Thomann'dan Alışveriş

Ne thomann mış be arkadaş...
Müzikle ilgili bir forum sitesinde son bir senedir şu başlık dışında yazılan, tartışılan hiç bir şey yok.
Gitar hobisi ülkemizde kaymak kesimin veya maslak beyaz yakalıların hobisi olmaya devam ediyor herhalde.
Sadece ekipman alırken vergileri sormaya değil başka şeyler içinde girin foruma biraz arkadaşlar. S.kucam thomann nınıza 😁
Konu basligi "Thomann'dan Alisveris". Ilgilenmiyorsaniz gormezden gelin, yazanlari engelleyin falan ne bileyim. Buraya gelip gereksiz atar yapmanizin bir anlami yok, su an ulkedeki ekonominin geldigi nokta forumlari bile etkiler olmus iste gordugunuz gibi.

Müzikle ilgili bir forum sitesinde son bir senedir şu başlık dışında yazılan, tartışılan hiç bir şey yok.
Gitar hobisi ülkemizde kaymak kesimin veya maslak beyaz yakalıların hobisi olmaya devam ediyor herhalde.
Sadece ekipman alırken vergileri sormaya değil başka şeyler içinde girin foruma biraz arkadaşlar. S.kucam thomann nınıza 😁
Bu site 15 senedir TurkGAS.

Bu site 15 senedir TurkGAS.
Forumun en aktif yeri Alım-satım.
Başlığa atarlanan üye de bugün üye olmuş. Duyan da foruma sürekli katkı yapan biri zanneder 🤣

Ben müzik teorisi kısmına "tona ait olmayan notalar nasıl armonize edilir ?" başlığı açacağım bu arada. Başlık ilgi rekoru kıracaktır, adım gibi eminim🤣
Al sana farklı başlık; bol bol konuşalım işte...

Forumun en aktif yeri Alım-satım.
Başlığa atarlanan üye de bugün üye olmuş. Duyan da foruma sürekli katkı yapan biri zanneder 🤣

Ben müzik teorisi kısmına "tona ait olmayan notalar nasıl armonize edilir ?" başlığı açacağım bu arada. Başlık ilgi rekoru kıracaktır, adım gibi eminim🤣
Al sana farklı başlık; bol bol konuşalım işte...
Bende Riot, Pyramaze, Wasp, Saxon vs. konuşurum da öldü artık gençlik fazla materyalist. Müziği dinlemeden yapmaya çalışıyorlar.

Arkadaslar gidip acin ne aciyorsaniz. bu baslik altinda ne ariyorsunuz :D Saka gibi forummus burasi, salin da insanlar alisverislerini deneyimlerini falan konussunlar. Gerci birkac sayfa geride de deneyim paylasanlari hic etmissiniz, klasik Turk forumu iste ne yaparsin :)

Başlığa atarlanan üye ile sizi karıştırmışım ben, kusuruma bakmayın lütfen.
Rica ederim, karistirmak sorun degil de basligin gercekten konudan sapmasi gibi bir durum oldu bir anda. Tam da ben kayit olduktan sonra denk geldi :) Siz de benim kusuruma bakmayin. Bu son gumruk muhabbetleri cidden yurtdisi isini muzikal veya degil buyuk olcude bitirmis gibi duruyor, en azindan TR'de bir sekilde bulunabilen gear'lar icin. Onun da verdigi gerginlik var bir yandan.

Ufak bir update: Thomann’dan aldigim kulaklik ulkeye giris yapmis ve gumruge sevk edilmis. Simdi beni cagirmalarini bekleyecegim. Cagirdiklarinda da gidip musavir tutmadan kendim beyannameyi doldurup vergileri odeyip almaya calisacagim. Gelismeler hakkinda bilgi veriyor olacagim. Bircok insan icin su an havada olan bir konu bu, umarim yardimim dokunur.

Bu konu önemli bir konu. Gear'dı, GAS'dı bir yana bu düzenleme birçok başka şeyi de etkileyecek. Misal, diyelim küçük üreticisiniz. Müzikle veya başka şeylerle ilgili üretim yapıyorsunuz? Yapamıyorsunuz. Lambalı amfi tamir ediyorsunuz diyelim. İşte yukarıda yazıldı, çılgın ithalat ücretleri ödeniyor artık. "Yerli üreticiye teşvik olur" tarzı yorumlar işin özünü kaçırıyor. Dünyada vakumlu tüp gibi niş üretim yapan firma az var.

