Thomann'dan Alışveriş

Seni küçümseyen yok. Alıngan olmana da gerek yok. Eğer her aşamasını bu şekilde takip etme niyetinde isen ptt nin sistemi bu şekilde işlemiyor diyorum. Bu zaten sayfalarca belirtilmiş. Yurda girdikten, kargon sisteme girdikten sonra aşamalar sayfada belirir diyorum ve evet gereksiz evham yapmışsın net. Yazdıklarımdan terbiyesizlik algılaman da enteresan

Thomann dışında bir alışveriş hikayesi anlatıyorum toplanın;

Slovenya'dan EK marka bilgisayar soğutucusu, boru eğme aparatları vs ıvır zıvırlar getirdim. Ürünlere 28€ kargo parası eklediler. Haftasonu DHL mail attı linkleri takip edin gümrük verginizi bizim sistemden peşin ödeyin dedi. Neyse girip kredi kartıyla 300 küsür ödedim. Perşembe akşamı sipariş vermiştim, Cuma kargoya verdiler. Cumartesi bahsettiğim mail geldi ödemeyi online aldılar, Pazartesi öğlene doğru ürünleri başka hiçbir ek ödeme yapmadan, gümrük sorunu vs yaşamadan teslim aldım.

Şimdi yine DHL ile Malezya'dan 150 papel karşılığı ürün aldım muhtemelen 10 gün içerisinde teslim alacağımı sanıyorum yine size detayları buradan yazarım en azından uzak doğudan da birşeyler satın aldığımızda nelerle karşılaşabileceğimiz konusunda fikrimiz olur. (önceden Malezyadan sadece devlet postasıyla ürün alıyordum DHL ile ilk kez oldu)

Yazdıklarımdan bunu mu çıkartıyorsunuz? Ben ortada dönen yalanlardan bahsediyorum, karşıma geçmiş uzay roketi fırlatılışı gibi izleyecem gibi saçma sapan safsatalar yaparak aklınızca küçümsemeye mi kalkıyorsunuz? Kimsiniz hocam siz? Sen 15 sipariş geçip sorun yaşamamışın, ben yaşamışım işte. O sıkıntıdan bahsediyorum. Kimsenin sorumluluk almamasından, kargonun nereden olduğundan kimsenin zerre haberinin olmasından, hiçbir şekilde bilgi alınılmamasından, thomann hiçbir şekilde dönüş yapmamasından, suratıma chat panelinin kapatmasından dert yanıyorum bana uzay roketi diyorsunuz? Dalga mı geçiyorsunuz? Sizin gibi insanların akıllarına uyarak alışveriş yaptığım için şu an bu sıkıntıları yaşıyorum. Başka insanların da başı yanmasın diye burada uyarıda bulunuyorum. Eğer hoşuna gitmiyorsa yapacak bir şey yok. Ama olayı kişiselleştirip evhama bağlamaya kalkarsanız terbiyesizlik yapmış olursunuz. Altıüstü kargonun nerede olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. Biri uçakta diyor, biri Türkiye'de diyor, diğeri gümrükte diyor. Bana uzay roketi fırlatılışı diyor. Nefret ediyorum bazen şu ülkenin hadsiz insanlarından. İstersen 300 sorunsuz sipariş geçmişin olsun, yaşadığım deneyimde bu neyi değiştirir benim için? Söyleyeyim mi? Hiçbir şey. Bu mesajları da sırf insanlar görsün diye bilerek silmiyor, sizi muhattap alıyorum. Bundan sonra şahsıma gelecek hiçbir cevabı umursamayacağım çünkü gerçekten yoruldum. Alışveriş yapacak olan iki üç insan görür de belki iki dakika düşünür diye bu saçma sapan mesajları giriyorum, sizden bir cevap falan beklediğim yok zira.

