Thomann'dan Alışveriş

Mevzuat net değil... AB diye belirtmemiş ama sanki hepsi için (ilaç hariç) 150 olmuş gibi...

Buna göre, posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyaya ilişkin muafiyet düzenlemelerinde, halihazırda tek ve maktu vergiye tabi ve posta idaresi ile Bakanlıkça yetkilendirilen hızlı kargo şirketlerince beyan edilen eşya için geçerli olan 1500 avro kıymet limiti 150 avroya düşürüldü.

Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 avroyu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 avroyu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden AB ülkelerinden doğrudan gelmesi halinde yüzde 18, diğer ülkelerden gelmesi halinde yüzde 30 vergi alınacak. Diğer ülkelerden gelen eşya için halihazırda yüzde 20 vergi oranı uygulanıyor. Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda bu oranlara ilave yüzde 20 tek ve maktu bir vergi tahsil edilecek.

1 Mayıs 2022’de yürürlüğe girecek Resmi Gazete kararında şu ifadelere yer verildi:

“Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden;

Tekrar baktım. Maalesef epey net gözüküyor
ab.jpg

Daha kötüsü sanıyorum artık yurtdışından giriş yaparken yolcu yanındaki eşya için de daha fazla sorun çıkacak. Tam okumadım orayı ama kurcalamışlar o kısmı da. Hani gitar vs. sorun olur mu bilmem ama alinde kafa amfi ile gelirken 'hooop karrdeş geç bakalım şöyle' hikayelerini sık duyarız diye düşünüyorum.

Kıymeti 150 euro'yu geçerse ne olduğunu yazmamışlar. Sanırım gümrük birliği uyarınca ek vergi getirmekten çekiniyor olabilirler.
Şimdi şöyle, 1500 euro'nun üstünde gümrük beyannamesi istiyor. Bu noktada AB içinde serbest dolaşımdaki mallara ek vergi getiremeyeceği için (ki Türkiye ÖTV adı altında tam olarak onu yapıyor ya neyse, AB senelerdir göz yumuyor buna) ek masraf gümrük beyannamesi düzenlenmesi vb. üzerinden çıkar, caydırıcı olur. Bugünkünden farklı değil. Kısaca 1 Mayıs'tan itibaren sahibindencom coşar diye yorumluyorum ben bunu. "Yurtdışı fiyatı yazanlar, gidin yurtdışından alın o zaman kaaarşim."

4.Soru: Yolcu beraberi eşya nedir?
Cevap: Yolcunun beraberinde getirdiği, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyadır. Her bir yolcu, beraberinde getirdiği Ek-9 liste kapsamı kişisel eşyayı ve 430 Avro’luk eşyayı muafen getirebilmektedir.

Yolcu beraberinde getirilen eşyanın bu değerleri aşması halinde, 1500 Avroyu geçmemesi kaydıyla eşyanın vergilendirilmesinde muafiyet miktarına [150 (15 yaş altındaki yolcular için) veya 430 Avro] tekabül eden vergi düşüldükten sonra kalan kısım için yukarıda belirtilen tek ve maktu vergi uygulanır.

Yani kısaca kenara çekip nedir bu derlerse 430 euro'ya kadar yürü geç, 1500'e kadar vergisini öde geç (ama 1 saat filan havaalanında kalabilirsin işlemler için), 1500 üstüyse gel bakalım Gümrük müdürlüğüne ithalatçı işlemlerini yapalım derler ki al abi bıraktım malı dedirtir adama.... gitar kişisel eşya, müzisyensen zaten elinde taşıman normal, etiketi, jelatini ile taşımıyorsan kendi gitarım de geç, bir ara çıkış yaparken beyan etmen lazımdı, o kural geçerliyse yine yemezler çıkarken yokmuş bu gitar derler ama değilse yürü geç. Bunu amfiyle yapmak pek inandırıcı olmaz tabi.

