Thomann'dan Alışveriş

Selamlar dostlar maalesef 1500€ sınırının 150€'a düştüğünden bir haber yaptığım bir alışveriş için vergi vs. ve müşavir masrafı ödemek zorunda kaldım.
"KRK Rokit RP5 G4 Bundle" satın aldım kendileri 252€ +30€ Shipping. Başakşehir gümrüğe gittiğimde orada çok sevecen bir kadın bana 150€ sınırını aştığımı söyleyince bir sendeledim. Burada konuşulanları düzenli okuyordum fakat son sayfalarda değildim açıkçası hala yeni kararnameden öncesini okuduğumun farkında değildim....

Nitekim ben de ödediğim ücretleri paylaşmak istedim sizlerle.
252€+30€ (yaklaşık 5040₺)
3727,80₺ müşavir vergi vs ücretleri.
8767,80₺ civarında toplam ödeme yaptım.
Açıkçası iadeye gönderip monitörleri tek tek almak bir süre çok mantıklı geldi fakat her ay içerisinde siparişlerimizin fiyatının toplandığını yani her ay yurtdışından maks 150€ luk ürün alınabileceğini öğrendiğimde sürecin ciddi boyutlarda beni bekleteceğini düşünerek iadeye göndermedim. Sonuçta bu monitörlerin tanesi 5bin Tl türkiye sınırlarında.

Hocam merhabalar bende aynı durumdan muzdaripimde shippingi faturaya dahil ediyolar mı?Yani KDV den farklı bişi ödediniz mi ?
Bahsettiğim sevecen kadın bana şunu söyledi (faturamda 30€ shipping ibaresi mevcut) 150€ sınırını aşmışsın 282€ luk bir ürün ithalat belgelerine ihtiyacın var dedi he 30€ shippingmiş ama yine de 250 euro sınırı geçiyor maalesef dedi. Yani anlayacağın faturada (shipping) ibaresiyle bir ücret yazdığında bunu ürüne dahil etmiyorlar.

Selamlar dostlar maalesef 1500€ sınırının 150€'a düştüğünden bir haber yaptığım bir alışveriş için vergi vs. ve müşavir masrafı ödemek zorunda kaldım.
"KRK Rokit RP5 G4 Bundle" satın aldım kendileri 252€ +30€ Shipping. Başakşehir gümrüğe gittiğimde orada çok sevecen bir kadın bana 150€ sınırını aştığımı söyleyince bir sendeledim. Burada konuşulanları düzenli okuyordum fakat son sayfalarda değildim açıkçası hala yeni kararnameden öncesini okuduğumun farkında değildim....

Açıkçası iadeye gönderip monitörleri tek tek almak bir süre çok mantıklı geldi fakat her ay içerisinde siparişlerimizin fiyatının toplandığını yani her ay yurtdışından maks 150€ luk ürün alınabileceğini öğrendiğimde sürecin ciddi boyutlarda beni bekleteceğini düşünerek iadeye göndermedim. Sonuçta bu monitörlerin tanesi 5bin Tl türkiye sınırlarında.
Şimdi TR fiyatları ile kıyaslarsak (doğru ürünün fiyatına bakmışsam eğer Do Re sitesinde tek adet indirimli 4.740-TL)

720 Lira daha ucuza almışsın. Peki değer mi ? şimdiki ekonomik şartları ve ülkedeki enflasyona bağlı hayat pahalılığını baz alırsak bence değer gibi duruyor. Çünkü gün geliyor cebimizdeki 10 Liraya dahi ihtiyaç duyuyoruz.

Şimdi TR fiyatları ile kıyaslarsak (doğru ürünün fiyatına bakmışsam eğer Do Re sitesinde tek adet indirimli 4.740-TL)

720 Lira daha ucuza almışsın. Peki değer mi ? şimdiki ekonomik şartları ve ülkedeki enflasyona bağlı hayat pahalılığını baz alırsak bence değer gibi duruyor. Çünkü gün geliyor cebimizdeki 10 Liraya dahi ihtiyaç duyuyoruz.
değer mi değmez mi sorusunun cevabını; bu evrakları hazırlayıp gümrük işleri ile uğraşana sormak lazım.
eğer işiniz gücünüz yok ve enerjiniz var ise değer.
aski takdirde bırak gümrüğü, herhangi bir resmi kurumun kapısından içeri bana 720 tl verseniz bile girmem.

