Sanatçı kavramı

Anarchist demiş ki:

Bir gün gelip derslerimizden birisine girmeyi düşünürsen hocalarımızın kürsüleri herkese açıktır; yalnızca ben dersinize girmek istiyorum demen yeterlidir.

Bunu duymak güzel, sanat ve değerlendirilmesi gibi eğitimi çok zor bir konunun derslerinin veriliş şekli, önerilen kitapların bazılarına göz atmış biri olarak çok ilgimi çeker gerçekten...

Başka ilginç bir nokta ise, insanların (öğrencilerin) derste anlatılanlarla kendi yaşamlarını ilişkilendirme biçimlerini gözlemek olurdu herhalde :D

Anarchist demiş ki:
Bak işte bu konu hakkında pek fazla bir şey bekleme. Yanılırsın, hayal kırıklığı yaşarsın.

Doğru, aslında tam da tahmin ettiğim şey bu :D :D :D

Zaten ilginç noktalardan biri de o kontrastı; anlatılanların derinliği ile dinleyicilerin büyük kısmının algısının yüzeyselliğini izlemek olurdu :D :D

gerçek sanatçı, eserleriyle topluma bir mesaj verendir, öyle olmalı..

Bence tam tersi!!!
Gerçek sanatçı bence hiçbir mesaj kaygısı taşımamalı, sadece eserini ortaya koymalıdır.

Eserin kendi estetik "mesajı", çalışmanın içerisine yerleştirilen herhangi bir mesajdan daha etkili olacaktır algılayabilene....

benim sayfalar dolusu yaptığım nedir?..sanat!..ve ben de sanatçıyım...
ve bunu son yazdığım hikayede hiç çekinmeden de dile getiriyorum...
hayatı anlatıyorum.duyguları,şiirleri,evreni...
insana insanı anlatıyorum.ve saçmalıkları..sanat budur..bir kadınla sevişirken bile bunu bedensel tatminden daha farklı olarak,bir dokunuş müzikaline çevirmek...sanat budur...
sanatçı olmak da bunu aşmaktır...

sanat herkesin göremediğini görmek, duyamadığını duymak, yazamadığını yazmaktır. bu yetenek veya cesaret olarak tanımlanabilir ama yetenek sanatçı için zaten olması gereken, cesaret ise olmasa da olur olandır

sanatçı kelimesinin türk dil kurumuna göre anlamı :

1.Güzel sanatların herhangi bir dalında yaratıcılığı olan, eser veren (kimse), sanatkâr

2 .Sinema, tiyatro, müzik gibi sanat eserlerini oynayan, yorumlayan, uygulayan (kimse)

demek ki bu işlere yıllarca emek veren sanatçı oluyor kelime anlamına bakarsak ... yeni yetmelere sanatçı adayı diyebiliriz o halde...

Sinema, tiyatro, müzik gibi sanat eserlerini oynayan, yorumlayan, uygulayan (kimse)

demek ki bu işlere yıllarca emek veren sanatçı oluyor kelime anlamına bakarsak ... yeni yetmelere sanatçı adayı diyebiliriz o halde...

anlayamadım, yazdığın kelime anlamı içerisinde "süre" ile ilişkili bir nokta yok :!: :!: yani bir kişi sanat eserini uyguluyorsa sanatçı denebilir bu tanıma göre, ister 3 ay ister 30 yıldır yapsın bu işi!!!

anarchist demiş ki:
Yapılan bir şeyin bakiliğidir sanatın ölçütü. Daimi olan eserler sunmak ve ilk ortaya çıktığında verdiği hazzı nesiller sonrasında da yaşatmaktır sanatçı olmak.

Antik Yunan'da yaşayan bir Phidas olmak, Giotto olmak, Donatello olmak, Mozart olmak, Rodin olmak, Van Gogh olmak, Bethoven olmak Balzac olmaktır sanatçı olmak.

Eserin insanda bıraktığı izleri kaybetmeden ileriye yönelmesini sağlamaktır sanatçı olmak.

Kendini ifade etmektir sanatçı olmak. Olduğu gibi hislerini açığa vurmaktır sanatçı olmak.

Sinema oyuncusu olmak değildir sanatçılık. Oyuncu değildir 7. sanatın sanatçısı. Yapımcıdır, yönetendir.

Popüler müzik yapmak değildir sanat. Albüm çıkarıp, milyonlar satmak değildir sanatçı olmak.

Pisuvarı söküp altına imza atmak değildir sanatçı olmak. Ses getirmek değildir sanat.

Ressam, heykeltraş, mimar, yazar, yapımcı, bestekardır sanatçı.

