Thomann'dan Alışveriş

Madem söylendi netleştirmek için açıklama, Almanya' da MwSt. (Mehrwertsteuer) diye geçen bir vergi vardır. Türkiye' deki KDV ile aynı şey diğer Avrupa ülkelerin de bu vergi VAT(Value Added Tax) şeklinde biliniyor. Avrupa dışından alışveriş yaptığınızda bu vergiyi iade alırsınız. Ya da Almanya' ya geldiniz bir şey aldınız, vergi iade formunu doldurmak şartı ile ödediğiniz vergileri ülkeden çıktığınızda geri alırsınız. Türkiye' ye girerken ödediğiniz vergi ise Avrupa' dan %18, diğer ülkelerden %20 gümrük vergisidir. Yani Almanya' nın almayıpta Türkiye' nin aldığı vergiler başka vergiler. Fakat tabi müşteri için önemli olan ne ödediğidir, o ayrı mevzu.

E alıyorum o zaman dikkat etmem gereken başka birşey varmıdır ?
Sayıya dikket etmeniz gerek. Bir keresinde thomann'dan 200 adet ALüminyum çanta köşesi sipariş ettim. Fatura tutarı 70 Euro gbi bir şeydi. Oldukça düşük yani. Fakat PTT gümrük bana ürünü sayısı fazla olduğu, yani ticari olduğu gerekçesi ile vermedi. Ürünü çekmek için A karneli gümrük müşaviri ile anlaşmak gerekiyordu. Noter masrafları ile birlikte 500 TL'yi geçeceği için almadım, iade ettim.

Sayıya dikket etmeniz gerek. Bir keresinde thomann'dan 200 adet ALüminyum çanta köşesi sipariş ettim. Fatura tutarı 70 Euro gbi bir şeydi. Oldukça düşük yani. Fakat PTT gümrük bana ürünü sayısı fazla olduğu, yani ticari olduğu gerekçesi ile vermedi. Ürünü çekmek için A karneli gümrük müşaviri ile anlaşmak gerekiyordu. Noter masrafları ile birlikte 500 TL'yi geçeceği için almadım, iade ettim.

Normalde PTT çalışanının bu tarz bi yetkisi yok anca muayene memuru bu kanıya varabilirim. Tabi güzelim türkiyemde herkes her işten anlıyor. Böyle durumlarda B karneli bi gümrük müşavir yardımcısı arkadaşın malzemeyi çekebilir 75 Euro yu geçmediği sürece.

yurtdışı alışverişlerde ben paypal'e bağlanmış sanal kart hesabımı kullanıyorum. sanal kart hesabının güvenli olması, limitini kullanacağınız zaman belirlemenizdir. bilgiler çalınsa bile siz limit belirlemedikçe alışveriş yapılamaz.
diğer konulara gelirsek, düzenlemelerden sonra 70 euro / 90 dolar gümrük limiti diye hatırlıyorum(vergilendirme). yılda 5 kez yurtdışı alışveriş hakkınız var(gerçekten inceliyorlar mı bilmiyorum). çok kalem mal alamıyorsunuz, sanıyorum ticarete girdiği için vergileri değişiyor.

1 adet kabin sorun olmaz sanırım :D
Bende Thomann dan kabin almayı düşünüyorum ve birkaç haftadır gümrük olaylarını araştırıyorum. Kafamın karıştığı bir durum var. Kulaktan dolma bilgime göre 30 kg a kadar sorun olmuyor. 30 kg üstü ticari sınıfa girip ona göre ayrı vergiler ve evraklar isteniyor. Bu konuda @BuzzLightyear nickli arkadaşla özelden konuşmuştuk. Kendisinin akrabası Gümrük işiyle uğraşıyormuş. Onun verdiği bilgiye göre 15 kg üstü ticari sınıfa giriyormuş. İyice kafam karıştı, ben Thomann dan kabin alabilirmiyim alamazmıyım. (elbette her türlü alınır ama ticari sınıfa girmeden yani normalde ödeyeceğimiz %22 dışında başka vergiler ödemeden)
Bu işi gerçekten bilen, kulaktan dolma değilde gerçek tacrübelerle birisi yazarsa süper olur.
Örneğin kendi adıma;
1 adet ENGL Ironball amfi ve 1 adet 2x12 Pro Slanted kabin almak istiyorum.
Ironball 8,4 Kg
Kabin 32 Kg
Bu durumda ben kabini alamayacakmıyım ?

