Thomann'dan Alışveriş

Ablalarım, abilerim, kardeşlerim. Toplanın anlatacaklarım var. :)

Bu başlığı heyecan içerisinde takip etmeye başladım. Kendimce de bir takım araştırmalar yaptım okudum ettim falan.

Şimdi size VERGİSİZ ve ÖTV siz gitar amfi v.s. her türlü elektronik cihazın ister yanında istersen de kargo ile ülkeye nasıl getirebileceğinizi anlatıyorum.

Bu hizmetimden dolayı da resmimin ve adımın turkrock giriş sayfasına konmasını talep ediyorum.

Dün gitar eğitimi aldığım yerde otururken oradaki bir diğer kursiyerle sohbet esnasında laf döndü dolaştı bu mevzuya geldi. Kendisi de thomann denen yerden bir kaç defa alış veriş yaptığını en son 3 ay önce amfi getirttiğini ve ürünü VERGİ ve ÖTV ödemeksizin teslim aldığını anlattı. Ben de ağzım açık dinledim.

Bunu nasıl yaptın diye sordum, forumdan bahsettim. Millet dedim birbirini yiyor sjsjsjsj.

Olay şöyleymiş : Kanser tedavisi gören bir akrabası 3 yıl önce engelli raporu çıkarmış. Ardından vergi dairesine engelli çalışan olarak vergi indiriminden yararlanmak için başvuruda bulunmuş. Engel oranı %80 olduğu için gelir idaresi başkanlığı da bu akrabasına her türlü vergiden muaftır diye bir yazı göndermiş çalıştığı iş yerine. Akrabasının maaşından kesilen vergiler artık kesilmiyormuş doğrudan maaşına eklenerek ödeniyormuş. Engelli raporunda da ÖTV'den muhaftır diye bir ibare de varmış. Ben ilk başta engelli raporu ile araç almak için dedim o ibare. Ama bu arkadaşta çok kişi böyle biliyor ama ÖTVden muaftır ibaresi ile sadece araç alımlarında uygulanmıyor dedi. Neyse;

Bu arkadaş siparişini o akrabası üzerinden veriyormuş. Kredi kartı ödemesini de aynı şekilde o akrabasının kartı ile yapıyormuş parayı akrabasına elden nakit veriyormuş. Ürün gümrüğe gelip bunları aradıklarında da raporu ve vergi dairesi yazısını yanlarına alıp gümrük memurluğuna gidiyorlarmış. Memur raporu ve yazıyı teslim alıp yapılan hesaplardan VERGİ ve ÖTV tutarını düşüyormuş.

Bu arkadaşın anlattığına göre de bu akrabası üzerinden iki kişiye PS5 getirmişler.

Ben sordum kendim için bana da alabilirmiyiz diye. Alırız ama 500 lira ister dedi. Ayrıca evden veya işten alıp götürüp getirme işini de sen yaparsın dedi.

Özetle. Çevrenizde bu rapora ve yazıya sahip bir tanıdığınız varsa sanırım bu vergi ve ötv durumunu bu şekilde çözülebiliyormuş. Yine de araştırmak gerekir ama.
Bir insanın mağduriyetinden yola çıkarak bu tarz maddi çıkar işlerine girmek... Ne desem bilemedim :(
Üstelik onun da buna istekli olması tam bizim gibi 3. Dünya ülkelerinde olacak iş... Nerden baksan yanlış be hocam

OOoo. Ortalık yine MİŞ MİŞ MUŞ MUŞ postları ile dolmuş taşmış yahu. :)

Bırakın abicim ona sordumda bunu okudumda yok burada şu yazıyor işlerini.

Forumda 1 kişi gitar aldı 1 kişi de amfi sipariş etti.

Bu iki arkadaş alışverişleri sonrasında kendi rızaları ile gelir süreci ve ödedikleri paralı tek tek anlatırsa o zaman deriz ki haa olay buymuş.

Yoksa kulaktan dolma bilgilerle olmaz. Teori ile pratik hiç bir zaman aynı olmamıştır bizim ülkede

OOoo. Ortalık yine MİŞ MİŞ MUŞ MUŞ postları ile dolmuş taşmış yahu. :)

Bırakın abicim ona sordumda bunu okudumda yok burada şu yazıyor işlerini.

Forumda 1 kişi gitar aldı 1 kişi de amfi sipariş etti.

Bu iki arkadaş alışverişleri sonrasında kendi rızaları ile gelir süreci ve ödedikleri paralı tek tek anlatırsa o zaman deriz ki haa olay buymuş.

