Stephen King romanları ve filmleri

MCMANAMAN demiş ki:
Demek ki kısaltmayı iyi yapamamışlar

Abi ne kısaltması, katliam yapmışlar resmen! :) Kitabın dörtte üçünü atmışlar yani.

Filmine gelirsek, normalde TV için çekilmiş (yanılmıyorsam) 4 bölümden oluşuyor, gerçi ben VCD den izlediğimden film izler gibi izlemiştim. Fena sayılmaz, (hatta ben epey zevk aldım) ama çok sıkıcı da gelebilir.

Zelenhgorm demiş ki:
Filmine gelirsek, normalde TV için çekilmiş (yanılmıyorsam) 4 bölümden oluşuyor, gerçi ben VCD den izlediğimden film izler gibi izlemiştim. Fena sayılmaz, (hatta ben epey zevk aldım) ama çok sıkıcı da gelebilir.

TV filmine çevrilen romanda Yüzyılın Fırtınası bence en iyi olanıydı. Bunun dışında Ruhlar Dükkanı'nın da TV için film yapıldığını Yüzyılının Fırtınası'ndaki ön söz de okumuştum. Ama Ruhlar Dükkanı'nı izleyemedim.

Christine'in filmini de bir kere cnbce de izlemiştim. çok güzeldi bence. Son romanlarından biri olan Buick8'in konusuda bir otomobil olduğundan herkes Christine gibi bir şey bekleyip hayal kırıklığına uğramıştı...

Yüzüklerin Efendisi serisini Sinema filmi yapan yapımcılar "Kara Kule" serisini neden görmüyorlar anlayamıyorum. Oysaki Kara Kule serisi bence korku edebiyatının en önemli yapıtlarıdır...

Evet ya bence film yapımcıları bir an önce Kara Kule'ye el atsınlar.

Radiogaga'nın dediği gibi ben de Christine'i cnbce'de izlemiştim ve bence de iyi bir filmdi.

Kitabı ise tek kelimeyle muhteşemdi. Ben normalde bir kitabı okurken genelde 100-150 sayfayı geçemiyorum. Yani bir seferde. Sıkılıyorum çünkü. Bazen bir kitabı bitirmem 1 haftayı bulabiliyor. Ama Christine'i okurken resmen kitabı elimden bırakamadım. O kadar heyecanlıydı. 400 sayfalık kitabı 1,5 günde falan bitirdim. O bakımdan benim için özel bir kitaptır Christine.

admın romanlarının üstüne yok ama filmleri fazla iyi olmuyor yani romanı okuduktan sonra filmi izleyince insan pek tatmin olmuyor

Sweetpea demiş ki:
admın romanlarının üstüne yok ama filmleri fazla iyi olmuyor yani romanı okuduktan sonra filmi izleyince insan pek tatmin olmuyor

Evet bazı filmleri ne yazık ki iyi olmuyor. Bunun en güzel örneği 'O'

Ama bazen de film romandan iyi oluyor. Şahsen Medyum'u beğenmemiştim ama Shining muhteşem bir filmdi.

Ya birbirini dengeliyor sonuçta.. :D

bi de "the langoliers" var arkadaşlar.duyan var mı?1995 yapımı bi TV filmi.ben de bi kaç ay önce showtime'da rastladım.kötü bi film bence.konu ilginç gibiydi ama nedense çok tuhaf bitiyor.(gerçi kötü finaller sanırım birçok stephen king uyarlaması filmin kaderi ama...)

neredeyse tüm kitaplarını okudum..film olanların da bazılarını izledim..kitabı varsa filmini izlemeyi tercih etmiyorum çünkü çoğu zaman hayalkırıklığı oluyor..kitabı okurken kafamda canlandırdığım insanı perdede göremiyorum..

işte bu yüzden kara kule serisinin asla sinemaya uyarlanmasını istemiyorum..çünkü roland olabilecek kimse yok bence yeryüzünde !!
o adam gerçek olsa, onunla milyarlarca farklı boyuta sorgusuz sualsiz giderim :)

Dark Tower'ın Marvel comics tarafından çizgiye geçiriliceğinden haberiniz var mı arkadaşlar?

evet, Roland'ımızı alıp mutantımsı bişey yaratıcaklar, hiçbir inceliği belirtemeden basit bi karakter yapıcaklar!! BÖHÜHÜHÜH

(ayrıntılı bilgi için marvel comicsin sitesine bakın!)

perpetual_desolation demiş ki:
Dark Tower'ın Marvel comics tarafından çizgiye geçiriliceğinden haberiniz var mı arkadaşlar?

evet, Roland'ımızı alıp mutantımsı bişey yaratıcaklar, hiçbir inceliği belirtemeden basit bi karakter yapıcaklar!! BÖHÜHÜHÜH

Bildiğim kadarıyla u haber kesin değil. (gerçi henüz sitesine bakmadım) Stephen King'in, Marvel için bir seri yazacağı ve kurgulayacağı öğrenilmiş, ama ne olacağı sır gibi saklanıyormuş. Fakat büyük ihtimalle "Kara Kule" olur deniyor. Bence de hiç hoş olmaz.

