Thomann'dan Alışveriş

geleneksel ptt şenliklerine hoş geldiniz arkadaşlar. kargom tam olarak 10 gündür "Send item abroad (EDI-received)" statüsünde bekliyor. Bu sürecin bazen 1 ayı bulduğu bazen 2 ayı bulduğunu okuyorum internette, bazılarına ise 1 haftada ürün geliyor. Sizce ne yapmam lazım, kimle nasıl iletişime geçebilirim veyahut paketi unutup hayatıma devam mı edeyim bir gün gelir umudu ile. 10 günü geçince artık işin tadı kaçmaya başladı gibi. Ortada artık korona yasakları bile neredeyse yok iken bu işler nasıl bu kadar çok uzayabiliyor, aklım almıyor. Sözde thomann sitesinde siparişin 2 mart'ta elime geçmesi planlanıyordu ama sanırım o tarih en erken 20 mart olacak gibi.

Daha önce Thomann'dan iki kez sipariş vermiştim ve böyle aksamalar yaşamamıştım. O zamanlarda pandemi yoktu ama bence de pandemi artık bir bahane olmamalı. Thomann ikisinde de siparişi oluşturduğum gün ürünleri DHL'e vermişti ve paketler ertesi gün İstanbul'daydı. Asıl vakit kayıpları hep gümrükte olmuştu. Ama şu sıralar çok kişiden duyuyorum, daha gümrüğe gelene kadar bile çok fazla zaman geçiyor.

Güncel olarak şöyle bir bilgi verebilirim, son iki ayda Sweetwater'dan iki kez gitar siparişi verdim. Birincisi siparişi verdikten sonraki 6. gün, ikincisi 5. günde elimdeydi ve herhangi bir işlem yapılmayan haftasonları da buna dahil. ABD'den gelmelerine rağmen ve ben de İstanbul'da değil İzmir'de ikamet etmeme rağmen. Taşıyıcı ise FedEx. Sweetwater'ın sipariş vermek istediğin gitarın temsili değil, çeşitli açılardan çekilmiş yüksek çözünürlüklü gerçek görsellerini seri numarasıyla birlikte paylaşması da muhteşem bir hizmet. Tüm süreçten gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Daha önce Thomann'dan iki kez sipariş vermiştim ve böyle aksamalar yaşamamıştım. O zamanlarda pandemi yoktu ama bence de pandemi artık bir bahane olmamalı. Thomann ikisinde de siparişi oluşturduğum gün ürünleri DHL'e vermişti ve paketler ertesi gün İstanbul'daydı. Asıl vakit kayıpları hep gümrükte olmuştu. Ama şu sıralar çok kişiden duyuyorum, daha gümrüğe gelene kadar bile çok fazla zaman geçiyor.

Güncel olarak şöyle bir bilgi verebilirim, son iki ayda Sweetwater'dan iki kez gitar siparişi verdim. Birincisi siparişi verdikten sonraki 6. gün, ikincisi 5. günde elimdeydi ve herhangi bir işlem yapılmayan haftasonları da buna dahil. ABD'den gelmelerine rağmen ve ben de İstanbul'da değil İzmir'de ikamet etmeme rağmen. Taşıyıcı ise FedEx. Sweetwater'ın sipariş vermek istediğin gitarın temsili değil, çeşitli açılardan çekilmiş yüksek çözünürlüklü gerçek görsellerini seri numarasıyla birlikte paylaşması da muhteşem bir hizmet. Tüm süreçten gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim.
Teşekkürler bilgilendirme için. Elimdeki gitarlardan birini elimden çıkarabilirsem Sweetwater'dan bir gitar sipariş etmeyi düşünüyordum, iyi denk geldi. İki sorum olacak: FedEx TR'de PTT'ye mi teslim ediyor yokse eve kadar kendisi mi getiriyor? İkinci olarak, gümrük ilşeri PTT'deki gibi otomatik halloluyor mu (kapıda ödeme şeklinde), yoksa UPS'deki gibi mail trafiği, sonra havale vs. mi gerekiyor?

Selamlar,
Bilgilendirme için teşekkürler. Sweetwaterdan alışveriş yaptığımızda gümrük vergisini peşin olarak mı kesiyorlar ? Ekstra ıvır zıvır bir masraf, sipariş sonrası ödenen KDV, ÖTV çıkıyor mu ?
Bir de sipariş ettiğiniz ürünlerin değeri ne kadardı yaklaşık, özel değilse paylaşabilir misiniz ? Teşekkürler.

Thomann ile yaşadığım rezalet ötesi deneyimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu sabırsız bir insanın dert yanmaları olarak algılamanızı istemem. Sadece gördüğüm muameleyi açıkça, yalan olmadan anlatmak istiyorum. Açık konuşuyorum ben buradaki insanları ve youtube'daki insanları dinleyerek alışveriş yaptım ve bugün itibari ile deliler gibi pişmanım. Keşke yapmasaydım, bunu okuyacak olan insanlara tavsiyem şudur. Eğer doğuştan efsunlu değil iseniz buradan alışveriş yaparken bir kez daha düşünün. Size alışveriş yapmayın diyemem zira onlarca insan buradan alışveriş yaptı, ben de onlara güvenerek alışveriş yaptım. Belki siz insan gibi muamele görebilirsiniz ama ben görmedim.