Yoksa kulaktan dolma bilgilerle olmaz. Teori ile pratik hiç bir zaman aynı olmamıştır bizim ülkede
sizinle aynı düşüncede değilim.
ayrıca benimde aktif siparişim var.ve süreci de beyanimi kendim verebilmek icin araştırıyorum.
forumda ulaştığım bilgileri paylaştım.vergi mevzuatları karışıktır.
olayı kavrayamazsa bir insan keyfi uygulandigina inanır.

Galiba ben sorunlu bir zihne sahibim. Bu yüzden de bu başlık altında yazdığım tüm yazılar için cümle alem herkesten tek tek özür dilerim. Umarım beni affedersiniz.

Ama !!!

Ben anlamıyorum. paylaşılan mevzuattan alıntılar aşağıda.

Mevzuat diyor ki; vergilendirmede kargo bedeli hesaplanmaz diyor. Yada şu kadar bedeli aşanlarda kargo bedeli de hesaplanır da demiyor.

157648 eklentisini görüntüle
157649 eklentisini görüntüle

Gümrük beyannamesinde bulunan CIF bedeli malın fiyatı+kargo+ %3 oranlı sigorta bedellerinin toplamından oluştuğu için gümrük muayene memurları bunların toplamından oluşan gb formuna bakıyorlar. Daha önce paylaşılmıştı, ben de kendi mesajımdan aldım bu kısmı. Gümrük beyannamesi dolduracaksanız bu üçü bir cif tutarı oluşturuyor ve eklenecek vergiler bu tutar üzerinden ekleniyor.

Galiba ben sorunlu bir zihne sahibim. Bu yüzden de bu başlık altında yazdığım tüm yazılar için cümle alem herkesten tek tek özür dilerim. Umarım beni affedersiniz.

Ama !!!

Ben anlamıyorum. paylaşılan mevzuattan alıntılar aşağıda.

Mevzuat diyor ki; vergilendirmede kargo bedeli hesaplanmaz diyor. Yada şu kadar bedeli aşanlarda kargo bedeli de hesaplanır da demiyor.

157648 eklentisini görüntüle
157649 eklentisini görüntüle
Kargo bedeli ile hesaplama durumu satıcının kestiği faturadan veya alışverişi tutarını gösterir makbuzun detaylı olmamasından kaynaklı oluyor.

Örnek :

ürün bedeli : 150 öyro
shipping : 50 öyro

toplam ödenecek bedel : 200 öyro

kredi kartı ile öderken veya havale ile öderken ne oluyor ? doğrudan 200 öyro ödüyorsun.

Satıcı faturasını detaylı oluşturur ve tahsilat bedellerini ayrı ayrı faturasında yansıtırsa yani faturada 150 öyor ürün için 50 öyro da kargı bedeli diye yazarsa gümrük memuru vergilendirmesini 150 öyro üzerinden yapar.

Ama fatura doğrudan 200 öyro diye düzenlenir ve sadece ürün yer alırsa doğal olarak ta memur vergi hesaplamasını 200 öyro üzerinden yapar e normal olarak ta kargo bedeline de vergi falan ödenmiş olur.

Aynı durum faturası olmayıp sadece ödeme dekontu veya kredi kartı ödeme bilgisi içinde geçerli. Ödeme yaparken ürün bedeli ile kargo bedelini ayrıştırmadan yaptığımız için de bunu beyan edersek memur da bu beyan üzerinden vergilendirme yapar.

Evet gençler yaklaşık bir ay olacak.

İşin içinden tek başınıza çıkmanızın mümkünatı yokmuş onu anladım ben. Dolayısıyla Gümrük Müşavirine devrettim işi.

Normalde Perşembe günleri gelen gümrük memuru bu hafta için Çarşamba günü gelmiş ve geçen hafta gelen malzemelerin incelemesini ve gümrüklemesini yapmış. Dolayısıyla bizim gitarın gümrüklenmesi haftaya kaldı.

Eğer beyanname açılması gerekirse vekaletname de çıkarmak gerekecek, ki 150 eur üzeri ithalatlarda beyanname açılabiliyor.

Şu anda benim bulunduğum şehre geldi gitar ama bekliyoruz, haftaya Çarşamba ya da Perşembe belli olacak durumlar.

Bu arada; bir daha böyle bireysel ithalat işine asla girmem. Hem stresli hem de yorucu.

Kargo bedeli ile hesaplama durumu satıcının kestiği faturadan veya alışverişi tutarını gösterir makbuzun detaylı olmamasından kaynaklı oluyor.

Örnek :

ürün bedeli : 150 öyro
shipping : 50 öyro

toplam ödenecek bedel : 200 öyro

kredi kartı ile öderken veya havale ile öderken ne oluyor ? doğrudan 200 öyro ödüyorsun.

