Thomann'dan Alışveriş

En sonunda yeni amfime karar verebildim, kesin geride cevabı vardır ama iş yerinde uzun uzun okumaya üşendim şimdi. Amfileri kapıya kadar getiriyorlar mı yoksa gümrükte bırakıyorlar mı?

Şunu alayım diyorum bu arada: Laney Cub-Super12

Öncelikle, mevzuatı parça pinçik okuyabiliyorum, taksit taksit yazdığım için özür. İkinci olarak ben okuduğumu iyi kötü anlarım ama gümrük işlerinden anlamam. Dolayısıyla aşağıda yazdıklarımı ihtiyatla okuyunuz.
Gümrük müşavirliği söz konusu değil gene sanırım. Aslında hiçbir değişiklik yok AB için. ÖTV listesinde olup olmamasına bağlı gelen şeyin. 200 EURO olunca gümrük müşavirliği filan kaos yaratır onlar için de astarı yüzünden pahalı hale gelir. Ayrıca Mesela Gitarlarda ÖTV yok henüz. Hoparlörlü şeyler getirenler için %20 ek var. Ama o zaten hali hazırda vardı.
Ben öyle bir ayrım göremedim. Tam olarak ifade şu:
Untitled-1.jpg

Bu ifadede AB-AB dışı ayrımı yok. Gelen tüm posta ve kargo kapsam dahilinde. Ayrımı takip eden fıkralarda yapıyorlar:

Untitled-1.jpg

Yani beyannamesiz mal getirmek için 150 Euro'luk üst sınır AB için de geçerli (diye anlıyorum ben).

Şimdi gelelim bu pratikte ne demek? Uygulamaya geçmeden tam olarak bilemeyeceğiz fakat yeni düzenlemeleri biraz daha detaylı okuyunca ipuçlarını görebiliyoruz:
Untitled-2.jpg

Son paragrafa dikkat. Yani beyanname ve gümrük işlemlerini PTT ve özel kargo şirketleri takip edebilecek.

Beyanname işlerinde en can sıkıcı olan bürokrasi ile uğraşma kısmıydı. Sanıyorum bu adımla bu yükü kargo şirketlerine bırakarak ilerlemeyi düşünmüşler. Böylece 150 Euro üstü mal getiren tüketici için bir süre sonra bugünküne benzer bir sistem yerleşir diye düşünüyorum (zaten aslında büyük kargo şirketlerinin bir kısmı gönderiler için bu hizmeti veriyor diye biliyorum, şimdi gelen mal için de vermeye başlayacaklar). Aradaki fark aracı vb. ücretlerinin tüketiciye yansıtılması ve bu şekilde getirilen mal için ödenen vergi, harç, vb. mahiyetindeki paraya bir de ek hizmet bedeli eklenmesi olacak gibi duruyor.

Bu çerçevede, 1 Mayıs ve takip eden 1-2 ay için mutlaka bir karışıklık olacaktır. Takip eden aylarda ise gözü karartıp yurtdışından alışveriş yapacaklar, daha da yüksek ek bedellere razı gelirlerse yine yapabilecekler diye düşünüyorum.

Şimdi başta dediğim gibi ben gümrük işlerinden pek anlamam, dolayısıyla anlayanlar lütfen beri gelsin açıklasın.

Dosyalar

• Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    169 KB · Gösterim: 70
En sonunda yeni amfime karar verebildim, kesin geride cevabı vardır ama iş yerinde uzun uzun okumaya üşendim şimdi. Amfileri kapıya kadar getiriyorlar mı yoksa gümrükte bırakıyorlar mı?

Eğer amfiyi size 1 Mayıs'tan önce gönderebiliyorlarsa evet. Hayırsa, yukarıda da denildiği gibi çanak çömlek patladı. Bir süre beklemek iyi olur.

