Barış Akarsu

kim ne derse desin... köpek gibi de seviyodum adamı ve eğer ömrü yetseydi çok başarılı işlere imza atacaktı... kısacık müzik hayatında bile ne kadar başarılı oldu kötü bir tane şarkısını söleyebilir mi kimse? cem karaca yı yaşattı resmen cem karacanın ailesi bile ona veliaht olarak bakıyodu... ayrıca o bir yarışmadan geldi,yani aramızdan çıktı,piyasadaki bi çok havadan şöhret sahibi olmuş insanlardan ayırdı kendini... rahat uyu amasra nınn hırçın dalgası yerinde... SENİ HİÇ UNUTMAYACAM...

gerçekten çok kötü ve üzücü bir olay bu allah ailesine sabır versin bende çok üzüldüm ama üzülmek bazı şeyleri geri getirmiyor maalesef...

14 Temmuz Cumartesi gecesi saat 21.30 da sunuculuğunu Umut KUZEY'in yapacağı *BARIŞ AKARSU ÖZEL PROGRAMININ* konukları, BARIŞ'IN müzik yolculuğundaki gönül dostları olacaktır.
14 Temmuz Cumartesi
Saat: 21.30
Kraltv
BARIŞ AKARSU ÖZEL PROGRAMI

O fotoğrafı basmamalıydık!

Bence hata yaptık. Barış Akarsu'nun yoğun bakım ünitesinde gizlice çekilen o son fotoğrafını yayımlamamalıydık.
Onu günlerdir ekranlardan, birinci sayfalardan gülümseyen yüzü yerine, ecelle boğuşurkenki görüntüsüyle anımsamamalıydık.
İnsanı ölüm döşeğinde bile rahat bırakmayan bu paparazzilik tutkusuna, bu fotoğraflama iştahına, bu mahremiyet ihlaline prim vermemeliydik.
Gelen fotoğrafları çöpe atıp "Bunu yayımlamakta bir kamu yararı görmüyoruz" deseydik, sadece Barış'a saygı göstermiş olmakla kalmaz, mesleğimize de saygınlık kazandırırdık.
Yapamadık.
İlgili yasaları, grubun etik ilkelerini, Batı'daki uygulama örneklerini sayıp dökmenin bir yararı yok.
Yine de kısaca hatırlatayım:
60 yıllık Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nden başlayarak pek çok temel belge, özel hayatı güvence altına alıyor.
"Mahremiyet hakkı" en temel insan haklarından biri sayılıyor.
Bu haklar, çağımızda giderek daha özel alanlara tanınıyor.
Daha yeni bir belge, 2002 tarihli Avrupa Sözleşmesi hastaya, sağlığına ilişkin bilgilerin gizli tutulmasını talep etme hakkı veriyor.
Hasta Hakları Bildirgesi'ne göre "Hasta, ölümünden sonra da bu bilgilerin gizli kalmasını isteyebiliyor".
Yani insan hakları, insandan sonra da varlığını sürdürüyor.
Sağlık Bakanlığı'nın hasta hakları bildirisinde "Her hasta gizliliğe uygun bir ortamda sağlık hizmeti alır" deniliyor.
Barış'ın yoğun bakım fotoğraflarının hem çekilmesi, hem sızdırılması, hem yayımlanması bunlara temelden aykırı...
Bir insanın bu halde görüntülenmesinde kamunun ne yararı olabilir ki?
Şimdi daha ilginç bir hatırlatma yapayım:
Barış'ın yoğun bakım fotoğrafı 4 Temmuz gecesi televizyon ekranlarına geldi.
Ondan bir gün önce, 3 Temmuz'da İstanbul'da bir imza töreni vardı.
Türkiye'nin bütün ulusal kanallarının yöneticileri bir araya geldiler.
RTÜK'ün ve yayıncıların girişimiyle hazırlanan "Yayıncılık Etik İlkeleri" başlıklı 12 maddelik bir metni imzaladılar.
Bundan sonraki yayınlarına kılavuz olması amacıyla, kendi inisiyatifleriyle hazırladıkları 12 maddenin birinde şu vaat vardı:
"İnsan onuruna, temel hak ve özgürlüklere saygılı olmak..."
Bir başka ilke ise şöyleydi:
"Özel hayata ve mahremiyete saygılı olmak."
Bu ilkelere attıkları imzanın mürekkebi kurumadan, bir insanın onurunu hiçe sayan, onu ölüm döşeğinde sergilemekten kaçınmayan, mahremiyetini ayaklar altına alan bir fotoğrafın yayınına göz yumdular.
Bazen meslek hırsı, bazen rekabet duygusu, bazen de zaman baskısı körleştirebiliyor bizi...
Taze bir haberi, ilginç bir fotoğrafı bir an önce yetiştirme telaşıyla, insani hassasiyetleri unutabiliyoruz.
"Benim başıma gelse", "Orada yatan ailemden biri olsa" türü sorgulamalara fırsat bulamayabiliyoruz.
Ama bu gerekçeler, bizi, hiç olmazsa ertesi gün bir özeleştiri yapmaktan ve aynı hatanın tekrarlanmaması için önlem almaktan alıkoymamalı...
Çünkü yapılan iş, sadece daha yeni imza attığımız etik kurallara, içinde çalıştığımız grubun meslek ilkelerine, evrensel yasalara, hukuk normlarına, bakanlık genelgelerine filan değil, vicdana da aykırı...

