Thomann'dan Alışveriş

Sweetwater'ı alacağın gitarı görebilme imkanı nedeniyle epey sevmiştim ancak ESP/LTD göndermiyorlarmış Amerika dışına. Sipariş geçebiliyorsun sipariş verirken hata çıkmıyor ancak bugün siparişle alakalı soru sorduğumda öyle bir cevap aldım. Denemeyi düşünen arkadaşlar varsa diye söyleyim dedim. Denendi çalışmıyor :)

Thomann gönderiyor diye yazılmış burada, onlarda da önceden fotoğraf görebiliyor muyuz onu bir sorgulayacağım.

Cevaplar için teşekkürler. Türkiye'ye Zuhal getiriyor Gretsch'leri. Fiyatlara baktım, gümrük ve shipping eklenince aynı oluyor. Ama almak istediğim bariton gitarı Zuhal getirmiyor. En azından şu anda yok. Bu nasıl iş anlamadım. Bu arada musicstore.de'den siparişi verdim. İlk başta nisan başı stoklarda diyordu. Bugün baktım, Temmuz'a attı. Gelenler arasında benim sipariş ettiğim gitar yokmuş, bir dahaki siparişe kaldı. Ödeme kredi kartımdan provizyonda beklemek üzere çekildi. Demek ki musicstore.de gönderebiliyor. Hamburg'daki kardeşim gelirken getirsin dedim, THY ve Pegasus kabine almıyor. Kargoya verin dediler. Kargoda da gitar parası kadar aracı kurum ve gelir vergisi, kargo parası ödemem gerekiyor. Yani öyle bir tablo çizdiler ki, gitarını alıp başka bir ülkeye gitmek yasak resmen. Bu konude deneyimi olan var mı? Yurt dışından gitar alıp gelen birileri?

Almanya Music storedan aldığım Fender american pro Stratı THY ile Türkiyeye getirdim sorun cıkmadı evet boyuttan dolayı kabine almıyorlar. Normal zamanda 120cme kadar (case dahil) kabine alınıyor ancak pandemideki durumu bilmiyorum. Ama Bu tür müzik aleti elektronik alet vs için normal valizlerle birlikte nakledilmiyor. Ayrı bir yerden müzik aleti diye veriyorsunuz hassas olarak taşıyorlar. Normal checkin sırasında stickerını takıp (basaka bir kağıt vermislermiydi hatırlayamadım) onunla baska bir yerden teslim ediyorsunuz. Türkiyeden'de Normal valizlerin geldiği yerden değil ayrı yerden alıyorsunuz (elle düzgünce taşıyorlar). Sorun cıkacağını sanmıyorum. Bilginiz olsun. Benimde biraz tereddüdüm vardı ama sorun cıkmadı.

Benim siparişin durumu aşağıdaki gibi olmuş ,

2021/04/08 · 12:44 AM
Delivery delayed: The goods have not been loaded and delivery will likely be delayed.

Ama dhl', ptt veya t17'den takip ettiğimde bir değişiklik yok. Thomann'a mail attım bakalım, umarım sakata gelmemiştir.

Sweetwater'ı alacağın gitarı görebilme imkanı nedeniyle epey sevmiştim ancak ESP/LTD göndermiyorlarmış Amerika dışına. Sipariş geçebiliyorsun sipariş verirken hata çıkmıyor ancak bugün siparişle alakalı soru sorduğumda öyle bir cevap aldım. Denemeyi düşünen arkadaşlar varsa diye söyleyim dedim. Denendi çalışmıyor :)

Thomann gönderiyor diye yazılmış burada, onlarda da önceden fotoğraf görebiliyor muyuz onu bir sorgulayacağım.
Haydaa, geçen sepet yaptım ... hatta dayının birine de sordum canlı, sorun olmaz herhalde bildiğim bir kısıtlama yok dedi. Ya yeni oldu bu iş ya da sorduğum dayı şuursuzdu.