Teşekkürler.
Doğru düzgün, rakama ve örneğe dayalı net bir dille olayı anlattığın için. Aynı saçma sapan soruları sorup, aynı muallak cevapları verenlerin arasında arada bir elle tutulur bilgi çıkıyor - bir de verilen bilgiyi beğenmeyip ısrarla mevzuyu zorlayanlar var. :)

400EUR olan bir amfi için istedikleri ücret toplamda ekstradan 340EUR civarında. Bunda noter masrafları (105 TL X 2 = vekaletname ve imza beyannamesi), döküman kargo masrafı (~ 40 TL) yok. Tareks ücretleri, vergi ve müşavirlik ücreti (ortalama 750-1250 TL arası) vb. diğer ücretler dahil. Amfi dışarıdan UPS, DHL veya EMS/PTT üzerinden gelecekse ÜnSped diye anlaşmalı firma var onlarla görüşmeni salık veriyorlar; müşavirlik ücretini de bu firma alıyor. Anlaşmalı, akçeli işler.

Ayrıca, 22 Eylül 2022 tarihinde satın aldığım ve Thomann tarafından 7 gün içinde kargoya verilen gitarım, 8 Kasım 2022 tarihinde teslim edildi. Süre yoğunluğa göre değişebilir tabi ama ortalama 30 gün (± 5 gün) olarak kabul etmek mantıklı.

Kısacası hükümet sana ALMA diyor; ama ben bir seferlik da olsa inadına aldım.
Söz konusu gitar Türkiye'de mevcut mu? Buradaki fiyat ile sizin ödediğiniz arasında ne kadarlık bir fark var?

Konu ile tam alakalı değil ama paylaşayım dedim. Biraz kafa karıştırabilir.
Geçen hafta Aliexpressten robot süpürge için fırça ve filtre sipariş ettim.
Ürünlerin bedeli 12 dolardı. Üstüne kargo(2-3$) haricinde 6$ yani %50 vergi ödedim. Ürün 150 Euro üstü değildi.

Ürün bedelini denemek için 25$lık bir şeyi sepete ekleyince bu sefer gümrük vergisi 12.5$ oldu.
AB dışından gelmesi nedeniyle %30, "özel tüketim" sayılması nedeniyle %20 yedik galiba.

Gitarda ÖTV yok sanırım bildiğim kadarıyla?

Gümrük memuru seni aynı bu şekilde karşılayacak.

denise richards smile GIF

Ne oluyor 150 eur olunca? Ürün bedeli 640 Eur... Gumrukleme yapacağız zaten... Yeni mevzuattan sonra daha önceden böyle bir işlem ( thomanndan gitar almak gibi )yapan var mı aranızda?

Ayrıca hem 7 telli hem solak gitar vardı Türkiye'de biz mi almadık?

Son düzenleme:
Ne oluyor 150 eur olunca? Ürün bedeli 640 Eur... Gumrukleme yapacağız zaten... Yeni mevzuattan sonra daha önceden böyle bir işlem ( thomanndan gitar almak gibi )yapan var mı aranızda?

Ayrıca hem 7 telli hem solak gitar vardı Türkiye'de biz mi almadık?
Öncelikle @solitude71 bir kulaklarını çınlatayım sonra soruna yanıt vereyim
bir de verilen bilgiyi beğenmeyip ısrarla mevzuyu zorlayanlar var. :)
Mevcut başlığın son 15-20 sayfasından da anlayabileceğin üzere. 150 yuroyu geçen bir ürün aldın ise vergi+vergi+ötv+kdv+müşavirlik ve gümrük işleri masrafı+vekaletname ödeyeceksin. Ben kendim bu gümrüktür evraktır işlerini çözerim yaparım dersen de vergi+vergi+ötv+kdv ödeyeceksin. Ayrıca şuan ki yeni uygulamadan kaynaklı da kargo firması (dhl-ups-fedex) kapıya getirmiyor. Seni PTT gümrükten arıyorlar gel bakalım güzel vatandaş ürününü al diye çağırıyorlar. İşte o aşamada da nur yüzlü gümrükçüler seni karşılıyor.

