Thomann'dan Alışveriş

Şimdi bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim, kaçmak şekilde anlamadım seni 😁 Tarif koduna göre %18-%32 arasında bir vergi çıkıyor genelde(KDV x OTV).Gümrük işleri ile uğraşan bir arkadaş varsa konuyu aydınlatabilir. Ancak korkmanı gerektirecek bir şey yok, çalıştığım şirket de hoparlör ülkeye sokuyor, ben de 1-2 tane sipariş ile getiriyorum.Benim maksimum ödediğim 20-30TL vergi (Banzai Music), onlar ticari amaçlı çektiği için onlar ödediği vergi daha fazla mesela. Burada asıl takılman gerekenler; aldığın ürünün ağırlığı, tarif kodu ve gümrük memurunun insiyatifi. Ama dert değil, vergilere rağmen ucuza bir alışveriş oluyor 😅

Kesinlikle ötv bile alsalar burdaki fiyattan 1000 TL daha ucuza geliyor. Ötv almazlarla yaşadık fiyat farkı çok fazla olur :))

Amazon.com’dan herhangi bir monitörü sepetinize ekleyin zaten vergi oranlarını kabaca hesaplayabilirsiniz, bir hayli yüksek çıkıyor. Vergi oranları değişmiş olabilir fakat Amazon hata da yapıyor olabilir o da bir ihtimal. Ama genelde yapmıyorlar tecrübelerimden gördüğüm.

Benim anladığım normalde bu ürünlerde kdv+ötv alınıyor ve amazonda bunu normal şekilde hesaplıyor fakat gümrük burada gözüktüğü kadarıyla ötv kısmını yazmıyor, o yüzden amazon pahalı çıkıyor olabilir.

Thomann’dan alınan ürünler takribi 1 ay gibi bir sürede kapımıza geliyor herhalde? Gümrüğe takılmadan direkt şekilde.
Çok yanlış anlamışsınız.

Almanya fiyatı üzerinden 119'da 19'luk kısmı düşüyorsunuz. Ürünün vergisiz fiyatı 100x ise %19 Almanya VAT dahil fiyatı 119x olacaktır. Çünkü Almanya'da VAT/KDV %19 olarak belirlenmiş. Almanya fiyatını 100/119 ile çarparak vergisiz fiyatı bulabilirsiniz. Zaten fatura adresini Türkiye gösterince thomann otomatik olarak fiyatı VAT'sız olarak güncelliyor.

NOT: Ülke bayraklarında İngiltere'yi seçerseniz, dili İngilizce yapmıyorsunuz. Teslimat ve fatura adresi İngiltere demek oluyor. Seçeneklerde Türkiye'yi seçmeniz gerekli.

Sonra 30 Euro vergi ekleniyor. Ödeme işleminin onayı sonrası DHL ile yollanıyor. DHL, Almanya'da yerel posta ve Türkiye'ye girdikten sonraki süreci PTT devralıyor.

Burada gümrükte şanslıysanız 100x olan fiyata %18 Gümrük Vergisi ödüyorsunuz. (%18 olduğu için KDV ile karıştırılıyor, ödediğiniz miktar kesinlikle gümrük vergisi, KDV değil)

Eğer şanssız iseniz buna %30 ÖTV ekleniyor.

Eğer 1500 Euro'yu faturada geçmişseniz daha da şanssızsınız demektir, bir de ithalat vergisi ekleniyor. Gümrük müşaviri tutmanız gerekiyor. Noterden gümrük müşavirine vekaletname vermeniz de gerekiyor. İşlemler silsilesi, çekilir çile değil.

Kapınıza kadar gelmesi durumu her zaman söz konusu değil. Gümrükte bekletilebilir, gidip gümrükte ürünün ne olduğunu anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Kapınıza geldiğinde Gümrük Vergisi + ÖTV eklenmiş olarak kapıda nakit ödemeniz gerekebilen bir miktar çıkabilir. Örnekleri mevcut.

Çok yanlış anlamışsınız.

Almanya fiyatı üzerinden 119'da 19'luk kısmı düşüyorsunuz. Ürünün vergisiz fiyatı 100x ise %19 Almanya VAT dahil fiyatı 119x olacaktır. Çünkü Almanya'da VAT/KDV %19 olarak belirlenmiş. Almanya fiyatını 100/119 ile çarparak vergisiz fiyatı bulabilirsiniz. Zaten fatura adresini Türkiye gösterince thomann otomatik olarak fiyatı VAT'sız olarak güncelliyor.

NOT: Ülke bayraklarında İngiltere'yi seçerseniz, dili İngilizce yapmıyorsunuz. Teslimat ve fatura adresi İngiltere demek oluyor. Seçeneklerde Türkiye'yi seçmeniz gerekli.

Sonra 30 Euro vergi ekleniyor. Ödeme işleminin onayı sonrası DHL ile yollanıyor. DHL, Almanya'da yerel posta ve Türkiye'ye girdikten sonraki süreci PTT devralıyor.

Burada gümrükte şanslıysanız 100x olan fiyata %18 Gümrük Vergisi ödüyorsunuz. (%18 olduğu için KDV ile karıştırılıyor, ödediğiniz miktar kesinlikle gümrük vergisi, KDV değil)

Eğer şanssız iseniz buna %30 ÖTV ekleniyor.

