Thomann'dan Alışveriş

Selamlar, konuyu okudum bir haftadır da bu konuyu araştırdım emin olmak için soruyorum çünkü konuştuğum( uluslararası kargo işlem merkezi) yer bana farklı bir cevap verdi. Thomanndan 125€ değerinde bir gitar almak istiyorum kargo ücretiyle birlikte 155€ ya tekabül ediyor. Konuştuğum yer bana "gümrüğe takılır, ürünün değeri içinde kargo ücreti de var" dedi. Bakanlığın sayfasında soru cevap kısmında ayrı hesaplanıyor gibi anlamıştım ben. Kafamdaki soru işaretini giderebilecek birisi var mı acaba, siparişi verirsem başıma iş alır mıyım?

Selamlar, konuyu okudum bir haftadır da bu konuyu araştırdım emin olmak için soruyorum çünkü konuştuğum( uluslararası kargo işlem merkezi) yer bana farklı bir cevap verdi. Thomanndan 125€ değerinde bir gitar almak istiyorum kargo ücretiyle birlikte 155€ ya tekabül ediyor. Konuştuğum yer bana "gümrüğe takılır, ürünün değeri içinde kargo ücreti de var" dedi. Bakanlığın sayfasında soru cevap kısmında ayrı hesaplanıyor gibi anlamıştım ben. Kafamdaki soru işaretini giderebilecek birisi var mı acaba, siparişi verirsem başıma iş alır mıyım?
Merhaba. Ayrı ayrı hesaplanıyor kargo bedeli ve sipariş tutarı. Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Tamamdır çok teşekkür ediyorum, konuştuğum yerle tekrar iletişim kurdum bu arada, eğer faturaya kargoyu dahil edip gönderirlerse sıkıntı olabilir kargo ücretini yazmazlarsa sıkıntı olmaz dediler. Sonra ihtiyacı olan olursa diye yazıyorum

Kısa bir bilgi vereyim. Son 1 ay içerisinde Amazon.com.tr'den 3 adet alışverişim oldu. 1 tanesi Amazon Germany, diğer 2 tanesi ise Çin'li satıcılardan oldu. Hepsi elime ulaştı ve tutar olarak her biri 150 usd altında idi.

Bugün aynı limitlerde kalmak üzere 4. sipariş olarak bir pedal almaya çalıştım, satıcı Amazon Gemany idi. Aldıktan kısa süre sonra iptal emaili düştü. Müşteri hizmetleri net olmamakla beraber Her ay 150 usd kotası olabiliyor gibi bir bilgi verdi. Dolayısı ile buna da dikkat etmek gerekebilecek muhtemelen.

Merhabalar, forumu okudum ama kaçırmış olabilirim 400 euro civarında amfi için toplam yüzde kaç vergi ödememiz gerekiyor bilgisi olan var mı? Tarife arama motorunda sadece gtip numaralar yazıyor. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhabalar, forumu okudum ama kaçırmış olabilirim 400 euro civarında amfi için toplam yüzde kaç vergi ödememiz gerekiyor bilgisi olan var mı? Tarife arama motorunda sadece gtip numaralar yazıyor. Teşekkürler.
Cok sey kacirmissin, soyle sondan biraz geriye dogru oku, ozetle artik 150 euro nun uzerini almiyoruz yurtdisindan, cunku devlet baba bize ithalatci muamelesi cekiyor, eskiden 1500 eur idi limit. Dedigim gibi sondan geriye bayaa konunun dalagini yaracak kadar detay var.

Cok sey kacirmissin, soyle sondan biraz geriye dogru oku, ozetle artik 150 euro nun uzerini almiyoruz yurtdisindan, cunku devlet baba bize ithalatci muamelesi cekiyor, eskiden 1500 eur idi limit. Dedigim gibi sondan geriye bayaa konunun dalagini yaracak kadar detay var.
hocam bu üslup nedir niye bu kadar gerginsin? okuduğumu belirttim zaten mevzuatın değiştiğini, artık hayvan gibi vergi çıktığını biliyorum bunları tekrar etmene gerek yok. belirli bir oranı göze almışım demek ki burada zuhal müzik 3 katı fiyat çektiği için. amfi alan varsa ya da bilen varsa kabaca ne kadar öderim bunu öğrenmeye çalışıyorum.

Toplam masrafınız %70'ten aşağı olmaz sanırım.. Şuralara bir bakın: Thomann'dan Alışveriş
teşekkürler hocam. bir arkadaş paylaşmış tarife arama motorunda gitar ve monitör için oranları ama amfi için değerlere ulaşamadım.

okuduğumu belirttim zaten mevzuatın değiştiğini, artık hayvan gibi vergi çıktığını biliyorum bunları tekrar etmene gerek yok. belirli bir oranı göze almışım demek ki burada zuhal müzik 3 katı fiyat çektiği için
okuduysan görmüşsündür ... mesele parası neyse vereyim değil, bir sürü kağıt kürek işi ve müşavir tantanası... şimdilik de pratik ve güvenilir bir çözüm var gibi durmuyor .... yoksa ben de hevesliyim parası neyse veririz diyerek almaya da dünya öyle değil şu an