Satıcı faturasını detaylı oluşturur ve tahsilat bedellerini ayrı ayrı faturasında yansıtırsa yani faturada 150 öyor ürün için 50 öyro da kargı bedeli diye yazarsa gümrük memuru vergilendirmesini 150 öyro üzerinden yapar.

Ama fatura doğrudan 200 öyro diye düzenlenir ve sadece ürün yer alırsa doğal olarak ta memur vergi hesaplamasını 200 öyro üzerinden yapar e normal olarak ta kargo bedeline de vergi falan ödenmiş olur.

Aynı durum faturası olmayıp sadece ödeme dekontu veya kredi kartı ödeme bilgisi içinde geçerli. Ödeme yaparken ürün bedeli ile kargo bedelini ayrıştırmadan yaptığımız için de bunu beyan edersek memur da bu beyan üzerinden vergilendirme yapar.
siz cümleleri kesin ifadelerle kurunca verdiğiniz bilgi doğru olmuyor malesef.

başlık thomanndan alışveriş oldugu için şunu soyleyim thomann faturada kargoyu ayrı olarak belirtiyor. bahsettiğiniz durum thomann için geçerli değil.

ürün bedeli 150euro altındaysa beyan basitleştirilmiş olarak yapılıyor.

basitlestirilmis beyan için net bir ifade var kargo bedeli dahil değil. (bknz ticaret Bakanlığı sitesi )

ama ürün 150 Euro üzerindeyse detaylı beyan verildiğinden bahsediliyor ve genelge diyorki
"2.5. Eşyanın serbest dolaşıma giriş beyanında Kararın 112 nci maddesi uygulanmaz; gümrük ve dış ticaret mevzuatının genel hükümleri uyarınca vergileri ödenerek ve diğer yükümlülükler yerine getirilerek işlem yapılır."

mevzuatin genel hükümleri ne diyorsa kargo sigorta dahil diyorsa dahil...dahil değil diyorsa dahil değil.

mevzuat diyorki ithalde alınan KDV de kargo dahildir.

diğer vergiler içinde mevzuat okumak gerekiyor. yani öyle mis mis değil.

Evet gençler yaklaşık bir ay olacak.

İşin içinden tek başınıza çıkmanızın mümkünatı yokmuş onu anladım ben. Dolayısıyla Gümrük Müşavirine devrettim işi.

Normalde Perşembe günleri gelen gümrük memuru bu hafta için Çarşamba günü gelmiş ve geçen hafta gelen malzemelerin incelemesini ve gümrüklemesini yapmış. Dolayısıyla bizim gitarın gümrüklenmesi haftaya kaldı.

Eğer beyanname açılması gerekirse vekaletname de çıkarmak gerekecek, ki 150 eur üzeri ithalatlarda beyanname açılabiliyor.

Şu anda benim bulunduğum şehre geldi gitar ama bekliyoruz, haftaya Çarşamba ya da Perşembe belli olacak durumlar.

Bu arada; bir daha böyle bireysel ithalat işine asla girmem. Hem stresli hem de yorucu.
Çok güzel bir gelişme.

Bu yazını alıp baş köşeye asılsın.

En azından sipariş vermek isteyenler veya vermiş olanlar en başında bir gümrük müşaviri tutması gerektiğini ANLAR.

Çok güzel bir gelişme.

Bu yazını alıp baş köşeye asılsın.

En azından sipariş vermek isteyenler veya vermiş olanlar en başında bir gümrük müşaviri tutması gerektiğini ANLAR.

Evet ben bunların tümünü bilerek vermiştim siparişi zaten. Belki bir ihtimal Gümrük Müşavirine gerek kalmayabilir diye düşünmüştüm. Ama zaten G.M. ye danışıp girmiştim en başında bu işe..

Şöyle ki yaklaşık 5.500 TL gibi bir Vergi ödeme ihtimalin var dedi benim Gümrük Müşaviri. Bakalım haftaya her şey belli olacak.

Konuyu hatırlamayanlar için özet geçeyim;

11.11.2022 tarihinde Thomann'dan Schecter Demon 7 LH Solak 7 Telli Elektro Gitar sipariş ettim. Ödemeyi sanal kartla nakit olarak yaptım ve gitar yaklaşık bir hafta sonra 18.11.2022 tarihinde kargolandı. Özellikle A.TR düzenlenmesini istedim. Tüm evrakları klasöre koyup beklemeye başladım bu yüzden bir kaç gün kargolama süresi uzadı. Thomann Gitarı DHL ile kargolama yapıyor ve kargolanana kadar bir kaç gün toplama merkezinde de bekliyor.

