiş. gelişmelerden haber veririm. benim yanlış anladığım bi durum varsa arkadaşlar düzeltirse sevinirim. Benim olaylar böyle gelişti.

ben vandayım şu ana kadar thomandan 8 kere alışveriş yapmışım hiç birinde ptt ye çağırmadılar hepsinde eve geldi. kapıda vergisini verdim aldım

thomann'dan alışveriş konusunda banka ile yaşadığım tecrübemi yazmak istiyorum. Bugün 479 euroluk bir alışveriş yaptım. kredi kartı limitim olmadığı için banka kartından alışveriş yapmak istedim. Enpara'nın kur oranları uygun olduğu için onu tercih ettim. müşteri hizmetlerini aradığımda, euro hesabınızda yeterli para varsa direkt ordan çekilir dedi. euro hesabı açtım ve 480 euro aldım. kur alımı için yakaşık 9 lira vergi ödedim. thomanda kart bilgilerimi girdim fakat hesabımdan para çekilmedi. tekrar enparayı aradım ve arkadaş şöyle durumu anlattı: Vadesiz hesabınız ile yurtdışı alışveriş yaptığınız zaman euro hesabınız ve dolar hesabınızdaki paraları kullanamazsınız, vadesiz tl hesabınız ile işlem yapabilirsiniz. Eğer vadeli hesapta döviz varsa direkt ondan harcanabiliniyor galiba oraları tam bilmiyorum. ben tüm parayı euroya çevirince tl hesabı bakiyesi yetersiz kalmış ve işlem tamamlanamamış. Tüm dövizi tekrar tl'ye çevirdim (neyse ki vergi kesilmedi) ve tekrar denedim. Bu sefer siparişim başarılı oldu. Baktığım zaman thomann dolar üzerinden fatura kesmiş, enpara tutarı kendi dolar kurunda tl'ye çevirmiş ve hesaptan kesmiş. masraf falan da ekleniyor galiba yurt dışı alış veriş olduğu için. benim görebildiğim eurodan direkt hesapladığımdan 70 lira fazla çekilmiş. gelişmelerden haber veririm. benim yanlış anladığım bi durum varsa arkadaşlar düzeltirse sevinirim. Benim olaylar böyle gelişti.
Eskiden amazondan alışveriş yaparken saat olarak eğer mesai dışındaysa yüksek kurdan çeviriyordu 50 100 fark oynuyordu. Belki böyle bir şey olabilir.

Eskiden amazondan alışveriş yaparken saat olarak eğer mesai dışındaysa yüksek kurdan çeviriyordu 50 100 fark oynuyordu. Belki böyle bir şey olabilir.
Bankalar ve araci kuruluslar kendi yararina calisir. Yeni yasalarla, dovizi cekici kilmamak adina, dozviz aliminda yaptirim gibi vergiye tabii tuttular. Thomann'da TL yazan fiyatlara aldanmayin. Thomann, Google'dan veri alarak kur karsiligindaki TL fiyati gosterir. Sizden TL degil, Alman firmasi oldugu icin Euro kesecektir. Bankaniz da sizin icin Thomann'a Euro oderken, kendi kurunu baz alacaktir.

Kargo geldiği gibi yazıyorum 139$'a Ebay den Fender Custom Shop 69 manyetikleri aldım, 20 dolarda kargoya verdim 17 günde geldi, ürünün 0 fiyatı Amerika da 229$, Türkiye'de 2500 civarı. Benim aldığım satıcı/mağaza amazon da 230 dolara 0 ını satıyordu, ebay de de müşterilerin iade ettiklerini satıyor. Bana gelen ürün hiç takılmamış, orjinal kutusu, 1 yıllık garanti ve kablolama diagramının olduğu kağıdıyla geldi. Bazılarına 40-50TL bazılarına 300-400TL gümrük vergisi geliyordu bana direk kargonun üstündeki faturadaki 139$'dan baz alınarak 225TL gümrük vergisi geldi. Eğer Thomann veya Andertons gibi yerler yerine küçük mağaza/satıcılardan alıyorsanız faturaya düşük fiyat yazmasını söylerseniz gümrük vergisini daha az ödersiniz diye düşünüyorum.

Geri