Thomann'dan Alışveriş

Sizin gitarda klavye rosewood değil mi? Normal siparişi verdim sadece mail ile bilgilendirme yaptılar 4-5 hafta sertifika sürmektedir diye. Nerdeyse 2 ay olacak halen ses yok.
Hayır, maple klavye. Aynı dönemde ben de rosewood klavyeli gitar almaya çalıştım ancak Türkiye için sipariş bile verilemiyordu, siz normal sipariş verebildiğinize göre abanoz klavyeli olmasın? Email gönderip sormuştum, 02 Ocak'ta yürürlüğe giren CITES yönetmeliği ile artık AB ülkeleri dışına rosewood içeren ürün gönderemediklerini, ve bu durumun bir daha değişmeyeceğini, maple yada ebony klavyeli gitarlara bakabileceğimi söylediler. Artık fikir değiştirip ihracat sertifikası almak için uğraşmaya başladılarsa onu bilemiyorum.

Hayır, maple klavye. Aynı dönemde ben de rosewood klavyeli gitar almaya çalıştım ancak Türkiye için sipariş bile verilemiyordu, siz normal sipariş verebildiğinize göre abanoz klavyeli olmasın? Email gönderip sormuştum, 02 Ocak'ta yürürlüğe giren CITES yönetmeliği ile artık AB ülkeleri dışına rosewood içeren ürün gönderemediklerini, ve bu durumun bir daha değişmeyeceğini, maple yada ebony klavyeli gitarlara bakabileceğimi söylediler. Artık fikir değiştirip ihracat sertifikası almak için uğraşmaya başladılarsa onu bilemiyorum.

Aynı maili banada gönderdiler fakat sertifika için şu kadar hafta beklemeni gerekiyor falan dediler. Bende sıkıntı yok beklerim dedim ama halen bekliyorum :) Eminim hocam rosewood klavye. Gibson lp standart 2015. Yani sipariş verirken herhangi bir engel yoktu sipariş verilebiliyordu.

Aynı maili banada gönderdiler fakat sertifika için şu kadar hafta beklemeni gerekiyor falan dediler. Bende sıkıntı yok beklerim dedim ama halen bekliyorum :) Eminim hocam rosewood klavye. Gibson lp standart 2015. Yani sipariş verirken herhangi bir engel yoktu sipariş verilebiliyordu.
Ben de şimdi LP standard 2016'yı denedim, evet sipariş verilebiliyor. Sanırım 2016 ve öncesi model gitarlarda siparişi engellememişler. Siz şimdi siparişi verdiniz ve parayı da ödediniz ve de 2 aydır bekliyor musunuz? Ben olsam email, mesaj, telefon her yerden bombardımana tutmuştum =). Bu arada aynı modeli bulamadım ama gitar 1.500 € üzerindeyse, Türkiye gümrüğünde de sorun çıkabilir; 1.500 € üzeri ithalat sınıfına giriyor. Ürünü gümrükten alabilmen için çok uğraştırabilirler. 1.500 € üzeri ise (kargo hariç), mutlaka durumu UKİM'e sorup netleştirmelisin ([email protected])

Ben de şimdi LP standard 2016'yı denedim, evet sipariş verilebiliyor. Sanırım 2016 ve öncesi model gitarlarda siparişi engellememişler. Siz şimdi siparişi verdiniz ve parayı da ödediniz ve de 2 aydır bekliyor musunuz? Ben olsam email, mesaj, telefon her yerden bombardımana tutmuştum =). Bu arada aynı modeli bulamadım ama gitar 1.500 € üzerindeyse, Türkiye gümrüğünde de sorun çıkabilir; 1.500 € üzeri ithalat sınıfına giriyor. Ürünü gümrükten alabilmen için çok uğraştırabilirler. 1.500 € üzeri ise (kargo hariç), mutlaka durumu UKİM'e sorup netleştirmelisin ([email protected])

Ödemeyi hesap kartımla yaptım bir miktara bloke konulacak dendi siparişten sonra aradım sordum teyit ettiler bloke var dediler. Geçen hafta sordum bloke gözükmüyor dediler daha parayıda hesaptan çekmediler yani. :) Sanırım sertifika alınıp kargoya verildikten sonra parayı hesaptan çekecekler. Bu yaklaşımları esasında hoşuma gitti. Önce parayı çekip böyle uğraştırsalardı çok ayar olurdum :) Ama henüz herhangi bir çekim olmadı hesabımdan. Bu arada gitar tam olarak gibson les paul standard wrc 2015 diye geçiyor fiyatıda 1340 euro idi. Birkaç ıvır zıvırla 1400 euro tamamlanıyor. Vergiyi ödeyip başka sorun olmaz sanırım :)

Hocam gitar ülkeye girmiş UPS ile gümrükte bekletiliyor. Siz ordino ücreti diye birşey ödedinizmi 200 tl? Form gönderdiler onu doldurup göndermemi istiyorlar buda 200 tl. Sizde nasıl yürüdü gümrük işleri?

