Thomann'dan Alışveriş

geçenlerde corona dolayısıyla teslim sürelerini sordum, aldığım cevap bu:

Due to the unfortunate spread of the novel coronavirus resulting in personnel shortages, international shipments are expected to be delayed approximately 3 weeks longer than normal.
Therefore the current delivery time to Turkey is 4 to 5 weeks.

Due to the unfortunate spread of the novel coronavirus resulting in personnel shortages, international shipments are expected to be delayed approximately 3 weeks longer than normal.
Belçika'da yaşayan oğlum geçen hafta Çarşamba günü Thomann'a ampli siparişi verdi. Kargo geçtiğimiz Pazartesi günü ( yani 4 gün sonra ) eline ulaştı.

Normal teslim süreleri 7-14 gün idi. Virüs sebebiyle tatiller, izinler vesileisyle uzayabiliyor. Andertons’dan 26 martta aldığım boss katanam 13 ünde ( taahhüt onayı için mail atmışlardı görmedim geç cevap verdim biraz da benim yüzümden geç çıktı) gönderildi bugün elime ulaştı. Ödemeden itibaren 26 gün.
image.jpg

Benim de sipariş ettiğim ürünler 2 haftalık bir süreyi az bir şekilde aşarak elime ulaştı. Ancak mayıs aynına doğru önlemler arttırılmış veya arttırılacak olabilir. Benim tavsiyem şu sayfa üzerinden takip etmeniz. Current information on the coronavirus | DHL Kargo firması eğer ki bir kısıtlama olursa bu sayfayı güncelleyerek bilgilendirme sağlıyor. Şu anlık paketlerin Türkiye'ye gönderilmesi konusunda Almanya ve DHL tarafında bir sıkıntı yok. Thomann'ın öte yandan kendi eleman eksikliklerinden kaynaklanabilecek bir gecikme mutlaka mevcut.

Normal teslim süreleri 7-14 gün idi. Virüs sebebiyle tatiller, izinler vesileisyle uzayabiliyor. Andertons’dan 26 martta aldığım boss katanam 13 ünde ( taahhüt onayı için mail atmışlardı görmedim geç cevap verdim biraz da benim yüzümden geç çıktı) gönderildi bugün elime ulaştı. Ödemeden itibaren 26 gün.
137138 eklentisini görüntüle
Toplamda kaca mal oldu size katana 50 hocam?

Korg B2 isimli dijital piyanoyu almayı düşünüyorum. Ancak vergi oranları konusunda çok bilgisizim. Yalnızca %18 KDV mi alınıyor? Ayrıca ÖTV de alınır mı?
Piyanonun VAT düşülmüş hali 335 € .
Piyanonun linki: 🎹 Thomann DP-26 Set
Dostum ürün 6-7 hafta sonra stoklara girecek lakin Euro/Dolar ve Dolar/TRY şu anki kurlara göre değerlendirecek olursak, öncelikle €285 ürünün fiyatı + €30 kargo, €315, Eğer ki Almanya'da yaşayan bir tanıdığın alıp kargolamayacaksa hangi şekilde alırsan al €315 üzerine bir de banka %5 civarı €/$ kur farkı + çıkan tutardan $/TRY kur farkı alacak. €330 olur muhtemelen alışveriş esnasında ödeyeceğin tutar. Bu günün kuruyla bu da 2500 TL yapıyor. Swift yaparsan da 40-50 dolar üceti olur o yüzden kredi kartı daha ucuz.
Yine bugünkü €/TRY kuru üzerinden konuşacak olursak €285, 2160 TL yapıyor, bu ücret değerlendirilerek vergiler hesaplanacak. Aldığın üründe hem kulaklık hem de ses üretebilen ve hoparlörü olan parçalar var. Bundan ötürü %18 kdv * %20 ötv olarak hesaplayabilirler. (Emin değilim çünkü ben kargo ücreti hariç €419 tutan alışverişim için 390 TL vergi ödedim, normalde 750 falan olur diye bekliyordum çünkü mikrofon falan vardı kolide ama olmadı. Şaşırtıcı bir şekilde %18'in bile altında bir vergi çıktı, nedenini ne anladım ne de sorguladım :) )

Bu yüzden en yüksek 2160*1.2*1.18 - 2160 = 900 TL gümrük vergisi ödeyebilirsin. Kargo ve bankanın aldığı komisyonlarla birlikte bu günkü kur üzerinden en fazla 3400 TL tutar. Fakat gürmük vergisi sadece %18 de gelebilir, son yaptığım alışverişten sebep. Bu durumda gümrük vergisi 390 TL tutar. Toplam ödeyeceğin tutar 2900 civarı bir şeye denk gelir. Ama çıkabilecek en yüksek vergiye göre hesap yapıp ona göre alışveriş yapmak daha faydalı.

