Thomann'dan Alışveriş

Arkadaşlar merhaba.

İlk gitarımı uzun araştırmalar sonucunda Thomann'dan almaya karar verdim, ne kadar doğru bilmiyorum. SX'lere baktım, ikinci el falan baktım ama yok, olmaz.

🎸 Harley Benton ST-20HSS CA Standard Series Bu gitarı alacağım, kargo ücreti ile ₺1,074 tutuyor. Önceden alışveriş yapanlar yazmışlar falan ama pek anlayamadım. Gitarı aldıktan sonra ne gibi sorunlar çıkabilir? Vergisi nedir? Gümrükte ne gibi sıkıntılar çıkabilir? Ne kadar süre içinde kargom bana ulaşır? Bu benim yurt dışından ilk alışverişim değil ancak öncekilerde gümrük sıkıntısı yaşamamıştım. Biraz kararsızım, yardım ederseniz sevinirim.
Bütçe ve imkanlarınız bu gitarı alabiliyorsa alın.
Lakin bir Manyetik fiyatına satılan bir gitardaki işçilik ve malzeme kalitesi ne derecedir bilemedim ben. Çin markası ve üretimi demek illa kötü olacak demek değil elbette. Şansa iyi bir luthierin elinden çıkmışsa ne ala. Ama yani ne bileyim.
Şunu da aklınızda tutun, gitarı aldınız ve istediğiniz derecede çıkmadı veya kusurlu çıktı. Gitarı geri iade etmek istediğinizde ödediğiniz gümrük vergisi boşa gidecek. Tabi bu yurtdışından gelen her ürün için geçerli.

Bütçe ve imkanlarınız bu gitarı alabiliyorsa alın.
Lakin bir Manyetik fiyatına satılan bir gitardaki işçilik ve malzeme kalitesi ne derecedir bilemedim ben. Çin markası ve üretimi demek illa kötü olacak demek değil elbette. Şansa iyi bir luthierin elinden çıkmışsa ne ala. Ama yani ne bileyim.
Şunu da aklınızda tutun, gitarı aldınız ve istediğiniz derecede çıkmadı veya kusurlu çıktı. Gitarı geri iade etmek istediğinizde ödediğiniz gümrük vergisi boşa gidecek. Tabi bu yurtdışından gelen her ürün için geçerli.

Harley Benton gitarlar gerçekten ederinin çok daha yukarısında gitarlar, endonezya üretimiler. Amaçları maliyeti düşürüp, sürümden kazanmak. Ben 150 euroya mal olan tele'mden çok memnunum. x3 fiyatlı Mexican teleyle değişmem. Başlangıç gitarı için gayet yeterli gelecektir.

Edit: Burada şu hesabı yapmak lazım 765 tl'lik bir gitara yarı fiyatı 300 tl kargo parası vermek bana tuhaf geliyor. Bütçe bir tık daha zorlanıp HB'nın belki daha üst modellerine bakılabilir. Ya da sepete yan ürün koymak da mantıklı olabilir, misal elixir teller çok daha ucuza geliyor oradan aynı kargo içinde.

Son düzenleme:
Harley Benton gitarlar gerçekten ederinin çok daha yukarısında gitarlar, endonezya üretimiler. Amaçları maliyeti düşürüp, sürümden kazanmak. Ben 150 euroya mal olan tele'mden çok memnunum. x3 fiyatlı Mexican teleyle değişmem. Başlangıç gitarı için gayet yeterli gelecektir.

Edit: Burada şu hesabı yapmak lazım 765 tl'lik bir gitara yarı fiyatı 300 tl kargo parası vermek bana tuhaf geliyor. Bütçe bir tık daha zorlanıp HB'nın belki daha üst modellerine bakılabilir. Ya da sepete yan ürün koymak da mantıklı olabilir, misal elixir teller çok daha ucuza geliyor oradan aynı kargo içinde.
Endonezya sanırım size denk gelen modeli.
Harley Benton is a house brand for a line of student-grade music instruments and equipment produced by original equipment manufacturers, mostly in China and other Far East nations.