Tek iyi uyarlanmış kitabı "The Shinning" tir.

Bari "bence" falan deseydin. Yanlış çünkü bu, Shining bence de çok güzel bir filmdir, fakat kitabından epey farklı uyarlanmıştır. Daha iki elin parmaklarına yakın iyi ve çok iyi uyarlamalar vardır...

Xymphony demiş ki:

Bari "bence" falan deseydin. Yanlış çünkü bu, Shining bence de çok güzel bir filmdir, fakat kitabından epey farklı uyarlanmıştır. Daha iki elin parmaklarına yakın iyi ve çok iyi uyarlamalar vardır...

kesinlikle katılıyorum.
lakin ne kadar iyi uyarlansa da kitapla aynı olmuyo. ve dark towera olan göndermeleri yapamıyolar. buda filmin son derece basitleşmesine neden oluyo.

bence SK'in hiçbi kitabının ne filmi çevrilmeli nede çizgi romanı yapılmalı yaw... çünkü o romanlar başka bi evren ve bunu sadece okuyan farkediyo gördüğüm kadarıyla

perpetual_desolation demiş ki:

bence bu tamamen saçmalık !!! nasıl böyle düşüncesizce bişey yapabilirler ?!

bencede adamın romanları filmlerinden daha iyi..rose red konağını sevmiştim ben aslında ama çokta gergin bir film değildi bence tek olayı evin enteresanlığıydı yani görüntüler çekiyordu insanı filme tabi birde doğaüstü güçler muhabbeti ama o kadar..
ayrıca iyi yazsada(mesela sadist benim beğendiğim romanlarından biridir)bazı romanlarında çok eksik olduğunu düşünüyorum..örneğin sis te saçma sapan ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığı belli olmayan şeylerin saldırısı anlatılıyor basitçe özetlemek gerekirse..neyin ne olduğunun tam belli olmamasıda okuyucuyu uzaklaştırıyor bence çünkü sonda bir açıklama bekliyorsun ama havada kalıyor tüm konu..yada çok fazla teknolojiye yöneliyor bazende...mantğı oturmuş kurgularında da konu aslında trajedi oluyor ve bunun içinde yaşanan gerilim hissediliyor..
genel olarak bakıldığında çokta başarılı bulmuyorum ama yinede iyi bir yazar tabikide...

copadam demiş ki:

Bence gelmiş geçmiş en kötü Stephen King uyarlaması "The Shining"tir.Zaten bir zamanlar Stephen King bu filme olan nefretinden hep bahsediyormuş ve Kubrick'in ölümünden sonra bu konu üzerinde birdaha konuşmama kararı almış.Stephen King tek iki romanının sinema uyarlamasının beğenmiş 1. Benimde en çok sevdiğim romanı olan The Shawshank Redemption ve diğeride Carrie

1. si; Stanley Kubrick obsesif bir adamdır, aynı şekilde King de öyle. Ve ikisi de bambaşka adamlar...Ben bu uyarlamanın kitaptan çok farklı olmasını çok doğal görüyorum. Ama bence bu yargılanmamalı, kitap ve film birbirinden ayrı değerlendirilmelidir; ki ben filmi de çok severim...

2. si ise, Carrie ve Shawshank Redemption gerçekten harika filmler, harika uyarlamalar. Ama yönetmen ve senaristin işi biraz daha kolay bu tip filmlerde...Nispeten realist filmlerde hayalgücü'nü yansıtmak, fantastik, üstüne üstlük duygusal derinliği olan filmlerde bunu yapmaktan çok daha kolay...

stephen king korku ve gerilimin kralıdır.ama filmlerini yöneten yönetmanler işi abartıp konuyu saptırıyorlar.özellikle ''shining''öyle dendiği kadar insanı çivilemiyo bee sadece jack nickholson harikalar yaratmış o kadar.bu arada yüzyılın filmi seçilmiş!!acaba hangi otorite seçti merak ediyorum.

Geri