Thomann'dan Alışveriş

Arkadaşlar ben az önce alışveriş yaptım. 13 parça 2500 tl. Bu vat olayı nedir ve şuandan itibaren hangi prosedürler uygulanacak bilgisi olan var mı?

13 parça mı? Tek bir siparişte?

Uluslararsı alış verişte 30 kilo üst sınırı var. Onu geçmedin umarım? Geçmedi isen, Thomann sana geçici bir takip numarası yollayacak. Bir süre sonra Alman Posta şirketinin sitesinden de asıl takip numaranı alabilirsin. Geçti isen astarı yüzünden pahalı olur. Siparişi iptal et. Kilo sınırına göre yeniden düzenle.

Yılbaşı yaklaştı işler ağırdan gider, endişe etme.

VAT AB ülkelerinin KDV'sidir. Biz dahil olmadığımız için o KDV'den sana indirim var.

Benim tavsiyem toplam 5 kalemi geçmemek ve aynı şeyden fiyatına göre 2 veya 3'ten fazla almamak. Misal iki tane aynı amfiden getirmek gibi bir hata yapmayın ama 3 tane 5-10 dolarlık atıyorum gitar yayı getirebilirsiniz. 4-5 tane aynı ürünü fiyatı ne olursa olsun size vermeyebilirler. Ticari bir miktar olmayacak ve bunun değerlendirmesi bütünü ile gümrük memurunun o anki kararına bağlı. Yani "Millet 1000 euroluk amfi getiriyor benim 5 tane 10 euroluk yayımı nasıl vermezsin?" demeyin, yasal olarak yetkisi var ve vermez...

Benim tavsiyem toplam 5 kalemi geçmemek ve aynı şeyden fiyatına göre 2 veya 3'ten fazla almamak. Misal iki tane aynı amfiden getirmek gibi bir hata yapmayın ama 3 tane 5-10 dolarlık atıyorum gitar yayı getirebilirsiniz. 4-5 tane aynı ürünü fiyatı ne olursa olsun size vermeyebilirler. Ticari bir miktar olmayacak ve bunun değerlendirmesi bütünü ile gümrük memurunun o anki kararına bağlı. Yani "Millet 1000 euroluk amfi getiriyor benim 5 tane 10 euroluk yayımı nasıl vermezsin?" demeyin, yasal olarak yetkisi var ve vermez...
13 parça mı? Tek bir siparişte?

Uluslararsı alış verişte 30 kilo üst sınırı var. Onu geçmedin umarım? Geçmedi isen, Thomann sana geçici bir takip numarası yollayacak. Bir süre sonra Alman Posta şirketinin sitesinden de asıl takip numaranı alabilirsin. Geçti isen astarı yüzünden pahalı olur. Siparişi iptal et. Kilo sınırına göre yeniden düzenle.

Yılbaşı yaklaştı işler ağırdan gider, endişe etme.

VAT AB ülkelerinin KDV'sidir. Biz dahil olmadığımız için o KDV'den sana indirim var.
O zaman ben size aldıklarımı sayayım:
2 adet mikrofon kablosu
1 adet gitar kablosu
1 adet pena seti
3 adet farklı tip zil
1 adet shaker
1 adet kondenser mikrofon
1 adet dinamik mikrofon
1 adet mikrofon tutacağı (tam adını bilemedim)
1 adet ses kartı
1 adet slide ring

Sizce bu durumda ne olur? Sıkıntı yaşar mıyım?

Arkadaşlar ben az önce alışveriş yaptım. 13 parça 2500 tl. Bu vat olayı nedir ve şuandan itibaren hangi prosedürler uygulanacak bilgisi olan var mı?

Öncelikle cesaretiniz için tebrik ederim :) Eğer 30 kg sınırını aşmamışsanız, yazdığınız listede de birbirini tekrar eden fazla sayıda ürün olmadığına göre geçme ihtimali var. En kötü ihtimalle gümrük şubeye çağrılır izahat verirsiniz. Orada kayıttı studyoydu bu tip cümleler kullanmayın, çünkü radyo frekansı yaydığı düşüncesine kapılıp bir de bandrolle uğraştırırlar sizi, gitarımı bağlayıp çalıyorum gibi basit ve sıradan vatandaşın anlayacağı ifadelerle kendinizi ifade edin. Bende de preamp takılmıştı bu şekilde izah edip sorunsuzca aldım.