Hocam gitar ülkeye girmiş UPS ile gümrükte bekletiliyor. Siz ordino ücreti diye birşey ödedinizmi 200 tl? Form gönderdiler onu doldurup göndermemi istiyorlar buda 200 tl. Sizde nasıl yürüdü gümrük işleri?
1500 euro'nun altında ise ürününüz ; normal şartlarda ordino ücreti olmaması gerekir. Eğer ordino ücreti talep ediliyorsa ; bu ürününüzün ticari ithalat kapsamına sokuluyor olması anlamına gelebilir ki inşallah öyle değildir. Bence bu durumu titiz bir şekilde kontrol etmenizde yarar var. Aksi takdirde 200.-TL'nin ötesinde hiç hesaplamadığınız boyutta bir masrafla karşılaşabilirsiniz.

1500 euro'nun altında ise ürününüz ; normal şartlarda ordino ücreti olmaması gerekir. Eğer ordino ücreti talep ediliyorsa ; bu ürününüzün ticari ithalat kapsamına sokuluyor olması anlamına gelebilir ki inşallah öyle değildir. Bence bu durumu titiz bir şekilde kontrol etmenizde yarar var. Aksi takdirde 200.-TL'nin ötesinde hiç hesaplamadığınız boyutta bir masrafla karşılaşabilirsiniz.

Hocam işin aslını bu sabah öğrendim tahmin ettiğim gibi değilmiş :) Siz ödemiyorsunuz o masrafı dediler sadece 1 form doldurdum gönderdim bekliyorum. Sadece %18 vergi ödeyeceksiniz dediler. Durumda netleşmiş oldu :)
Bu arada gitar ve askı pena ıvır zovır sipariş vermiştim gitar sertifikadan dolayı 3 ay bekledi. Geçen hafta gitarı ups express ile göndermişler bu askı vs de ptt ile gelecek ayrı ayrı göndermişler. Gitarı ups ile gönderme sebebi muhtemelen yerel posta servislerine güvenememiş olabilirler :)

Hocam işin aslını bu sabah öğrendim tahmin ettiğim gibi değilmiş :) Siz ödemiyorsunuz o masrafı dediler sadece 1 form doldurdum gönderdim bekliyorum. Sadece %18 vergi ödeyeceksiniz dediler. Durumda netleşmiş oldu :)
Bu arada gitar ve askı pena ıvır zovır sipariş vermiştim gitar sertifikadan dolayı 3 ay bekledi. Geçen hafta gitarı ups express ile göndermişler bu askı vs de ptt ile gelecek ayrı ayrı göndermişler. Gitarı ups ile gönderme sebebi muhtemelen yerel posta servislerine güvenememiş olabilirler :)
Thomann, normalde DHL/PTT ile gönderim yapıyor. Ancak sizin gitarınız gibi yüksek fiyatlı ürünlerde, UPS gibi özel kargo firmalarını kullanıyor, çünkü DHL/PTT'deki sigorta tüm ürün bedelini karşılamıyor. Bu arada UPS'in istediği vekaleti gönderdikten sonra mutlaka telefon ile görüşüp teyit alın. Ardından size gümrük vergisi rakamı ve ödeme için banka bilgisi gönderecekler. Vergiyi ödeyip dekontu gönderdikten sonra da mutlaka ulaştığını teyit edin. Çünkü UPS ile gelen gönderilerde ürün UKİM deposunda uzun süre kalırsa depo (antrepo) ücreti alıyorlar.

Thomanda ürün siparişlerinde gümrükte adet sınırlamasıyla ilgili bir mevzuat var mı?
Şöyleki kabloydu penaydı vs siparişlerim olacak. Mesela aynı üründen 6 kutu pena, 5 adet jack vs 20,30 parça aralığında olan bu tarz ürünler. Maliyetten çok adet çokluğu olacak. Problem olur mu?

Thomanda ürün siparişlerinde gümrükte adet sınırlamasıyla ilgili bir mevzuat var mı?
Şöyleki kabloydu penaydı vs siparişlerim olacak. Mesela aynı üründen 6 kutu pena, 5 adet jack vs 20,30 parça aralığında olan bu tarz ürünler. Maliyetten çok adet çokluğu olacak. Problem olur mu?

%99 ticari mahiyet arz edeceğini söyleyip resmi ithalat yapmanızı isterler. Şansınızı denemeye bile gerek yok bence :)

Bu siteden alışveriş yapmış arkadaşlara bazı sorularım olacak.