Bu sadece bir örnek. Başka, daha kişisel bir örnek de vereyim. Ben hobi olarak gitar yapıyorum. En azından şimdilik ticari bir beklentim yok bu işten, maliyeti çıksın, hobimi sürdürmeme imkan tanısın yeter. Şimdi bir gitar siparişi geldi. Reddetmek zorunda kaldım çünkü Talep edilen manyetikler, köprü vb. bunlar hep €150+ ve Türkiye'de olmayan şeyler. Şu an için uğraşamam bunları temin etmekle. Zaten siparişi geçen arkadaş kendisine maliyeti duysa dudağı uçuklar.

Bu şartlarda yeni ekipman edinmek bir yana, elinizdekilerin bakımı tamiri vb. bir süre sonra zora girecek.

Haliyle böyle bir konunun dikkat çekmesi son derece normal. Belki konu "Thomann" ve "alışveriş" başlığı altında ele alındığı için dikkat çekiyor ama "sizin tek derdiniz GAS mi kardeşim" yaklaşımı biraz sığ kalıyor.

Sana ne lan dırzo? Zorla mı okutuyorlar başlığı?

Bu konu önemli bir konu. Gear'dı, GAS'dı bir yana bu düzenleme birçok başka şeyi de etkileyecek. Misal, diyelim küçük üreticisiniz. Müzikle veya başka şeylerle ilgili üretim yapıyorsunuz? Yapamıyorsunuz. Lambalı amfi tamir ediyorsunuz diyelim. İşte yukarıda yazıldı, çılgın ithalat ücretleri ödeniyor artık. "Yerli üreticiye teşvik olur" tarzı yorumlar işin özünü kaçırıyor. Dünyada vakumlu tüp gibi niş üretim yapan firma az var.

Bu sadece bir örnek. Başka, daha kişisel bir örnek de vereyim. Ben hobi olarak gitar yapıyorum. En azından şimdilik ticari bir beklentim yok bu işten, maliyeti çıksın, hobimi sürdürmeme imkan tanısın yeter. Şimdi bir gitar siparişi geldi. Reddetmek zorunda kaldım çünkü Talep edilen manyetikler, köprü vb. bunlar hep €150+ ve Türkiye'de olmayan şeyler. Şu an için uğraşamam bunları temin etmekle. Zaten siparişi geçen arkadaş kendisine maliyeti duysa dudağı uçuklar.

Bu şartlarda yeni ekipman edinmek bir yana, elinizdekilerin bakımı tamiri vb. bir süre sonra zora girecek.

Haliyle böyle bir konunun dikkat çekmesi son derece normal. Belki konu "Thomann" ve "alışveriş" başlığı altında ele alındığı için dikkat çekiyor ama "sizin tek derdiniz GAS mi kardeşim" yaklaşımı biraz sığ kalıyor.
Grup ilanlarında gülünç bir ifade vardır. "Egosuz adam arıyoruz" derler. Aslında kast ettikleri şey, kendi kırılgan egolarına itiraz etmeyecek, her şeye "he" diyecek insanlardır. Ego olmadan yaratıcı olunamaz. Tabii en komik tarafı, bunu yazanların kendi egolarının farkında olmaması. Egosuz insan olmaz, önemli olan sağlıklı bir ego olmasıdır.

"Sizin işiniz gücünüz GAS mı ?" tadındaki tepkiler de bu gülünçlüğün başka bir versiyonu. Tipik bir sosyal medya tetiklenmesi. Bu sitede GAS'ı en net şekilde eleştirmiş kişilerin başında geldiğimi düşünüyorum. Bu konuda başlığım vardır, hem de kaç sene önce açtım.

Ama Thomann'dan alışveriş başlığına girip millete ayar vermeye kalkmak neyin nesidir bilemedim. O yüzden serzenişte bulunuyorum. Üretim yapan, deneyim paylaşan insanlarla dolu bu forum da biz mi görmedik ? Dedim ya, sosyal medyadan tepki vermenin bedelinin sıfır olmasından ibaret mesele. Laf ola, beri gele. "Telefonunu göster, haline şükret..." geyiklerinin başka versiyonları. İnsanın kendi tetiklenmesini hakikat zannetmesinin kaçınılmaz sonucu işte....

Başlığa bakmayın, yazmayın DEMİYORUM. Tetiklendiğinizin farkına varın; hissetiğiniz her tepki, sırf siz hissetiniz diye meşru olmaz. Bunu anlayalım DİYORUM. Sosyal medya çağında anlaşılması en güç şey bu. Dürtüsellik (impulsivity) nedir, bir öğrenelim bir zahmet diyorum. Başkalarının ihtiyacını anlamayı, empatiyi filan geçtim. Kendimizi bilelim önce.

Not: Bu başlık sayesinde hayatımın en akıllıca yatırımlarından birini yaptım. Gitar aldım bir tane, iyiki de almışım, yeni düzenleme sonrasında artık alamam.
Bu başlığı açanlara tekrar tekrar teşekkürler.