Bende Thomann dan kabin almayı düşünüyorum ve birkaç haftadır gümrük olaylarını araştırıyorum. Kafamın karıştığı bir durum var. Kulaktan dolma bilgime göre 30 kg a kadar sorun olmuyor. 30 kg üstü ticari sınıfa girip ona göre ayrı vergiler ve evraklar isteniyor. Bu konuda @BuzzLightyear nickli arkadaşla özelden konuşmuştuk. Kendisinin akrabası Gümrük işiyle uğraşıyormuş. Onun verdiği bilgiye göre 15 kg üstü ticari sınıfa giriyormuş. İyice kafam karıştı, ben Thomann dan kabin alabilirmiyim alamazmıyım. (elbette her türlü alınır ama ticari sınıfa girmeden yani normalde ödeyeceğimiz %22 dışında başka vergiler ödemeden)
Bu işi gerçekten bilen, kulaktan dolma değilde gerçek tacrübelerle birisi yazarsa süper olur.
Örneğin kendi adıma;
1 adet ENGL Ironball amfi ve 1 adet 2x12 Pro Slanted kabin almak istiyorum.
Ironball 8,4 Kg
Kabin 32 Kg
Bu durumda ben kabini alamayacakmıyım ?

Çok net yazayım abi o zaman sana. Thomann hemen hemen tüm Alman firmalar gibi DHL ile çalışıyor, DHL Deutsche Post' u satın aldığı için, kargolar devlet postası olarak gidiyor ve DHL 31,5 kg dan fazla paket taşımıyor. Fazlası zaten uluslararası devlet postası tüzüğüne aykırı sanıyorum. Yani hayır 32 kg olan bir kabini alamazsın.

Çok net yazayım abi o zaman sana. Thomann hemen hemen tüm Alman firmalar gibi DHL ile çalışıyor, DHL Deutsche Post' u satın aldığı için, kargolar devlet postası olarak gidiyor ve DHL 31,5 kg dan fazla paket taşımıyor. Fazlası zaten uluslararası devlet postası tüzüğüne aykırı sanıyorum. Yani hayır 32 kg olan bir kabini alamazsın.
Cansın :)

Şimdi http://www.ptt.gov.tr adresinden baktım. Paketimin dün itibariyle Zeytinburnu' nda "Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı" ğı ve bugün saat 12 itibariyle de "Torba Kapandı" açıklamasının yazdığını gördüm. Heyecanla bekliyoruz bakalım...:)

Şimdi http://www.ptt.gov.tr adresinden baktım. Paketimin dün itibariyle Zeytinburnu' nda "Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı" ğı ve bugün saat 12 itibariyle de "Torba Kapandı" açıklamasının yazdığını gördüm. Heyecanla bekliyoruz bakalım...:)

Benim ürün de sonunda bir işlem gördü ptt'de... İstanbul'dan çıkışı da yapılmış. Sanırım yarın Antalya'da olur.. Ürün bir gelsin bakalım nasıl çıkacak..(darbe, kırık, çıkık varmı?) Bilgileri paylaşırım.

Bugun bir ilk yasadim. 5 gun once ebay araciligiyla verdiğim siparis bugun eve teslim edildi. Ustelik international std shipping ile... Bu dunyada bir ilk olmali.

Hangi ülkeden geldi? Ben de yıllar önce bir perşembe günü İngiltere'den kargolanan siparişimin takip eden salı günü ptt ile elime ulaşmasına (hatta pedalı direk torbaya koymuş göndermiş eleman, ptt elemanın gönderdiği torba yırtıldığı için kutulayıp getirmişti) hayretler etmiştim.

Hangi ülkeden geldi? Ben de yıllar önce bir perşembe günü İngiltere'den kargolanan siparişimin takip eden salı günü ptt ile elime ulaşmasına (hatta pedalı direk torbaya koymuş göndermiş eleman, ptt elemanın gönderdiği torba yırtıldığı için kutulayıp getirmişti) hayretler etmiştim.
Bu urun ABD'den geldi. Ayrica Ingiltere'den fredperry.com'dan aldigim urunler 2 gunde Istanbul adresime DHL ile teslim geliyordu. Bu konuda Ingilizler'i ayrica tebrik ediyorum.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
5 günde gelmesi şans, şöyle bir hikaye geldi benimde başıma
Amerika'dan ir ürün aldmıştım priority mail ile yollandı, bir hafta sonra yine Amerika dan baska bir urun aldim manyetikti sanırım, first class(first class yazdığına bakmayın en ucuz posta bu) ile yollanmasina rağmen 5 gün sonra ikisi birden kapıma geldi.

Geri