Thomann'dan Alışveriş

Hocam kapıya kadar geliyor ve vergimi ödeyip alıyorum böyle işlemiyormu prosedür? Yani burada gümrüğe takılma kriteri nedir?
Belirli bir ücretin üzeri (yanılmıyorsam 75 euro) gümrük vergisine tabi...Bazen kapınıza kadar geliyor, bazen ilinizdeki gümrükten gidip almanız gerekiyor, sanırım keyfe keder bu durum, küçük ürünleri getiriyorlar da büyük ürünlere tenezzül etmiyorlar gibi düşünüyorum, elbette yanılabilirim...

Gelen cevabı ve verdiğim cevabı görseydiniz bunu yazmana gerek kalmazdı. 1300 eurodan fazla gitar siparişi veren varmı soruyorum ki riske almak istemiyorum. Sorunsuz geldiğinden emin olmak istiyorum 15-20 kiralık sipariş vermiyorum şurada.
Mesajımdan rahatsız oluyorsan oku geç tecrübesi olan biri okuyunca yardımcı olacaktır elbet.

Gelen cevabı ve verdiğim cevabı görseydiniz bunu yazmana gerek kalmazdı. 1300 eurodan fazla gitar siparişi veren varmı soruyorum ki riske almak istemiyorum. Sorunsuz geldiğinden emin olmak istiyorum 15-20 kiralık sipariş vermiyorum şurada.
Mesajımdan rahatsız oluyorsan oku geç tecrübesi olan biri okuyunca yardımcı olacaktır elbet.

Sevgiler @xChernobilx

Bu başlığın amacı, adı üzerinde olduğu gibi, Thomann'dan alış-veriş yapanlara yardım...Bu başlık altındaki postlarınız

http://turkrock.com/arama/6172055/

Neredeyse hepsi aynı, oysa, bütün sorularınızın cevabı zaten önceki sayfalarda bulunuyor, ancak bazı kullanıcılar (biri de ben) doğrudan size cevaplar da vermişler...Ama devamlı devamlı aynı soruları sorduğunuz zaman, önceki sayfaları okumadığınız, arama yapmadığınız ve doğrudan size verilen cevapları anlamadığınız/yeterli bulmadığınız vb. anlam çıkıyor...Ve sevgili @mego1 da bunu belirtmiş, "Mesajımdan rahatsız oluyorsan oku geç tecrübesi olan biri okuyunca yardımcı olacaktır elbet." bu yaklaşımı sergilemek yerine eleştiriyi bir miktar değerlendirmenizde fayda olacağını düşünüyorum...Aksi takdirde, bir süre sonra, bu tavrınızı gören hiç bir kullanıcı size doğrudan cevap vermeyecektir...

Sevgiler ve saygılar...

Emin ol bu konuda cok tecrubeliyim. 49 sayfada ayni seylerden bahsediliyor. Birakin eski yazilanlari, size verilen cevaplari okumaya bile tenezzul etmemissiniz.

Benim ne demek istediğmi anlamadınız arkadaşlar. Sizde takdir edersinizki 49 sayfa mesaj var ve 49 sayfa mesajı okumak pek mümkün olmuyor. Neyse peki eleştirilerinizi anlayışla karşılıyorum arkadaşlar mesajlarımla benden yana bir sıkıntı olduysa kusura bakmayın.

Emin ol bu konuda cok tecrubeliyim. 49 sayfada ayni seylerden bahsediliyor. Birakin eski yazilanlari, size verilen cevaplari okumaya bile tenezzul etmemissiniz.
Benim ne demek istediğmi anlamadınız arkadaşlar. Sizde takdir edersinizki 49 sayfa mesaj var ve 49 sayfa mesajı okumak pek mümkün olmuyor. Neyse peki eleştirilerinizi anlayışla karşılıyorum arkadaşlar mesajlarımla benden yana bir sıkıntı olduysa kusura bakmayın.
Hocam insanların kızmasının sebebi okumaya tenezzül bile etmememiz aşağıda alıntıladığım mesaj 7. Ve 20. Mesaj yani okumaya başlasanız sorularınız cevabını muhtemelen ilk sayfada bulacaksınız ama siz kendi işiniz için uğraşmak istemiyorsunuz insanlar sizin için hizmet etsin istiyorsunuz

Bu hiç gitar alan var mı sorunuza cevap;
Başlıktaki 7.mesaj
Arkadaşlar thomann dan gitarı aldım ve elime ulaştı sonunda.Kafasında bu soru ile ilgili merakı olanları aydınlatayım.Öncelikle siteden aldığınız ürünün fiyat+30euro kargo bedeli ödüyorsunuz.daha sonra ürün ülkenize giriş yapıyor ve ilinize geliyor(Türkiye sınırına girdikten sonra kargo işlemlerine PTT bakıyor.)daha sonra ilinizin ptt kargo gümrük merkezine internet aracılığıyla geldiğini öğrendikten sonra gidiyorsunuz ve ürünün fiyatının %18 ini (kargo parası hariç) ödeyip ürünü teslim alıyorsunuz.

Bu da 1300€Dan fazla alan var mı sorusuna cevap;
Başlıktaki 20.mesaj
thomann dan alırsan %19 vat düşüyor yani ürün+kargo parasına alıyorsun amfi 31 kg geçmeyecek en önemli kısmı bu yoksa seni ticaret yapan bir firma gibi değerlendirir gümrük ve farklı vergiler uygular ve vergi no vs ister özetle kişisel kullanım ve 1 ürün geçecekse 31 kg altı ve 1500 euro altı olmalı.Amfi 31 kg hafif olmalı zaten thomann.de bununla ilgili bir bilgilendirme vardı diye aklımda kalmış alma esnasında.Genellikle kargo fiyatı hep 30 euro oluyor misal 5 kg luk kafa amfiye de 30 euro kargo 25 kg luk kabine de 30 euro kargo gösteriyor doğru mu bilmem.. kesinlikle dhl yani devlet kargosu ups filan çok sorun olur.