Şimdi çok alakasız bir mevzu ancak yeni başlık mı açayım inanın bilemedim. Durum şu;

Amerika'da yaşayan bir arkadaşım depo satışına katılmış ve satın aldığı depodan 4 adet gitar çıkmış. Depoyu toplam 600 dolara aldığını söylüyor. Resim v.s. istedim ama depo satış yönetmeliği bilmem nesinden dolayı depo sahibinin ürünlerini geri alabilme ihtimalikarşısında 15 gün beklenecek falan diye birşeyler söyledi. Aralık başında Türkiye'ye geleceğini ve gitarları satmak istediğini söylüyor. Ona Amerika'da çok daha rahat satabileceğini söyledim ama Türkiye'ye 6 yıllığna gelecekmiş şirketi yollamış, burada çok daha iyi fiyata satabileceğine inanıyor. Benden 2. el piyasasından örnek fiyatlar bildirmemi istedi (gitarları duyduğumda burada o gitarlara ulaşmak zaten imkansız olduğunu söyledim ve her hangi bir örnek 2. El emsali olmadığını söyledim ama çok ısrarcı). Buradan bir sormak istiyorum aşağıda ki gitarları sizce adet başı ne kadar satmalı. Sonra bizim ilanlar " Abartılı veya Yaran ilanlar " başlığında paylaşılmasın :)

2 Adet ESP Arrow1 Andromeda ve Rusty miş.
1 Adet Jackson Usa Jeff Loomis Kelly siganture
1 Adet 1958 Gibson Explorer (ben pek inanmadım ama gitarı elime alabilirsem paylaşacağım. Ama çok iddia etti. 1958 olduğuna)

hocam bu üslup nedir niye bu kadar gerginsin? okuduğumu belirttim zaten mevzuatın değiştiğini, artık hayvan gibi vergi çıktığını biliyorum bunları tekrar etmene gerek yok. belirli bir oranı göze almışım demek ki burada zuhal müzik 3 katı fiyat çektiği için. amfi alan varsa ya da bilen varsa kabaca ne kadar öderim bunu öğrenmeye çalışıyorum.

teşekkürler hocam. bir arkadaş paylaşmış tarife arama motorunda gitar ve monitör için oranları ama amfi için değerlere ulaşamadım.
Gergin mi 🤣 ? Senin derdin beni niye gersin kardesim ? Bu kadar alinganliga gerek yok. Sana insan gibi degmez demeye getiriyoruz, senin cebinde ne para var, nereyi okudun nereyi kacirdin ben ne bileyim. te allahim ya 🤣

Gergin mi 🤣 ? Senin derdin beni niye gersin kardesim ? Bu kadar alinganliga gerek yok. Sana insan gibi degmez demeye getiriyoruz, senin cebinde ne para var, nereyi okudun nereyi kacirdin ben ne bileyim. te allahim ya 🤣

Bilmiyorsan neye göre 20 sayfalık bölümü okumadığımdan emin şekilde “aha bak yazdık git oku” diyebiliyorsun 😂 Neyse bak soru basit “400 euro civarında amfi için toplam yüzde kaç vergi ödememiz gerekiyor bilgisi olan var mı?” Değer mi değmez mi ona ben karar veririm zaten. Cevap vermek zorunda değilsin. İyi forumlar.

Bilmiyorsan neye göre 20 sayfalık bölümü okumadığımdan emin şekilde “aha bak yazdık git oku” diyebiliyorsun 😂 Neyse bak soru basit “400 euro civarında amfi için toplam yüzde kaç vergi ödememiz gerekiyor bilgisi olan var mı?” Değer mi değmez mi ona ben karar veririm zaten. Cevap vermek zorunda değilsin. İyi forumlar.
merhaba,
çok değil 5-6 sayfa geriden okursanız tüm sorularınızın cevabını bulursunuz.
okuyup anlamadı iseniz, size tek tek detaylı açıklama yapmamızı istersiniz, ona da cevap veririz(en azından ben veririm). sözlü yazım ve bariz sataşma, küfür olmadığı sürece kimsenin gerginlik yada alınganlık yapması söz konusu değil.

400EUR olan bir amfi için istedikleri ücret toplamda ekstradan 340EUR civarında. Bunda noter masrafları (105 TL X 2 = vekaletname ve imza beyannamesi), döküman kargo masrafı (~ 40 TL) yok. Tareks ücretleri, vergi ve müşavirlik ücreti (ortalama 750-1250 TL arası) vb. diğer ücretler dahil. Amfi dışarıdan UPS, DHL veya EMS/PTT üzerinden gelecekse ÜnSped diye anlaşmalı firma var onlarla görüşmeni salık veriyorlar; müşavirlik ücretini de bu firma alıyor. Anlaşmalı, akçeli işler.

Ayrıca, 22 Eylül 2022 tarihinde satın aldığım ve Thomann tarafından 7 gün içinde kargoya verilen gitarım, 8 Kasım 2022 tarihinde teslim edildi. Süre yoğunluğa göre değişebilir tabi ama ortalama 30 gün (± 5 gün) olarak kabul etmek mantıklı.

Kısacası hükümet sana ALMA diyor; ama ben bir seferlik da olsa inadına aldım.

Geri