Haydaa, geçen sepet yaptım ... hatta dayının birine de sordum canlı, sorun olmaz herhalde bildiğim bir kısıtlama yok dedi. Ya yeni oldu bu iş ya da sorduğum dayı şuursuzdu.
Abi selam, şöyle paylaşayım :
Hayaller :
111.jpg

Hayatlar :
111111.JPG

Abi eğer olur da bir şekilde almayı başarırsan haber et bana da.

Abi istersen sen yine de bir zorla, olur da sistemin bugını bulursun bilmiyorum, düşük bir ihtimal de olsa. Benim hevesim çok pis kursağımda kaldı.
Çünkü sipariş sisteme geçti yani, sipariş sırasında da hata ile fln karşılaşmadım.

Aynı gitar için Thomann'a mesaj attım. Siz gönderiyor musunuz ve ürünü önceden görme imkanımız var mı diye. Thomann forumdan gördüğüm kadarıyla gönderiyor ama bir teyit etmek istedim. Cevap gelince (gelirse) paylaşırım burada.

Selam,

Ben de ESP LTD EC-1000 Vintage Black alacaktım Thomann'dan, 1 buçuk - 2 ay önce sormuştum elinizde Korea mi var Indonesia mı diye, Korea demişlerdi. Bugün tekrar sorayım dedim, Indonesia dediler. Tüm EC-1000 serisi Indonesia mı dedim, öyleymiş. Bilginiz olsun Korea olarak düşünüp alacak varsa. Hem Korea hem Indonesia serileri var bu serinin, artık hangi ülkeden varsa ellerinde onu satıyorlar herhalde. 1000 dolar verip de Indonesia alasım gelmedi benim de açıkçası.

Sweetwater'dan ESP/LTD Türkiye'ye gelmiyor denmiş, kesin mi o konu bilginiz var mı? Oradan da alamayacağız demekki :)
Bir de anlamadığım konu, Sweetwater'da Türkiye'yi seçince vergi düşmüyor Thomann gibi, peşin alıyor anladığım kadarıyla gümrük vergisini. Ama burada Sweetwater'dan gelen gitarlarda yüzde 20 vergi eklendiğini okumuştum kafam karıştı, sipariş edip Türkiye'ye getirtebilirsek yüzde 20'yi vermeyecek miyiz?

Selam,

Ben de ESP LTD EC-1000 Vintage Black alacaktım Thomann'dan, 1 buçuk - 2 ay önce sormuştum elinizde Korea mi var Indonesia mı diye, Korea demişlerdi. Bugün tekrar sorayım dedim, Indonesia dediler. Tüm EC-1000 serisi Indonesia mı dedim, öyleymiş. Bilginiz olsun Korea olarak düşünüp alacak varsa. Hem Korea hem Indonesia serileri var bu serinin, artık hangi ülkeden varsa ellerinde onu satıyorlar herhalde. 1000 dolar verip de Indonesia alasım gelmedi benim de açıkçası.

Sweetwater'dan ESP/LTD Türkiye'ye gelmiyor denmiş, kesin mi o konu bilginiz var mı? Oradan da alamayacağız demekki :)
Bir de anlamadığım konu, Sweetwater'da Türkiye'yi seçince vergi düşmüyor Thomann gibi, peşin alıyor anladığım kadarıyla gümrük vergisini. Ama burada Sweetwater'dan gelen gitarlarda yüzde 20 vergi eklendiğini okumuştum kafam karıştı, sipariş edip Türkiye'ye getirtebilirsek yüzde 20'yi vermeyecek miyiz?
LTD 1000 serilerinin tamamı Endonezya'ya kaydırıldı sanırım. Kore olanlar eski seridir muhtemelen.