Dostum ürün 6-7 hafta sonra stoklara girecek lakin Euro/Dolar ve Dolar/TRY şu anki kurlara göre değerlendirecek olursak, öncelikle €285 ürünün fiyatı + €30 kargo, €315, Eğer ki Almanya'da yaşayan bir tanıdığın alıp kargolamayacaksa hangi şekilde alırsan al €315 üzerine bir de banka %5 civarı €/$ kur farkı + çıkan tutardan $/TRY kur farkı alacak. €330 olur muhtemelen alışveriş esnasında ödeyeceğin tutar. Bu günün kuruyla bu da 2500 TL yapıyor. Swift yaparsan da 40-50 dolar üceti olur o yüzden kredi kartı daha ucuz.
Yine bugünkü €/TRY kuru üzerinden konuşacak olursak €285, 2160 TL yapıyor, bu ücret değerlendirilerek vergiler hesaplanacak. Aldığın üründe hem kulaklık hem de ses üretebilen ve hoparlörü olan parçalar var. Bundan ötürü %18 kdv * %20 ötv olarak hesaplayabilirler. (Emin değilim çünkü ben kargo ücreti hariç €419 tutan alışverişim için 390 TL vergi ödedim, normalde 750 falan olur diye bekliyordum çünkü mikrofon falan vardı kolide ama olmadı. Şaşırtıcı bir şekilde %18'in bile altında bir vergi çıktı, nedenini ne anladım ne de sorguladım :) )

Bu yüzden en yüksek 2160*1.2*1.18 - 2160 = 900 TL gümrük vergisi ödeyebilirsin. Kargo ve bankanın aldığı komisyonlarla birlikte bu günkü kur üzerinden en fazla 3400 TL tutar. Fakat gürmük vergisi sadece %18 de gelebilir, son yaptığım alışverişten sebep. Bu durumda gümrük vergisi 390 TL tutar. Toplam ödeyeceğin tutar 2900 civarı bir şeye denk gelir. Ama çıkabilecek en yüksek vergiye göre hesap yapıp ona göre alışveriş yapmak daha faydalı.

zackson çok teşekkür ederim yanıtın için. Karışıklık olmuş linki atarken yanlış linki göndermişim. :) Asıl almak istediğim ürün tek parça Korg B2 White
Bu şekilde de %18 kdv + %20 ötv olabilir mi diyorsun?
Tekrardan teşekkürler.

zackson çok teşekkür ederim yanıtın için. Karışıklık olmuş linki atarken yanlış linki göndermişim. :) Asıl almak istediğim ürün tek parça Korg B2 White
Tekrardan teşekkürler.
Merhaba, evet 1.18kdv * 1.20 ötv olabilir, hoparlör, amfi v.b. özelliği taşıyan avrupadan getirilen ürünler için böyle bir durum var. Ancak klavye bu kategoriye girer mi bilmiyorum. İçinde hem hoparlör var hem de amfi var sonuçta. Hiçbir yerde net bir açıklama yok, aynı zamanda vergileri de gelişigüzel hesaplıyorlar anladığım kadarıyla. 420 euro kargo harici olan getirdiğim ürünler için 380 TL + 8 TL sunum ücreti + 0.8 TL damga vergisi 388.8 TL vergi çıktı. Hangi yüzdeylen hesaplanırsa hesaplansın tam 380 TL çıkma ihtimali yok ki %18 olsa bile 550 TL civarı yapıyordu ki mikrofon'da kesin olarak +%20 özel tüketim vergisi mevcut. Shure SM57 bundle, fiyatı 94 euro, nereden baksan sadece mikrofon için 300 TL toplam vergi + 430 TL de geri kalanı için bekliyordum ancak görevli muhtemelen kafasından bir tutar sallayıp yazdı geçti. Ben de düşük geldiği için kurcalamadım pek.

