Thomann'dan Alışveriş

Yakın zamana (1.5 sene öncesi) kadar evde sadece prosesör ve kulaklık ile çalabiliyordum. Hatta hemen tüm analog ekipmanımı kısa bir dönem satışa çıkarmıştım.

Hayat tarzımı değiştirme şansını yakalayınca (internet olan her yerden çalışabilme) bunu değerlendirdim. İyi ki de öyle yapmışım. İyi ki zamanında binbir zorlukla topladığım ekipmanımı satmamışım, şu an kesinlikle alamazdım. Her neyse, evet tüplü amfiyi hakkını vererek çalabilmek büyük lüks. Doğru, lambalı amfi pek pratik değil. VST, prosesör vb. gibi şeylerle de son derece tatmin edici sesler almak mümkün. Öte yandan, sürülmüş bir tüplü amfi ile yüksek seslerde (çoğu amfiyi düşük volümde de sürebilirsiniz de verdiği zevk olarak, insanın ciğerini titretme kriterleri açısından asıl keyfi ben orada görüyorum) çalmanın da ayrı bir keyfi, bence, var.

Konudan çok sapmamak adına bir de güncelleme geçeyim: Kabin yola çıkmış. Bakalım kaç gün sürecek. Bakalım maliyet ne çıkacak. Heyecanlı bekleyiş sürüyor.

Evet, kur düşükken bakıp da almadığım için kendimi kamçılıyor muyum? Hem de nasıl. Fakat beklersem olumlu herhangi bir değişim olacağına inanmadığım için aldım. Bakalım bu macera nasıl sonuçlanacak... Harley Benton G212A-FR Active Cabinet – Thomann Turkey
Evet, kabin sağ salim vardı. İki hafta sürdü. Gümrük + ÖTV toplam 910 TL ödedim. Henüz çok kurcalama fırsatım olmadı ama ileriki günlerde bir inceleme yazarım belki.

Ben de ilk defa bir gitar siparişi verdim. Epiphone ES-335 Figured Tea Burst aldım. Daha önce lambalı bir kafa ampli almıştım. Muhtemelen bu son siparişim olur. Sebebi kesinlikle Thomann değil. Süper çalışıyorlar. Anında yanıt aldım sorularıma. Süper paketleyip 2 gün içinde (04/12/2021) kargoya verdiler.

Tam 13 gün sonra 17/12/2021 de gümrük scan yaptı ve gümrüğe girdi. Tam 7 gün Arnavutköy Ukim de beklettiler. İlk aradığımda Telgraf göndereceklerini söylediler 😧 evet yanlış duymadınız Telgraf. Hanımefendi telgraf nedir deyince fırça yedim. Sonraki aramalarımda torbaların dolmasını beklediklerini söylediler. Kısaca tutarsız açıklamalar.

Nihayet 24 Aralık'ta Ankara Pim e geldi ve kısa mesaj aldım. Bir koşu gittim. Kapıda sıraya sokmuşlar birer birer alıyorlar. Dışarda bekliyorsunuz -4 derece. Bu da önemli değil.

Nihayet içeri girdim. Takip no verdim. Thomann kutusu geldi açtılar bu ne dediler gitar dedim. Bu arada benden öncekinde balta çıktı 😌

Faturayı ve internet sitesinin linkini verdim. Bayan bir gümrük görevlisi bu sorun dedi yüksek fiyatlı bir şey almışsınız dedi. 486 Euro fiyatı bu arada.

1500 euro ya kadar bir sorun yok diye biliyorum dedim öyle bir şey olmadığını söyledi o kalktı dedi.

Sorguya devam etti siz müzisyen misiniz dedi. Hayır tasarım yapıyorum dedim. Adımı soyadımı google da arattı. Sözde müzisyen olup olmadığımı denetliyor.

20-30 dakika mücadele sonrası vergisini ödeyin dedi ve bir daha böyle şeyler almayın dedi. Arada gitar olmasa olay çıkaracağım. Kendimi takdir ettim sabırla cevap verip olayı bitirdim. Gitarı alıp koşarcasına uzaklaştım.

7 yıl Fransa da yaşadım. Defalarca EU dışından siparişlerim oldu. Kapıya kadar getirip vergisini alıp gittiler. Anlamak zor bizde neden yorgunu yokuşa sürerler.

1500 euro konusunda bu işi bilen arkadaşlardan yorum almak isterim. Gerçekten kalktı mı? Ayrıca bu gibi durumlarda memur zulmüne karşı kendimizi nasıl savunabiliriz. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler. Bu da gitar 😎🎸

Dosyalar

• IMG_20211224_151016.jpg
    IMG_20211224_151016.jpg
    1.5 MB · Gösterim: 133
Bunu okuyunca tırstım desem yeridir :) Benim de gitar siparişim var şu anda ve Thomann'dan daha önce bir kaç kere sipariş vermiş birisi olarak ilk defa PTT Takip no sorgusunda şu ibareyi gördüm:

''Being held by post office''

Muhtemelen beni de çağıracaklar bu durumda diye düşünüyorum. Bu arada gitar da ahım şahım bir şey değil, Harley Benton. Gitmesem de olur mu? Bu durumda Thomann'a ürün geri gönderilir ve sadece kargo parası mı cebimden çıkar?