İlgili yönetmeliğin Ek-9 listesinde yer alan her bir ürün üçün belirli bir adet sayısına göre eğer kişi bu ürünleri YANINDA GETİRİRSE Ek-9 listeye uygunlukta ise ve belirlnen adet sayısını geçmemiş ise evet vergi v.s. yok (2-3 defa Amerika'dan gitar getirdim yanımda kimse bana vergi v.s. de demedi)

Aldığın gitarın tutarını güncel kur ile TL çevir sonra üzerine vergi+%20 ek vergi + ötv+ kdv ekle. Bu rakam gümrük müşaviri ve vekaletname ücreti ödeyeceğin net rakam (umarım hesaplamada yanlış bilgi vermemişimdir. karıştı çünkü mevzu iyice ) kısaca durum ithal araba gibi oldu. TR'de bir araba alırken ödediğimiz ÖTV ile bir tane de devlete alıyoruz. Hah işte bu uygulama ile sen kendine bir gitar alırken bir tane de devlete almış gibi oluyorsun.

Son düzenleme:
Öncelikle @solitude71 bir kulaklarını çınlatayım sonra soruna yanıt vereyim

Mevcut başlığın son 15-20 sayfasından da anlayabileceğin üzere. 150 yuroyu geçen bir ürün aldın ise vergi+vergi+ötv+kdv+müşavirlik ve gümrük işleri masrafı+vekaletname ödeyeceksin. Ben kendim bu gümrüktür evraktır işlerini çözerim yaparım dersen de vergi+vergi+ötv+kdv ödeyeceksin. Ayrıca şuan ki yeni uygulamadan kaynaklı da kargo firması (dhl-ups-fedex) kapıya getirmiyor. Seni PTT gümrükten arıyorlar gel bakalım güzel vatandaş ürününü al diye çağırıyorlar. İşte o aşamada da nur yüzlü gümrükçüler seni karşılıyor.

İlgili yönetmeliğin Ek-9 listesinde yer alan her bir ürün üçün belirli bir adet sayısına göre eğer kişi bu ürünleri YANINDA GETİRİRSE Ek-9 listeye uygunlukta ise ve belirlnen adet sayısını geçmemiş ise evet vergi v.s. yok (2-3 defa Amerika'dan gitar getirdim yanımda kimse bana vergi v.s. de demedi)

Aldığın gitarın tutarını güncel kur ile TL çevir sonra üzerine vergi+%20 ek vergi + ötv+ kdv ekle. Bu rakam gümrük müşaviri ve vekaletname ücreti ödeyeceğin net rakam (umarım hesaplamada yanlış bilgi vermemişimdir. karıştı çünkü mevzu iyice ) kısaca durum ithal araba gibi oldu. TR'de bir araba alırken ödediğimiz ÖTV ile bir tane de devlete alıyoruz. Hah işte bu uygulama ile sen kendine bir gitar alırken bir tane de devlete almış gibi oluyorsun.
Gitarda ÖTV yok güzel kardeşim. Elektronik amfi vs. almıyoruz. Ben Gümrükçümle görüştüm konuyu sadece süreç hakkında bilgi almak istemiştim. Zaten bu masrafları bilerek verdik bu siparişi... bir problem yok yani. Neyse ithalat bitsin ben kendim tum süreci paylaşırım.

Son düzenleme:
Gitarda otv yok güzel kardeşim. Elektronik amfi vs. almıyoruz. Ben gumrukcumle gorustum konuyu sadece süreç hakkinda bilgi almak istemistim. Zaten bu masraflari bilerek verdik bu siparişi... bir problem yok yani. Neyse ithalat bitsin ben kendim tum sureci paylasirim
Süreci buradan paylaşmayı sakın unutma. En azından en kesin emsal seninki olur. Sipariş verecekler için.

Ama !! ben aşağıya resmi gazeteyi ve Gümrük G.T.İ.P. Fasıl numara kod sorgu ekranlarının linkini bırakıyorum.

Buna göre sen yine de bunları gümrükçüne sor bence. De ki abi bu kanuna göre ben ek olarak vergi ödeyecekmiyi. Bak resmi gazetede ithalat rejimi kararına ek karar çıkarılmış. Bu ne demek diye.

RESMİ GAZETE

Resmi gazetenin altında G.T.İ.P. kod listesi var. o listedeki kodu aşağıda ki siteden arattığın da hangi ürüne karşılık geldiğini bulabiliyorsun. Daha sonra yine resmi gazetede ki listeye geri dönerek kodun karşısında ki EK VERGİ ORANI ne kadar görebiliyorsun.

G.T.İ.P. Kodu karşılığı açıklaması

Ayrıca yine bu başlık altında biraz araştırma yaparsan da. Bir forum kullanıcısının basit bir PEDAL alma macerasına da tanıklık etmiş olursun.