Bu günkü kurdan hesaplayınca hem ötv hem de kdv ile almak istediğin ürün için 1060-1070 TL arası bir vergi çıkıyor. Ancak yine de dediğim gibi bu tamamen UPIM'de vergiyi giren personelin o anki ruh haline kalmış bir durum. Bu tutardan fazla çıkarsa itiraz edersin. Eğer %18 hesaplarlarsa sadece 460-470 TL civarı bir tutar çıkar düşük bir ihtimalle. Tamamen şansına kalmış bir durum. Benim paket gümrüğe girdiği gün ticaret bakanlığının vergi sorgulama sayfasında, listedeki ürünlerin vergi oranlarını sorguladım, bazıları için sonuç sayfası yüklenmiyordu. Bundan olsa gerek vergileri hesaplayamamış olabilirler. :) Biraz şans işi gibi duruyor.

Tekrardan teşekkürler.
Bu konuda göz önünde bulundurmanız gereken bir husus da şu : Korg'un Türkiye distribütörü ( bir çok distribütör firma gibi ) yurt dışından satın alınmış ürünler için ; Türkiye'de garanti kapsamında her hangi bir hizmet vermiyor. Yani olur da cihazınızda garanti süresi içerisinde bir sorun yaşarsanız , bu sorununuzu ürünü satın aldığınız yerle halletmek zorunda kalabilirsiniz. Bilginize.

Merhaba arkadaşlar bugün müzik aletleri de dahil olmak üzere yaklaşık 1000 kalem ürüne %30'a varan ek ilave gümrük vergisi geldiğine dair haberler yapıldı. Ancak hangi ürünlerde tam olarak ne kadar vergi olduğuna dair herhangi bir liste bulamadım. Hani siyasetine girip konuyu dağıtmak istemiyorum ama ülkede fazlasıyla patates domates yetişirken hatta depolarda çürürken gidip polonyadan oradan buradan sebze meyve ithalatı yapanların, özellikle Türkiye'de üretilmeyen ürünleri de kapsayan kategorilere genel olarak bir vergi artışı yapılmasına karar vermesini hiçbir yönden anlamlı bulamıyorum. Ne kendilerine bir faydası var ne de ekonomiye. Tamam beyaz eşyada olsun, gidip vestel, arçelik beyaz eşya kullanalım ama müzik aletinde böyle bir durum yok. Kusura bakmasın kimse ahmet marka elektrogitar kullanmak istemez. Hangi ürüne ne kadar vergi uygulanacak bunun bir listesine ulaşabilen varsa, burada paylaşmasını rica ediyorum. Teşekkürler.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200511M1-2.pdf Bir liste buldum ama anladığım kadarıyla ürünün kategorisini G.T.I.P. denen sütun ile satın almak istediğimiz ürünün gtip kodunu önce bulup daha sonra bu listeden bakarak ilerleyeceğiz.
Telli diğer müzik aletleri (gitar, keman, harb gibi) :9202.10
Yayla çalınanlar :
9202.10.10.00.00
Kemanlar
9202.10.90.00.00
Diğerleri
9202.90
Diğerleri:
9202.90.30.00.00
Gitarlar
9202.90.80.00.00
Listede 92.02 koduna ait olan tüm ürünlerde %15 ek ilave vergi olarak görünüyor ancak 1'den 8'e kadar ayrı numaralandırılmış sütunlar var. Tam olarak 5 tanesi de dolu.

Yani anladığım şu. Gitarlar için eskiden avrupadan getirildiyse %18, avrupa dışından getirildiyse de %20 vergi söz konusuydu. Ancak artık uygulanan vergi + anapara ayrıca 1.15 ile çarpılarak artacak. Yani %35.7 vergi ödeyeceğiz. Bir diğer değişle, 10000 TL'lik bir elektrogitar getirmeyi planlıyorduysanız, Normalde 11800 TL ödeyecektik ancak artık 13570 TL ödeyeceğiz. Bu sadece yurtdışından getirdiğimiz ürünler için değil tabi ki, Türkiye'deki mağazalardan, Zuhal'den, MyDukkan'dan, DoRe'den oradan buradan satın alacağımız aşağı yukarı tüm gitarlar için ciddi bir fiyat artışı olacağı anlamına geliyor sonuç olarak hepsi zaten ithal olduğu için. Diğer enstrümanlar ve ekipmanlar için de benzeri durumlar söz konusu, bir çoğunda daha vahim olma ihtimali de mevcut. Şahane 🤬

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200511M1-2.pdf Bir liste buldum ama anladığım kadarıyla ürünün kategorisini G.T.I.P. denen sütun ile satın almak istediğimiz ürünün gtip kodunu önce bulup daha sonra bu listeden bakarak ilerleyeceğiz.
Telli diğer müzik aletleri (gitar, keman, harb gibi) :9202.10
Yayla çalınanlar :
9202.10.10.00.00
Kemanlar
9202.10.90.00.00
Diğerleri
9202.90
Diğerleri:
9202.90.30.00.00
Gitarlar
9202.90.80.00.00
Listede 92.02 koduna ait olan tüm ürünlerde %15 ek ilave vergi olarak görünüyor ancak 1'den 8'e kadar ayrı numaralandırılmış sütunlar var. Tam olarak 5 tanesi de dolu.