Özetle 918+30 euro ya topkapı gümrüğüne takılır oradan gidip alırsın.(vat=%20 gümrük dedim. topkapıda gümrüğü ödeyeceksin tabi ki ama vat, total fiyattan düşek) İstanbul dışı nasıl oluyor nasıl işler bilmiyorum.Ama çoğu ilde artık gümrük müdürlüğü var mal buralara sevk ediliyor herhalde oradan da ptt ye geçiyor.Eskiden 10-15 tane yer vardı 3-4 ilin gümrük müdürlüğüne 1 il bakıyordu misal ankara ve çevre iller için ankaraya gidiliyordu vs. sayısı arttı diye biliyorum ama istanbul dışı ne olur bilmiyorum. onu da bilen söylesin.

Son düzenleme:
Ben de gitar hakkında soru sormuştum. Baktım kimse cevap vermemiş, elbet alan vardır diyip geriye yönelik okuma yaptım. Bu sırada baya da bir şey öğrendim Thomann ile ilgili. Demek ki 49 sayfaya geri dönük okuma yapılabiliyor. Zor olmasa gerek.

Ben hala bu arkadaşın bir gitar alacağını düşünmüyorum. Neredeyse 3 aydır alacak. 3 ay önce bugün için ABD'ye ucuz yollu uçak bilet almış olsa hem ABD'ye gider, hem de buranın yarı fiyatına gitarları deneyerek alırdı. Durumuma da yazdım. "xxxk paraya alınabilecek gitar tavsiyesi" başlıklarından sadece 1 tanesi alım yaptı bugüne kadar. O da makul bir para seviyesiydi. Garip geliyor bu tip başlıklar. Bir de "tenezzül etmemeler" var geçmiş yorumlara. Sebebi daha garip, kim okuyacak. Almak istiyorsan, merak ediyorsan okuyacaksın. Kimse babanızın uşağı değil tekrar tekrar aynı cevapları atsın. işte bunlar hep goygoy.

Birde senin gibi böyle üslubu sert cevap verenler var. Bende senin gibilere sinir oluyorum. Ben burada aynı soruyu soran konu açmadım ilgili konuda sormam gerekeni sordum. Ukalaca cevap yazmanı gerektirecek bir durum yok. Mesajı okur geçersin birini yardımcı olmayı uşaklık olarak gördüğün içib uşaklık yapmazsın.

Birde senin gibi böyle üslubu sert cevap verenler var. Bende senin gibilere sinir oluyorum. Ben burada aynı soruyu soran konu açmadım ilgili konuda sormam gerekeni sordum. Ukalaca cevap yazmanı gerektirecek bir durum yok. Mesajı okur geçersin birini yardımcı olmayı uşaklık olarak gördüğün içib uşaklık yapmazsın.
Bu savunmalara da bayılıyorum "oku geç" tarzı. Anlamak mı istemiyorsun? Geçmişte senin sorunun cevabı var. Okumayı biliyorsan ki buraya yazdığına göre biliyorsun, oku. Yardımcı olmak uşaklık değildir. Ancak, konu içerisinde tembelliğinden okumadığın cevapları bir daha yazılmasını istemek baba uşaklığıdır. Bu kafayla 2020'de de hala "xk bütçem ile gitar arıyorum" diye başlık açarsınız. Hala alamamış olursunuz. Ben 2-2.5 aya bu kadar bütçem olsa dediğim gibi, ABD'e gider, ya da Avrupa'ya gider, hem gezerim hem de buranın yarı fiyatına gitar alır gelirdim. Burada goygoy yapar gibi "şu nasıl, bu nasıl" demem. Hele ki cevap verilmiş sorularsa susarım. "oku geç" kafasına bürünmem. Bırak ABD ya da Avrupa'yı. 100 TL uçak bileti İstanbul'a, İstanbul'da değilseniz. Giderim İstanbul'a. Geri kalan 9900 TL paramla Tunel'i gezerim. Bu mali krizde oradaki hiçbir esnafın sizin saatlerce gitar denemenize bir şey diyeceğini sanmıyorum, hele ki ciddi alıcıysanız. Ama görüyorum ki sadece goygoy. Şu nasıl bu nasıl soruları. Başka da bir icraat yok.

Yahu senin gibilere hastayım :) Amerikaya uçak biletinden bi haber olup böyle düz kafayla "gardaş o parayla amerihaya uçah bileti alıp orada dene al gel hemide amerihanyayı gezersin yeaaa" diyenlere hastayım :) Mesajlarından anladığım kadarıyla önceki açtığım 10k bütçeli tavsiye konum demekki dokunmuş sana ki böyle ukte kalmış içinde burada çemkiriyorsun. Kedi ulaşamadığı ciğere misali o yüzden sizin gazınızı da anlıyorum. :) Mesajlarınızdan bu çekememezlik çok belli oluyor. Sakin ol ve o klavyeyi yavaşça yere bırak ya tavsiye ver önerde bulun yada içinde kalan şeyler sebebiyle karşındakine saldırma. İnşallah daha güzelleri seninde olur.

Geri