Yaklaşık 12 gündür kargomdan haber alamıyorum. Olayı büyütmek istemedim. Neticede youtuber deniz arkadaş gibi vs bir çok kişi kargolarına bir ayda ulaştı. Beni çıldırmanın eşiğine getiren nokta şu oldu. Kargomun nerede olduğunu sorgulamakla başladı herşey. Çok basit bir soru değil mi? Kargom nerede? İnanır mısınız arkadaşlar bilmiyorum ama kargomun nerede olduğunu kimse söyleyemiyor şu an. Hiçkimse. İlk aklıma gelen "Ptt"'nin işi savsaklama ithimali idi. Ptt'ye zar zor ulaşabildim, onların söyledikleri "Kargo henüz ülkeye giriş yapmamış, tarama yapılmamış". Şaşırdım. Demek ki kargom hala almanya'da. "Dhl" ile iletişime geçtim....İnandınız mı? Yok öyle bir şey işte. "Dhl" ile iletişim diye birşey yok arkadaşlar. Telefonlar açılmıyor, maillere dönüş yapılmıyor. O halde "Thomann"'na derdimi anlatayım dedim. İşte bütün olaylar burada başlıyor.

"Sayın thomann acaba kargomun nerede olduğunu söyleyebilirsiniz?
- Kargonuz şu an transfer aşamasında.
"Anlıyorum, ama yaklaşık iki haftadır kargomda hiçbir güncelleme yok, sadece nerede olduğunu merak ediyorum"
- Kargonuz Dhl tarafından ülkenize uçak ile gönderilmiş.
"İki haftadır uçuyor mu benim kargom yani?"
-Anlamadım sir.
"Diyorum ki ne zaman yola çıktı, hangi hava alanı, neden hiçbir bilgiye ben ulaşamıyorum?"
-Kargonuz ulaştığında size bilgi verilecektir sir. Eğer hiçbir bilgi alamazsanız çarşambaya kadar. Benimle iletişime geçin.
"E ama yarın çarşamba?"
-Yarın geçin o zaman.
"Sayın thomann, ben sadece kargomun nerde olduğunu öğrenmek istiyorum. Ptt kargonun türkiye'ye gelmediğini söylüyor, Dhl telefonları açmıyor, maile dönüş yapmıyor. Siz bana kargonun nerede olduğunu söylemiyorsunuz. Ne kadar süre bekleyeceğim belli değil. Ve ben bu hizmet için 30 euro ödeme yaptım."
-Please be polite. Kargonuz transfer aşamasında lütfen sabırlı olun.
"Bakın sayın thomann, bu kargonun bir şekilde elime ulaşacağının ben de farkındayım . Umarım... Benim derdim sadece insan gibi muamele görüp bilgi almak. Siz neden bu insanlık dışı muameleyi onaylar gibi konuşuyorsunuz. DHL ile neden çalışıyorsunuz? Bu firmanın rezalet ötesi bir hizmet verdiği ortada değil mi? Ya ptt yalan atıyor, ya dhl yalan atıyor, ya siz yalan atıyorsunuz. Ya da hepiniz yalan atıyorsunuz. Ben sadece kargomun nerede olduğunu öğremen istiyorum. Bunu istemek suç mu?
-Sorry sir. We dont any information.
- We dont any information?
-Yes sir, We dont any information.
- Are you kiddin me?
- Please polite..

Uzun lafın kısası arkadaşlar kimse kargonun nerede olduğunu bilmiyor. Şaka yapmıyorum, kargom nerede kimse bilmiyor. Ne Ptt , ne DHL, ne Thomann. Kargo iki haftadır nerededir kimse bilgi veremiyor. Ama Thomann diyor ki kargonuz şu an taşınıyor merak etmeyin. Nerede olduklarını bilmeseler de taşındıklarına eminler. Hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şeyler olmuştur yani.

Kibar bir şekilde kendileri ile konuşmaya çalıştım, istediğim sadece bilgi ve biraz da ilgiydi. Maalesef ikisini de alamadım. Beni ciddiye almadıkları o kadar ortadaydı ki. Kendilerine iki kez mail atmama rağmen hiçbir zaman dönüş yapmadılar. Kargonun bir şekilde elime geçeceğini düşünen ben, artık bu ciddiyetsizliği görünce düşünmemeye başladım açıkçası. Kargom nerede diye sorduğumda bana şu cevabı verdi arkadaş " we dont have any gps in cargo" . Düşünün seviyeleri bu. İnsanların akılları ile dalga geçer gibi cevap veriyorlar. Safsatada arşa çıktılar. GPS takın demiyor kimse fakat uluslararası taşınan bir kargonun da takip ediliyor olabilmesi lazım herhalde değilmi? Şu beş para etmez yurtiçi kargo bile en azından kargonun nerede olduğunu gösteriyor sana.

