Thomann'dan Alışveriş

Ben @solitude71 için verdiğim cevapta belirttim ama bir kez daha yazayım.

Siparişinizden önce ürün için ödenecek bedel miktarına bakın. Arından bu bahsigeçen firmalar hangileri ise bu metni dayanak göstererek sipariş öncesinde durumu konuşun tam teyit alın ve öyle sipariş verin.

Çünkü bakın metni iyice okursanız 18. sorunun cevabında firma senin adına işlem yapacak diyor. Fakat 3. sorunun cevabında firmalar sizden ek ücretler isteyebilir diyor. Ama gel gör ki 16. sorunun cevabında da ilk 3 gün için ardiye ücreti alınmayacak diyor.

Aman dikkat arkadaşlar canınız yanmasın kimse üzülmesin sonradan.
Şimdi buraya bir ek yapayım. "Firma senin adına işlem yapacak" demiyor. "hızlı kargo operatörleri sizin adınıza detaylı beyan vererek işlemi gerçekleştirebilmektedir" diyor.

Bu konuda daha önce mevzuat değişikliğini burada hep birlikte oturup analiz etmiştik (sağ ol TC!). Oradan hatırlarsanız "kargo şirketleri bu işi yapabilmek için yetkili kılınabilir" mealinde bir şey diyordu. Yani bu otomatik değil. Yapacaklar mı o da belli değil. Önce şirketin gerekli altyapıyı kurması, eğitimleri vb. sağlaması, yetki alması vb. gerekiyor. Bu sanıyorum hemen yarına olacak bir şey değildir. Zaten yaptıkları bir şeyi genişletiyor dahi olsalar bir iki ay gerekir, diye düşünüyorum. Ücretler konusunda ise şu an her şey havada. Hep beraber bekleyip göreceğiz ne saplanacak.

Epey uzun süredir keyfi olarak ekipman almıyordum. Yakın zamanda ucundan "ihtiyaç" olarak niteleyebileceğim bir ekipman belirdi. Türkiye'de yok, tam muadili olmasa da aynı iş için kullanabileceğim cihazlar ise çok pahalı. Yurtdışından getirmek durumundayım ama bu son durumda istemiyorum, becerebildiğim kadar öteliyorum. Temmuz ayında bir Avrupa seyahatim var. Bakalım ondan sonra yolcu yanında getirilen eşyalar konusunda başımıza gelenleri anlatma fırsatı bulurum belki.

@TürkRockçı söylediklerin ideal dünyada doğru, bilgilendirme için tşk ama sanırım gerçek hayatta @agackakan dediği gibi işliyor... oraya gidince Kandahar pazarında keçi satan köylüler ve kalaşnikof mermisi toptancıları arası gibi bir ortam olacaktır... işi gücü meşgalesi olan adam bence de kaç paraysa vereyim başım ağrımasın der. Bir süre sonra rayına girer sanırım konu.

Evet arkadaşlar. Anladığım kadarı ile bir çoğunuzun iş güç kaynaklı olarak pek vakti bulunmuyor. Ben müsait olduğum için DHL ve Fedex aradım.

1000 euro tutarında bir ürün alsam bunun adresime kadar getirilmesi için ne yapmam gerekiyor, müşavirdir gümrüktür v.s. uğraşmak istemiyorum dedim.

Her iki firmada bir birine yakın yanıt verdi. Sipariş verdiğiniz ürün bizim firmamız aracılığı ile taşımacılığı yapılacaksa. Takip numarası üzerinden yeniden irtibat kurun sizleri detaylı olarak bilgilendirelim. Evet tüm işlem adımlarını biz gerçekleştirerek ürünün size ulaşmasını sağlayabiliriz dediler. Her hangi bir ücret yansıyacak mı diye sorduğumda. Takip numaranız ile irtibat kurun detaylı bilgi veririz dediler.

DHL beni birde buraya yönlendirdi.