Konuyla ilgili birkaç sayfa önce şunu yazmıştım

Ben şahsen kendi siparişlerimde böyle bir deneyim yaşamamış olsam da başına gelen arkadaşlar oldu ve bu durum artık sürecin muhtemel parçalarından biri olarak görünüyor. Yani siparişinizin şu an nerede olduğunu öğrenseniz ne yapabilirsiniz, mesela şu an uçakta uçağın kalkmasını bekliyorsa bunu öğrendiğinizde ne olacak ki? Havalimanını arayıp uçağın acilen kalkmasını mı sağlayacaksınız? Yurt dışı siparişlerinde bu tip gecikmeler ve "anlık bilgiye erişememe" gibi durumlar oluyor zaten. Özellikle paketin teslim alınışından evinize gelişine kadar tüm süreci tek bir taşıyıcı yürütmüyorsa böyle olma ihtimali daha yüksek. Önemli olan siparişin sağlıklı bir şekilde size ulaştırılması. Bence de sanki paketiniz kaybolmuş size kesinlikle ulaştırılamayacakmış gibi düşünmenize gerek yok. Ve evet her adımı böyle takip etme hastalığınız varsa bence de yurt dışından bir daha sipariş vermeyin.

Arkadaşlar öncelikle iyi günler,ben Thomann'dan gitar almak istiyorum fakat hangi gitarı seçersem seçeyim seçtiğiniz ürün ülkenize kargolanamıyor diyor.Bunun çözümü var mı acaba ?

2. Sitelerinden kargoyu takip edin. İstanbul'a geldiğini görünce "[email protected]" buraya mail atıyorsunuz, X takip numaralı gönderimin gümrük işlemlerinin tamamlanması için gerekli vergiyi ödemek istiyorum, vergi miktarını bana iletir misiniz diye. Ödeyeceğiniz miktar ve hesap bilgilerini gönderiyorlar. Havale/EFT yapıyorsunuz ve mesela benim paketlerim ödememin ertesi gününde gümrükten çıkmıştı.
Bunu kenara yazmakta fayda var sanki ... onlar temasa geçmiyor mu? Eskiden amazon.com'dan DHL ile getirtirdim gümrüğe takılan bir şey olursa telefon eder form doldurturlardı mail ile. Neyse takip ederiz artık :)

Üstte de yazılmış, bence stok olmayan özel bir model değilse Schecter kargolatmak saçma, Dore güzel yapıyor bu işi. Allahım sesimizi duy da ESP'yi de Türkiye'de adam gibi bir distribütör eline ver. Cangöz müydü neydi, ne zaman sorsam seneye gelir ya da gelmez gibi harika cevaplar aldım.

Bu arada Sweetwater ve/veya Thomann'dan ESP getirtmiş olan var mı? Marka olarak bir sıkıntı var mı, geliyor mu?

Bunu kenara yazmakta fayda var sanki ... onlar temasa geçmiyor mu? Eskiden amazon.com'dan DHL ile getirtirdim gümrüğe takılan bir şey olursa telefon eder form doldurturlardı mail ile. Neyse takip ederiz artık :)

Üstte de yazılmış, bence stok olmayan özel bir model değilse Schecter kargolatmak saçma, Dore güzel yapıyor bu işi. Allahım sesimizi duy da ESP'yi de Türkiye'de adam gibi bir distribütör eline ver. Cangöz müydü neydi, ne zaman sorsam seneye gelir ya da gelmez gibi harika cevaplar aldım.

Bu arada Sweetwater ve/veya Thomann'dan ESP getirtmiş olan var mı? Marka olarak bir sıkıntı var mı, geliyor mu?

2019 sonunda EC-1000 aldım geldi.

Az üstte yazıyor ya.... Fedex ... kapına getiriyor vs hatta ben soru sordum bu konuda. 122 sayfa olmasa da son birkaç sayfayı taramak zor olmasa gerek.