Sweetwater ABD şirketi olduğu için vergi yoktur fiyatlarında. Thomann ise Avrupa şirketi olduğu için fiyatta %19 vergi vardır. Zaten Thomann'ın vergisini çıktığın zaman aşağı yukarı Sweetwater fiyatına denk gelir.

LTD 1000 serilerinin tamamı Endonezya'ya kaydırıldı sanırım. Kore olanlar eski seridir muhtemelen.

Sweetwater ABD şirketi olduğu için vergi yoktur fiyatlarında. Thomann ise Avrupa şirketi olduğu için fiyatta %19 vergi vardır. Zaten Thomann'ın vergisini çıktığın zaman aşağı yukarı Sweetwater fiyatına denk gelir.

Buradaki yorumlarda hem Korea hem Indonesia'da yapılıyor demiş bir ESP çalışanı. Fakat yorum 1 sene önce. Belki de tamamen Indonesia'ya kayrıdıldı dediğiniz gibi.
Geç kaldık, 2. el bakacağım veya bir de Sweetwater'a sorayım nerede yapıldığını öyleyse.

Teşekkürler.

Dün acaba hangi ürünleri gönderemiyorsunuz gibisinden bir mail attım Sweetwater'a. Gelen cevap şöyle: Thank you for reaching out! Most guitar products are not available to ship outside of the United States unfortunately. Manufacturers are very strict on this to protect local dealers around the world who can provide service and warranty.

Daha öncesinde forumdan biri Schecter almıştı onu hatırlıyorum ama tam olarak neleri göndermediklerini söylemediler nedense.

Selam,

Abi adamlar bana göndermedi :) Bana özel garezleri yoksa. Bu sabaha karşı (bizim saate göre) yine mail attı kendisi, ekte paylaşıyorum :
1111.jpg
İlgili siparişimi zaten yukarıda paylaşmıştım.
He olur da aralarında olaydan habersiz bir tanesi firmanın ruhu duymadan gönderir fln onu bilemem de, onun da ihtimali yüzde 0'a yakın :)

Thomann amca da iplemedi beni. Onlara ayrı gıcık oldum şu an. Cevap alana kadar pena bile almam oradan.

Dün acaba hangi ürünleri gönderemiyorsunuz gibisinden bir mail attım Sweetwater'a. Gelen cevap şöyle: Thank you for reaching out! Most guitar products are not available to ship outside of the United States unfortunately. Manufacturers are very strict on this to protect local dealers around the world who can provide service and warranty.

Daha öncesinde forumdan biri Schecter almıştı onu hatırlıyorum ama tam olarak neleri göndermediklerini söylemediler nedense.
Abi Schecter'ı sordum mailde, cevap bekliyorum. Saat farkı çok olduğundan yanıtlar absürd saatlerde geliyor.

Abi adamlar bana göndermedi :) Bana özel garezleri yoksa. Bu sabaha karşı (bizim saate göre) yine mail attı kendisi, ekte paylaşıyorum :
148028 eklentisini görüntüle
İlgili siparişimi zaten yukarıda paylaşmıştım.
He olur da aralarında olaydan habersiz bir tanesi firmanın ruhu duymadan gönderir fln onu bilemem de, onun da ihtimali yüzde 0'a yakın :)

Thomann amca da iplemedi beni. Onlara ayrı gıcık oldum şu an. Cevap alana kadar pena bile almam oradan.
Thomann ESP ve Schecter gönderiyor sanırım... Ekteki ekran görüntüsüne bakın, Jackson'da olan uyarı onlarda yok. Jacksonu listeden çıkarınca ödeme ekranına geçebiliyorum. Jackson varken ödeme almıyor.

Edit: Bu gibi durunlarda Andertons' a da bakabilirsiniz. Thomann Boss Amfi yollamıyordu onuda oradan almıştım. Orada da fiyat aldatmasın görünen fiyat vergili fiyattır, Ödeme ekranında adres Turkiye görününce %20 VAT vergisini düşer fiyattan.

