Realistik Ir Impulse'lar!

Bu redwirez impedance curve olayı ne işe yarıyor arkadaşlar...

Dostum bu IR, aslında sadece gitar kabinlerini değil, analog olan her türlü cihazın digital ortamda verdiği tepkileri ölçebildiğinden, bu yöntem ile über pahalı EQ cihazlarının da tepkisi ölçülebiliyor, denemedim ama hatırladığım kadarıyla bu Curve'ler de çeşitli EQ kısımlarına ait, 8k Hi-Shelf, 100Hz Hi-Pass gibi sabit değerler var birçok..

ownhammer impulselarına da bakabilirsiniz.
redwirez ile karşılaştıracak olursak, ikisi de gayet kaliteli, ancak ownhammer'da alt frekansları biraz tıraşlamışlar, kendileri de kabul ediyorlar.
yani redwirez ham olup ownhammer'dan daha gerçekçi, ancak proximity effect denen hadise de kayıtlara daha çok yansıyor.

Proximity Effect olayı en çok Recab'in IR'larında var, bu Recab 3'den önce library olarak piyasadaydı IR'ları. Bunları herhangi başka bir IR ile blend kullanmanız imkansız, çok kötü bir ses geliyor :)

Bu arada Alshain, estağfurullah o nası söz :D Ama IR Loader'lar prensipte tek bir amaç (IR Load :D) için yapılmış olduklarından hepsiyle aynı sonucu alırsın,
ama hatırladığım kadarıyla Boogex'de extra EQ ayarları falan var, renk katmak için kullanılabilir elbet ;)

bu gün impulse denemek için yaptığım bir kayıt, guitarhack impuseları denedim, pek hoşuma gitmedi, ben de boogex'in kendi impulselarından birini kullandım, 4 track(%100R-%100L, %75R-%75L) , ama mix işini pek beceremiyorum, bu konuda nerede yanlış yapıyorum bana bir söyleyiverseniz :) Hatta tüm yanlışları, eksileri duyduğunuz kadarıyla söylerseniz sevinirim. Referans monitörüm yok, referans monitörüyle dinleyip yorum yaparsanız daha da süper olur :)

Alshain, baya başarılı bir çalışma olmuş..Ben direk amfiden (analogtan) dinledim. Güzel, güzel..

Bu arada yeni şeyler keşfetmeye devam ediyorum. Guitar rig 5 içinden Reflektor ile kabin impulslarını tek tek denedim.(Bazılarını detaylı inceledim) Gayet oturaklı, bol midli malmsteen, blackmore tonları yakaladım:hungry: .Fena metal tonları da elde ettim desem kimse kızmaz heralde :LOL: Aslında bunu zaten biliyosunuzdur. Bilmeyen arkadaşlar için anlatıyorum o zaman:headphone: GR5'i pek kurcalamamıştım. Bu aralar beni şaşırtmaya devam ediyor. Revalverin tahtına oturacak mı ne:cat:
Ek olarak şunu belirtmek isterim. Yakında lambalı bir combo amfi ile deneyeceğim tonları. Bakalım nasıl farklılıklar olacak!!
İşimi gücümü bıraktım , nelerle uğraşıyorum yaw, yakında sepetleyecekler beni şirketten!!:eek::happy:

Alshain, baya başarılı bir çalışma olmuş..Ben direk amfiden (analogtan) dinledim. Güzel, güzel..

Bu arada yeni şeyler keşfetmeye devam ediyorum. Guitar rig 5 içinden Reflektor ile kabin impulslarını tek tek denedim.(Bazılarını detaylı inceledim) Gayet oturaklı, bol midli malmsteen, blackmore tonları yakaladım:hungry: .Fena metal tonları da elde ettim desem kimse kızmaz heralde :LOL: Aslında bunu zaten biliyosunuzdur. Bilmeyen arkadaşlar için anlatıyorum o zaman:headphone: GR5'i pek kurcalamamıştım. Bu aralar beni şaşırtmaya devam ediyor. Revalverin tahtına oturacak mı ne:cat:
Ek olarak şunu belirtmek isterim. Yakında lambalı bir combo amfi ile deneyeceğim tonları. Bakalım nasıl farklılıklar olacak!!
İşimi gücümü bıraktım , nelerle uğraşıyorum yaw, yakında sepetleyecekler beni şirketten!!:eek::happy:

Poulin ve TSE varken ben Revalver'e bakmaz oldum ne yalan söyleyeyim :D GR'yi bile daha çok kullanır oldum :)

Pouline ısınamadım baba yaw!(n) Verimsiz geldi bana. Revalverde tube tweak olayları falan felan var ya.. Onu ayrıcalıklı kılan etmenler işte onlar:headphone: . Ama ne yalan söliyim hiç kullanmadım onları hehe:happy:

Pouline ısınamadım baba yaw!(n) Verimsiz geldi bana. Revalverde tube tweak olayları falan felan var ya.. Onu ayrıcalıklı kılan etmenler işte onlar:headphone: . Ama ne yalan söliyim hiç kullanmadım onları hehe:happy:

TSE, 808 pedalının yenisini çıkartmış, içindeki componentlerin ince ayarlarını falan yapabiliyorsun dün keşfettim bende güzel olmuş bayağı

Redwirez kullanıyorum uzun zamandır, etkisini anlamanız adına Dream Theater- "On The Back of Angels" introsunu redwirez ve redwirezsız şekilde kaydettim. İlkinde yok, ikincisinde var.