Adam gitmiş PEDAL almış. Pedala ödemiş 10 LİRA. Aramışlar PTT'den ürünün geldi gel al diye. Adamcağız pedalı evine götürebilmek için AYRICA EKSTRADAN FAZLADAN YOK YERE BİR 10 LİRA daha ödemek zorunda bırakılmış. (rakamları farazi yazdım)

Son düzenleme:
Süreci buradan paylaşmayı sakın unutma. En azından en kesin emsal seninki olur. Sipariş verecekler için.

Ama !! ben aşağıya resmi gazeteyi ve Gümrük G.T.İ.P. Fasıl numara kod sorgu ekranlarının linkini bırakıyorum.

Buna göre sen yine de bunları gümrükçüne sor bence. De ki abi bu kanuna göre ben ek olarak vergi ödeyecekmiyi. Bak resmi gazetede ithalat rejimi kararına ek karar çıkarılmış. Bu ne demek diye.

RESMİ GAZETE

Resmi gazetenin altında G.T.İ.P. kod listesi var. o listedeki kodu aşağıda ki siteden arattığın da hangi ürüne karşılık geldiğini bulabiliyorsun. Daha sonra yine resmi gazetede ki listeye geri dönerek kodun karşısında ki EK VERGİ ORANI ne kadar görebiliyorsun.

Ayrıca yine bu başlık altında biraz araştırma yaparsan da. Bir forum kullanıcısının basit bir PEDAL alma macerasına da tanıklık etmiş olursun.

Adam gitmiş PEDAL almış. Pedala ödemiş 10 LİRA. Aramışlar PTT'den ürünün geldi gel al diye. Adamcağız pedalı evine götürebilmek için AYRICA EKSTRADAN FAZLADAN YOK YERE BİR 10 LİRA daha ödemek zorunda bırakılmış. (rakamları farazi yazdım)
Pedal elektronik eşyaya giriyor maalesef, ÖTV var onda

benim hesaplamam tam olarak şu şekilde;

Bakalım bize ne çıkacak?

Schecter: 12.100,64
Navlun : 576,76
KKDF : 760,64 (%6)
GV : 1.394,51 (%11)
KDV : 2.669,86 (%18)
Ordino: : 400,00
Ardiye : 1.500,00 (max)

TOPLAM: 19.402,42 TRY

RESMİ GAZETE

Adam ısrarla 2 mesajında da ÖTV YOK diyor. Ama sen ısrarla EK VERGİ yazıyorsun.
Adam ısrarla gümrükçümle konuştum bu paraları ödeyeceğimi bilerek sipariş verdim diyor. Ama sen ısrarla EK VERGİ ödeme konusunu konuşuyorsun.
Saygılar.

Pedal elektronik eşyaya giriyor maalesef, ÖTV var onda

benim hesaplamam tam olarak şu şekilde;

Bakalım bize ne çıkacak?

Schecter: 12.100,64
Navlun : 576,76
KKDF : 760,64
GV : 1.394,51
KDV : 2.669,86
Ordino: : 400,00
Ardiye : 1.500,00

TOPLAM: 19.402,42
Abicim bu da yanlış hesap diyebilirim.

Bu orana bir de EK %25-30 arasında VERGİ de eklemen gerekecek. Bir de yanılmıyorsam ürün thomann üzerinden geliyorsa o fiyata KDV dahil olarak geliyor. ÇOK EMİN DEĞİLİM.

Ama hesaplarına bir tane daha VERGİ DAHİL etmen gerekiyor. O vergi de sanırım yine ürünün fiyatı üzerinden olacak
Yani 12.100 x25%= 3.025-TL

19.402,42+3.025 = 22.427,42-TL senin hesaplarının arasında %20 vergi dahil mi onu bilmiyorum. Dahil değilse birde bunu ekleyeceksin. G.V. dışında

Adam ısrarla 2 mesajında da ÖTV YOK diyor. Ama sen ısrarla EK VERGİ yazıyorsun.
Adam ısrarla gümrükçümle konuştum bu paraları ödeyeceğimi bilerek sipariş verdim diyor. Ama sen ısrarla EK VERGİ ödeme konusunu konuşuyorsun.
Saygılar.
Çünkü pttdeki memur G.T.İ.P. kodunu girerken ürün neymiş ne değilmiş bakmıyor ki. Ne bu diyor elektrik gitar dediğin anda gidiyor ses çıkaran ve ileten aygıt mı ne öyle bir seçenek var onun üzerinden giriyor. Hooop sana diyor ki ÖTVde var. Anlamıyor ve dinlemiyorlar.

Geri