Thomann'dan Alışveriş

Dolar tekrar şahlanıyor bu da her seye ikinci bir zam dalgası yolda demek. Vergiler ayrı hikaye Hobi mobi yalan oldu artık ulkede. Hayatta kalabilme savaşı 1. Planda.

Muzik aletleri konusuna gelirsek bu gidisatla yakında az kullanılmış ikinci el Ernie Ball 9-42 set ilanı gormeye başlarız.

Şu an kopruden önceki son cikistayiz. Ikinci el de olsa bir şeyler aldın aldın, sonrası window shopping.

2 yıldır söylüyorum.... burada da yazdım ... çok kişiye çeyiz düzdürdüm (müzik aleti, telefon, TV, laptop...) hepsi şükran içinde ... bir şey alacaksanız alın, kur önemli değil, bulamayacaksınız .... ayrıca ikinci dalga çip krizi de olabilir, telefon, tablet vs o yüzden de sıkıntılı. Geçen ay USA'daydım, iPad aldım ama istediğim config baktığım 3. mağazada (online baktım, dolaşmadım) tek bir tane kalmıştı. Apple'ın kalbi California dediğim yer... mağazalara haftada 4-5 adet filan ancak geliyor dedi eleman sıkıntı var stokta dedi... iPad Pro dediğim cihaz. MacBook filan 2-3 hafta bekleme süresi var.

Artık ekipmanı yurtdışına gidip almak ya da giden birilerinden rica etmek gerekiyor gerçekten. 200 dolarlık pedal için 6 bin lira civarı gümrük masrafı çıktı. Thomann siparişi değildi ama oradan sipariş verecek olanlar da benzer miktarlarla karşılaşacaktır bileğiniz olsun.

Ben size başka bir bilgi daha vereyim de kendinizin ailenizin sağlık muayeneleri için şimdiden önlemlerinizi alın.

5 gün önce SGK kısmi branş anlaşması olan bütün özel hastanelere bir yazı göndererek. SGK anlaşmalarını tüm branşlar için yapmalarını, bu şekilde anlaşma yapmayan hastaneler için de SGK tarafından anlaşmalarının fesh edileceği bildirildi ve 1 Hafta süre verildi. Bu süre 06.06.2022 tarihinde doluyor.

Özeti şu; Türkiye'deki tüm özel hastanelerin tüm bölümlerinde ya SGK hizmeti verilecek yada Türkiye'deki kısmi SGK anlaşması olan özel hastaneler de artık SGK hiç bir branşta geçmeyecek.

Amaç ne derseniz bunun yapılmasında

AMAÇ 1- Devlet hastanelerinden istifa eden doktorların yerini dolduramıyorlar (zatı muhterem ne demişti : Giderlerse gitsinler. E adamlar çekip gidiyor) Bu yüzden tıkanmış sağlık sistemi üzerinde ki yükü özel hastanelere kaydırmak.

AMAÇ 2- Yazarsam Silivri soğuk arkadaşlar.

Yakın zamanda yurt dışından gelen oldu mu? Yurt dışından getirdiğiniz malın vergisini de hava alanında ödemeniz gerekiyor diyorlardı. Bütün bavulları x-ray e mi sokuyorlar

Elde getirilen malın da vergisi var. Teorik olarak var ama elde kişisel eşya gibi getirirken pratikte sorun olmaz.
Mesela sırtında bir gigbag ile gitar sorun olmaz ama etiketi jelatini üstünde bantlanmış bir hardcase belli ki yeni alınmış, gel bakalım kenara diyebilirler. Ya da çantanda ipad filan alır gelirsin ama abi yanımda pedallı filan prosesörle dolaşan adamım her yere taşırım dersen inanmayabilirler.
Biraz şans. Valizler büyük oranda X-ray'e girer ama uçağına bağlı. Genelde alkol, sigara denetimi daha sıkı olduğundan Kıbrıs uçağı ile aynı anda kapıya yönelirsen x-ray kaçınılmaz ama alakasız yolcu boşalırken denk gelirsen biraz adamına göre, şüphe ederlerse yine de gel bakalım diyorlar. Bazen de istisnasız herkesi... yani kuralı yok bu işin. Ben 1 ay önce USA'dan döndüm, elimi kolumu sallaya sallaya geçtim, bir önceki Avrupa dönüşümde belimdeki freebag'e kadar cihaza koydurtmuşlardı.

Elde getirilen malın da vergisi var. Teorik olarak var ama elde kişisel eşya gibi getirirken pratikte sorun olmaz.
Mesela sırtında bir gigbag ile gitar sorun olmaz ama etiketi jelatini üstünde bantlanmış bir hardcase belli ki yeni alınmış, gel bakalım kenara diyebilirler. Ya da çantanda ipad filan alır gelirsin ama abi yanımda pedallı filan prosesörle dolaşan adamım her yere taşırım dersen inanmayabilirler.
Biraz şans. Valizler büyük oranda X-ray'e girer ama uçağına bağlı. Genelde alkol, sigara denetimi daha sıkı olduğundan Kıbrıs uçağı ile aynı anda kapıya yönelirsen x-ray kaçınılmaz ama alakasız yolcu boşalırken denk gelirsen biraz adamına göre, şüphe ederlerse yine de gel bakalım diyorlar. Bazen de istisnasız herkesi... yani kuralı yok bu işin. Ben 1 ay önce USA'dan döndüm, elimi kolumu sallaya sallaya geçtim, bir önceki Avrupa dönüşümde belimdeki freebag'e kadar cihaza koydurtmuşlardı.
Yazmıştım yeniden yazayım.
Şeker bayramında abd'den uçakla uçak bagajında kolilenmiş şekilde gitar getirdim. Paketin boyutu sonucu kenara ayrıldım. Bune dediler gitar dedim. Faturası var mı dediler gösterdim ki kolide de satıcının çeşitli ikaz ve ürün bilgi etiketleri vardı. Bir cihaza soktular. Uyuştucu kontrolü. Buyrun geçin dediler. Ne vergi isteyen oldu nede başka bir şey.