DHL.jpg

Arkadaşlar öncelikle yönetmeliklerde yazılanlar ile uygulamadaki gerçeği sanırım ayırmak gerekir.
sizin de yazmış olduğunuz üzere kararname/yönetmelik değişikliğini ben de okudum. dış ticaret yapan, sürekli ürün getiren biri olduğum için - özellikle saatler- uygulama farkını sizinle paylaşmak istedim.
sallama, önce oku öğren, saçmalama, bilgi kirliliği yaratma diyen arkadaşlarım için öncelikle abiniz olarak şunu söyleyebilirim. ne haliniz varsa görün :) ilk önce forumdaki yazım dilinin saygı sevgi çerçevesinde olması gerektiğini unutmayın.

eğer tecrübelerimi okumak isteyen varsa;
150 euro yu aşarsanız,
-posta gümrüğüne illaki gideceksiniz,
-eğer sizin adınıza gümrükleme işlemi yapacak firmalar ile çalışıyorsanız, vekaletname, getirdiğiniz ürün ile ilgili yetki belgesi vs isteyecekler.

yine de boş konuşuyorsun diyen arkadaşlarıma uyarım, nasıl olsa 1500 euro ya kadar limit var dirseniz, vekalet ücreti, müşavirlik ücretlerinin hiç de yabana atılmayacak kadar pahalı olabileceğini söylemek isterim.
özellikle kafası çalışmayan bir kargo firmasına denk gelirseniz gümrükleme işini tamamlayabilmek için sizden elektronik malzemelerin ithalatını yapabilmek için "yetki belgesi" bile isteyebilir. ben bu zamana kadar mesleki yeterlilik belgesi ve ustalık belgesi isteyene bile şahit oldum.

dikkat ederseniz sizin de okuduğunuz gümrük bakanlığı bilgilendirmesinde alınacak vergi türleri dışında hiçbir bilgi bulunmuyor. dikkatli olmanızı öneririm.

Doğrudur .... ama şu an thomann sözkonusu... herhangi bir firma ve/veya lojistik firması değil. Beklenti ve pratik olan DHL gibi işi bu olan bir firmanın konuyu kolayca halledip (tabi bizlere ciddi masraf) bir şekilde 1500 kadar olanları yine ulaştırması olacaktır. Yoksa dediğin gibi e-devlet'ten babaannenin ilkokul diplomasını getir filan gibi süreçlerle karşılaşmak çok olası.

kaynak nedir? yani başına geldi mi, ya da kanun böyle mi?
üstte kendim hallederim diyenler çoğaldı, teknik olarak böyle bir şey yapmak imkansız gibi anlıyorum senin yorumundan?
bilgim yok ama açıkçası bana da gümrükte kapıdan giren vatandaşın işlem yapması biraz kaotik geliyor...
kaynak benim,
başıma geldi,
uygulamada kargo firmalarının işinde uzman personeli dışında bilgi sahibi olan yok. gümrük mevzuatı çok çetrefilli ve ürün gruplarını sebepsiz şekilde çeşitlemişler.
örneğin bir ürünü tek alırsanız mesela atıyorum "pense" 150 euro altında ise alırsınız.
pense seti adı altında birkaç parça 150 euro altında bile olsa alamazsınız "diablodaki gibi set item ları" ustalık belgeniz yada ithalat belgeniz yok ise vermiyorlar.
bu belgeleri tamamlamış olsanız bile noterden vekalet ve müşavir ücreti isteniyor. çok fazla para demek.
150-1500 euro arasındaki ürünler için yine aynı sorunlar yaşanıyor.

illa da almak isteyenlere önerim 200-300 euro bandında, satıcıların iade işlemlerini kabul ettiği ürünleri denemeleri yönündedir. eğer umdukları sonuçları alırlarsa alışverişe devam edebilirler.

Doğrudur .... ama şu an thomann sözkonusu... herhangi bir firma ve/veya lojistik firması değil. Beklenti ve pratik olan DHL gibi işi bu olan bir firmanın konuyu kolayca halledip (tabi bizlere ciddi masraf) bir şekilde 1500 kadar olanları yine ulaştırması olacaktır. Yoksa dediğin gibi e-devlet'ten babaannenin ilkokul diplomasını getir filan gibi süreçlerle karşılaşmak çok olası.
bu arada amazonun kargosu UPS ve bir saat firmasının kargosu DHL ile yine aynı sorunu yaşadım. ürünleri iade ettim.
neyseki amazon gümrük mevzuatını bilmediği için paramı tam iade etti. ama DHL ile aldığım ürünü iade etmek için 45 euro bedel kestiler. golü yedim.

