Hoparlör Seçimi: Marka, Çap..

vamp var elimde, kulaklıkla çalıyorum yetmiyo
müzik setine bağladım ve bakınca anladımki müzik setinin o kocaman kolonları sadece içi boş kutu.
Kaliteli bi hoparlör alıp kabin yaptırmayı düşünüyorum, başka fikirlere açığım. Hangi marka önerirsiniz, forumda bişey bulamadım. Yada direk kabin şeklinde varsa daha kolay olur benim için fiyatı çok uçmasın, evde çalıcam. Hangisi uygundur??
şimdiden teşekkürler

Valla evde çalmak için ben olsam uygun fiyatlı bir amfi alır ona bağlardım.Onun dışında SRV müzikte Laney 4*12 kabin var 430 dolara.Eve büyük gelir :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben vampın tonundan çok memnunum. Burda gidip deneyebilieceğim amfi falan yok bi yerde ampteg diye marka var. Tonu güzel başka seçenek yok ama vampta bissürü ton var dahada güzel.
Bena ev içinuygun bi hoparlör sistemi lazım. Önerilerinizi bekliyorum, kaç tane olsun kaç inch olsun, özlellikle hangi marka olsun?

Ben trabzondayım, burda yok öle 40 milyona hoparlör, bırak 40 ı burda gitar için hoparlör yok (gitar amfisi gibi hoparlörde özelmidir onu da bilmiyom ya). Burda bi tek arabaya sistem kurarlar pioner falan

Kerem bence basit bir amfi al. 8-10" kadar hoparlörü olan 10-15-20Wlıkbir amfi işini fazlasıyla görecektir. Forumda çok ucuz amfiler satılıyor. Clean kanaldan kullanırsın. Amfi üzerinden de eq ile oynayarak daha iyi tonlar elde edersin. Volume ayarlama şansın olur. Kabin yaptırmakla, hoparlör seçmekle de uğraşmazsın. 150YTL'ye çok iyi amfiler satılıyor haberin olsun.
Zaten çok büyük çaplı bir hoparlör de düşük ses seviyesinde iyi titreşemeyeceğinden düşük performansı ortaya koyacaktır.
Bunun dışında diyeceğim Celestion iyi bir markadır. Marshall'ın dışında bir kaç marka da bunu kullanıyor. Ayrıca custom kabin yaptıran kişiler de seçebiliyor. Marshall VS15 işini görür. İçinde de Celestion var :)

direk hoparlör alıp paçayı sıyıramazsın :)

sana power amfi + hoparlör lazım
çünkü pod vam yada başka bir efekt aletini direk hoparlöre bağlarsan ses alamazsın
2. si alacağın hoparlörün ve power amfinin çıkışları (ohm muhabbeti )birbirine uygun olmalı
bencede sen en iyisi uygun bir combo gitar amfisi al

Çok saolun direk kabin yaptırıp sap gibi kalacaktım :D
yaza kadar para biriktiririm zaten tatile kadar evde bitek geceleri boşum gecede kulaklık tek çare.
zaten celestionlarda bayabi pahalı beni aşar :)
Ben gidip biraz amfi araştıriim
kendinize iyi bakın, bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler

aklıma bir sorun takıldı bu konuda pek teknik bilgim yok. sanırım en yakın başlık bu gibi. 4x12 ,içinde her biri 16 ohmda 75 wat olan 4 hoparlör mevcut. fakat ben 2 tanesini çıkarıp 2 tanesinin yerine her biri 300 wat (16 ohmda) hoparlörle değiştirmek istiyorum. birbirine yakın watlardaki farklı hoparlörle bir sorun olmadığını ve yapanlar oldugunu biliyorum ama bu kadar farklı degerleri olan 2 tip hoparlöre yüksek wat yollayınca tepki ne olur ? eşitmi emmeye çalışırlar gücü? yoksa watı yüksek olanmı önce emer? vs. vs.

eşit bölünmemesi için hiçbir sebep yok.. 75likleri patlatabilirsin gibi geldi bana.. sonuçta dirençler aynıysa aynı çıkışta onlara giden güç de aynı olacak. yanlışsam düzeltin

günlerdir kafamı kemiren bi konu var hazır amfi lerle ilgili bi konu açılmışken bende araya bi soru sıkıştırayım dedim.

amfilerdeki kanallar neye göre yapılıyor mesela elimde 10 watt lık bi marshall amfi var ben marshall ın üzerindeki contur u reverb yapabilir miyim .. peki bu height low midle trible .. gibi ekolayzırlar nasıl oluyorda ,reverb ten daha değişik ses verebiliyorlar bu nasıl bişeydir

wodyy demiş ki:
günlerdir kafamı kemiren bi konu var hazır amfi lerle ilgili bi konu açılmışken bende araya bi soru sıkıştırayım dedim.

amfilerdeki kanallar neye göre yapılıyor mesela elimde 10 watt lık bi marshall amfi var ben marshall ın üzerindeki contur u reverb yapabilir miyim .. peki bu height low midle trible .. gibi ekolayzırlar nasıl oluyorda ,reverb ten daha değişik ses verebiliyorlar bu nasıl bişeydir

Çok derin bir konu bu... Öncelikle yapamazsın diyeyim... Tamamen devrelerle alakalı...

Reverb sese derinlik katar, ortam hissi verir. EQ'lar ise frekanslarla oynarlar...

yakko demiş ki:
aklıma bir sorun takıldı bu konuda pek teknik bilgim yok. sanırım en yakın başlık bu gibi. 4x12 ,içinde her biri 16 ohmda 75 wat olan 4 hoparlör mevcut. fakat ben 2 tanesini çıkarıp 2 tanesinin yerine her biri 300 wat (16 ohmda) hoparlörle değiştirmek istiyorum. birbirine yakın watlardaki farklı hoparlörle bir sorun olmadığını ve yapanlar oldugunu biliyorum ama bu kadar farklı degerleri olan 2 tip hoparlöre yüksek wat yollayınca tepki ne olur ? eşitmi emmeye çalışırlar gücü? yoksa watı yüksek olanmı önce emer? vs. vs.

www.muziktek.net adresinde bu soruyu sormanı tavsiye ederim... Hem gitar vs. forumu hem de akustik ve elektronik forumu mevcut... Kolay gelsin...

Geri