Thomann'dan Alışveriş

Ya bu gumruk olayiyla ilgili. Ebaydeki fiyata dahil gumruk vergi sistemi gibi bir durum var mi?? 280 euro fiyati var ve kargo ucreti ne kadar olacak onu da bilmiyorum. Yani bir miktardan sonra ucretsiz kargo sistemi var mi?? Totalde kac euroya malolur bu amfi bana??

Ebay'de son zamanlarda Import Charges diye garip bir vergi eklemesi çıktı. Şurada yazılı birşeyler var:

Yurtdışından Alışveriş Yapacaklar İçin Gümrük Çalışma Mantığı... - Sayfa 3

Ama nedir ne değidir tam anlaşılamadı henüz.

Thomann'ın 30 kiloya kadar kargo ücteri 30 euro. 30 kilo üstü ticari faaliyete girdiği için vergileri ve işlemleri çok karışık zaten, 30 kilo üstüne bulaşmamak da en iyisi. Thomann'dan alacağın amfiden öncelikle VAT denilen %18'lik Avrupa KDV'si düşülecek. O fiyattan amfiye burada %18 Gümrük Vergisi ödeyeceksin. Kargo fiyatı gümrük vergisi hesabına dahil değildir.

Ebay'de son zamanlarda Import Charges diye garip bir vergi eklemesi çıktı. Şurada yazılı birşeyler var:

Yurtdışından Alışveriş Yapacaklar İçin Gümrük Çalışma Mantığı... - Sayfa 3

Ama nedir ne değidir tam anlaşılamadı henüz.

Thomann'ın 30 kiloya kadar kargo ücteri 30 euro. 30 kilo üstü ticari faaliyete girdiği için vergileri ve işlemleri çok karışık zaten, 30 kilo üstüne bulaşmamak da en iyisi. Thomann'dan alacağın amfiden öncelikle VAT denilen %18'lik Avrupa KDV'si düşülecek. O fiyattan amfiye burada %18 Gümrük Vergisi ödeyeceksin. Kargo fiyatı gümrük vergisi hesabına dahil değildir.
O import charges islemi nedir hemen soyleyeyim kisaca. Senden gumruk vergisi olarak verecegin paranin biraz daha(biraz dedigim 1.5-3 kati arasi) fazlasini aliyorlar pesinen. Gumrukte takilirsa direk satici oduyor. Islemleri ile de satici ugrasiyor. Eger sans eseri gumruge takilmaz ise de o para saticiya kaliyor. Sanirim saticinin istegi uzerine bu uygulama kaldirilabiliyor ve gumrukle sen ugrasiyorsun. Parayi da vermiyorsun. Fakat saticinin isine gelen bir durum. Cunku gumrukte kaldi diye iade edilen bircok urun oluyor ve insanlar takilirsa iade ederim mantigiyla aliyor. Saticilar zarar ediyor. Boyle olursa gumruk sorunu bastan ortadan kalkmis oluyor ve gumrugu sorun etmeyecek musteri ile alisveris yapiyorlar. Sanirim ozel kargo firmalari ile yapilan alisverislerde, kargo sirketinin masraflari ile yine o paraya gelecegi icin o durumda da yine avantajli oluyor alici icin. Sirf bu sistem yuzunden istedigim gitari alamadim :(.

Benim soruma gelecek olursak:
Anladigim kadariyla 280 dolardan yuzde 18 dusulecek, yeni fiyat uzerinden yuzde 20 vergi eklenecek. Arti bir de 30 euro kargo ucreti olacak. Yani;
280-50,4(%18avrupa kdvsi)=229,60
229,60+45,92(%20 yerli gumruk kdvsi)=275.52
275+30(kargo)=305 kusur euroya gelecek. Yanlis anladigim yeri duzeltebilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
bu arada arkadaşlar... "PAYPAL " ile Alırken dikkat etmek gereken önemli bir husus varmıdır thomann sitesinde ? thomanın icinde buy kısmında tıklamam gereken önemli şeyler ? çöpe gitmesin paralar :))

Son düzenleme:
O import charges islemi nedir hemen soyleyeyim kisaca. Senden gumruk vergisi olarak verecegin paranin biraz daha(biraz dedigim 1.5-3 kati arasi) fazlasini aliyorlar pesinen. Gumrukte takilirsa direk satici oduyor. Islemleri ile de satici ugrasiyor. Eger sans eseri gumruge takilmaz ise de o para saticiya kaliyor. Sanirim saticinin istegi uzerine bu uygulama kaldirilabiliyor ve gumrukle sen ugrasiyorsun. Parayi da vermiyorsun. Fakat saticinin isine gelen bir durum. Cunku gumrukte kaldi diye iade edilen bircok urun oluyor ve insanlar takilirsa iade ederim mantigiyla aliyor. Saticilar zarar ediyor. Boyle olursa gumruk sorunu bastan ortadan kalkmis oluyor ve gumrugu sorun etmeyecek musteri ile alisveris yapiyorlar. Sanirim ozel kargo firmalari ile yapilan alisverislerde, kargo sirketinin masraflari ile yine o paraya gelecegi icin o durumda da yine avantajli oluyor alici icin. Sirf bu sistem yuzunden istedigim gitari alamadim :(.