Arkadaşlar öncelikle yönetmeliklerde yazılanlar ile uygulamadaki gerçeği sanırım ayırmak gerekir.
sizin de yazmış olduğunuz üzere kararname/yönetmelik değişikliğini ben de okudum. dış ticaret yapan, sürekli ürün getiren biri olduğum için - özellikle saatler- uygulama farkını sizinle paylaşmak istedim.
sallama, önce oku öğren, saçmalama, bilgi kirliliği yaratma diyen arkadaşlarım için öncelikle abiniz olarak şunu söyleyebilirim. ne haliniz varsa görün :) ilk önce forumdaki yazım dilinin saygı sevgi çerçevesinde olması gerektiğini unutmayın.

eğer tecrübelerimi okumak isteyen varsa;
150 euro yu aşarsanız,
-posta gümrüğüne illaki gideceksiniz,
-eğer sizin adınıza gümrükleme işlemi yapacak firmalar ile çalışıyorsanız, vekaletname, getirdiğiniz ürün ile ilgili yetki belgesi vs isteyecekler.

yine de boş konuşuyorsun diyen arkadaşlarıma uyarım, nasıl olsa 1500 euro ya kadar limit var dirseniz, vekalet ücreti, müşavirlik ücretlerinin hiç de yabana atılmayacak kadar pahalı olabileceğini söylemek isterim.
özellikle kafası çalışmayan bir kargo firmasına denk gelirseniz gümrükleme işini tamamlayabilmek için sizden elektronik malzemelerin ithalatını yapabilmek için "yetki belgesi" bile isteyebilir. ben bu zamana kadar mesleki yeterlilik belgesi ve ustalık belgesi isteyene bile şahit oldum.

dikkat ederseniz sizin de okuduğunuz gümrük bakanlığı bilgilendirmesinde alınacak vergi türleri dışında hiçbir bilgi bulunmuyor. dikkatli olmanızı öneririm.
Bakın gene verdiğiniz örnek saatler, pense takımı burada Thomann alışverişinde alınan ve genellikle tek parça gitar olan durumlara benzemiyor. Saatin ticari olduğu 2 kilometre öteden belli zaten . Doğru örnek değil verdiğiniz bir de eleştiri beğenmiyorsunuz. Arkadaşlar Thomann başlığını okuyup ticari amaçla filan saat ithal etmek isteyen olursa yazdıklarınızdan faydalanır.

Bakın gene verdiğiniz örnek saatler, pense takımı burada Thomann alışverişinde alınan ve genellikle tek parça gitar olan durumlara benzemiyor. Saatin ticari olduğu 2 kilometre öteden belli zaten . Doğru örnek değil verdiğiniz bir de eleştiri beğenmiyorsunuz. Arkadaşlar Thomann başlığını okuyup ticari amaçla filan saat ithal etmek isteyen olursa yazdıklarınızdan faydalanır.
Bende tam bunu yazacaktım ki tebrik ederim.

Kişi işin ticaretini yaptığı için sanırım saat ve hırdavat ürünleri ithal edip ticari boyuta giren miktarda getirdiğinden dolayı bu sorunları yaşaması gayet normal.

Ama 1 tane gitar veya kulaklık veya amfi veya herhangi bir enstrüman getirmek isteyen Gerçek kişi neden bunlarla uğraşmak zorunda kalsın ki.

Bu durum gayriresmi olarak, işsiz olan mali müşavirlere iş olanağı sağlamak için yapılmış bir davranış gibi duruyor.

Yani yönetmelikten önce bu şartlar aranmazken (çok emin değilim) şimdi ne oldu da yok illa evrak dolduracaksın, yok bunu sen yapamazsın git müşavir tut boyutuna geldi.

Bende tam bunu yazacaktım ki tebrik ederim.

Kişi işin ticaretini yaptığı için sanırım saat ve hırdavat ürünleri ithal edip ticari boyuta giren miktarda getirdiğinden dolayı bu sorunları yaşaması gayet normal.

Ama 1 tane gitar veya kulaklık veya amfi veya herhangi bir enstrüman getirmek isteyen Gerçek kişi neden bunlarla uğraşmak zorunda kalsın ki.