Konuyu bilen varsa aydınlatabilirse sevinirim.

Ben de ilk defa bir gitar siparişi verdim. Epiphone ES-335 Figured Tea Burst aldım. Daha önce lambalı bir kafa ampli almıştım. Muhtemelen bu son siparişim olur. Sebebi kesinlikle Thomann değil. Süper çalışıyorlar. Anında yanıt aldım sorularıma. Süper paketleyip 2 gün içinde (04/12/2021) kargoya verdiler.

Tam 13 gün sonra 17/12/2021 de gümrük scan yaptı ve gümrüğe girdi. Tam 7 gün Arnavutköy Ukim de beklettiler. İlk aradığımda Telgraf göndereceklerini söylediler 😧 evet yanlış duymadınız Telgraf. Hanımefendi telgraf nedir deyince fırça yedim. Sonraki aramalarımda torbaların dolmasını beklediklerini söylediler. Kısaca tutarsız açıklamalar.

Nihayet 24 Aralık'ta Ankara Pim e geldi ve kısa mesaj aldım. Bir koşu gittim. Kapıda sıraya sokmuşlar birer birer alıyorlar. Dışarda bekliyorsunuz -4 derece. Bu da önemli değil.

Nihayet içeri girdim. Takip no verdim. Thomann kutusu geldi açtılar bu ne dediler gitar dedim. Bu arada benden öncekinde balta çıktı 😌

Faturayı ve internet sitesinin linkini verdim. Bayan bir gümrük görevlisi bu sorun dedi yüksek fiyatlı bir şey almışsınız dedi. 486 Euro fiyatı bu arada.

1500 euro ya kadar bir sorun yok diye biliyorum dedim öyle bir şey olmadığını söyledi o kalktı dedi.

Sorguya devam etti siz müzisyen misiniz dedi. Hayır tasarım yapıyorum dedim. Adımı soyadımı google da arattı. Sözde müzisyen olup olmadığımı denetliyor.

20-30 dakika mücadele sonrası vergisini ödeyin dedi ve bir daha böyle şeyler almayın dedi. Arada gitar olmasa olay çıkaracağım. Kendimi takdir ettim sabırla cevap verip olayı bitirdim. Gitarı alıp koşarcasına uzaklaştım.

7 yıl Fransa da yaşadım. Defalarca EU dışından siparişlerim oldu. Kapıya kadar getirip vergisini alıp gittiler. Anlamak zor bizde neden yorgunu yokuşa sürerler.

1500 euro konusunda bu işi bilen arkadaşlardan yorum almak isterim. Gerçekten kalktı mı? Ayrıca bu gibi durumlarda memur zulmüne karşı kendimizi nasıl savunabiliriz. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler. Bu da gitar 😎🎸
Yaklaşık 1200 Euroluk bir Thomann siparisim oldu bu triplerin hic birini yemedim. Siz farkli birilerine denk gelmissiniz.

Ben Mayis ayi civarı almıştım, bu kurların son tırmanışı sonrasi bir şey degisti mi bilmiyorum. Yuzde 18 odedim aldim gitari geldim. Aslinda normal senaryoya göre onlarin evime getirmesi gerekiyordu orasi ayri. Yine de problem yaşamadım.
Bir komşum da Single Cut Harley Benton aldı, eve kadar geldi %18 aldılar. Ben de eve gelir ümidiyle sipariş verdim ama maalesef böyle durumlar oluştu.

Bankadan iş için bile döviz transferi yaparken neredeyse savcılıktan temiz kağıdı isteyecekler, epey baskı var döviz kaçmasın diye ... bu tip ithalatlara da sevimli bakmıyorlar.

Peki diyelim ki gitmedim gümrüğe, ürünler geri gönderilir değil mi? Thomann'dan sadece ürünlerin parasını iade alırım diye tahmin ediyorum doğru mudur?

Tecrübesi olan var mı bu şekilde?

Sen bilirsin, sevimsiz işler .... ama geçen bu forumda da yazıldı, bu tip "gitmesem ne olacak iade olsun" veya iptal edilen kredi kartı meselelerinden dolayı Thomann gibi firmalar TR'yi aman biz de göndermesek ne olacak diye kara listeye alıyor. Benim başıma gelse SS gider uğraşırım, sırf sisteme karınca kadar faydam olsun diye.
Kart meselesi şu, millet sipariş veriyor malı alır almaz kartı kapattırıp bankaya sahte işlem ihbarında bulunuyor, karşı taraf provizyonda ve çekemediyse hoop ...'ne giriyor o para. Neyse konu o değil de.... uğraşmak konusu benim açımdan damlaya damlaya göl hesabı. :)

Geri