Thomann'dan Alışveriş

andertons, thomana göre daha fazla fark çıkartıyor gibi sanki. rakamlar aklımda değil ama andertons'tan amfi aldım geçen aylarda 3 te biri kadar vergi çıkardılar , thomandan pedal aldım 2 tane şimdi baktım sadece % 18 ödeme çıkarmışlar. yurtdışı için thomann çok iyi

O durum Thomann-Andertons farkından değil de alınan ürünlerle ilgili gibi duruyor. Amfi gibi hoparlörü bulunan cihazlardan gümrük vergisine ek olarak ÖTV de alınıyor, pedallardan sadece %18 gümrük vergisiyle yırtmışsındır.

Bilmiyorum belki ingiltere artık eu üyesi değil diye midir ? Yoksa oraya ayrı bir dikkat mi ediyorlar bilemiyorum. Yine andertonstan amplifire 12 prosesör almıştım onda da kallavi fark çıktı geçen sene.

O durum Thomann-Andertons farkından değil de alınan ürünlerle ilgili gibi duruyor. Amfi gibi hoparlörü bulunan cihazlardan gümrük vergisine ek olarak ÖTV de alınıyor, pedallardan sadece %18 gümrük vergisiyle yırtmışsındır.
İngiltereden Jackson Corey 7 telli gitarım geldi, %18 artı %18 daha ödeyeceğim sandım, ancak sadece %18 ödedim, kapıya teslim DHL geldi. Thomann'dan KRKV8 dinleme monitörlerinde ise %18 + %18 ödemiştim. Malın cinsine ve fiyatına göre vergiler değişiyor. Ülkeyle ilgisi yok galiba.

İngiltereden Jackson Corey 7 telli gitarım geldi, %18 artı %18 daha ödeyeceğim sandım, ancak sadece %18 ödedim, kapıya teslim DHL geldi. Thomann'dan KRKV8 dinleme monitörlerinde ise %18 + %18 ödemiştim. Malın cinsine ve fiyatına göre vergiler değişiyor. Ülkeyle ilgisi yok galiba.

Aynen ben de işte daha geçen hafta Sweetwater'dan gitar ve dinleme monitörü sipariş vermiştim. İkisi de aynı yerden gönderildi, muhtemelen aynı gümrük personeli tarafından arka arkaya incelendi ve gitarda %20 vergi varken monitöre ise %35-40 arasında (dolar kurunu kaç kabul ederek hesapladılar emin değilim) bir vergi çıktı.

Aynen ben de işte daha geçen hafta Sweetwater'dan gitar ve dinleme monitörü sipariş vermiştim. İkisi de aynı yerden gönderildi, muhtemelen aynı gümrük personeli tarafından arka arkaya incelendi ve gitarda %20 vergi varken monitöre ise %35-40 arasında (dolar kurunu kaç kabul ederek hesapladılar emin değilim) bir vergi çıktı.
Fedex gümrük masrafları dışında ek bir ücret talep ediyor mu? Kargonuz Türkiye'ye girdiğinde nasıl bir işlem gerçekleşiyor. Bundan 7-8 yıl önce Amerika'dan bir gitar almıştım fedexle ve çok acayip gümrük masrafları çıkarmışlardı, üstelik kur ve vergiler bukadar yüksek değildi.

Fedex gümrük masrafları dışında ek bir ücret talep ediyor mu? Kargonuz Türkiye'ye girdiğinde nasıl bir işlem gerçekleşiyor. Bundan 7-8 yıl önce Amerika'dan bir gitar almıştım fedexle ve çok acayip gümrük masrafları çıkarmışlardı, üstelik kur ve vergiler bukadar yüksek değildi.
Size eskiden ardiye masrafı çıkarmışlardır. Artık ürün ellerine geçince yanlış hatırlamıyorsam 3 iş günü içerisinde gerekli evrakları(beyanname, satın alınan ürünün faturası/kredi kartı ekstresi, gümrük işlemleri için vekaletname) firmaya iletirseniz gümrük vergisi hariç ekstra bir ücret ile karşılaşmazsınız.