Kargom yüksek ihtimal bir ay içerisinde elime ulaşır ama bir daha alışveriş yapmam. Canımı sıkan şeyi umarım düzgünce anlatabilmişimdir. Hiçbir şekilde ciddiye alınmamak, sonuç odaklı bir çözüm üretilememesi vs. Kendilerine açıkça şu cümleyi kurdum. " Ben kargoyu istemiyorum artık umurumda değil sadece kargonun nerede olduğunu, iki haftadır nerede beklediğini öğrenmek istiyorum. En azından bu bilgiyi paylaşabilir misiniz?"

"WE DONT HAVE ANY INFORMATION".

Sadece canlı yardımdan ulaşabildiğim Thomann suratıma chat panelini kapadı ve gitti. Artık canlı yardım paneli çıkmıyor bende. Maillerime zaten dönüş yapmıyorlar.
Takdir sizin. Şu şikayetimi dile getirmek için mail atmak istemiyorum bile düşünün durumu...Çünkü biliyorum ki Thomann'a mail atmak demek suya yazı yazmaktır. İnsanlar amerikadan beş günde gitar getirir, biz iki haftadır gitar nerede daha onu öğrenemeyiz. Sipariş Thomann göre 2 mart'ta elimde olacaktı. Bugün 2 mart, değil kargomun elimde olması, kargonun nerede olduğundan kimsenin net olarak haberi yok.

"We dont have any information"

Son düzenleme:
Teşekkürler bilgilendirme için. Elimdeki gitarlardan birini elimden çıkarabilirsem Sweetwater'dan bir gitar sipariş etmeyi düşünüyordum, iyi denk geldi. İki sorum olacak: FedEx TR'de PTT'ye mi teslim ediyor yokse eve kadar kendisi mi getiriyor? İkinci olarak, gümrük ilşeri PTT'deki gibi otomatik halloluyor mu (kapıda ödeme şeklinde), yoksa UPS'deki gibi mail trafiği, sonra havale vs. mi gerekiyor?

1. Eve kadar FedEx getiriyor. İllere göre değişiklik gösterir mi bunu bilmiyorum. Yani belki üç büyük şehir ve diğer başlıca büyük şehirler için kendi dağıtım ağları varken diğer şehirler için durum nasıldır bilmiyorum. FedEx'i arayarak öğrenilebilir herhalde.

2. Sitelerinden kargoyu takip edin. İstanbul'a geldiğini görünce "[email protected]" buraya mail atıyorsunuz, X takip numaralı gönderimin gümrük işlemlerinin tamamlanması için gerekli vergiyi ödemek istiyorum, vergi miktarını bana iletir misiniz diye. Ödeyeceğiniz miktar ve hesap bilgilerini gönderiyorlar. Havale/EFT yapıyorsunuz ve mesela benim paketlerim ödememin ertesi gününde gümrükten çıkmıştı. Yani UPS gibi form doldur, satın aldığın ürünün linkini at gibi şeyler istemiyorlar, o nedenle çok da uğraştırıcı sayılmaz bence.

Selamlar,
Bilgilendirme için teşekkürler. Sweetwaterdan alışveriş yaptığımızda gümrük vergisini peşin olarak mı kesiyorlar ? Ekstra ıvır zıvır bir masraf, sipariş sonrası ödenen KDV, ÖTV çıkıyor mu ?
Bir de sipariş ettiğiniz ürünlerin değeri ne kadardı yaklaşık, özel değilse paylaşabilir misiniz ? Teşekkürler.

Vergi peşin ödeniyor. Yani bankanızın taksitli nakit avans gibi ödeme kolaylığı çözümlerinden faydalanabilirsiniz belki. Nakit parayı vergi olarak aktarır sonra bankanın belirlediği faizle taksit taksit ödeyebilirsiniz.

İlk siparişimde gitar, tel ve stüdyo monitörü vardı. Toplam miktar $1250 idi. Gitar ve tel için %20 gümrük vergisi, monitör için gümrük+ÖTV ödedim.

İkinci siparişim sadece gitar, $1400. Sadece %20 gümrük vergisi.

Gitarların ikisi de Schecter bu arada. İki model de do-re'de mevcut değil. Ama mevcut olan Keith Merrow KM-6 MKIII Artist modelinin fiyatını referans alırsam benim aldıklarımı da kaçtan satacakları belli. Ödediğim vergiler, kargo falan dahil do-re'nin sattığı miktardan yaklaşık %20 daha aşağısına denk geliyor. Üstüne bir de şu an stoklarında olmayan bir model istiyorsanız aylarca bekleyecek olmanız da cabası.