Gitar 1.12. 2022 tarihinde Türkiye'ye giriş yaptı. Bir kaç gün burada da bekleyip işlemler tamamlanınca bulunduğum şehre gönderildi. DHL; Türkiye'ye gönderilen postaları PTT'ye devrediyor. Bekleme süreci uzuyor tabii böyle olunca....PTT UKİM'de de gümrüğe gönderiliyor gönderi ancak burada gönderiye gümrükleme yapılmıyor. Oh gümrükten geçti masrafsız diye sevinmeyin.

6.12.2022 tarihinde de bulunduğum şehrin UKİM merkezine geldi gitar, şu anda gümrükleme bekleniyor.

Son düzenleme:
Evet ben bunların tümünü bilerek vermiştim siparişi zaten. Belki bir ihtimal Gümrük Müşavirine gerek kalmayabilir diye düşünmüştüm. Ama zaten G.M. ye danışıp girmiştim en başında bu işe..

Şöyle ki yaklaşık 5.500 TL gibi bir Vergi ödeme ihtimalin var dedi benim Gümrük Müşaviri. Bakalım haftaya her şey belli olacak.
12.800 lira + 5.500 TL mi ? yani bu şekilde olursa 18.300 lira falan.

Keşke TR'de olsaymış bir fiyat kıyaslaması yapardık.

Konuyu hatırlamayanlar için özet geçeyim;

11.11.2022 tarihinde Thomann'dan Schecter Demon 7 LH Solak 7 Telli Elektro Gitar sipariş ettim. Ödemeyi sanal kartla nakit olarak yaptım ve gitar yaklaşık bir hafta sonra 18.11.2022 tarihinde kargolandı. Özellikle A.TR düzenlenmesini istedim. Tüm evrakları klasöre koyup beklemeye başladım bu yüzden bir kaç gün kargolama süresi uzadı. Thomann Gitarı DHL ile kargolama yapıyor ve kargolanana kadar bir kaç gün toplama merkezinde de bekliyor.

Gitar 1.12. 2022 tarihinde Türkiye'ye giriş yaptı. Bir kaç gün burada da bekleyip işlemler tamamlanınca bulunduğum şehre gönderildi. DHL; Türkiye'ye gönderilen postaları PTT'ye devrediyor. Bekleme süreci uzuyor tabii böyle olunca....PTT UKİM'de de gümrüğe gönderiliyor gönderi ancak burada gönderiye gümrükleme yapılmıyor. Oh gümrükten geçti masrafsız diye sevinmeyin.

6.12.2022 tarihinde de bulunduğum şehrin UKİM merkezine geldi gitar, şu anda gümrükleme bekleniyor.
umarım ürünü sorunsuz zarar görmemiş bir şekilde öngördüğünüz vergi miktariyla teslim alirsiniz.

Bu gitarı Do-Re'ye sordunuz mu ne kadar sürede gelir diye? Onlar Solak Schecter modelleri getiriyordu diye biliyorum.
Ben geçen hafta İzmir merkez depoları ile bu gitar için konuştum fiyat alsaydım buraya yazacaktım ki arkadaşın gitarı eline geçtiğinde en azından bir fiyat kıyaslaması yaparız diye.

Aradığımda doğal olarak ellerinde olmadıklarını söylediler. Çok ısrar ettim kesin alıcam falan dedim. Görüşelim sizi arayalım dediler.

3 gün sonra aradılar (buradan sonra yazacaklarım kişinin kendi inanış iradesine kalıyor)

Schecter stoklarında olmadığını. Şuan için gelmeyeceğini söylediler. İstersem yurtdışından başka bir tedarikçi ile getirtebileceklerini söylediler. Olur dedim. Araştıralım arayalım dediler. 1 gün sonra aradılar. Başka tedarikçide bulduklarını ancak ürünün B stock olduğunu söylediler. O ne dedim bilmiyormuşum gibi. Onlarda daha önce satın alınmış ancak yasal süresi içerisinde satıcıya geri iade dilen ürünlere B stock deniyor yurtdışında dediler. Bulduğumuz tedarikçi avrupada bu konularda en güveniliridir v.s. dediler. Tamam ne kadar tutar dedim. Tahmini olarak 22.000-TL ile 24.000 arası rakam verildi. Dilerseniz kendinizde yurtdışından online alabilirsiniz ama değişen ithalat şartları yüzünden gümrük işleri ile uğraşamazsınız daha fazla ücret ödeyebilirsiniz dediler.

Geri