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde hala lisans eğitimi alan bir eleştirmen adayının ufak anektotlarıdır bunlar. Kendine has üslübudur, kendi yorumudur. Kimseler alınmasın ama sanatçı budur.

ellerine sağlık ececim çok güzel anlatmışsın

sanatçı ozgun 1şiler ureten ve bu konuda basarılı olan kişidir..insan bazen 1 gunde sanatçı unvanını alabilir bazende olene kadar çabalasa alamaz.çunku sanat ole kelimelerle ifade edilebilecek 1şi diil insanın 1 anda fark ettii ama asla annatamadıı şeydir.sanatçıda işte o fark etmesi zor olanı farketmiş kişidir.dolayısıyla bestecide,heykeltraşta,ressamda,modacıda,muzisyende sanatçı olabilir.

siyahnur demiş ki:
sanatçı kelimesinin türk dil kurumuna göre anlamı :

1.Güzel sanatların herhangi bir dalında yaratıcılığı olan, eser veren (kimse), sanatkâr

2 .Sinema, tiyatro, müzik gibi sanat eserlerini oynayan, yorumlayan, uygulayan (kimse)

Evet doğrusu böyledir ama herzaman içerdiğinden daha fazla anlam yüklenir sanatçı kelimesine. Sanıldığı gibi paranormal bir kelime değildir.. Bankacı,çöpçü,tüpçü,sanatçı,doktor hepsi esasında aynı şeylerdir. Bunların tamamı kişinin icra ettiği meslekle ilgili sıfatlardır. Ortapedistede,jinekoloğada,beyin cerrahınada doktor dendiği gibi kamyon sürenede,limuzin sürenede şöför denir. İşte aynı şekilde oyuncuyada,müzisyenede,tasarımcıyada,yazarada,fotoğrafçılarada,ressamlarada,animasyoncularada sanatçı denir..

Esasında "sanatçı" kavramıda okadar sığ ve anlamsız bir tartışmadırki herzaman şaşkınlıkla izlerim.. Gerçek sanatçı gibi bir şey uydurulmuş. İşte şöyleymiş böyleymiş... Sanat dediğin yoktan var edilir,sanatçı dediğin kumaş pantolon giymez,sanatçı dediğin elektronik müzikle uğraşmaz. Delikanlı adamda tesbih kullanır,harbi şöför orta parmağına yüzük takar,taksici dediğin şahine biner diğer arabaları kullanmak adamı bozar.. Bunun tamamen algısal,göreceli birşey olduğunu malesef anlayamayan halen çok kişi var. Birçok kişiye göre muhasebeciliğin hatta savaşmanın bile sanat olduğunu unutmamak lazım.

anarchist demiş ki:
Eserin insanda bıraktığı izleri kaybetmeden ileriye yönelmesini sağlamaktır sanatçı olmak.

Sinema oyuncusu olmak değildir sanatçılık. Oyuncu değildir 7. sanatın sanatçısı.

Popüler müzik yapmak değildir sanat.

Pisuvarı söküp altına imza atmak değildir sanatçı olmak.

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde hala lisans eğitimi alan bir eleştirmen adayının ufak anektotlarıdır bunlar. Kendine has üslübudur, kendi yorumudur. Kimseler alınmasın ama sanatçı budur.

Rötuşlayarak aldım
Bunların hepsi sanatın bir parçasıdır yani sanattır

Yönetmen tek başına film çekemez. Oyuncular sanat icra etmese senaryo var olamaz

popüler müzik yine dediğim gibi algısal birşeydir.. Progresive rock dinleyen biri için dream theater popüler bir gruptur.. Türkiyede arabesk popüler müziktir ama amerikada underground kalır. Yani böyle bir tarz bile yok..

Eserin ileriye yönlenmeside algısal.. bana göre gerilemiştir,sana göre ilerlemiş olabilir..

pff... pisuvarı sökmek dediğim olaya geliyor işte.. Savaşmak bile kimilerine göre sanattır..

Bende hacettepe devlet konservatuvarı öğrencisiyim.

İnsanlar için, anlamı ve değeri olan şeyleri üretirken, kendisinden de birşeyler katabiliyorsa insan, ortada bir sanatçılık var demektir.

Günümüzde, sanatçılık kavramında yapılan en önemli hatalardan biride, geniş kitlelerin rağbet ettiği ürünlere daha fazla değer verme gafletidir. Oysaki, bu anlayışla giderek sanatı ticarete dönüştürmüş oluyorlar farkında değiller.

türk edebiyatında tanzimat edebiyatıyla ortaya çıkar sanatçı anlamı SANAT TOPLUM İÇİNDİR ilkesini ele alır birinci yeniler namık kemal,şinasi,ziya paşa gibi kişilerdir bu kişiler çok büyük sayıgıyı hak ederler bu zamanda ilk oynanan tiyatro eseri vatan yahut silistre(namık kemal) ilk yazılan tiyatro eseri ise şair evlenmesi(şinası)dir klasisizm ve romantizim etkileri görülür 1860 da tercüman-ı ahval gazetesini çıkarırlar pek çoğu sürgün yemiştir bundan sonra sanatçı kelimesi gelişir ve bir noktada tıkanır buna sanırım 80-90 araları diyebiliriz ve sanatçı anlayışı yok olur herşey para için yapılmaya başlanır tiyatro salonları boş olur ruhu beş para etmez fimler gişe rekorları kırar sanat denilen hayat damarı kopmaya başlamıştır

Geri