Bu durum gayriresmi olarak, işsiz olan mali müşavirlere iş olanağı sağlamak için yapılmış bir davranış gibi duruyor.

Yani yönetmelikten önce bu şartlar aranmazken (çok emin değilim) şimdi ne oldu da yok illa evrak dolduracaksın, yok bunu sen yapamazsın git müşavir tut boyutuna geldi.

Kimse yurtdışından bir şey almasın diye.

daha önce 1500 üstü için geçerli olan mevzu şimdi 150 üstü için geçerli ... aslında değişen sadece rakam
bir de ülkede inanılmaz bir döviz krizi var, yurtdışına döviz çıkmasını engellemek amaç... gerçi kartla ödüyorum ve ekstrem TL ama sonuçta satıcı yurtdışı.. yani amaç bunu engellemek yoksa koca devlet işsiz gümrükçüyü kalkındırmak derdinde değil :)

@woodsmoke , @TürkRockçı @iyiadam
kardeşlerim, arkadaşlarım,
kimseye yokuş yaptırmak, almayın diye diretmek değil derdim. devlete bağlı bir kuruluşta çalışıp döviz yurtdışına gitmesin diye de forumlara mesai ayırıp yazı yazacak biri de değilim :)
bana ne ki size tecrübe paylaşıyorum.
sanki gümrük mevzuatı ve memurları;
--aaa bunlar bizim çocuklar gitar, pedal alacaklar müzik yapacaklar diye sizi bekleyecekler sanıyorsunuz. pense de aynı gitar da aynı ki pedalın ne olduğunu anlayacak adam var mı aralarında şaşarım.

ne yazıkki bu memlekette tecrübeye kulak asan kimse yok, illaki başınıza gelecek canınız yanacak.
şu saatten sonra silebilecek olsam yazdıklarımın tamamını silerdim.

hırdavatçı da değilim, ("örneğin pense" yerine kolye yazsaydım kuyumcu mu olacaktım?) ticaretini de yapmıyorum. siz nasıl alışveriş yapıyorsanız ben de o şekilde alışveriş yapıyorum. bu arada saat ithalatçısı değilim. internetten son dönemde yaptığım alışverişler bu yönde oldu. (4 ayrı kargo ile saat alınca saat ithalatçısı oldum) bununla beraber ithalat ihracat yapan bir şirket sahibi arkadaşım var. bu detayları kendisinin gümrükçüsünden öğrendim. yazdıklarımı da nasıl okuyup anladınız o da ayrı bir soru.
insanları iğnelemek yermek konusunda uzmanlaşmak yerine yazılanın özüne dikkat etseniz herşey daha güzel olmaz mı?
niye boşuna dil döküyorum onu da bilemedim.

Son düzenleme:
@woodsmoke , @TürkRockçı @iyiadam
kardeşlerim, arkadaşlarım,
kimseye yokuş yaptırmak, almayın diye diretmek değil derdim. devlete bağlı bir kuruluşta çalışıp döviz yurtdışına gitmesin diye de forumlara mesai ayırıp yazı yazacak biri de değilim :)
bana ne ki size tecrübe paylaşıyorum.
sanki gümrük mevzuatı ve memurları;
--aaa bunlar bizim çocuklar gitar, pedal alacaklar müzik yapacaklar diye sizi bekleyecekler sanıyorsunuz. pense de aynı gitar da aynı ki pedalın ne olduğunu anlayacak adam var mı aralarında şaşarım.

ne yazıkki bu memlekette tecrübeye kulak asan kimse yok, illaki başınıza gelecek canınız yanacak.
şu saatten sonra silebilecek olsam yazdıklarımın tamamını silerdim.

hırdavatçı da değilim, ("örneğin pense" yerine kolye yazsaydım kuyumcu mu olacaktım?) ticaretini de yapmıyorum. siz nasıl alışveriş yapıyorsanız ben de o şekilde alışveriş yapıyorum. bu arada saat ithalatçısı değilim. internetten son dönemde yaptığım alışverişler bu yönde oldu. (4 ayrı kargo ile saat alınca saat ithalatçısı oldum) bununla beraber ithalat ihracat yapan bir şirket sahibi arkadaşım var. bu detayları kendisinin gümrükçüsünden öğrendim. yazdıklarımı da nasıl okuyup anladınız o da ayrı bir soru.
insanları iğnelemek yermek konusunda uzmanlaşmak yerine yazılanın özüne dikkat etseniz herşey daha güzel olmaz mı?
niye boşuna dil döküyorum onu da bilemedim.
İyi güzel de kendi deneyimlerinden yola çıkarak kesin ve kati bir dille bu bu bu olacak ve bu bu bu paraları ödemek zorundasınız demek ne kadar doğru ?