Ben de öyle anladım.
AB ayrımı olmaksızın 1500'e kadar olan kısım için de eskiden DHL vb, 1500 üstü için ne yapıyorsa yine onu yapacak ve bize fatura edecek.
Geçişin uzun süreceğini sanmam zaten yaptıkları iş ama tabi hizmet bedeli vb adı altında ne çakacaklar belli değil.
Eskiden 1500 üstü siparişler zaten genelde ticari işlerdi ve DHL ile ilgili firmanın bu minvalde bir ilişkisi vardı ama şimdi 1500'e kadar olan malın alıcısı bizim gibi sade vatandaş. DHL ne geçirse yanına kar, bizimle uzun vade ortaklık, çalışma arzusu vb gibi bir durum olmayacak.
Benim anladığım 1500'e kadar AB için sadece 18% öderken bundan sonra 18%+20% ödeyecez ki bahsedilen listedeki ürünler için ilave bir 20% daha... . Bir de DHL vb şirketlere tahminimce 10-15%'ten az olmayacak ücretler oluşacaktır.. tahminim.
Burada acemice yapılmaya çalışılan yurtdışına döviz kaçmasın diye üst sınırı 1500'den 150'ye düşürmek ama bu talebi azaltmayacaktır. Umarım bedeli ne olursa olsun ödeyeyim de yine de getireyim kolaylığı gerçekleşir. TR ile aynı fiyata gelse bile seçenek bolluğu ve teslim süresi düşünülünce almaya devam ederim...

Mevzuat kısmını kendim yorumlarım zaten, mesleğim. Ama PTT bazen gümrükte bırakıp gelip ücretini verip alın diyordu, ona takıldım işte. Kapıya kadar getirecekse ücret farkı o kadar sorun değil. Ama kapıya gelip gelmeyeceği bile daha belli değilse beklerim 2-3 ay daha, acelem yok yani. Resmî Gazete'de değişikliği yayınlandığında okumuştum ama gümrük doğrudan alanım olmadığından PTT'nin yetkilendirileceği kısımlarını atlamışım.

PS. Zaten dün stokta görünüyordu, kapıya gelip gelmeyeceğini öğrenip bugün sipariş ederim diyordum, şimdi 3-4 haftaya stokta diyor. Dün sonuncuları kaçırdım belli ki.

Taze Taze güncel bir bilgiyi anlık paylaşayım.

Eniştemin holdinginde 2008 yılından beri mali müşavirlik görevini üstlenen abiye sordum.

Yönetmelik ve ek liste ne ise onu yapması gerek, ama memur oturup buna bakmaz uğraşmaz ayrıca talimat verilmişse gümrük işleri ve ilgili bölüm %18+%20 vergiyi 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren uygulamaya başlar. Hazineye para aktarımı olsun diye.

Özetle öyle yada böyle sanırım o ek %20 ne olduğuna bakmadan size fatura edilebilme olasılığı yüksek. İtiraz etsen mal gelmeyecek uğraşacaksın v.s. etmezsen de belki de haybeye ek %20 ödeyeceksin.

Şimdi ablamla olan ilişkimi çok daha iyi tutmam gerektiğini anladım. :)

Dostlar herkese iyi forumlar.

Thomann'dan solak Gibson Les Paul Tribute alacağım.

Ürünün base fiyatı + %18 kdv + kargo ücreti

Bunlar dışında bir ücret ödeyecek miyim? PTT'de sürprizle karşılaşır mıyım? Cevaplarınızı bekliyorum.

Sanırım 01.05.2022 tarihinden itibaren %18 vergiye ek %20 bir vergi daha olabilir.. Son sayfalara göz gezdirdim ama net bir bilgi göremedim. Muallak bir durum. %20 ek vergi alınacak ürünlerin bir listesi var mı resmi kaynaktan?

Resmi Gazete'de şöyle yazıyor %20 ek vergi için;

2. (IV) Sayılı Listenin Kapsamı

Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede, genel itibarıyla, havyar ve havyar yerine kullanılan ürünler, kozmetik ürünleri, kürkler ve kürkten giyim eşyası, muzır neşriyat, sofra, mutfak, tuvalet, yazıhane, ev tezyinatı ve benzeri işler için bazı cam eşyalar, manikür ve pedikür takım ve aletleri, altın veya gümüş kaplama kaşık, çatal ve kaşık-çatal takımları, klimalar, ısıtıcılar, beyaz eşyalar, elektrik motorlu araçların motorunu çalıştırmaya mahsus araç pilleri, küçük ev aletleri, cep telefonu, telsiz-telefon cihazları, mikrofon, hoparlör, kulaklık, amplifikatörler, ses kayıt ve çalma cihazları, televizyon, projektör, kamera, ses ve görüntü cihazları, infrared ile çalışan uzaktan kumanda cihazı, inci ve kıymetli taşlardan mamul saat kayışları, tabancalar ve diğer ateşli silahlar ile sürgülü silahlar, kristal avizeler, bazı oyun eşyaları, hayvansal maddelerden süs eşyaları gibi mallar yer almaktadır.