Arkadaşalar yasa değişmiş amfi hoporlör vb. cihazlardan yüzde 18-20 harici ilave aynı oranda ötvde alınıyor artık. ticari olup olmamasına bakılmıyormuş. Bazı ürünlerde %18-20 bazılarından %40 a yakın vergi cıkma sebebi bu imiş.

Sipariş vericek arkadaşların bilgisine. ilave ötv alınacak ürün listesi şöyle.

I- MÜKELLEFİYET

A- VERGİNİN KONUSU

1. (IV) Sayılı Liste Kapsamındaki Mallarda Verginin Konusu

Özel Tüketim Vergisi Kanununun 1 inci maddesinin (1) numaralı fıkrası uyarınca, bu Kanuna ekli (IV) sayılı listede yer alan malların ithali veya imal edenler tarafından teslimi ile ÖTV uygulanmadan önce müzayede yoluyla satışı bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV’ye tabidir.

ÖTV, konusuna giren her mal için bir kez uygulandığından, (IV) sayılı listedeki malların vergi uygulandıktan sonraki el değiştirmeleri vergiye tabi değildir. Örneğin, (IV) sayılı liste kapsamındaki saç spreyinin, imalatçısı tarafından pazarlama şirketine teslimi ÖTV’ye tabidir. Ancak, pazarlama şirketinin ve sonraki safhaların perakende veya toptan teslimi aşamalarında ÖTV aranmaz.

(IV) sayılı liste kapsamındaki mallardan daha önce ÖTV’ye tabi tutulmamış olanların, mahkeme satış memurlukları ve icra daireleri dâhil olmak üzere, resmî veya özel kuruluşlarca müzayede yoluyla satışı ÖTV’ye tabidir. Ancak, daha önce ÖTV uygulanmış malların müzayede yoluyla satışlarında ÖTV uygulanmaz. Örneğin, televizyon imalatçısının, ürettiği ve stoklarında bulunan televizyonlarının icra yoluyla satılması halinde, bu satış vergiye tabidir. Bununla birlikte, bu mükellefin ÖTV’sini ödeyerek ithal ettiği televizyonların icra yoluyla satılması halinde, ÖTV uygulanmaz.

2. (IV) Sayılı Listenin Kapsamı

Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede, genel itibarıyla, havyar ve havyar yerine kullanılan ürünler, kozmetik ürünleri, kürkler ve kürkten giyim eşyası, muzır neşriyat, sofra, mutfak, tuvalet, yazıhane, ev tezyinatı ve benzeri işler için bazı cam eşyalar, manikür ve pedikür takım ve aletleri, altın veya gümüş kaplama kaşık, çatal ve kaşık-çatal takımları, klimalar, ısıtıcılar, beyaz eşyalar, elektrik motorlu araçların motorunu çalıştırmaya mahsus araç pilleri, küçük ev aletleri, cep telefonu, telsiz-telefon cihazları, mikrofon, hoparlör, kulaklık, amplifikatörler, ses kayıt ve çalma cihazları, televizyon, projektör, kamera, ses ve görüntü cihazları, infrared ile çalışan uzaktan kumanda cihazı, inci ve kıymetli taşlardan mamul saat kayışları, tabancalar ve diğer ateşli silahlar ile sürgülü silahlar, kristal avizeler, bazı oyun eşyaları, hayvansal maddelerden süs eşyaları gibi mallar yer almaktadır.

(IV) sayılı listedeki tarife pozisyon numaralarında sınıflandırılan malların aksam ve parçaları, tek başlarına bu listede yer alan tarife pozisyon ve gümrük tarife istatistik pozisyon numaraları kapsamında ayrı bir mal olarak yer almamaları kaydıyla, ÖTV’ye tabi değildir.