Yani anladığım şu. Gitarlar için eskiden avrupadan getirildiyse %18, avrupa dışından getirildiyse de %20 vergi söz konusuydu. Ancak artık uygulanan vergi + anapara ayrıca 1.15 ile çarpılarak artacak. Yani %35.7 vergi ödeyeceğiz. Bir diğer değişle, 10000 TL'lik bir elektrogitar getirmeyi planlıyorduysanız, Normalde 11800 TL ödeyecektik ancak artık 13570 TL ödeyeceğiz. Bu sadece yurtdışından getirdiğimiz ürünler için değil tabi ki, Türkiye'deki mağazalardan, Zuhal'den, MyDukkan'dan, DoRe'den oradan buradan satın alacağımız aşağı yukarı tüm gitarlar için ciddi bir fiyat artışı olacağı anlamına geliyor sonuç olarak hepsi zaten ithal olduğu için. Diğer enstrümanlar ve ekipmanlar için de benzeri durumlar söz konusu, bir çoğunda daha vahim olma ihtimali de mevcut. Şahane 🤬
Zaten bazı ürünlere ek %20 ödüyorduk.
Tam da ses kartı alacakken böyle bir şey geldi.Ses kartlarına nasıl yansıyacak bilen var mı?

özellikle Türkiye'de üretilmeyen ürünleri de kapsayan kategorilere genel olarak bir vergi artışı yapılmasına karar vermesini hiçbir yönden anlamlı bulamıyorum. Ne kendilerine bir faydası var ne de ekonomiye. .

Faydası demeyim de, sebebi, ülke dışına doviz çıkmasının önüne geçmek. Ülkede malum sebeplerden dolayı ciddi bir para sıkıntısı var, hadi tl yi merkez bankasi basiyor kisa vadede ancak doviz ile desteklenmesi gerekiyor ve malesef o konuda da kaynak sıkıntısı yaşanıyor, hali ile eldekinin de dışarıya akmasına bir sekilde ket vurdular bu şekilde.

Peki ne zamandan itibaren geçerli? Satın alma tarihine mi bakılıyor?
Şu anda direk geçerli.
Faydası demeyim de, sebebi, ülke dışına doviz çıkmasının önüne geçmek. Ülkede malum sebeplerden dolayı ciddi bir para sıkıntısı var, hadi tl yi merkez bankasi basiyor kisa vadede ancak doviz ile desteklenmesi gerekiyor ve malesef o konuda da kaynak sıkıntısı yaşanıyor, hali ile eldekinin de dışarıya akmasına bir sekilde ket vurdular bu şekilde.
Hocam doğru da, ülke dışına döviz çıkmasına engel olmaz ki bu durum. Enstruman alacak kişi öyle ya da böyle alır o enstrumanı. Bir iki ay daha bekler daha çok para ayırır ve alır. Bu durum sadece tüketicinin ülke içerisinde yapacağı harcamaları azaltır. Ekonomiyi resesyona girmeye zorlar. Bu kadar masum düşünmemek lazım bence. Dövizin yurt dışına çıkmasını istemeyen adam gidip polonyadan patates ithal etmesin yani benim gitarıma daha fazla vergi isteyeceğine.

Müzik aletllerine vergi koymak müzisyene ve sanata vurulmuş darbedir. Çok yanlış. İnsanların sanata, spora yönlenemediği bir ülkede yaşıyorduk zaten.
Tamamen para odaklı, sosyolojik boyutu düşünülmeden alınmış saçma bir karar. Gitara tel almak bile maddi külfetken artık gitar da alamıcaz.

Ya hu Türkiye'nin ithalat giderlerinin büyük kısmı ara hammadde ve enerji zaten. Döviz oradan çıkıyor. Yani döviz gelsin diye ihraç edeceğimiz ürünü üretmek için ithalat yapıyoruz. Müzik aletlerine getirilen ek verginin döviz çıkışıyla falan alakası yok. Kısaca ek gelir için lüks tüketim mallarına ek vergi gelmiş, müzik aletleri de lüks tüketim malı sayılmış.

Geri