özellikle pedal almış arkadaşın yaşadığı deneyimden sonra neredeyse her gün ablama güzel mesajlar atıp aramı iyi tutmaya özen gösteriyorum. :)

Kim açmışsa iyi ki bu başlığı açmış. Haberdar olmayanlar haberdar olmuş. Nasıl sipariş vereceğini bilmeyenler yol yordam öğrenmiş. Sipariş verenler süreçleri anlatmış.
Şimdide yeni vergi mevzuatı için yine bu başlık altında insanlar oturup bir çıkar yol aramaya çalışıyor.

Ha bundan rahatsız olanlarda sanırım ya bilgi paylaşılmasından rahatsız yada mazoşist falan olsa gerek her soru için ayrı başlık açılmasını seviyor.

amazon.com.tr'den 15 Mayıs'ta pedal sipariş ettim, kargo süreci aşağıda;

Kargo firması: Kolay Gelsin

26 Mayıs, Perşembe
13:43
Müşteriye teslim edildi
ANTALYA, TR
11:39
Dağıtıma çıktı
ANTALYA, TR
9:30
Paket son teslim istasyonuna ulaştı
ANTALYA, TR

24 Mayıs, Salı
14:30
Paket teslimat için başka bir taşıyıcı firmaya aktarıldı
Istanbul, TR
12:17
Paket kargo şirketine ulaştı.
Istanbul, TR
5:46
Gümrükten çekme işlemleri başlatıldı
Istanbul, TR

23 Mayıs, Pazartesi
21:49
Paket taşınıyor. Paketi taşıyan uçak varış noktasına ulaştı.
Istanbul, TR

22 Mayıs, Pazar
19:31
Paket taşınıyor. Paketi taşıyan uçak kalktı.
Hoofddorp, NL

21 Mayıs, Cumartesi
16:58
Hoofddorp, NL
11:22
Paket, kargo şubesinden çıktı
Hoofddorp, NL
8:36
Hoofddorp, NL
2:15
Paket bir Amazon tesisinden ayrıldı
KREFELD, NW DE
1:01
Paket bir Amazon tesisine ulaştı
KREFELD, NW DE

20 Mayıs, Cuma
16:22
Gernsheim, Hessen DE
10:33
Gernsheim, Hessen DE

19 Mayıs, Perşembe
Paket gönderildi

amazon.com.tr'den 15 Mayıs'ta pedal sipariş ettim, kargo süreci aşağıda;

Kargo firması: Kolay Gelsin

26 Mayıs, Perşembe
13:43
Müşteriye teslim edildi
ANTALYA, TR
11:39
Dağıtıma çıktı
ANTALYA, TR
9:30
Paket son teslim istasyonuna ulaştı
ANTALYA, TR

24 Mayıs, Salı
14:30
Paket teslimat için başka bir taşıyıcı firmaya aktarıldı
Istanbul, TR
12:17
Istanbul, TR
5:46
Gümrükten çekme işlemleri başlatıldı
Istanbul, TR

23 Mayıs, Pazartesi
21:49
Paket taşınıyor. Paketi taşıyan uçak varış noktasına ulaştı.
Istanbul, TR

22 Mayıs, Pazar
19:31
Paket taşınıyor. Paketi taşıyan uçak kalktı.
Hoofddorp, NL

21 Mayıs, Cumartesi
16:58
Hoofddorp, NL
11:22
Paket, kargo şubesinden çıktı
Hoofddorp, NL
8:36
Hoofddorp, NL
2:15
KREFELD, NW DE
1:01
KREFELD, NW DE

20 Mayıs, Cuma
16:22
Gernsheim, Hessen DE
10:33
Gernsheim, Hessen DE

19 Mayıs, Perşembe
Paket gönderildi

Pedal business class ta gelmek istemiş fakat olmaz mı demişler?

Su olayi, döviz sorunu var o yuzden doviz cikisini (ithalati) engellemek istiyorlar gibi temel iktisadi bakis acisiyla degerlendirmeyin. O dediginiz tek makama ait 5-10 ucagi olan, her biri mensubu 5-10 maas alan, hukuksuzlugun ve guc zehirlenmesinin zirve yaptigi parti devletlerinde gecerli degildir. Bu olay olsa olsa RANT ekonomisine yeni bir kalem yaratma islemi olmustur. Muhalefetin temel oy merkezi olan beyaz yaka, egitimli, seküler, orta gelir grubu bunlarin her zaman nefret ettigi ve hayatlarini zorlastirmak istedigi kesim. Politik yorumsa politik, hayatimiz olmus zaten politik.

Geri