Endonezya sanırım size denk gelen modeli.
Harley Benton is a house brand for a line of student-grade music instruments and equipment produced by original equipment manufacturers, mostly in China and other Far East nations.
Son yıllarda üretimi endonezyaya kaydırdılar diye biliyorum, bu arada bence çok fark yaratacak bir durum değil. Fiyatlarının çok üstünde olduklarını tekrar tecrübeyle söyleyebilirim. Yine forumda bir kaç arkadaşın da çok iyi tecrübeleri var. Thomanndaki ve youtube’da reviewlar da gayet iyi. Hb’ı ülkeye bir distrub getirse tüm piyasayı tam anlamıyla dağıtacağından eminim. Paramı koyardım bu işe ama bilin bakalım ne eksik:)

Son yıllarda üretimi endonezyaya kaydırdılar diye biliyorum, bu arada bence çok fark yaratacak bir durum değil. Fiyatlarının çok üstünde olduklarını tekrar tecrübeyle söyleyebilirim. Yine forumda bir kaç arkadaşın da çok iyi tecrübeleri var. Thomanndaki ve youtube’da reviewlar da gayet iyi. Hb’ı ülkeye bir distrub getirse tüm piyasayı tam anlamıyla dağıtacağından eminim. Paramı koyardım bu işe ama bilin bakalım ne eksik:)

Thomann vakti zamanında bu konuda o kadar çok şikayet almış ki anladığım kadarı ile üretime biraz daha önem vermişler.

Thomann'dan ikinci siparişim biraz farklı ilerliyor. 5 Mayıs'ta siparis vermiştim. 6'sinda kargoya verildi. 8 mayısta meşhur IPZ Frankfurt'a ulaştı. Ta ki bugüne dek. Herhangi bir gelişme yok hala. Thomann ile iletişime geçtim, 8 mayısta uçak planlandigi gibi turkiyeye vardı, gümrük kaynaklı sorunlarla gecikme yaşanıyordur ama biz yine de soruşturma açtık tarzı seyler söylüyor. Gumruk de henüz ulasmamis turkiyeye diyor. Bekliyorum artık bakalım nasıl sonuclanacak

Ben de 29 Nisan'da sipariş vermiştim. Harley Benton SC 550 Plus - B stok gitarından. 1 Mayıs'ta IPZ Frankfurt'ta işlem yapıldı. Sonrasında 17 Mayıs'a kadar herhangi bir gelişme olmadı.
17 Mayıs'ta gönderi araca yüklenmedi - muhtemelen gecikecek diye bilgi geldi otomatik.
İletişime geçtiğimde de dediler ki %95 ihtimal Türkiye'ye gelmiştir, yoğunluktan dolayı daha Türkiye'de hiç barkodu okunmamıştır. O yüzden bilgi alamıyoruz dediler.
Bir süre daha bekledim, gelir mi gider mi diye. Bir gelişme çıkmadı.
25 Mayıs PTT getirdi gitarımı. Gayet güzel çıktı, çok memnunum.
Kargo dahil 312,02 Euro tutmuştu fiyatı. Sanırım 282,02 Euro'yu günlük kura göre hesaplayıp 3000 TL gibi bir fiyat biçilmiş gitara %18'i olarak 540 TL ve 8,8 TL gümrüğe sunuş ücreti ve damga vergisi ödedim.
312,02 Euro + 549 TL'ye gitarım elime ulaşmış oldu.
Herkese şans dilerim, umarım bu güzel kaynağımızı da baltalamazlar.