Benim de bir tecrübem oldu geçen yıl. Hatta forumda sormuştum. Kendim şu kadar ürün getireceğim şöyle gelecek böyle gelecek v.s. diye.
Burada ki kişilerden bilgi ve tecrübe paylaşmalarını istemiştim. İlgilenip yanıt veren herkes iyi kötü yaşadıklarını paylaştı. En son şeker bayramında dahi bir tecrübe edindim ve geldim onu da yazdım.

Ama benim tecrübem hiçte o anlatılanlar gibi olmadı. Bunu neye bağlamak gerek peki ?

Kısaca şunu demek bence daha doğru olacaktı.

" Ben şu zaman da şunları şunları getirdim. şu kadar miktar getirdim. Benim başıma bunlar geldi bunları ödedim. Ama gitar veya enstrüman konusunda aynı işlem adımları uygulanır mı ? bilmiyorum fakat siz benim yazdıklarımı da dikkate alarak hareket edin " desen eyvallah başımın üzerine.

Ama ilk geldin KARGO ÜCRETİ DAHİL hesap yapılacak yazdın. Ama bakanlık duyurusunda kargo ücreti hesaba dahil edilmeyecek diyor. Ha sen mücadele etmeyip teslim olmuşsan da o da pek beni bağlamaz yani.

Güncelleme: Bugün Antalya PİM'e ulaşmış. Gönderi detaylarında bu şekilde yazıyordu. Şu anda aşağıdaki gibi güncellenmiş durumda. Şu anda şehir dışında olduğum için 1 gün daha bekleyip bir değişiklik olmazsa PİM'i arayacağım. Belki ulaşabilir ve bilgi alabilirim. Ücretler hala 0 gözüküyor.

154996 eklentisini görüntüle
Sonuç:
Gönderimi bugün teslim aldım. Türkiye'den pahalıya geldi :( . Tüm süreci detaylı olarak anlatıyorum.