Benim soruma gelecek olursak:
Anladigim kadariyla 280 dolardan yuzde 18 dusulecek, yeni fiyat uzerinden yuzde 20 vergi eklenecek. Arti bir de 30 euro kargo ucreti olacak. Yani;
280-50,4(%18avrupa kdvsi)=229,60
229,60+45,92(%20 yerli gumruk kdvsi)=275.52
275+30(kargo)=305 kusur euroya gelecek. Yanlis anladigim yeri duzeltebilirseniz sevinirim.

Sen her şeyi yanlış anlamışsın. Ürünü ebay'dan mı alıyorsun yoksa thomann'dan mı?

Thomann'dan alıyorsun gibi bahsediyorum. İyi oku. Thomann.de'ye girdiğinde Almanya seçeneğini tıklayarak gir. Sakın diğer ülkeleri seçme. Çünkü orada dil seçmiyorsun. AB ülkesi seçiyorsun. Almanya seçeneğini tıkladıktan sonra istediğin amfiyi bul. Orada yazan fiyata bak. Toplamda ödeyeceğin fiyat: Sitede yazan fiyat + 30 Euro kargo.

Alırken kargolanacak ülkeyi Türkiye olarak seçtiğinde %19 Almanya KDV'si düşecek (çünkü Almanya ikametli değilsin), ürün Türkiye'ye geldiğinde de Almanya KDV'siz fiyat üzerine, %18 "Gümrük Vergisi" ödeyeceksin. Ticari mal olmadığı için, ürün PTT ile sana gelecek, gümrük vergisini posta dağıtımını yapan görevliye vereceksin. Eğer bu para teslimatta nakit olarak elinde yoksa, ürünü en yakın PTT'ye bırakacaklar. Gidip paranı yatırıp teslim alacaksın.

Son düzenleme:
abi benide şok etti , 45.38 bilmemkac euro eşik , 30 euro da shhiping masrafı

ülkeyi tr seçince 53 euro dan 45.38 e indi bi anda fiyat , heralde vergi kaldırdılar ..

total: thomann The prices shown exclude VAT.
75.38 EUR

Benim büyük bir siparişimi tek shipping alarak parçaladılar, yani her item'a ayrı fatura ve paket oldu. Örnek, tweed case gümrükten sadece girdi çıktı ve damga ücreti 3.6 TL ile çıkarken diğer alet 3.6 ve kdv ile geldi.

Gerçi bu işler sabır işi, ben o kadar rahat değilim derseniz girmeyin. Deluxe reverb reissue amfim kargoda kırıldı, 20 günde thomanndan gelmişti, 15 günde geri gitti, şimdi tekrar refund sipariş işleriyle uğraşıyorum.

Madape de aynı kafa, site üç gün kapandı, tracking ortada yok, siteye login olamıyorum, kontak mailine bakmıyorlar.

Bu tür yapacağınız her işlemde siparişi verip unutmak gerekiyor. Tabi alınan şeyler ne kadar önemliyse o kadar da zor oluyor..

Bence siparişi verip unutmayın. :)

Bir keresinde PTT bana gelen iki kutuyu neredeyse Almanya'ya geri yolluyordu. Şubeye geri gelmişken son anda internetten gördüm ve PTT şubesinden teslim aldım. (bir gün geciksem en azından bir ay daha beklemem gerekecekti)

PTT'deki dağıtıcı arkadaşlar adres çok küçük yazılmış diye okuyamamışlar.

Son düzenleme:
Geçende Banzai'den yüklü bir sipariş yaptım. Bir sürü ayrı telden parçalar vardı elektronikle ilgili adamlar 3 günde hazırladılar Almanya'dan Türkiye'ye üç günde geldi Türkiye'de işler biraz uzadı ama benim ufak bir hatamdan dolayı oldu. Kısaca Banzai'ye güvenebilirsiniz hatta alırken 75€ a kadar doldurun :D

Geri