Eğer 1500 Euro'yu faturada geçmişseniz daha da şanssızsınız demektir, bir de ithalat vergisi ekleniyor. Gümrük müşaviri tutmanız gerekiyor. Noterden gümrük müşavirine vekaletname vermeniz de gerekiyor. İşlemler silsilesi, çekilir çile değil.

Kapınıza kadar gelmesi durumu her zaman söz konusu değil. Gümrükte bekletilebilir, gidip gümrükte ürünün ne olduğunu anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Kapınıza geldiğinde Gümrük Vergisi + ÖTV eklenmiş olarak kapıda nakit ödemeniz gerekebilen bir miktar çıkabilir. Örnekleri mevcut.

ÖTV %20 diye biliyorum ama hangi ürünler için %30'a çıktı ?

Thomann’da ödeme sayfasında pre-payment by bank transfer yazıyor, bu tam olarak ne demek? Ne kazandırır, ne kaybettirir?

Bir de banka kartıyla alışveriş mümkün değil değil mi? Kredi kartı şart?

Son bir kaç gündür bu konuyla ilgili kafamda soru işaretleri vardı ve bu konuyla ilgili tam mesaj atacak iken Deniz hocamın yeni paylaştığı video ile karşılaştım, içim rahatladı , çünkü yaklaşık 1000 EUR luk bir high-end kulaklık almayı planlıyordum ve 1400 EUR luk siparişini gördüm sorunsuz kendisine ulaşan.

Bu konuyla ilgili olarak aklımda kalan 2 sorum olacak;

Bazı yerlerde gördüğüm kadarıyla gümrük görevlisi kafasına göre çok yüksek vergi miktarları belirleyebiliyormuş. Bu durumda ürünü teslim almayıp Thomann'a geri gönderilmesi imkanı var mıdır ?

PTT eğer kargoyu kaybeder ise bu durumda Thomann nasıl bir aksiyon alıyor , ücret iadesi ya da yeniden göndermesi söz konusu mudur ?

Son bir kaç gündür bu konuyla ilgili kafamda soru işaretleri vardı ve bu konuyla ilgili tam mesaj atacak iken Deniz hocamın yeni paylaştığı video ile karşılaştım, içim rahatladı , çünkü yaklaşık 1000 EUR luk bir high-end kulaklık almayı planlıyordum ve 1400 EUR luk siparişini gördüm sorunsuz kendisine ulaşan.

Bazı yerlerde gördüğüm kadarıyla gümrük görevlisi kafasına göre çok yüksek vergi miktarları belirleyebiliyormuş. Bu durumda ürünü teslim almayıp Thomann'a geri gönderilmesi imkanı var mıdır ?

PTT eğer kargoyu kaybeder ise bu durumda Thomann nasıl bir aksiyon alıyor , ücret iadesi ya da yeniden göndermesi söz konusu mudur ?

Üründen vazgeçme durumunu ben de merak ediyorum.

Merhaba,

Amfilerde Gümrük vergisi (%18) + %20 ÖTV devam ediyor mu ? Yanlış bilmiyorsam en son hoparlör barındıran ürünlerde gümrük vergisinde ek olarak %20 ÖTV vardı, hatta geçmiş sayfalarda bir üye soruma bu şekilde cevap vermişti. Bir bass amfisi almayı düşünüyorum, ancak ÖTV'den çekiniyorum.

Ek olarak, sadece kafa alsak (Örn. MarkBass'ın lambasız bir kafası) ÖTV'ye yine de tabi mi ?

Bu
Merhaba,

Amfilerde Gümrük vergisi (%18) + %20 ÖTV devam ediyor mu ? Yanlış bilmiyorsam en son hoparlör barındıran ürünlerde gümrük vergisinde ek olarak %20 ÖTV vardı, hatta geçmiş sayfalarda bir üye soruma bu şekilde cevap vermişti. Bir bass amfisi almayı düşünüyorum, ancak ÖTV'den çekiniyorum.

Ek olarak, sadece kafa alsak (Örn. MarkBass'ın lambasız bir kafası) ÖTV'ye yine de tabi mi ?
Bu sorular daha önce de epey soruldu, sorulmaya da devam edecek çünkü maalesef uygulamada bir netlik yok. Bu gibi ürünlerde biraz şans ve sizin ürününüzü kaydeden memurun insafı belirleyici oluyor. Kıssadan hisse: bazen evet, bazen hayır.

PTT hızlı gönderilerinden emin değilim ama normalde gümrüklü malı teslim almazsanız, ürünü gümrüğe terk etmiş olursunuz. Malınızı satarlar, size de bir ödeme yapmazlar. Dediğim gibi emin değilim ama Thomann'a geri yollama olacağınız sanmıyorum, sonuçta Thomann malı satmış oluyor, gümrük vs. onları ilgilendirmiyor.

Kayıp durumunda Thomann DHL ile bir soruşturma başlatıyor (DHL'de PTT'ye soruyor). Bu süreç 2-3 ay sürebiliyor. Bu süre sonucunda kargonuzun kayıp olduğu kesinleşirse paranızı iade ediyorlar veya aynı ürünü tekrar yolluyorlar. Fakat 5-6 ayı bulabilecek bir süreç bu.

@agackakan Hocam bilgi için teşekkürler. Gümrük muafiyeti için limitlerin olduğu dönemde bile yurtdışından bir şey sipariş edecekken bu kadar gerildiğimi hatırlamıyorum. Keşke her şey açık ve net bir şekilde yazsa.

Geri