Schecter C-1 SLS Elite için önsipariş oluşturmuştum ben daha Kasım 2020'de. Aralık ortası - Ocak ortası arasında gelir demişlerdi. Gitar hala piyasada yok. Geçen hafta en son görüştüğümde Schecter pandemi sebebiyle gitarları Kore'den göndermek için boş gemi bulamamış(!) ve bu kez "kesin" 20 Mart civarında elimde olacağını söylediler.

Benim de artık tepem attı ve iptal edelim biz bu önsiparişi dedim. Kasım 2020'de ödediğim parayı iade aldım ve o dönem ödediğim TL an itibariyle daha fazla USD yapıyor. Ben de o parayla SLS Elite yerine Sweetwater'dan Banshee Mach-6 aldım. Bir hafta bile olmadan elimde gitar. İşte bu kadar basit.

Bu arada yanlış anlaşılmasın SLS Elite de kötü değil, o da muhteşem bir gitar ama C segment araba fiyatına D segment sahibi gibi oldum şu an.

Keith Merrow KM-6 MKIII Artist modelinin fiyatını referans alırsam
Dore şektırları ABD fiyatının %25-30 üstüne satıyor ki zaten %20'si vergi bunun. Yani gitar ABD'de 1000 dolar ise ve direkt oradan alınsa 1200 dolara gelmiş olacak kargo hariç. Dore bunu genelde 1250-1300 dolar gibi fiyata satıyor, normal bence. Şimdi KM-6 modeline baktım ABD'de 1700 dolar, %20 vergiyi koyarsak 2040 dolar yapıyor. Dore'de ise 2050 dolar, yani bu gitarda hiç ekstra bir şey koymamışlar. Hatta nakit para ile daha uyguna almak bile mümkün.

Ibanez, Schecter, PRS gibi gitarlar ederince satılıyor ama Gibson, Epiphone, Jackson, Fender, Charvel falan çok pahalıya satılıyor. İki farklı gruba ait bunlar zaten. Fender ve Gibson. Niye böyle bilmiyorum ama çok saçma fiyatları var. ABD'de 450 dolar olan Epiphone burada 830 dolar.

Dore şektırları ABD fiyatının %25-30 üstüne satıyor ki zaten %20'si vergi bunun. Yani gitar ABD'de 1000 dolar ise ve direkt oradan alınsa 1200 dolara gelmiş olacak kargo hariç. Dore bunu genelde 1250-1300 dolar gibi fiyata satıyor, normal bence. Şimdi KM-6 modeline baktım ABD'de 1700 dolar, %20 vergiyi koyarsak 2040 dolar yapıyor. Dore'de ise 2050 dolar, yani bu gitarda hiç ekstra bir şey koymamışlar. Hatta nakit para ile daha uyguna almak bile mümkün.

Ibanez, Schecter, PRS gibi gitarlar ederince satılıyor ama Gibson, Epiphone, Jackson, Fender, Charvel falan çok pahalıya satılıyor. İki farklı gruba ait bunlar zaten. Fender ve Gibson. Niye böyle bilmiyorum ama çok saçma fiyatları var. ABD'de 450 dolar olan Epiphone burada 830 dolar.

Yalnız atladığın şöyle bir detay var, 4 farklı model ismi verip stok durumunu sorduğumda gelen cevaptan şu kısmı paylaşayım:

"Right now we’re looking at around the beginning of April for most of those guitars. We could go ahead and order one if you had a specific model you’d like to backorder? As for a deal on the Mach-6, I could $200 off if you’d be interested?"

As for a deal on the Mach-6, I could $200 off if you’d be interested?
Sweetwater indirim mi teklif etti? İlginç. Duymamıştım daha önce. Prosedür nasıl oluyor, indirim kodu mu veriyorlar? Ayrıca muhabbet nasıl indirime getiriliyor yoksa direkt onlar mı teklif etti?

Ek olarak, Dore'de peşin alımda indirim yapabiliyor. Yani vergiyi düşünmezsek ve ortalama %10 indirim desek 1700 dolarlık gitarda 170 dolar yapıyor. Vergiyi eklersek 2040 dolardan 200 dolar yapıyor. Aşağı yukarı aynı kapıya çıkabiliyor yani. Fakat sweetwater indirim olayını merak ettim.

tedarik zinciriyle, lojistikle ve müşteri seçme yaklaşımıyla alakalı.

misal türkiye'de jackson satan adam dağıtım ağında yer almıyorsa doğrudan fabrikadan bile tedarik etse dağıtıcının aldığı fiyatı alamaz. fabrika da ürün vermez zaten dağıtım ağında dahi olmayan son satıcıya. seçici dağıtım sistemi diye bir şey var. üreticinin önerdiği son satış fiyatının üzerinde bir rakam varsa ortada; ya son satıcı dağıtım ağında değildir ürün çok fazla el değiştiriyordur, ya da vergi gibi ek masraflar vardır. üretici de paralel ticaret ile msrp üstünde satılmasını istemez ürününün.

yıllardır gözlemim bazı markalarda tedarik zincirinden doğan bir sıkıntı var. vergi ile açıklanamayacak bir durum çünkü gümrük vergisi sadece bizde yok almanyada da var. ürün almanya üzerinden gelse bile ordan transit geçerek burada ilk defa vergilendirilir. bunlar büyük ihtimal ya paralel ticaret yapıyor ya da adam koparıyorlar.