Her ürünü göndermiyorlar. Mail attım sordum ben ama açıkçası jenerik cevap verdiler. Sepeti tamamlayın, alım aşamasında izin yoksa zaten uyarı verir dediler. Eh yani, .. neyse en azından deneyerek bulmak mümkün ne geliyor ne gelmiyor.

Kusura bakmayın yine ben :), Thomann'dan amfi alacağım da ayrıca ek vergi(%18-%32 arası olan haricinde) öder miyim ? (Önceki konuşmları okudum kafam iyice karıştı)

Sweetwater'dan siparişe %18 değil %20 ödersiniz. AB %18. Gerisi %20. Ötv konusu ortada. Gümrük memurunun inisiyatifi.

Edit: bu arada 420 dolar sadece manyetik seti için mi?

almanyadan kuzen gelecek ihtiyacım olan ufak tefek şeyleri onun adresine göndereceğim. havaalanından geçerken sorun çıkar mı bunlar bazı ürünlerden 2-3 adet alacağım çünkü.

Dosyalar

• Screenshot_2021-03-1099 Thomann - Shopping Basket.jpg
    Screenshot_2021-03-1099 Thomann - Shopping Basket.jpg
    173.3 KB · Gösterim: 106
Son düzenleme:
Selamlar, yaklaşık 10-15 sayfa kadar okudum ancak gözden kaçırmadıysam alakalı bir yorum göremedim dolayısıyla eğer tekrar eden bir soru sorduysam affınıza sığınarak soruyorum.
Thomann'dan gitar sipariş etmeyi düşünüyorum. Ancak gitarın gönderim ve kargo sürecinde zarar görmesinden korkuyorum. Böyle bir durum söz konusu olabilir mi ya da Thomann bu konuyla alakalı bir garanti veriyor mu ? Böyle bir olay görüp duyup yaşayan varsa açıklarsa çok iyi olur. Aynı zamanda Thomann ile iletişime geçmeye çalışıyorum.

Selamlar, yaklaşık 10-15 sayfa kadar okudum ancak gözden kaçırmadıysam alakalı bir yorum göremedim dolayısıyla eğer tekrar eden bir soru sorduysam affınıza sığınarak soruyorum.
Thomann'dan gitar sipariş etmeyi düşünüyorum. Ancak gitarın gönderim ve kargo sürecinde zarar görmesinden korkuyorum. Böyle bir durum söz konusu olabilir mi ya da Thomann bu konuyla alakalı bir garanti veriyor mu ? Böyle bir olay görüp duyup yaşayan varsa açıklarsa çok iyi olur. Aynı zamanda Thomann ile iletişime geçmeye çalışıyorum.

Thomann özelinde değil söylediklerim. 0 gitarların tamamı uluslararası nakliyeyi mümkün kılacak kutularda, süngerlerde yollanıyor. Elbette yolda deformasyona uğrayan gitarlar vb oluyor ancak bunun ihtimali, üreticiden tüketiciye kadar nakliyesi gerçekleşen tüm gitarlara kıyasla çok düşüktür. Eğer hardcase ile gelen bir model almazsanız muhtemelen bubblewrap ve süngerlere sarılı şekilde, karton bir kutu içinde gelecektir gitar. Thomann da bu işi yapan en büyük yerlerden biri olduğu için sanmıyorum "Yeterince düzgün sarıyorlar mıdır?" diye endişe duymaya.

Ancak yolda kargo şirketinin eline bakan bir süreç için de sıkıntı olursa değiştiririz vb garantiler sunacağını zannetmiyorum. Ama internette böyle sorunlar yaşandığı vakit "nasılsa başka ülke" demeden yine ellerinden gelen ilgiyi gösterdiklerini okumuştum. Yine de risk almamak için en temizi, yoksa bile bir hardcase ile birlikte alıp bu şekilde kargolanmasını istemek. Hem ülkede alabileceğinizden çok düşük fiyatlara düzgün bir case almış hem de içiniz rahat alışveriş yapmış olursunuz.

Geri