1- 22 Nisan tarihinde bir çift ADAM T5V monitör satın aldım.
2- 23 Nisan'da gönderilen ürünler 25 Nisan'da transitte, 28 Nisan'da da Almanya'dan çıkmış olarak gözüktü. 5 Mayıs tarihinde Türkiye'ye giriş yaptı.
3- İstanbul'a geldikten sonra 10 Mayıs tarihinde Antalya PİM'e (Posta İşleme Merkezi) ulaştı ve bana PTT tarafından "Merkezimizde xxxxxxx barkod nolu gümrüklü gönderiniz bulunmaktadır. İrtibat Telefonu: xxxxxxxxx" SMS'i gönderildi.
4- Numarayı aradım ve barkod no ile gönderiyi sorguladılar. 1 Mayıs'ta gümrük yasasının değiştiğini, ithalat işlemi yapmam gerektiği bilgisini verdiler. 20 gün kadar bekleteceklerini gelip almazsam iade olacağını söylediler.
5- Bu süreçte şehir dışında olduğum için telefon ile birkaç gümrük müşavirliği firması ile görüştüm. Hepsi vergiler+vekalet ücreti+müşavirlik hizmetleri'nden oluşan 4-5 bin TL arası fiyatlar verdiler.
6- Bir kaç gün sonra PTT adresime tebligat da yollamış ama şehir dışında olduğum için kurye arayıp bilgi verdi. Gümrükte gönderiniz var onunla ilgili belge getirdim diye.
7- 20 Mayıs Cuma, bu sabah, önce tebligatı almak için en yakın PTT'ye gittim ama biraz zaman geçtiği için iade etmişler, o belgeyi alamadım. Daha sonra PİM'e gidip gönderiyle ilgili bilgi aldım. Yine oradaki görüşmede de yasanın değiştiğini, ithalat işlemi yapmam gerektiğini ve müşavirle çalışırsam daha kolay olacağını ilettiler.
8- Bir kaç yeri aradıktan sonra bir kişiyle beyanname doldurmak konusunda anlaştık. Benden PİM'deki belgelerin fotoğrafını ve gönderinin kutusunu açtırıp kutu içeriğinin fotoğrafını istedi ve beni Gümlük Müdürlüğüne çağırdı. Bu aşamada bir gümrük müşavirine vekalet verip tüm işleri onun halletmesini de tercih edebilirsiniz. Ben daha fazla masraf olmaması ve zamanım olduğu için vekalet vermeden kendi adıma yaptım.
9- Gümlük Müdürlüğüne gittim ve buradaki süreci kendim işletecek şekilde bana yardımcı oldu. Önce bana Gümrük İşlemleri için Geçici Mükellef Kaydı başvurusu yaptık, e-Devlet'te de var bu hizmet. Daha sonra geçici yetki tanımlandı ve şifre alıp sisteme giriş yaptık. Bu işlemlerde bana yardımcı olan kişi bir kaç oda gezerek, belgeleri imzalatarak halletti. Bireysel de gidilse bu işlemler çok sürmeden halledilebilir.
10- Sisteme giriş yaptıktan sonra (Ticaret Bakanlığı sitesinde GET-APP diye bir hizmet sanırım) beyanname doldurmaya geçtik. Bu işlem 8-10 adımda uygulama üzerinden yapılıyor. Buradaki en önemli konu GTİP denilen kodun doğru belirlenmesi. Bunu da ya para verip abone oldukları sitelerden ya da Ticaret Bakanlığı sisteminden kontrol edebiliyorsunuz. Benim aldığım ürünün tam karşılığı olmadığı için en yakın "Bir kabinde birden fazla hoparlör barındıran ses sistemleri" gibi bir kaydın kodunu girerek işlemlere devam ettik. Programda her şey kodlarla yapılıyor. Ülkelerin, ödeme yönteminin, ödeme yaptığınız kartın bağlı olduğu bankanın, ürünlerin transit şeklinin, vb. her şeyin kodunu girmeniz lazım. Çoğu giriş yapılan alan çoktan seçmeli fakat bazıları elle girdiğiniz alanlar. Beyanname doldurulurken vereceğiniz vergi miktarları da belli oluyor. Her işlem aldığınız para birimi üzerinden o günkü kur ile otomatik hesaplanıyor. Aşağıda verdiğim tutarları yazacağım.
11- Beyanname giriş işlemleri bittikten sonra Gümrük Müdürlüğü'nde bir memura onay yaptırdık ve buradaki işlemlerim tamamlandı ve vergileri ödemek üzere bankaya gittim. (Ziraat Bankası, HalkBank veya Vakıfbank)
12- Bankaya beyannameyi vererek, üstündeki numara ile ödemeyi yaptım ve verilen dekont ve beyanname ile yeniden PİM'e gittim.
13- PİM'deki görevliye beyanname ve dekontu verdim ve işlemimi hızlıca tamamladı. Zaten bir işlem kalmıyor burda basit bir onay. Bu arada PTT'deki memurlar çok iyiydi. İletişimleri kuvvetliydi ve yardımcı olmaya çalıştılar. PİM'de de Gümrük Sunum Ücreti'ni ödedikten sonra gönderimi aldım ve eve geldim.

Şimdi ne harcadım;
Ürünler: 321.18€ (291.18 + 30)
Gümrük Müşaviri: 1000 TL
KDV: 1426.99 TL (%18)
ÖTV: 1321.29 TL (%20)
Damga Vergisi: 176.70 TL
Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu: 325 TL (Bu açıkçası tam olarak ne bilmiyorum ama ödedim)
Gümrüğe Sunma Ücreti: 13 TL

Özetlersek; benim gibi ÖTV'ye tabi ürün almayın, nerdeyse daha pahalıya geldi. Bir süre sonra kendimiz beyanname doldurmayı öğreniriz gibime geliyor. Ekte de beyannameyi ekliyorum. Kişisel bilgileri sildim fakat kaldığını düşündüğünüz yer varsa uyarırsanız sevinirim. Sorularınız varsa da yardımcı olmaya çalışırım.