Ben de 29 Nisan'da sipariş vermiştim. Harley Benton SC 550 Plus - B stok gitarından. 1 Mayıs'ta IPZ Frankfurt'ta işlem yapıldı. Sonrasında 17 Mayıs'a kadar herhangi bir gelişme olmadı.
17 Mayıs'ta gönderi araca yüklenmedi - muhtemelen gecikecek diye bilgi geldi otomatik.
İletişime geçtiğimde de dediler ki %95 ihtimal Türkiye'ye gelmiştir, yoğunluktan dolayı daha Türkiye'de hiç barkodu okunmamıştır. O yüzden bilgi alamıyoruz dediler.
Bir süre daha bekledim, gelir mi gider mi diye. Bir gelişme çıkmadı.
25 Mayıs PTT getirdi gitarımı. Gayet güzel çıktı, çok memnunum.
Kargo dahil 312,02 Euro tutmuştu fiyatı. Sanırım 282,02 Euro'yu günlük kura göre hesaplayıp 3000 TL gibi bir fiyat biçilmiş gitara %18'i olarak 540 TL ve 8,8 TL gümrüğe sunuş ücreti ve damga vergisi ödedim.
312,02 Euro + 549 TL'ye gitarım elime ulaşmış oldu.
Herkese şans dilerim, umarım bu güzel kaynağımızı da baltalamazlar.
B stock ürünler hakkındaki yorumlarınız nedir memnun musunuz?

Şöyle düşünebilirsiniz. B Stock ürünün fiyatı Sıfır olan ürünün fiyatına çok yakınsa bu ya bir müşteriden iade gelen gitar oluyormuş, ya da mağazalarında denenmiş bir ürün olduğu anlamına geliyor. Avrupa'daki müşterilerin bir kısmı ufak tefek şeyler sebebiyle ürünü iade edip, başka ürünler deneme eğiliminde olabiliyor anladığım kadarıyla. Flame top'ı beğenmiyor mesela, iade ediyor veya diğer rengi aklında kalıyor bir de onu deneyeyim diyor. Eğer ki baya bir indirimli oluyorsa daha büyük problemler çıkabiliyormuş anladığım kadarıyla. Örneğin 400 küsür Euro'dan 320 Euro'ya düştüyse, bişeyler beklemek gerekir.

Bana gelen ürün de pırıl pırıl, Türkiye'de bu kadar temiz bir şekilde elimize ulaşan ürün zor buluruz. Gayet memnunum. B stock olayını gösteren şeyler sadece bir köşesindeki minik pütür, bir de headstockun ucunda yine 1-2 mm'lik sıyrık.

Bendeki gitarı galiba üzerinde canavar gibi Flame maple yok diye iade etmişler, gayet de doğal ve güzel duruyor bana göre. Boya işçiliği - fret işçiliği çok çok güzel. Çok beğendim.

Endonezya üretimi Harley Benton'ları tavsiye ederim. Diğerlerinden fiyatı biraz yüksek olsa da değer bence.

Şöyle düşünebilirsiniz. B Stock ürünün fiyatı Sıfır olan ürünün fiyatına çok yakınsa bu ya bir müşteriden iade gelen gitar oluyormuş, ya da mağazalarında denenmiş bir ürün olduğu anlamına geliyor. Avrupa'daki müşterilerin bir kısmı ufak tefek şeyler sebebiyle ürünü iade edip, başka ürünler deneme eğiliminde olabiliyor anladığım kadarıyla. Flame top'ı beğenmiyor mesela, iade ediyor veya diğer rengi aklında kalıyor bir de onu deneyeyim diyor. Eğer ki baya bir indirimli oluyorsa daha büyük problemler çıkabiliyormuş anladığım kadarıyla. Örneğin 400 küsür Euro'dan 320 Euro'ya düştüyse, bişeyler beklemek gerekir.

Bana gelen ürün de pırıl pırıl, Türkiye'de bu kadar temiz bir şekilde elimize ulaşan ürün zor buluruz. Gayet memnunum. B stock olayını gösteren şeyler sadece bir köşesindeki minik pütür, bir de headstockun ucunda yine 1-2 mm'lik sıyrık.

Bendeki gitarı galiba üzerinde canavar gibi Flame maple yok diye iade etmişler, gayet de doğal ve güzel duruyor bana göre. Boya işçiliği - fret işçiliği çok çok güzel. Çok beğendim.

Endonezya üretimi Harley Benton'ları tavsiye ederim. Diğerlerinden fiyatı biraz yüksek olsa da değer bence.
Yazdıklarınızı dikkatle okudum.