can.dundar
http://www.milliyet.com/2007/07/07/yazar/dundar.html

Barış Akarsuyu Anma Programı...

merhabalar

yarın kral tv de canlı yayında Umut Kuzey sunumuyla Barış Akarsu yu anma programı yapılacaktır. Orkestra ekibi ailesi yakınları ve sitesinin üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan ve Barış Akarsu'yu anlatacak olan programa ist. dan katılmak isteyen arkadaşlarımız olursa;

YARIN SAAT 19:30 da TAKSİMDE AKM ÖNÜNDEN KRAL TV ARAÇ KALDIRACAKTIR. PROGRAMA KATILMAK İSTEYEN TÜM BARIŞ AKARSU SEVENLERİNE DOSTLARINA DUYRULUR... ( araç program bitiminde yine akm önüne bırakacak katılımcıları )

( orada nerden bulurum diye dert etmeyin. BAG cı dostlarımızı saten tişörtleriyle afiş pankartlarıyla orda görebilirsiniz. zaten bir kaç tane arka arakayada minibüs görürseniz kral tv aracımı diye sorarsınız... ) ist. da olan arkadaşlarımız bence kaçırmasın derim...

herhangibir konuda bilgi almak isteyenler olursa 0543 394 09 35 nolu telefondan irtibata geçebilirler. ( yalnız lütfen çağrı atmayalım!!! ) tşkler...

arkadaşlar kendinize gelin ve saptırmayın olayları eleştirilerimi i okuyun ben herkesin üzerinde durdugu konuları sizlerle tartıştım hiç kendimden bahsedip reklamımı yapmadım ve yapmakda istemedim arkadaşlar benim yorumlarıma cewap olarak benle alakalı sorular sorarsanız bende istemeden cewaplarım artı reklam yapsaydım buraya şarkı linki atardım başka yerde reklam yaptım mı yaptım ayrıca şunu belirtmek istiyorum nedense ben burda yorum yapınca benim üzerimde tartışma yapılıyor sizlere ve herkese göre yorum yapma zorunlulugum mu var? bu benim burda tek kişi olarak farklı yorumlarda bulunmam sebeb oluyor arkadaş efenim demişki: Anlamadığım nokta, bu adamın imaj yapmasının, gezip tozmasının, afedersin hatunlarla takılmasının, yemesinini içmesinin garip birşeymiş gibi karşılanması. Gencecik delikanlı, yaşı benimle bir nerdeyse. O yaşta herkes yer içer gezer tozar. Rahmetli de bunu yapmış helal olsun naptıysa. Ben yaptıklarına yaşadıklarına birşey demiyorumki bak negüzel diyorsun ve diyorsunuz. benim anlamadıgım nokta saatlerce tvlerde abartılı olarak haber olması bu dünyaya birçok sanatçı yardımsever vatansever gelmiştir hangisine bu kdr ilgi duyulmuştur daha dün kemal sunalı andık hangi yerde yayını yapıldı ve böle bir sanatçı dünyaya geldi üzerinde duruldu söylermisiniz sizler şimdi tüm gençlik medyatik ve sempatik görünümlü olan ama samimi olan yada olmak zorunda olan kişilere daha çok deger veriyorsunuz(kinimi büyüttün diger yüzümü gördün karanlık satırlarımda bogulacaksın şimdi...

dostum ilgi neden vardır sence bir adam öldükten sonra neden bu kadar sevilir bunun bir açıklaması yok bu adam hayranlarına ve cevresindeki insanlara göstersigi saygıyı geri alıyor aynı güzellikle...