Şimdi şöyle, 1500 euro'nun üstünde gümrük beyannamesi istiyor. Bu noktada AB içinde serbest dolaşımdaki mallara ek vergi getiremeyeceği için (ki Türkiye ÖTV adı altında tam olarak onu yapıyor ya neyse, AB senelerdir göz yumuyor buna) ek masraf gümrük beyannamesi düzenlenmesi vb. üzerinden çıkar, caydırıcı olur. Bugünkünden farklı değil. Kısaca 1 Mayıs'tan itibaren sahibindencom coşar diye yorumluyorum ben bunu. "Yurtdışı fiyatı yazanlar, gidin yurtdışından alın o zaman kaaarşim."
Şimdi 150 EUR üstü için mi beyanname isteyecek ben o kısmı anlayamadım. ÖTV listesindeki üründen vergi zaten mevcut durum da da alıyorlardı. 10.maddede yazıyor pek değişen bir şey yok gibi ama.

Avrupa Birliği 1500'e kadar bireysel olarak getir, vergisini öde. 1500 altındaysa 18%, üstündeyse 18% + 20%. Ama üstündeyse gümrük müşaviri vs ciddi uğraşırsın - bireysel değil ithalat muamelesi görür.
AB dışı ülke de eskiden 1500 idi ama şimdi 150 euro'ya düşürdüler, vergisini de artık 20% değil 30% olarak ödeyeceksin. 150 euro üstü yine uğraşırsın ve kesinlikle değmez, zararlı çıkarsın. Getirme daha iyi.
Şimdilik (ama şimdilik diye vurguluyorum) AB ülkeleri yani thomann 1500'e kadar sorunsuz devam. Onun düşmesi sanırım AB ile olan bir takım anlaşmalara da bağlı yani kafana göre aç kapa yapamıyorsun ama öte yandan malum... bir gecede değişebilir.
EU için sınır hala 1500€ yani, emin miyiz bundan?

Buyrun gençler.
Başınıza gelecekleri buradan okuyun :)
Yurtdışından alış veriş yapanlara veya yapma niyetinde olanlara güncel bir bilgi paylaşayım. Hesaplamalarınız bu şekilde yaparsınız.
Dün gece yayımlanan yeni karara göre;

Maktu gümrük vergisi AB dışı ülkeden gelen eşyalar için %10 arttırıldı. %30 oldu.
AB ülkesinden gelenler için %18 vergi uygulaması devam edecekmiş. ANCAK (bakın burası çokomellli) eşya ÖTV kanunu'nun ekinde bulunan 4. listede yer alan bir ürün ise, bu ürün için de %18 vergiye ek olarak %20 ek vergi tahsil edilecek. Denmiş yeni kararlarda.

Özetle alacağınız ürün listede olmayacak, 1.500 Euro altında olacak, 30 Kiloyu geçmeyecek ve AB ülkesinden getiriliyor olacak.
Benim anladığım bu şekilde. Varsa bir gümrük uzmanı kararları bir okuyup yorumlarsa daha iyi olacak.

1- Evet böyleydi AB ülkesinden gelen ürünlere sadece tek bir maktu ücret ödüyordunuz. Ama şimdi yeni uygulamaya göre AB ülkesinden gelmiyorsa veya listede var olan bir ürün ise AB dışından gelen ürün için %30+%20 ek vergi getirilmiş gibi duruyor. AB ülkesinden getirilen ürünler için vergi oranı hala %18 ama burada da yine galiba o liste olayı devreye giriyor sanırım ve %18'e + %20 ek vergi var gibi. Sadece listede değil 1.500 Euro ve 30 kilo şartı da bu ek vergi için kriter olmuş. Sırf ek vergi toplayabilmek için ne varsa yardırmış.(dediğim gibi gümrük işlerinden anlayan birisi okursa resmi gazeteyi daha iyi yorumlayacaktır.)
2- Yılda kaç defa diye bir kriter açık olarak belirtilmemiş. Ama şöyle dolambaçlı bir cümle var " ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen " artık buradan sen ne anlarsan.
3- Kitap ve ilaçta alınan gümrük vergisi yine yukarıda yazdığım dolambaçlı cümle ile birlikte 1.500 Euroyu geçmediği sürece artık ALINMAYACAK.

Karar dün gece yayımlandı. Yayımlanan karara bakıldığında bu karardan önce alınmış ürünler bu karar kapsamında sayılmayacak diye bir ibare göremedim. Yani bir sürpriz ödeme çıkabilir. Umarım böyle bir şeyle karşılaşmazsın.