Ve bir kez daha zuhal denen satıcı hakkında yazdığım, kullanılmış yada kiraladığı ürünleri türlü indirim kampanyaları adı altında ürünün gerçek durumunu saklayarak ülke içinde ki gitar almak isteyen tüketicilere satmış olacağının kanaati bende çok daha güçlü hale geldi. Thomann gibi küresel çaplı bir satıcı bu tip ürünleri satışa sokabiliyor AMA DÜRÜST hareketle, hem fiyat hem de fiziki durumu hakkında, Zuhal'de bu bilgiye pek rastlamanızın imkanı yok. Sadece Zuhal değil. Ülkemizde isim yapmış 3 4 ana satıcı bu şekilde.
thomann ile zuhal arasında ki en belirgin farkta burada çıkmış oldu.

İNSANİ ZİHNİYET.

200 Euro civarında olanlar genelde Vietnam üretimi oluyor, yine de kullananlar genel olarak memnunlar.
Şu şekilde LTD Eclipse benzeri bir gitar düşünebilirsiniz.

Floyd Rose 1000li 25,5 inch skala Eclipse buyrun.

Şu SC 550'yi de baya güzel satmışlar ve baya beğenilmiş, bakabilirsiniz.

200 Euro'yu aşıyor ama şöyle Fusion diye bir serisi var. Baya güzel özellikler var üzerinde çelik fretler, Grover tuner'lar, Floyd Rose'lusunda da Floyd Rose 1000'li yine. Endonezya üretimi

Yine Endonezya üretimi bu fiyata bu gitar nasıl olmuş diye düşündüğümüz Metallica Explorer'ı

Amarok'u da bırakayım, bunun da 6-7 telli ve bariton versiyonları var.
Neck thru - EMG manyetikli - çelik fretli gayet güzel bir gitar.

İyi incelemeler.

200 Euro civarında olanlar genelde Vietnam üretimi oluyor, yine de kullananlar genel olarak memnunlar.
Şu şekilde LTD Eclipse benzeri bir gitar düşünebilirsiniz.

Floyd Rose 1000li 25,5 inch skala Eclipse buyrun.

Şu SC 550'yi de baya güzel satmışlar ve baya beğenilmiş, bakabilirsiniz.

200 Euro'yu aşıyor ama şöyle Fusion diye bir serisi var. Baya güzel özellikler var üzerinde çelik fretler, Grover tuner'lar, Floyd Rose'lusunda da Floyd Rose 1000'li yine. Endonezya üretimi

Yine Endonezya üretimi bu fiyata bu gitar nasıl olmuş diye düşündüğümüz Metallica Explorer'ı

Amarok'u da bırakayım, bunun da 6-7 telli ve bariton versiyonları var.
Neck thru - EMG manyetikli - çelik fretli gayet güzel bir gitar.

İyi incelemeler.
fiyatlar inanılmaz. Özellikel 62 serisi stratlar ve fusion serisinin ucuz olanları görünüş/fiyat oranı olarak gördüğüm en iyi gitarlar. Fusionlarda kapaksız HH manyetikli ve geleneksel tremololu modeller ilgimi çekiyor normalde ama 1 tane var onun da rengini sevmedim. Sizin attığınız modeli ve abanoz klavyeli olanı baya hoşuma gitti. Deneme niyetine bir tane alacağım gibi duruyor.

Kendim ve arkadaşlardan deneyimlediğim; Es 335 gibson çakmaları güzel. Manyetikleri ve tonu güzel. Yapısal olarak göze batan birşey yok bir tek Burgular dandik.
Telelerden te70 black paisley kötü. Manyetikleri ve klavye hissiyatı kötü. Oldukça kalın klavye. Seveni vardır ben sevmedim. Texas special manyetik de taktık. Cık. Tele ve strat versiyonlarında 20 serileri bence kötü. Belki bizim denediğimiz seriler kötüdür size iyi çıkar bilemem.
Ash gövdeli 52 serileri güzel deniyor. Denemedim.
Bende basswood gövdeli gitarlarına karşı bir ön yargı oluştu.

Geri