madxcan_die demiş ki:
arkadaşlar kendinize gelin ve saptırmayın olayları eleştirilerimi i okuyun ben herkesin üzerinde durdugu konuları sizlerle tartıştım hiç kendimden bahsedip reklamımı yapmadım ve yapmakda istemedim arkadaşlar benim yorumlarıma cewap olarak benle alakalı sorular sorarsanız bende istemeden cewaplarım artı reklam yapsaydım buraya şarkı linki atardım başka yerde reklam yaptım mı yaptım ayrıca şunu belirtmek istiyorum nedense ben burda yorum yapınca benim üzerimde tartışma yapılıyor sizlere ve herkese göre yorum yapma zorunlulugum mu var? bu benim burda tek kişi olarak farklı yorumlarda bulunmam sebeb oluyor arkadaş efenim demişki: Anlamadığım nokta, bu adamın imaj yapmasının, gezip tozmasının, afedersin hatunlarla takılmasının, yemesinini içmesinin garip birşeymiş gibi karşılanması. Gencecik delikanlı, yaşı benimle bir nerdeyse. O yaşta herkes yer içer gezer tozar. Rahmetli de bunu yapmış helal olsun naptıysa. Ben yaptıklarına yaşadıklarına birşey demiyorumki bak negüzel diyorsun ve diyorsunuz. benim anlamadıgım nokta saatlerce tvlerde abartılı olarak haber olması bu dünyaya birçok sanatçı yardımsever vatansever gelmiştir hangisine bu kdr ilgi duyulmuştur daha dün kemal sunalı andık hangi yerde yayını yapıldı ve böle bir sanatçı dünyaya geldi üzerinde duruldu söylermisiniz sizler şimdi tüm gençlik medyatik ve sempatik görünümlü olan ama samimi olan yada olmak zorunda olan kişilere daha çok deger veriyorsunuz(kinimi büyüttün diger yüzümü gördün karanlık satırlarımda bogulacaksın şimdi...

arkadaşım bence anlayamadığın nokta medyanın tutumu konusunda hemfikir olduğumuz.. buna hiçbirimizin itirazı yok.. hepimiz biliyoruz, gerek ekranlarda gerekse gazete köşelerinde insanların timsah gözyaşları döktüğünün farkındayız.. bu barış için de böyle, şehitler üzerinden popülizm yapıp prim yapmaya çalışanlar için de böyle.. şehitler olsun, çeşitli sosyal yardım faaliyetlerinde bulunan diğer sanatçılar olsun ya da yitirdiğimiz diğer sanatçılarımız olsun buranın konusu değil, kıyaslama yapmak da bence hiç doğru değil, hepsi ayrı birer değer..

ancak şu var ki; Barış sevildiği için medya oradaydı, insanlar haberi duyar duymaz akın akın bodruma gittiği için medya oradaydı, hastanenin ve tv kanallarının telefonları Barış'la ilgili haber alabilmek için kilitlendiği için medya oradaydı.. medya Barış'ı kazadan sonra fark etti.. gönül isterdi ki Barış'ın konserlerinde basın yer alsaydı, albümlerinden iki satır bahsedilseydi sağlığında.. ama hiç bir zaman bilmediler onun ne kadar sevildiğini.. sessiz ve derinden insanların gönlünde nasıl taht kurduğunu.. Yani demem o ki; insanlar Barış baş sayfalarda diye onunla değildi, insanlar onunla diye medya oradaydı.. bunu hepimiz biliyoruz.. ama lütfen kimin ne kadar sevildiğini ya da kimin ne kadar hatırlandığını burada tartışmayalım.. yeri değil.. Barış'ın ne kadar hatırlanacağını ise zaman gösterecek.. senin şüphelerin olabilir ama bil ki unutulmayacak.. belki basında yine yer almayacak ama unutulmayacak..

nickinize hayran kaldim. (hay nerden de girdim baktim basliga kahretesin bu "rock" uzantili kelime oyunlu nicklerden zaten nefret ederdim bir de bunu gorecegim varmis "yhaa" 'kosarock kosarock gel bana gel' :D )

Baris Akarsu'ya da gercekten uzuldum.Populer rock piyasasinda yuzune baktigimda icimde pozitif duygular uyandiran nadir kisilerdendi. Iyi kalpli bir insandi o, belli. Ne denir ki, sevenlerine sabir diliyorum.

madxcan_die demiş ki:

zeka yaşından ciddi ciddi şüphelenmeye başladım!şuna bak= (kinimi büyüttün diğer yüzümü...) bir reklam değil midir?buna cevap ver sakın kaçma!ikincisi çoğunluğun barışın ölümünde dikkat çektiği nokta bunun bir trafik kazası olmasıdır ve trafık kazaları kanayan yaramızdır.kerim tekinın geçirdiği kazadada olayın üzerinde bu kadar cok duruldugunu iyi hatırlıyorum,anladınmı şimdi nıye 'abartıldığını'?her gün onlarca kaza oluyor ve bu artık sıradan bır haber oysa ünlü biri olunca insanların daha çok dikkatını çeker ve bir kaç kişi dahil eğer ki dikkat ediyorsa araba kullanırken bu haberler dikkatini çekerek bu bir kardır.
sana göre barış akarsu samımı olan yada olmak zorunda kalan bir kişiyse benım içinde belki kemal sunal öyledir.bir daha kendine göre kimse hakkında konuşma yoksa içinde bulunduğun bu aptal durumdan kurtulamazsın kusura bakma ama konuşmaların bunu gösteriyor.
saygılar

Geri