Sweetwater indirim mi teklif etti? İlginç. Duymamıştım daha önce. Prosedür nasıl oluyor, indirim kodu mu veriyorlar? Ayrıca muhabbet nasıl indirime getiriliyor yoksa direkt onlar mı teklif etti?

Ek olarak, Dore'de peşin alımda indirim yapabiliyor. Yani vergiyi düşünmezsek ve ortalama %10 indirim desek 1700 dolarlık gitarda 170 dolar yapıyor. Vergiyi eklersek 2040 dolardan 200 dolar yapıyor. Aşağı yukarı aynı kapıya çıkabiliyor yani. Fakat sweetwater indirim olayını merak ettim.

İlgilendiğim modeller olan LTD M-1000 HT ve FR, Schecter C-1 SLS Elite, Evil Twin, Mach-6 ve Ibanez RGA61AL'yi sordum. Stokta görünen yalnızca Mach-6'ti ve diğerleri ne zaman gelir tahminen diye sormuştum. Mach-6 de aralarından en pahalısı olduğu için gözüm kaysa da beni biraz zorlayacaktı.

Şu an elimizde olan Mach-6, diğerlerini şimdilik sunamıyoruz isterseniz biraz fiyat düşelim biz de bunu satmış olalım ikimizin de işi görülsün diye mi düşündüyse artık bilmiyorum. Teklif Sweetwater tarafından geldi. Ama sonuç olarak iki tarafın da işi görüldü bence :D

İlgilendiğim modeller olan LTD M-1000 HT ve FR, Schecter C-1 SLS Elite, Evil Twin, Mach-6 ve Ibanez RGA61AL'yi sordum. Stokta görünen yalnızca Mach-6'ti ve diğerleri ne zaman gelir tahminen diye sormuştum. Mach-6 de aralarından en pahalısı olduğu için gözüm kaysa da beni biraz zorlayacaktı.

Şu an elimizde olan Mach-6, diğerlerini şimdilik sunamıyoruz isterseniz biraz fiyat düşelim biz de bunu satmış olalım ikimizin de işi görülsün diye mi düşündüyse artık bilmiyorum. Teklif Sweetwater tarafından geldi. Ama sonuç olarak iki tarafın da işi görüldü bence :D
Muhtemelen müşteriyi kaçırmamak adına güzel bir indirim yapmışlar. Online satışta ABD merkezli bir şirketten böyle indirim duymak şaşırtıcı ve sevindirici.

Benim asıl demek istediğim Schecter falan burada bulunabiliyorsa çok bir fark olmuyor fiyat olarak. KM 1700 dolar, 200 düşseler 1500 dolar. Vergi kargo derken 1850-1900 dolar yani 13500-14000 lira. Dore'de gitar 15000 lira. Çok rahat 14000 lira yaparlar ve gitarı alırken mıncıklayıp almak paha biçilemez. :) Zaten yurt dışından ucuza alma imkanı varsa muhtemelen alınamıyor. Line 6 ürünü alacaktım Sweetwater'dan, adamlar yollayamayız dediler. Thomann zaten direkt checkout kısmında uyarı veriyor.

Muhtemelen müşteriyi kaçırmamak adına güzel bir indirim yapmışlar. Online satışta ABD merkezli bir şirketten böyle indirim duymak şaşırtıcı ve sevindirici.

Benim asıl demek istediğim Schecter falan burada bulunabiliyorsa çok bir fark olmuyor fiyat olarak. KM 1700 dolar, 200 düşseler 1500 dolar. Vergi kargo derken 1850-1900 dolar yani 13500-14000 lira. Dore'de gitar 15000 lira. Çok rahat 14000 lira yaparlar ve gitarı alırken mıncıklayıp almak paha biçilemez. :) Zaten yurt dışından ucuza alma imkanı varsa muhtemelen alınamıyor. Line 6 ürünü alacaktım Sweetwater'dan, adamlar yollayamayız dediler. Thomann zaten direkt checkout kısmında uyarı veriyor.

Line6 mevzusu karışık gerçekten. Resmi TR distribitörü kim? Bir ara do-re'de HD500'leri Helix'leri görüyordum ama HX Stomp hiç görmedim mesela. HX Stomp almak istesem göndermiyorlar mı Türkiye'ye?