ÖTV’nin konusuna giren malların tanımlanmasında, Türk Gümrük Tarife Cetvelinde yer alan tanımlamalar dikkate alınır. Diğer mevzuatta yer alan tanımlar dikkate alınmaz. Ancak, Türk Gümrük Tarife Cetveli ve İzahnamesinde tanımlama veya açıklama olmadığı durumlarda, Gelir İdaresi Başkanlığınca yapılan belirleme ve açıklamalar doğrultusunda işlem tesis edilir.

Selamlar. 3 Şubatta thomann'dan zoom f6 kayıtçısı almıştım fakat en son haber 4 şubatta verildi. O tarihten beri takip sayfası aynı. DHL ile geldi fakat ülke içinde önce gümrüğe gidecek galiba? Herhangi bir bilgi almak için DHL'i arasam işe yarar mı yada upim'i ? Birde ÖTV çıkacak diye biraz endişeliyim. Sadece gümrük vergisi çıkacak diye hesaplamıştım, muhtemelen yasada yazan ekipmanlar arasında benim aldığım ekipmanda var. Tahmini kaç gün daha beklerim acaba? Şimdiden teşekkürler.

Bugün DHL'yi aradım. Ekranda gördüklerimin aynısını söylediler, ekstra birşey demediler. Biraz daha sıkıştırınca ptt kargonun numarasını verip oradaki arkadaşların yardımcı olacağını söylediler. PTT Kargo yu ise aradığımda kargonun gümrüğe girip çıktıktan sonra onların sistemine düştüğünü söylediler. Kısacası adam akıllı bir bilgi istediğimde kimse yardımcı olamadı. Kargo da şu an nerededir belli değil.

Bugün DHL'yi aradım. Ekranda gördüklerimin aynısını söylediler, ekstra birşey demediler. Biraz daha sıkıştırınca ptt kargonun numarasını verip oradaki arkadaşların yardımcı olacağını söylediler. PTT Kargo yu ise aradığımda kargonun gümrüğe girip çıktıktan sonra onların sistemine düştüğünü söylediler. Kısacası adam akıllı bir bilgi istediğimde kimse yardımcı olamadı. Kargo da şu an nerededir belli değil.

Gümrüğe girme-çıkma dönemleri zaman alır ve bu süreçteyken takip sistemlerinden anlık ve isabetli bilgi genellikle alınamaz. Siparişi verip de beklemeye geçtikten sonra o sürecin sancılı geçtiğini, insanın takip sayfasını sürekli F5'leyip de bir güncelleme düşmesini beklediğini biliyorum kendim de yaşadığım için ama öyle veya böyle kargonun nerde olduğunu bilmek bir işinize yaramayacak. Birkaç gün bu mevzuyu unutun, kafaya takılacak bir durum yok gelir bir şekilde.

Şirkette çalışan Türk asıllı biri varsa, böyle bir göreve vermiş olabilirler. Köln'e gittiğimde Musicstore, mediamarkt gibi büyük yerlerde birçok kez Türkçe bilen çalışana denk geldim. Eğer sürekli olarak böyle bir hizmetleri olacaksa çok güzel gelişme 😀

Gümrüğe girme-çıkma dönemleri zaman alır ve bu süreçteyken takip sistemlerinden anlık ve isabetli bilgi genellikle alınamaz. Siparişi verip de beklemeye geçtikten sonra o sürecin sancılı geçtiğini, insanın takip sayfasını sürekli F5'leyip de bir güncelleme düşmesini beklediğini biliyorum kendim de yaşadığım için ama öyle veya böyle kargonun nerde olduğunu bilmek bir işinize yaramayacak. Birkaç gün bu mevzuyu unutun, kafaya takılacak bir durum yok gelir bir şekilde.
Dün güncelleme geldi UPİM'e vardığıyla alakalı. Bugün ise %18 civarı gümrük vergisi uygulamışlar yani ekstra bir ötv konmamış. Burayı okuyacaklara bilgi olmuş olsun.

