Laclos - Tehlikeli İlişkiler

ramize erer in karikatüriyle karışmasın diye başlıkta yazarının ismini de verdim.aslında laclos bir yazar değil,orduda görevli bir adam,kendi iddiasına göre de bu kitabı o yazmadı,sadece topladığı mektupları sıraya koydu,makasladı,yazım yanlışlarını düzeltti,isimleri değiştirdi ve ortaya bu mükemmel eser çıktı..yayınevi ise bu iddiayı yalanlıyor..john malkovich,michelle pfeiffer,glenn close,uma thurman gibi önemli oyuncuların oynadığı,güzel bir sinema uyarlamasına da sahiptir bu kitap ama kitabın kendisi çok daha mükemmeldir..laclos un iddialarının doğru olduğunu düşünüyorum aksi takdirde adam dünyanın en iyi yazarlarından biri..

yayınlandığı dönem ortalığı yerinden oynatmış kitaptır. zira aşk-entrika-aldatma vs. bıdılarını herkes bildiği halde o güne kadar kimse ortaya dökmemiştir. bu yaklaşımı laclos'u şanın şöhretin zirvesine çıkarmıştır.
valmont vardır, 2 ana kahramandan biri ve öyle bi tasvir edilmiştir ki, insan kendi kendine "benim karşıma çıksa beni de kandırırdı bu şerefsiz" der.

Geri