Thomann ile yaşadığım rezalet ötesi deneyimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu sabırsız bir insanın dert yanmaları olarak algılamanızı istemem. Sadece gördüğüm muameleyi açıkça, yalan olmadan anlatmak istiyorum. Açık konuşuyorum ben buradaki insanları ve youtube'daki insanları dinleyerek alışveriş yaptım ve bugün itibari ile deliler gibi pişmanım. Keşke yapmasaydım, bunu okuyacak olan insanlara tavsiyem şudur. Eğer doğuştan efsunlu değil iseniz buradan alışveriş yaparken bir kez daha düşünün. Size alışveriş yapmayın diyemem zira onlarca insan buradan alışveriş yaptı, ben de onlara güvenerek alışveriş yaptım. Belki siz insan gibi muamele görebilirsiniz ama ben görmedim.

Yaklaşık 12 gündür kargomdan haber alamıyorum. Olayı büyütmek istemedim. Neticede youtuber deniz arkadaş gibi vs bir çok kişi kargolarına bir ayda ulaştı. Beni çıldırmanın eşiğine getiren nokta şu oldu. Kargomun nerede olduğunu sorgulamakla başladı herşey. Çok basit bir soru değil mi? Kargom nerede? İnanır mısınız arkadaşlar bilmiyorum ama kargomun nerede olduğunu kimse söyleyemiyor şu an. Hiçkimse. İlk aklıma gelen "Ptt"'nin işi savsaklama ithimali idi. Ptt'ye zar zor ulaşabildim, onların söyledikleri "Kargo henüz ülkeye giriş yapmamış, tarama yapılmamış". Şaşırdım. Demek ki kargom hala almanya'da. "Dhl" ile iletişime geçtim....İnandınız mı? Yok öyle bir şey işte. "Dhl" ile iletişim diye birşey yok arkadaşlar. Telefonlar açılmıyor, maillere dönüş yapılmıyor. O halde "Thomann"'na derdimi anlatayım dedim. İşte bütün olaylar burada başlıyor.

"Sayın thomann acaba kargomun nerede olduğunu söyleyebilirsiniz?
- Kargonuz şu an transfer aşamasında.
"Anlıyorum, ama yaklaşık iki haftadır kargomda hiçbir güncelleme yok, sadece nerede olduğunu merak ediyorum"
- Kargonuz Dhl tarafından ülkenize uçak ile gönderilmiş.
"İki haftadır uçuyor mu benim kargom yani?"
-Anlamadım sir.
"Diyorum ki ne zaman yola çıktı, hangi hava alanı, neden hiçbir bilgiye ben ulaşamıyorum?"
-Kargonuz ulaştığında size bilgi verilecektir sir. Eğer hiçbir bilgi alamazsanız çarşambaya kadar. Benimle iletişime geçin.
"E ama yarın çarşamba?"
-Yarın geçin o zaman.
"Sayın thomann, ben sadece kargomun nerde olduğunu öğrenmek istiyorum. Ptt kargonun türkiye'ye gelmediğini söylüyor, Dhl telefonları açmıyor, maile dönüş yapmıyor. Siz bana kargonun nerede olduğunu söylemiyorsunuz. Ne kadar süre bekleyeceğim belli değil. Ve ben bu hizmet için 30 euro ödeme yaptım."
-Please be polite. Kargonuz transfer aşamasında lütfen sabırlı olun.
"Bakın sayın thomann, bu kargonun bir şekilde elime ulaşacağının ben de farkındayım . Umarım... Benim derdim sadece insan gibi muamele görüp bilgi almak. Siz neden bu insanlık dışı muameleyi onaylar gibi konuşuyorsunuz. DHL ile neden çalışıyorsunuz? Bu firmanın rezalet ötesi bir hizmet verdiği ortada değil mi? Ya ptt yalan atıyor, ya dhl yalan atıyor, ya siz yalan atıyorsunuz. Ya da hepiniz yalan atıyorsunuz. Ben sadece kargomun nerede olduğunu öğremen istiyorum. Bunu istemek suç mu?
-Sorry sir. We dont any information.
- We dont any information?
-Yes sir, We dont any information.
- Are you kiddin me?
- Please polite..

Uzun lafın kısası arkadaşlar kimse kargonun nerede olduğunu bilmiyor. Şaka yapmıyorum, kargom nerede kimse bilmiyor. Ne Ptt , ne DHL, ne Thomann. Kargo iki haftadır nerededir kimse bilgi veremiyor. Ama Thomann diyor ki kargonuz şu an taşınıyor merak etmeyin. Nerede olduklarını bilmeseler de taşındıklarına eminler. Hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şeyler olmuştur yani.