Dosyalar

• 1181f70bb159e1644.jpg
    1181f70bb159e1644.jpg
    130.2 KB · Gösterim: 107
Son düzenleme:
Thomann ESP ve Schecter gönderiyor sanırım... Ekteki ekran görüntüsüne bakın, Jackson'da olan uyarı onlarda yok. Jacksonu listeden çıkarınca ödeme ekranına geçebiliyorum. Jackson varken ödeme almıyor.

Edit: Bu gibi durunlarda Andertons' a da bakabilirsiniz. Thomann Boss Amfi yollamıyordu onuda oradan almıştım.
Thomann, Schecter göndermiyordu, 2 gün önce kontrol etmiştim. Değiştirdiler sanırım güzel gelişme..

Ben siparişimi sordum, o ona bu buna yönlendirdi, mail at dediler , attık cevap yok. Bu konuda thomann sıkıntılı bence..

Edit: Bu gibi durunlarda Andertons' a da bakabilirsiniz. Thomann Boss Amfi yollamıyordu onuda oradan almıştım. Orada da fiyat aldatmasın görünen fiyat vergili fiyattır, Ödeme ekranında adres Turkiye görününce %20 VAT vergisini düşer fiyattan.
Soluğu Andertons'da alalım bakalım. Andertons da göndermezse artık ne diyeyim.

Thomann, Schecter göndermiyordu, 2 gün önce kontrol etmiştim. Değiştirdiler sanırım güzel gelişme..

Ben siparişimi sordum, o ona bu buna yönlendirdi, mail at dediler , attık cevap yok. Bu konuda thomann sıkıntılı bence..
Sizin durum daha kötüymüş. Ben henüz müşterileri değilim hani bana vakit ayır(a)madılar, size cevap vermeleri lazım net şekilde.
Thomann forumdan gördüğüm kadarıyla malının arkasında olan bir firma gerektiğinde ürün bedeli için full refund yapabiliyor. O yüzden yoğundurlar diye yorumluyorum.

Sweetwater'a da geri bildirimde bulundum. Abi madem bu kadar katısınız bu konuda kesin kurallarınız var, sepeti onaylarken bir uyarı çıksın ürünü gönderemiyoruz diye yazsın dedim. Ki bu gayet basit bir şey, olmaması şaşırtıcı. Başkalarının da benim gibi hayal kırıklığı yaşamasını engellemiş olursunuz dedim. Takarlarsa ....

Bu arada Andertons.co.uk için bir hatırlata yapayım. Andertons DHL express hızlı kargo ile yolladı ürün gümrüğe gelince DHL görevlilerince telefonla arandım vergi için, mail ile bir adres yolluyorlar oraya vergi ödemesini yapıyorsunuz, ödemeyi yaptıktan sonra ürünü alıp normal bir kargo firmasına veriyorlar yurtiçi kargo veya mng getiriyor evinize. Bunun için ayrı ücret ödemiyorsunuz. Thomann'dan yapılan alışverişlerde ürün yurtdışından DHL ile gelse dahi evinize PTT ile geliyor ve vergiyi ürün tesliminde ödüyorsunuz. Bu bağlamda Andertons biraz daha hızlıdır Thomann'a göre, fiyatlarıda genelde çok önemli olmayacak oranda pahalı Thomann'dan.

LTD EC-1000 VB'nin Made in Korea'sini burada buldum. Mail attım sordum. Türkiye'ye de yolluyorlarmış, shipping ve VAT olayını öğrenmeye çalışacağım.
Eğer fiyattan (999 Euro) VAT'ı düşmüyorlarsa gitar elime ulaşınca da %18-20 ekstradan ödeme durumum olacak mıdır sizce?

Edit: Üye olup lokasyon olarak Türkiye'yi seçince gitarın fiyatı 839.5 Euro'ya düştü. (Yüzde 19'a tekabül ediyor.)

Son düzenleme:
Geri