Arkadaşlar..Kuntekin kardeşim sağ olsun, VST'ler hakkında bana farkında olmadan çok büyük bir güzellik öğretti..

Gerçek amfi kullananlar bilir, VST'lerden tek ve majör farkı "pick attack" daki yetersizliktir, amfi önüne bir Booster koysanız dahi yeterli pick attack'i alamayabilirsiniz..

Bunu şu yöntem ile çözdüm! Fx Chain'de, kullanıyorsanız OD Boost + Amp Sim'in "ÖNCESİNE" bir EQ koyup, 1-2.5k arasında 5-6db lik bir boost yaparsanız, çok daha gerçekçi bir tona sahip oluyorsunuz. Hatta biraz lo-mid'lerden de kısarak, amp sim'e gelen sinyali iyice temiz hale getirmeniz mümkün. Bu yöntem, bas gitar için de geçerli, onda da drive kullanılan tonlarda pena ile çalımdaki fazla "çık çık" seslerini bu pre-eq yöntemiyle temizlemeniz mümkün..

VST'lerden aldığım zevk, bir kat daha arttı böylece.. Temelde olan olay şu; Amp Sim'e gelen clean sinyali EQ ile değiştirip öyle VST'ye gönderiyoruz, aynı değişikliği Amp Sim sonrasında yaparsak çok tizli, köşeli ve kulak kanatan tonlar oluşur..

Line 6'in Big Bottom amfisi ile yaptığım kaba bir ton..

Bu arada IR'lar, gercek amfiyle birlikte dogru kullanildiginda da guzel tonlar yakalatabiliyor hakikaten, hele ki ses kartinizin line-in'i adam gibiyse denemenizi tavsiye ederim, tabi amfinizin de iyi oldugunu varsayaraktan.

5150 kafa ile denedigim 2 IR calismasi mesela asagida;

Sperimental Impulse Pack'teki kabin simulasyonlarini Poulin LeCab ile kullanmistim, ilkinde Framus V30 ve Mesa Oversize V30 blendli, numaralari hangileri onu hatirlamiyorum gerci.
Ikincisinde ise tamamen Mesa kabinin 2 farkli pozisyonu blendli. 4 track toplamda.

Şimdiye kadar yaptığım en iyi kayıt, sizler kadar olmasa da yavaş yavaş öğreniyorum sanırım :) Devamı gelecek. Gitar tonumu çok geliştirmem lazım.

Bu arada IR'lar, gercek amfiyle birlikte dogru kullanildiginda da guzel tonlar yakalatabiliyor hakikaten, hele ki ses kartinizin line-in'i adam gibiyse denemenizi tavsiye ederim, tabi amfinizin de iyi oldugunu varsayaraktan.

5150 kafa ile denedigim 2 IR calismasi mesela asagida;

Sperimental Impulse Pack'teki kabin simulasyonlarini Poulin LeCab ile kullanmistim, ilkinde Framus V30 ve Mesa Oversize V30 blendli, numaralari hangileri onu hatirlamiyorum gerci.
Ikincisinde ise tamamen Mesa kabinin 2 farkli pozisyonu blendli. 4 track toplamda.

İlk kayıt bana Bullet For My Valentine tonlarını anımsattı.İkincisi ise Hatebreed tarzı olmuş...Beğendim ben gerçekten başarılı.Birşey merak ediyorum acaba tonları biraz koyulaştırıp bir kayıt koyma şansınız var mı?Ben Recabinet 3 kullanıyorum açıkçası genel anlamda tonlar hep mid ağırlıklı oluyor.Bazı kabinleri tonu koyulaştırsada bu seferde tizler çok önce kalıyor.Bunu nasıl aşabilirim öneriniz var mı acaba?

Aslinda daha koyulastirirsam bu sefer mix icerisinde duyulmayacak kivama gelir, ben bunlarin ustune hafif bir presence boost bile yapiyorum mix icerisindeyken.

Ekipmanimin cogunu sattigimdan dolayi, yazilimlari da sildigimden dolayi malesef kayit yapmam mumkun degil, ama baska konularda yardimci olabilirim.

Recabinet'e pek isinamadim ben sahsen, cok sanki filtreli/daraltilmis, boyle sanki tonun uzerine bir battaniye koyuyormus gibi oluyor, kendim sahsen Redwirez, GuitarHacks ve Sperimental Impulse Pack'ten bayagi memnundum.

Geri