Kibar bir şekilde kendileri ile konuşmaya çalıştım, istediğim sadece bilgi ve biraz da ilgiydi. Maalesef ikisini de alamadım. Beni ciddiye almadıkları o kadar ortadaydı ki. Kendilerine iki kez mail atmama rağmen hiçbir zaman dönüş yapmadılar. Kargonun bir şekilde elime geçeceğini düşünen ben, artık bu ciddiyetsizliği görünce düşünmemeye başladım açıkçası. Kargom nerede diye sorduğumda bana şu cevabı verdi arkadaş " we dont have any gps in cargo" . Düşünün seviyeleri bu. İnsanların akılları ile dalga geçer gibi cevap veriyorlar. Safsatada arşa çıktılar. GPS takın demiyor kimse fakat uluslararası taşınan bir kargonun da takip ediliyor olabilmesi lazım herhalde değilmi? Şu beş para etmez yurtiçi kargo bile en azından kargonun nerede olduğunu gösteriyor sana.

Kargom yüksek ihtimal bir ay içerisinde elime ulaşır ama bir daha alışveriş yapmam. Canımı sıkan şeyi umarım düzgünce anlatabilmişimdir. Hiçbir şekilde ciddiye alınmamak, sonuç odaklı bir çözüm üretilememesi vs. Kendilerine açıkça şu cümleyi kurdum. " Ben kargoyu istemiyorum artık umurumda değil sadece kargonun nerede olduğunu, iki haftadır nerede beklediğini öğrenmek istiyorum. En azından bu bilgiyi paylaşabilir misiniz?"

"WE DONT HAVE ANY INFORMATION".

Sadece canlı yardımdan ulaşabildiğim Thomann suratıma chat panelini kapadı ve gitti. Artık canlı yardım paneli çıkmıyor bende. Maillerime zaten dönüş yapmıyorlar.
Takdir sizin. Şu şikayetimi dile getirmek için mail atmak istemiyorum bile düşünün durumu...Çünkü biliyorum ki Thomann'a mail atmak demek suya yazı yazmaktır. İnsanlar amerikadan beş günde gitar getirir, biz iki haftadır gitar nerede daha onu öğrenemeyiz. Sipariş Thomann göre 2 mart'ta elimde olacaktı. Bugün 2 mart, değil kargomun elimde olması, kargonun nerede olduğundan kimsenin net olarak haberi yok.

"We dont have any information"
Dhl ile iletişime geçmeyi sonunda başardım. Beni DHL express'e yönlendirdiler. Orada da bir süre bekledikten sonra bir insan sonunda telefonu açtım. Yapmış olduğum görüşme evlere şenlik. Uzun lafın kısası kargomun nerede olduğunu söyleyemiyorlar. Ptt ile görüşün, sorumluluk onlarda diyorlar. PTT ile görüştüm, onlar paketin Türkiye'ye ulaşmadığını söylüyorlar diyorum. "Evet, kargonuz ulaşmamış olabilir. Eğer DHL Express ile gönderilmiş olsaydı takip edebilirdik ama şu an sizin kargonuzu takip edemiyorum diyorlar". Yahu diyorum ben 30 euro ödemedim mi? Neden sanki hayrına iş yapıyormuş gibi muamele yapıyorsunuz. Kargomun nerede olduğunu neden öğrenemiyorum? "Track ettiğinizde çıkan sonuç ne", diyor. Ayın 18'inde uçağa verildiği yazıyor. diyorum. "Büyük ihtimalle uçak kalkmamıştır, bu ara çok oluyor. Ürünler Türkiye'ye gönderilmeden önce belli bir kotayı doldurmaları gerekiyor. 100 tane kargo olduğunda uçak kalkabilir, diyor". Anlıyorum diyorum ama koskoca DHL neden dolmuş gibi çalışıyor, ben daha ne kadar bekleyeceğim, bu kota tam olarak kaç vs... "Maalesef deutchlnd posta ile DHL birbirinden bağımsız şirketler biz o takip kodunu takip edemiyoruz". Benim takip kodum "DHL"'den geliyor, "DHL"yi arıyorum ve bana takip edemediklerini çünkü kargomun aslında bir üst şirket tarafından taşındığını söylüyor. Bu mantıklı mı?... Onu bunu boşverin, ben sadece kargonun nerede olduğunu öğrenmek istiyorum. Söyleyebilir misiniz? "Üzgünüm" diyor.

"Ama şuna emin olabilirsiniz, kargonuz yüksek ihtimalle hala Almanya'da o yüzden PTT kargonuzu teslim alamıyor. Bugünlerde çok fazla sizinki gibi şikayetler alıyoruz. Bazen gönderilerin ulaşması iki ayı bile bulabiliyor. Sizi anlıyorum fakat maalesef yapabileceğimiz hiçbir şey yok".

Kafka romanının içerisine hapsolmuş gibiyim. Bürokrasi yüzünden iki günüm piç oldu gitti. Ben normalde gerçekten sabırlı bir insanımdır arkadaşlar ama bu insanlar ne yapıyor anlamıyorum. Kargoyu kimse takip edemiyor, aklım almıyor bunu. "DHL" kargomu taşımasına rağmen meğerse "DHL" kargomu taşımıyormuş. Bak sen şu işe ya! Post-truth taşımacılık...Küfretmemek için zor tutuyorum kendimi. Bugün yeni gündem oldu zaten artık 1500 euro altındaki kargolara da ticari muamelemesi çekmeye başlamışlar, insanlar isyan ediyor... Kırk yılın başı yurtdışından birşey sipariş edelim dedik, nefret ettirdiler.