(IV) sayılı listedeki tarife pozisyon numaralarında sınıflandırılan malların aksam ve parçaları, tek başlarına bu listede yer alan tarife pozisyon ve gümrük tarife istatistik pozisyon numaraları kapsamında ayrı bir mal olarak yer almamaları kaydıyla, ÖTV’ye tabi değildir.

ÖTV’nin konusuna giren malların tanımlanmasında, Türk Gümrük Tarife Cetvelinde yer alan tanımlamalar dikkate alınır. Diğer mevzuatta yer alan tanımlar dikkate alınmaz. Ancak, Türk Gümrük Tarife Cetveli ve İzahnamesinde tanımlama veya açıklama olmadığı durumlarda, Gelir İdaresi Başkanlığınca yapılan belirleme ve açıklamalar doğrultusunda işlem tesis edilir.

Son düzenleme:

Bunlar dışında bir ücret ödeyecek miyim? PTT'de sürprizle karşılaşır mıyım? Cevaplarınızı bekliyorum.

Sanırım 01.05.2022 tarihinden itibaren %18 vergiye ek %20 bir vergi daha olabilir.. Son sayfalara göz gezdirdim ama net bir bilgi göremedim. Muallak bir durum. %20 ek vergi alınacak ürünlerin bir listesi var mı resmi kaynaktan?

Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede, genel itibarıyla, havyar ve havyar yerine kullanılan ürünler, kozmetik ürünleri, kürkler ve kürkten giyim eşyası, muzır neşriyat, sofra, mutfak, tuvalet, yazıhane, ev tezyinatı ve benzeri işler için bazı cam eşyalar, manikür ve pedikür takım ve aletleri, altın veya gümüş kaplama kaşık, çatal ve kaşık-çatal takımları, klimalar, ısıtıcılar, beyaz eşyalar, elektrik motorlu araçların motorunu çalıştırmaya mahsus araç pilleri, küçük ev aletleri, cep telefonu, telsiz-telefon cihazları, mikrofon, hoparlör, kulaklık, amplifikatörler, ses kayıt ve çalma cihazları, televizyon, projektör, kamera, ses ve görüntü cihazları, infrared ile çalışan uzaktan kumanda cihazı, inci ve kıymetli taşlardan mamul saat kayışları, tabancalar ve diğer ateşli silahlar ile sürgülü silahlar, kristal avizeler, bazı oyun eşyaları, hayvansal maddelerden süs eşyaları gibi mallar yer almaktadır.

(IV) sayılı listedeki tarife pozisyon numaralarında sınıflandırılan malların aksam ve parçaları, tek başlarına bu listede yer alan tarife pozisyon ve gümrük tarife istatistik pozisyon numaraları kapsamında ayrı bir mal olarak yer almamaları kaydıyla, ÖTV’ye tabi değildir.

ÖTV’nin konusuna giren malların tanımlanmasında, Türk Gümrük Tarife Cetvelinde yer alan tanımlamalar dikkate alınır. Diğer mevzuatta yer alan tanımlar dikkate alınmaz. Ancak, Türk Gümrük Tarife Cetveli ve İzahnamesinde tanımlama veya açıklama olmadığı durumlarda, Gelir İdaresi Başkanlığınca yapılan belirleme ve açıklamalar doğrultusunda işlem tesis edilir.
Gitar ek ÖTV listesinde yoktu diye biliyorum. Fakat 1 Mayıs itibairyle 150 Euro üstü siğerişler beyanname gerektirecek. Bu sistemin nasıl işleyeceğini henüz bilmiyoruz. Şu an için bir şey demek zor. DHL-PTT arasında beyannameli gönderiler için aracılık edecek altyapı kurulduysa belki gümrük çekim hizmet ücreti gibi bir şey le karşılaşırsınız (bu ek bedel ne olur bilemem). Kurulmadıysa ne olur bilmiyorum. Ben olsam beklerdim diyeceğim ama insanların neden beklemeyi istemediklerini de şu ortamda anlıyorum.