Yeni denk geliyorum siteye ve cidden uygun fiyata çok güzel gitarlar var. Güvenilir mi acaba? Yani ne aliexpress de ki kadar çok çok ucuz, ne çok pahalı. Bizdeki fiyatlardan biraz daha ucuz. Gitar alanınız var mı? Sahteliği falan var mı acaba veya ülkeye sıkıntısız bir şekilde gelebiliyor mu?
Avrupa'daki -muhtemelen- en büyük müzik mağazasının sahteliğini sorgulamak... :D

Bu arada şöyle bir bilgi vereyim: Thomann'ın satmayı reddettiği rosewood klavyeli gitarı musik produktiv sorgusuz sualsiz yolladı -hem de daha ucuz fiyata-, gitar alırken aklınızda burası da bulunsun.

Bu arada şöyle bir bilgi vereyim: Thomann'ın satmayı reddettiği rosewood klavyeli gitarı musik produktiv sorgusuz sualsiz yolladı -hem de daha ucuz fiyata-, gitar alırken aklınızda burası da bulunsun.
Hocam üstteki mesajlarda açıklamıştım bende rosewood klavyeli gitar aldım adamlar reddetmiyor sadece sertifika için biraz beklemeniz gerekiyor diyorşar o da bende 3 ayı buldu :) Thomann işi prosedürüne uygun yapmayı çok seviyor faturada falan hiçbir hile hurda yapmadan ve ekli evraklarla adamlar ürünü gönderiyorlar ve sizde gümrükte bir problem yaşamıyorsunuz. Adamlar ne kadar uğraştırırsa uğraştırsın ama sıfır sorun olsun mantığı var :)

Hocam üstteki mesajlarda açıklamıştım bende rosewood klavyeli gitar aldım adamlar reddetmiyor sadece sertifika için biraz beklemeniz gerekiyor diyorşar o da bende 3 ayı buldu :) Thomann işi prosedürüne uygun yapmayı çok seviyor faturada falan hiçbir hile hurda yapmadan ve ekli evraklarla adamlar ürünü gönderiyorlar ve sizde gümrükte bir problem yaşamıyorsunuz. Adamlar ne kadar uğraştırırsa uğraştırsın ama sıfır sorun olsun mantığı var :)
O konuda bir şüphem yok, Thomann'dan da bugüne kadar çok alışverişim oldu, fakat ben ürünü sepete attığımda "bu ürünü avrupa dışına satamıyoruz" uyarısını verdi, ben de musik produktiv'den daha ucuza direkt alabilme şansım varken mesaj atmak istemedim açıkçası. musik produktiv de -thomann kadar olmasa da- gayet büyük bir firma. Zaten CITES'la ilgili gitarların sayfalarında altta konuyla ilgili uyarı ve bilgilendirme var, "sattığımız ürünlerin hepsi izinli tedarikçilerden geliyor, satışlarımızda yasadışı bir durum yok, bütün belgelerimiz tam" şeklinde. Almanya'da bu ölçekte iş yapan herhangi bir firmanın yasa dışı çalışacağını da zannetmiyorum açıkçası. :)

Bu arada biraz önce farkettim, Thomann kağıt-kürek işleri uzun ve maliyetli olduğu için CITES konusunda sıkıntılı 1000€ altı gitarları -bir süre için- Avrupa dışına yollamayacakmış.

Arkadaşlar herkese merhaba foruma yeni katıldım, ben Barış.
Ilk defa gitar alacağım ve önceden de bir tecrübem yok ancak internet üstünden alışverişlerde (yurtdışı da dahil) çok da yeni sayılmam, tecrübem var. Ilk gitarım olarak Fender Standard Stratocaster düşünüyorum ve Thomann.de de gayet ucuza geliyor buradaki (tr) fiyatlara göre. Site güvenilir bir site gibi gözüküyor yorumları da okudum buradaki ama yine de emin olmak adına buraya sormak istiyorum. Buradan sipariş verirsem bir sıkıntı çıkma olasılığı nedir? Tabiki kimseden böyle bir şeyi bilmesi beklenemez sonuçta tamamen şans ama yine de bana bir fikir verebilecek ufak da olsa birşeyler yazarsanız çok sevinirim. Yanlış birşey yapmak istemiyorum. Almak istediğim gitarın linkini de aşağıya bırakıyorum.
Teşekkür ederim şimdiden arkadaşlar,
Barış.

[ Gitar'ın linki : https://m.thomann.de/intl/fender_standard_strat_2011_mn_awt.htm?i11l=en_GB:TR.EUR:TRY ]

Geri