Line6 mevzusu karışık gerçekten. Resmi TR distribitörü kim? Bir ara do-re'de HD500'leri Helix'leri görüyordum ama HX Stomp hiç görmedim mesela. HX Stomp almak istesem göndermiyorlar mı Türkiye'ye?
Dore diye biliyorum ama emin değilim. Evet, yollamıyorlar. Mail atmıştım sitelerinden emin olmak için. Şöyle bir cevap gelmişti. ABD dışına yollamıyorlarmış. Thomann'da büyük ihtimalle sadece AB içi satış yapıyor.
"Hey there!
Thanks for reaching out! Unfortunately, due to dealer agreements we are unable to sell Line 6 products outside of the USA. I would recommend locating a local dealer if possible.
Other brands we may be able to ship, though. What kind of gear are you looking for?"

Bana biraz fazla evham yapmışsınız gibi geldi. Thomanda kargo takibine siparişten bir 10 gün sonra falan bakmanızı tavsiye ederim. Ara basamaklarda ne olduğu takiplerde belirtilmiyor. Mesela ben o basamakları merak etmiyorum mesela kargom gemide mi uçakta mı frankfurtta mı yurda girdi mi vs. Siparişi geçeceksiniz 15 gün unutacaksınız. Sonra takibe bakın tüm aşamalar yazılmış olur. Gümrükten girmiş olur dağıtıma çıkmış olur vs. Ha ben her aşamasını, detayını uzay roketi fırlatılışı gibi izleyecem derseniz kendinizi üzersiniz heder edersiniz. Gerek yok. Ben şimdiye kadar 15 sipariş geçmişim hiç sorun yaşamadım kimi 10 günde geldi kimi 25 günde falan. chillax

Bana biraz fazla evham yapmışsınız gibi geldi. Thomanda kargo takibine siparişten bir 10 gün sonra falan bakmanızı tavsiye ederim. Ara basamaklarda ne olduğu takiplerde belirtilmiyor. Mesela ben o basamakları merak etmiyorum mesela kargom gemide mi uçakta mı frankfurtta mı yurda girdi mi vs. Siparişi geçeceksiniz 15 gün unutacaksınız. Sonra takibe bakın tüm aşamalar yazılmış olur. Gümrükten girmiş olur dağıtıma çıkmış olur vs. Ha ben her aşamasını, detayını uzay roketi fırlatılışı gibi izleyecem derseniz kendinizi üzersiniz heder edersiniz. Ben şimdiye kadar 15 sipariş geçmişim hiç sorun yaşamadım kimi 10 günde geldi kimi 25 günde falan.
Yazdıklarımdan bunu mu çıkartıyorsunuz? Ben ortada dönen yalanlardan bahsediyorum, karşıma geçmiş uzay roketi fırlatılışı gibi izleyecem gibi saçma sapan safsatalar yaparak aklınızca küçümsemeye mi kalkıyorsunuz? Kimsiniz hocam siz? Sen 15 sipariş geçip sorun yaşamamışın, ben yaşamışım işte. O sıkıntıdan bahsediyorum. Kimsenin sorumluluk almamasından, kargonun nereden olduğundan kimsenin zerre haberinin olmasından, hiçbir şekilde bilgi alınılmamasından, thomann hiçbir şekilde dönüş yapmamasından, suratıma chat panelinin kapatmasından dert yanıyorum bana uzay roketi diyorsunuz? Dalga mı geçiyorsunuz? Sizin gibi insanların akıllarına uyarak alışveriş yaptığım için şu an bu sıkıntıları yaşıyorum. Başka insanların da başı yanmasın diye burada uyarıda bulunuyorum. Eğer hoşuna gitmiyorsa yapacak bir şey yok. Ama olayı kişiselleştirip evhama bağlamaya kalkarsanız terbiyesizlik yapmış olursunuz. Altıüstü kargonun nerede olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. Biri uçakta diyor, biri Türkiye'de diyor, diğeri gümrükte diyor. Bana uzay roketi fırlatılışı diyor. Nefret ediyorum bazen şu ülkenin hadsiz insanlarından. İstersen 300 sorunsuz sipariş geçmişin olsun, yaşadığım deneyimde bu neyi değiştirir benim için? Söyleyeyim mi? Hiçbir şey. Bu mesajları da sırf insanlar görsün diye bilerek silmiyor, sizi muhattap alıyorum. Bundan sonra şahsıma gelecek hiçbir cevabı umursamayacağım çünkü gerçekten yoruldum. Alışveriş yapacak olan iki üç insan görür de belki iki dakika düşünür diye bu saçma sapan mesajları giriyorum, sizden bir cevap falan beklediğim yok zira.

Son düzenleme:
Geri