Gümrük memuru olsaydım bu listeye göre ülkeye giren her Elektrikli gitara %20 ek vergiyi keserdim.

Niye mi ?

Elektrikli gitarın üzerinde yer alan manyetiklerin sesi ileten bir mikrofon gibi işlevi olduğuna kanaat getirirdim :) alıcı gitsin derdini anlatsın.

Alıcı : abi ne mikrofonu gözünü seveyim. Bunlar mıknatıs üzerine sarılı bobinler. ses titreşimini alıp amifiye iletiyor ne mikrofonu abi"
Abi : Tamam işte mikrofon bu.

Bütün bu mevzuatlar değişse de değişmese de ortada hiçbir şey yok iken gereksiz yere gümrüğe çağırabilirler.

3-4 ay önce 130 Euro'luk Harley Benton gitar siparişimde başıma gelmişti.

Gümrük memuru olsaydım bu listeye göre ülkeye giren her Elektrikli gitara %20 ek vergiyi keserdim.

Niye mi ?

Elektrikli gitarın üzerinde yer alan manyetiklerin sesi ileten bir mikrofon gibi işlevi olduğuna kanaat getirirdim :) alıcı gitsin derdini anlatsın.

Alıcı : abi ne mikrofonu gözünü seveyim. Bunlar mıknatıs üzerine sarılı bobinler. ses titreşimini alıp amifiye iletiyor ne mikrofonu abi"
Abi : Tamam işte mikrofon bu.
Gümrük memurunun insafına kaldıysak yandık zaten biz hocam.😁

Laney distribütörü cangoz müzik yetkilisi bu serinin ay sonu tr'ye geleceği söylemişti. Laney'de fender gibi uçuk fiyat farkları olmuyordu bence gelmesini bekleyin.

Les Paul modeller için burada 2. el arayıp pazarlık etmek yada SRV'yi kollamak daha mantıklı olabilir tabi leyif sizin ama ben o topa girmezdim kendi adıma.
Hocam alacağım gitarın dore müzikteki fiyatı 34.000 TL şu an indirimde 29.000'e düşmüş. Bunlar bir de sağlak model fiyatları. Solaklar daha pahalı oluyor.

SRV'ye uzun süredir bakıyorum ama solak LP yok hiç. İkinci elde de solak Gibson LP ya yok ya çok pahalı modeller var.

Laney distribütörü cangoz müzik yetkilisi bu serinin ay sonu tr'ye geleceği söylemişti.
Covid başıydı sanırım... 2020 ilkbahar... Cangöz'e bir ESP sormuştum... bu ay sonu dedi. Sonra yazın bir daha sordum eh normal tedarik zinciri aksadı epey o dönem, 1-2 ay dedi yine, aksamalar var vs.... bugün itibariyle hala sitelerinde yok. Geldi de satıldı diyemiyorum, her ay neredeyse kolladım hiç stoğa girmedi.
Yani kısaca, Cangöz'ün ne dediği önemli değil. O an varsa al yoksa geç, thomann'a bak derim.

Thomann'da 3-4 hafta diyor zaten, eğer Cangöz'e daha önce gelirse ve bana gelecek fiyatın üzerine (taşımada tüplerin zarar görmesi vb. riskleri de hesaba katarak) çok fazla eklemezlerse alırım onlardan.

Covid başıydı sanırım... 2020 ilkbahar... Cangöz'e bir ESP sormuştum... bu ay sonu dedi. Sonra yazın bir daha sordum eh normal tedarik zinciri aksadı epey o dönem, 1-2 ay dedi yine, aksamalar var vs.... bugün itibariyle hala sitelerinde yok. Geldi de satıldı diyemiyorum, her ay neredeyse kolladım hiç stoğa girmedi.
Yani kısaca, Cangöz'ün ne dediği önemli değil. O an varsa al yoksa geç, thomann'a bak derim.

Evet o tarihte gelmeyebilir. Nisan sonu gibi gelmesini bekliyoruz demişti zaten.

Geri