430 euro üzerinde bir mal ile giriş yapıyor iseniz girerken bilgi verip gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor. eğer çıkarken yakalanır iseniz, ödeyeceğiniz verginin yanı sıra kaçakçılık suçundan para ve hapis cezası almanız mümkün.

Gümrük Formaliteleri / T.C. Dışişleri Bakanlığı
Yazmıştım yeniden yazayım.
Şeker bayramında abd'den uçakla uçak bagajında kolilenmiş şekilde gitar getirdim. Paketin boyutu sonucu kenara ayrıldım. Bune dediler gitar dedim. Faturası var mı dediler gösterdim ki kolide de satıcının çeşitli ikaz ve ürün bilgi etiketleri vardı. Bir cihaza soktular. Uyuştucu kontrolü. Buyrun geçin dediler. Ne vergi isteyen oldu nede başka bir şey.
Yukarıda paylaşılan linke istinaden en altta belirtilen ''YOLCU BERABERİNDEKİ KİŞİSEL EŞYA'' listesinden alıntı;

c) MÜZİK ALETLERİ
Elde taşınabilir müzik aletlerinden birer adet olmak üzere en çok 3 adet

Yani eğer siz yanınızda size ait (yeni aldığınız, orada 2. el aldığınız veya Türkiyeden giderken götürüp, geri getirdiğiniz) gitar vb aletler için sayı adedi dahilindeyse işlem yapamazlar. @TürkRockçı 'nin bahsettiği üzere istediği gibi X-ray'e sokabilir, uyuşturucu vb testler yapabilir ama ürün kişisel kullanım için olduğundan vergi isteyemez.

yolcu beraberinde getirilen kişisel eşya derken 430 avroya kadar ne getirebileceğinizi anlatıyor.
3 tane müzik aleti getir de ne getirirsen getir diye bir anlam çıkarmayın.
şansınıza gümrük memurlarının gözünden ilgisinden kaçabilirsiniz ama ya dikkatli birine denk gelirseniz ne olacak?

yine beraberinde ürün şu şekilde getirilebilir.
örneğin notebook;
tüm kutu ve ambalajını atarsınız, etiketlerini sökersiniz. kurulum yaparsınız adınıza. (aç derlerse isminizi görürler)
örneğin gitar;
ambalajı atarsınız, birkaç yerini çizersiniz. ne bileyim gazlı kalemle vs birkaç yerine şekil vs yaparsınız. (amaç size ait olduğu ve kullanıldığı imajını vermek)
ve bunları yaparken memura zaten yurtdışına çıkarken buradan götürdüm. şahsıma ait vs

bunun dışında gümrük mevzuatının getirmenize izin verdiği kalemler ve adetlerinin 430 avroyu aşmaması gerekiyor.

Bu 430 euro limitine VAT dahil mi bilen var mı? Net fiyatı 420 eur olup VAT ile 500 euro'ya aldığımız bir eşya sorun olur mu mesela?
Liste kapsamı dışında kalan eşya için ise, getirilen eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için eşyanın toplam kıymetinin 430 Avro'yu aşmaması gerekmektedir.

fatura kaleminin alt tutarı yani, ülke vergisi, kargo ücreti buna dahil.
430 avroyu geçmemeli.

Yukarıda paylaşılan linke istinaden en altta belirtilen ''YOLCU BERABERİNDEKİ KİŞİSEL EŞYA'' listesinden alıntı;

c) MÜZİK ALETLERİ
Elde taşınabilir müzik aletlerinden birer adet olmak üzere en çok 3 adet

Yani eğer siz yanınızda size ait (yeni aldığınız, orada 2. el aldığınız veya Türkiyeden giderken götürüp, geri getirdiğiniz) gitar vb aletler için sayı adedi dahilindeyse işlem yapamazlar. @TürkRockçı 'nin bahsettiği üzere istediği gibi X-ray'e sokabilir, uyuşturucu vb testler yapabilir ama ürün kişisel kullanım için olduğundan vergi isteyemez.
2. el ürün getirmek ve ithalatı zaten yasak. konu hakkında zaten bahsetmeyi bile gerek görmemişler. mal benim zaten yanımda götürmüştüm diye diretmek 2. el aldım diye konuşmaktan daha mantıklı.

ambalajı atarsınız, birkaç yerini çizersiniz. ne bileyim gazlı kalemle vs birkaç yerine şekil vs yaparsınız.
hiç böyle şeyler yapmaya gerek yok yahu ziyan etmeyin gitarı ... kendi gitarım çalıyorum demek yeterli... üstelik madem kendi gitarın ve müzisyensin çıkarken de beyan etmiş olman gerekirdi diyen memura da denk gelme ihtimali var... gazlı kalemle gitarı boyayarak kimseyi kandırmayız, gerek yok buna :)

Geri