Dosyalar

• beyanname.jpg
    beyanname.jpg
    1.1 MB · Gösterim: 202
İyi güzel de kendi deneyimlerinden yola çıkarak kesin ve kati bir dille bu bu bu olacak ve bu bu bu paraları ödemek zorundasınız demek ne kadar doğru ?

Benim de bir tecrübem oldu geçen yıl. Hatta forumda sormuştum. Kendim şu kadar ürün getireceğim şöyle gelecek böyle gelecek v.s. diye.
Burada ki kişilerden bilgi ve tecrübe paylaşmalarını istemiştim. İlgilenip yanıt veren herkes iyi kötü yaşadıklarını paylaştı. En son şeker bayramında dahi bir tecrübe edindim ve geldim onu da yazdım.

Ama benim tecrübem hiçte o anlatılanlar gibi olmadı. Bunu neye bağlamak gerek peki ?

Kısaca şunu demek bence daha doğru olacaktı.

" Ben şu zaman da şunları şunları getirdim. şu kadar miktar getirdim. Benim başıma bunlar geldi bunları ödedim. Ama gitar veya enstrüman konusunda aynı işlem adımları uygulanır mı ? bilmiyorum fakat siz benim yazdıklarımı da dikkate alarak hareket edin " desen eyvallah başımın üzerine.

Ama ilk geldin KARGO ÜCRETİ DAHİL hesap yapılacak yazdın. Ama bakanlık duyurusunda kargo ücreti hesaba dahil edilmeyecek diyor. Ha sen mücadele etmeyip teslim olmuşsan da o da pek beni bağlamaz yani.
merak etme sana farklı davranacaklardır. iyi alışverişler.

@Antifa*

Geçmiş olsun.. Değerli paylaşım için çok teşekkürler.. Baktım biraz. Yurtdışına 150€ üzeri sipariş verirken maliyet hesabı yapmak bile çok kolay olmayacak anladığım kadarıyla.

Çünkü:
  • Kargo, fatura tutarı içinde görülmüş ve çıkartılmamış.
  • KDV oranı fatura tutarına göre sadece %18 değil aslında, çünkü hesaplanan KDV matrahı (7.927TL) fatura bedelinden (5.387TL ) daha yüksek . KDV oranı faturanızın %26’sı gibi olmuş.
  • ÖTV matrahı da görebildiğim kadarıyla 6.606TL. Fatura tutarına göre %24 gibi bir şey oluyor..
  • CIF tutarı üzerinden (5.554TL) bir %4,5 daha alınmış.
  • Ayrıca da belirttiğiniz KKDF, damga vergisi vb. var tabii. Var da var..
Uzman bir arkadaş yorumlasa ve bizleri bilgilendirse çok iyi olurdu tabii..

@Antifa*

Geçmiş olsun.. Değerli paylaşım için çok teşekkürler.. Baktım biraz. Yurtdışına 150€ üzeri sipariş verirken maliyet hesabı yapmak bile çok kolay olmayacak anladığım kadarıyla.

Çünkü:
  • Kargo, fatura tutarı içinde görülmüş ve çıkartılmamış.
  • KDV oranı fatura tutarına göre sadece %18 değil aslında, çünkü hesaplanan KDV matrahı (7.927TL) fatura bedelinden (5.387TL ) daha yüksek . KDV oranı faturanızın %26’sı gibi olmuş.
  • ÖTV matrahı da görebildiğim kadarıyla 6.606TL. Fatura tutarına göre %24 gibi bir şey oluyor..
  • CIF tutarı üzerinden (5.554TL) bir %4,5 daha alınmış.
  • Ayrıca da belirttiğiniz KKDF, damga vergisi vb. var tabii. Var da var..
Uzman bir arkadaş yorumlasa ve bizleri bilgilendirse çok iyi olurdu tabii..
Merhaba,
Vergileri hangi sırayla hesaplıyor tam emin değilim ama verginin vergisini de ödediğimiz için böyle oluyor. Sanırım sıralama şöyle; Gümrük Vergisi+KDV+ÖTV+Damga Vergisi+KKDF

Geri