En kötü durumda gümrüğe gidersiniz. Alım yaptığınız ürünlere ait internet sayfalarının screenshotlarını da alırsınız. Ayrıca size ait, bu aldığınız ürünleri satabileceğiniz bir "ticari kimliğiniz" yoksa sıkıntı olmadan alırsınız. Sonuç olarak 1500 Euro ve 30 kg'i geçmiyor saydıklarınız. Aldıklarınız 15 kg'i bile geçmeyebilir.

Yolcu Beraberi Eşya - Gumrukleme.com.tr
Madde 62-2

b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
c) Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,

Ben gümrük muayeme memurunu ikna edebileceğini sanmıyorum.

b bendinde bahsedilen ticari miktar, buradaki arkadaşın aldığı ürünler için aynı ürünün 4 veya 5ten fazla alınması ile olabilecek durumları içeriyor. Mesela aynı mikrofondan 3-4 tane almak, pena setinden 4-5 set almak gibi. Zaten direk sorarlar aynı mikrofondan ne yapacaksın bu kadar diye.

Yakın bir arkadaşım bu şekilde 9 parça ürün aldı. O da shock mount, 2 mikrofon, 1-2 farklı kablo, monitör kulaklık gibi şeyler almıştı. Mikrofonlarla birlikte 1700 TL civari bir ödeme yaptı. Sorunsuz ürünü aldı. Ancak gümrükten mi aldı kapıya mı geldi onu bilmiyorum.

Sadece Thomann değil, neredeyse bütün alışveriş sitelerinde (aliexpress, gearbest, bestbuy, geekbuy gibi) Kasım - Aralık ayındaki kargolamalarda gecikme olması normal. Black Friday indirimleri, Christmas indirimleri derken ortalık karışıyor. Umudunuzu kaybetmeyin, Thomann'dan gelecek bir ürünün gelmeme ihtimali olmaz. Yani üstüne yatmayacak kadar büyük bir site ;)

2 adet mikrofon kablosu
1 adet gitar kablosu
1 adet pena seti
3 adet farklı tip zil
1 adet shaker
1 adet dinamik mikrofon
1 adet ses kartı
1 adet slide ring

Sitede her bir ürünün ağırlığı yazar. Ama bunların toplamda 30 kiloyu geçeceğini sanmam.

Sepetinizdeki ürünlerin ağırlık hesabı otomatik yapılıyor ve buna göre kargo bedeli belirleniyor diye biliyorum, thomann'da aşağıdaki şekilde bir açıklama bulunuyor...

Maximum weight- Up to 31kgOrders that exceed 31kg or the maximum dimensions allowed must be calculated individually. We will confirm the exact shipping prices by email.

Sevgiler ve saygılar...

Bu durum 31 kg yi aşan ürünler için geçerli. 31kg a kadar sabit 30 euro ücret alıyor. Biz 2 adet HB G112 Vintage kabin siparişi vermiştik 30 kg idi sıkıntı olmadıydı, normal vergisini ödeyip almıştık.

2 adet mikrofon kablosu
1 adet gitar kablosu
1 adet pena seti
3 adet farklı tip zil
1 adet shaker
1 adet dinamik mikrofon
1 adet ses kartı
1 adet slide ring

Ben de benzeri büyüklükte sipariş verdim daha öncesinde, 30kg sınırını aşmadığından bir sıkıntı yaşamadım, umarım siz de yaşmazsınız, yaşarsanız da gümrüğe gidilerek çözülebileceğini tahmin ediyorum çünkü hiçbir kural ihlali yok. İyi şanslar :)

Arkadaşlar tekrar edeyim gibson les paul standard wine red için fiyat 1400 euro civarı gözüküyor thomann da. Sipariş etsem gümrüğe takılmadan gelirmi? Ve 1400 euro üzerinden %18 kdv mi ödeyecem? Teşekkürler
Neden gümrüğe takılmasın? Ürünün vergisiz fiyatı 1340,34 Euro, bu fiyata 30 euro kargo eklenecek, sonrasında bu toplam üzerinden %19 gümrük ödeyeceksiniz...Yani toplamda, (1340+30)*1,19=1630 Euro ödeyeceksiniz...

Geri