Arkadaşlar Thomann'dan Seymour Duncan Hot Rails manyetiği (103 dolar) sipariş etsem bir sıkıntı çıkmadan kapıma kadar gelir mi yoksa başım ağrır mı? İlk kez yurt dışından sipariş vereceğim de pek bir şey bilmiyorum. Pedal da almak istiyorum ama gümrükte sıkıntı çıkar diye çekiniyorum. Birisi bilgilendirebilir mi?

Arkadaşlar Thomann'dan Seymour Duncan Hot Rails manyetiği (103 dolar) sipariş etsem bir sıkıntı çıkmadan kapıma kadar gelir mi yoksa başım ağrır mı? İlk kez yurt dışından sipariş vereceğim de pek bir şey bilmiyorum. Pedal da almak istiyorum ama gümrükte sıkıntı çıkar diye çekiniyorum. Birisi bilgilendirebilir mi?
Thomann ürün boyutu ne olursa olsun 30 Euro kargo ücreti alıyor. Amazon.com üzerindeki fiyatla thomann fiyatını karşılaştırın. Ammazon manyetik vb. boyuttaki ürünler için kargo ücreti yaklaşık 10 dolar almakta ve gümrük vergisini sizden ödeme esnasında alarak sizi gümrük ücreti vs ile uğraştırmadan kapınıza kadar ulaştırmakta.

Danışmak istediğim bir konu var bilenler cevap verirse çok mutlu olacağım.Yaklaşık bir aydır reverb.com sitesinden Ibanez pgmm31 ve Fender mustang lt25 ve fender kablo almak için uğraşıyorum. Bildiğim kadarıyla gümrükte tüm fiyata bir gümrük vergisi ödeyeceğim. Onun dışında amfilerde ötv var diye biliyorum fakat korktuğum şey tüm ürünler bir kutuda olacağı için tüm ürünlerden ötv almaları. Böyle bir şey mümkün müdür? Bilenler anlatırsa çok güzel olur.

Bugün posta,vergi,gümrük idarelerinin hepsini aradım ama hiçbiri doğru düzgün bir bilgi vermedi. Bu üç ürüne an itibariyle ek olarak hangi vergileri öderim bilmiyorum. Bandrol payı gibi şeyler zırvaladılar telefonda. Ürünlerim yaklaşık 350$ tutuyor ve almanya'dan geliyor. Bilenler yardımcı olursa müthiş olur.

Thomann ürün boyutu ne olursa olsun 30 Euro kargo ücreti alıyor. Amazon.com üzerindeki fiyatla thomann fiyatını karşılaştırın. Ammazon manyetik vb. boyuttaki ürünler için kargo ücreti yaklaşık 10 dolar almakta ve gümrük vergisini sizden ödeme esnasında alarak sizi gümrük ücreti vs ile uğraştırmadan kapınıza kadar ulaştırmakta.
teşekkür ederim, amazon'dan sipariş vereceğim ozaman, fiyat farkı çok az, gümrükle uğraştırmayacaksa değer o fark. çok teşekkür ederim.

teşekkür ederim, amazon'dan sipariş vereceğim ozaman, fiyat farkı çok az, gümrükle uğraştırmayacaksa değer o fark. çok teşekkür ederim.
Ürünü satın alırken kargolayan kısmında amazon yazdığına ve hesaplamada resimdeki gibi ödenecek verginin ve kargonun ayrı kalemlerde yazdığını kontrol edin. Amazonda başka satıcılarda mevcut onlardan satın alırsanız vergi işlemleri ile kendiniz uğraşmak zorunda kalırsınız.

Dosyalar

• amazon.JPG
    amazon.JPG
    142.9 KB · Gösterim: 119
Geri