Karar metnini şuraya bırakayım. Okuyan ne anladığını yazarsa en azından yurtdışından alış veriş yapacaklar da hesap kitap yaparken dikkat ederler.

154384 eklentisini görüntüle

Aslında burada Trajikomik bir durum ortaya çıkmış. Daha önce alınan bu ek vergi olayı tamamen keyfe keder gibiymiş. Test edilmiş bir nevi. Bakmışlar yıllardır kimsenin sesi çıkmıyor şimdi bir karar metni ile kalıcı hale getirmişler.

Ben çok fazla bir şey değişeceğini düşünmüyorum. Tam tersine almayan adam bile artık ne olduğuna bakmaksızın her şeye basacak %18+%20'yi geçip gidecek. İtiraz etsen diyecek ki karar var.

MADDE 13 : Bu karar 1/5/2022 tarihinde yürürlüğe girer. Denmiş. :)

Bir noktayı atlamayın... vergisi neyse verir ben alırım demek ki açıkçası lanet olsun neyse vergisi veririm yine alırım diyorum ben yerli mağazalar ile uğraşmaktansa... da neyse konu şu, parayı basarım ile iş bitmiyor. Eskiden 1500 şimdi 150 üstü olduğunda kendiniz halledemiyorsunuz, müşavir, depolama, gümrük, kağıt kürek vs bir sürü ek masraf ve bunu yapacak (yapmaya tenezzül edecek) adam ayarlamak gerek. DHL filan olunca üstte yazdım bir şekilde hallediyorlardı ama kapıdan kapıya DHL ise .... DHL-PTT kombini sevkiyat nasıl olur bilemedim. Başakşehir Postanesine gidip halletmek ile olsa yine eyvallah ama dediğim gibi aracı, müşavir vs işlerini anlamak lazım.

Dün, yaz için güzel güzel thommandan alışveriş planları yaptıktan sonra bu kararname olayını gördüm fena moralim bozuk. Yok mudur bir sesimizi çıkarma, duyurma yolu?

Bir noktayı atlamayın... vergisi neyse verir ben alırım demek ki açıkçası lanet olsun neyse vergisi veririm yine alırım diyorum ben yerli mağazalar ile uğraşmaktansa... da neyse konu şu, parayı basarım ile iş bitmiyor. Eskiden 1500 şimdi 150 üstü olduğunda kendiniz halledemiyorsunuz, müşavir, depolama, gümrük, kağıt kürek vs bir sürü ek masraf ve bunu yapacak (yapmaya tenezzül edecek) adam ayarlamak gerek. DHL filan olunca üstte yazdım bir şekilde hallediyorlardı ama kapıdan kapıya DHL ise .... DHL-PTT kombini sevkiyat nasıl olur bilemedim. Başakşehir Postanesine gidip halletmek ile olsa yine eyvallah ama dediğim gibi aracı, müşavir vs işlerini anlamak lazım.
Gümrük müşavirliği söz konusu değil gene sanırım. Aslında hiçbir değişiklik yok AB için. ÖTV listesinde olup olmamasına bağlı gelen şeyin. 200 EURO olunca gümrük müşavirliği filan kaos yaratır onlar için de astarı yüzünden pahalı hale gelir. Ayrıca Mesela Gitarlarda ÖTV yok henüz. Hoparlörlü şeyler getirenler için %20 ek var. Ama o zaten hali hazırda vardı.

Son düzenleme:
Dün, yaz için güzel güzel thommandan alışveriş planları yaptıktan sonra bu kararname olayını gördüm fena moralim bozuk. Yok mudur bir sesimizi çıkarma, duyurma yolu?
ahaha inan Sistemin ve Hükümetin en az şeyinde olan kesimin en umrunda olmayan keyfi alışverişinden bahsediyoruz ... bizim Sistem nezdindeki konumumuz askerde bir tabur er içtimaya çıkarken pardon yağmur varsa içeride mi toplansak diyen bedelli gibi...

Şöyle bir durum var, asıl bizi değil yurtdışından yedek oto parçası vs. getirenleri çok daha fazla üzecek. Bir süre sonra konu ile ilgili ses çıkma olasılığı çok yüksek.

Geri