Sanatçı kavramı

Türkiye'de "sanatçı" kavramının anlaşılması gerektiğine katılıyorum hemde %1000 gibi bir oranla.

Sanatçı, her türlü şeyle uğraşan olabilir. Müzik, resim, dans, yazı, heykeltraşlık, her şey. Öte yandan, tek bir şeyle upraşıp onun diğer sanat dallarına da hitap etmesini sağlayabilen de sanatçıdır bence. Özgün eserler ortaya koymalı, kendini yinelememeli, yinelese de önceden ortaya koymadığı bir şeyleri ekleyen, kendine özgü bir dünyayı kağıda, mermere, vs. vs. döken kişidir sanatçı. Sınır tanımamalı, "sınır", "ahlak" gibi şeylerden bağımsız olmalıdır... bence, yani.

Mankenin biri İğrenç bi müzikle ortaya çıkıp 'Ben sanatçıyım' diyince,TRT den çıkmalar tersliyolar.İyi ya da kötü bi eser ortaya koymuşsa o artık sanatçıdır.

sanatçı

sanatçı duyguları nesneye dönüştüren kişidir.
müzikte söz yazarı veya müziği ortaya çıkaran sanatçı. sadece sesi güzel olup okuyanlarsa yorumcu.
ben heykel traş namzediyim. duygularımı dile getirme yolum benim sanat 8O 8O

bir hikaye var aklımda sanat ve sanatcı ile ilgili..

zamanında bir bahcıvan elindeki makasla bir agaca tavsan sekli vermeye calısırmıs.
önce sekli yapmaya calışmış ama her ugrastıgında agacı küçültmüş.Öyle ki tavsan seklını vermıs ama agac mınyatur ve kucucuk bır hal almıs.
Yoldan gecmekte olan bırıne
-agacı tavsana benzetebılısmıyım dıye sorunca.
-Tavsan var ama agacı goremedım demış.gecmekte olan kişi..
sanat ta bunun gibidir.özünü kaybetmeden olusturulan yapıları kapsar bence.

sanatçı kavramının fazla büyütüldüğünü düşünüyorum ben, sanat ile uğraşan kişi sanatçıdır ki sanatçılık çokta önemli birşey değil aslında, önemli olan iyi sanatçı olmak, yani kendini iyi anlatamayan veya yeteneklerini para kazanmak için kullanan birine sen sanatçı değilsin demek sanatın tanımının içindeki eleştiriselliğe aykırı sonuçta beğeni ve eleştiri için iyi ve kötü olmalıdır, o nedenle şu sanatçıdır şu değildir yerine eğer biri kendine sanatçı diyorsa ve ortada biraz sanata benzeyen yapıtları varsa o kişi sanatçıdır, ha iyidir kötüdür orası ayrı...
not: şimdi biri çıkıpta, peki sanat nedir? bu yapıtın sanat olduğunu nerden anlayacağız? gibi bir soru sormasın, daha öncede tartışmıştık, sanırım şu sanat denen meretin tanımı yok :D

sanother dogru solemis aslında sonucta begeni goreceli bi kavram ve kimse birini bu konuda yargilayamaz bu yuzden sadece farkli olani bulma ve kesfetme yoluna giden kisi ister para ister ün ister hicbirsey bi sekil sanatin icine girer zaten (zanaatkar dan bahsetmiyorum bu arada onlar seri uretim yaparlar:))

bence gerçek sanatçı yaptığı sanatın hakkını veren ve sanatı hariç başka hiç bir şekilde gündeme gelmeyen,piyasaya yenik düşmeyen,üretebilen ve ürettiklerini başarıyla sunabilen insan tipidir...örnek vermek gerekirse:kesinlikle şebnem ferah diyorum ben birde fazıl say vardır takdir ederim kendisini çok...

bence sanatla zanaat hep karıstırılıyo.özellikle de turkiye gibi bi ulkede..sanat üretmektir evet..ama özgünlük barındırmalıdır içinde..zanatt ise bişeyin kopyaları ile yapılır bence..msesela siparişle halı kilim yapmak gibi..karıstırıldıkları noktaya örnek olarak da en güzel ebru sanatıymış..tesadufen cıkan hiç bi düşünce payı olmayan bi iseydir ebru yapmak bence..soyle baglayabilirim..düşünce olarak bi altyapıya sahip ve özgün bi yaratıcılıkla uretilen seyler sanatın içine girer..estetik olması da gereklidir tabii.estetik demek tabi sırf güzellik demek deiğildir bence..butunluk diyim..ya da devamlılık..devinim ya da..

Günümüz şarkıcılarının "Sanatçı" tanımını kullandığı yerler çok komik oluyor(alıntı):

"Sanatçı halkın malıdır, ben malım, bakın bana!.." Selami Şahin
"Sanatçının erkeği dişisi olmaz, sanatçı erkektir. Ekmeğini çıkarıyor, aslan aslan, aslanın dişisi olur mu? Olmaz. Aslan erkektir..." Mahmut Tuncer
"Ülkemiz, sanatçıyım diye geçinen sanatçılarla dolmuş..." Sincanlı Filiz
"Lütfen sanatçının motarizasyonunu bozup demorize etmeyin!.." İbrahim Tatlıses

copadam demiş ki:
Günümüz şarkıcılarının "Sanatçı" tanımını kullandığı yerler çok komik oluyor(alıntı):

"Sanatçının erkeği dişisi olmaz, sanatçı erkektir. Ekmeğini çıkarıyor, aslan aslan, aslanın dişisi olur mu? Olmaz. Aslan erkektir..." Mahmut Tuncer

Abi kırıldım gülmekten ya.Şu rezalete bak. :LOL:

DoDo demiş ki:
copadam demiş ki:

Abi kırıldım gülmekten ya.Şu rezalete bak. :LOL:

Resmen trajikomik!

Sanatçı kavramının hoyratça kulanıldığına ben de şiddetle katılıtorum :evil: .Sanatçı,ürettiklerini tüketilme kaygısıyla ortaya koymayan,'piyasa' denen iğrenç pazarı umursamayan kişidir.

beyler bayanlar bu alanda eğitim gören bir insan olarak size bikaç şey söliim 2 çeşit sanatçı vardır 1 yaratıcı sanatçı.2 yorumcu sanatçı.ama günümüzde özellikle ülkemizde kendini sanatçı kimliğine sokmak isteyen çok sayıda magazin gülleri vardır.bi şarkı söyleyerek kendine sanatçı diyen yada ünlü kişilerle görünen daa sonrada sanki bişeyler yapmış gibi kendini sanatçı diye gösteren budalalar var.biliyorsunuz ki bikaç yıl çoğu magazin gülü devlet sanatçısıydı gerçi geçde olsa bu sorun giderildi.çoğu sanatçımız bu ismi almıyorlar dünya da tanınmış olmalarına rağmen gerçi onlarda böle bişi kabul etmek istemiyolar eski sahiplerini gördükten sonra...sonuç olarak başlarda bişi okudum sanat ve zanaat evet önce bu iki kavramı ayırmayı öğrensin insanlar sonra sanattan konuşsun bence

beyler bayanlar bu alanda eğitim gören bir insan olarak size bikaç şey söliim 2 çeşit sanatçı vardır 1 yaratıcı sanatçı.2 yorumcu sanatçı.ama günümüzde özellikle ülkemizde kendini sanatçı kimliğine sokmak isteyen çok sayıda magazin gülleri vardır.bi şarkı söyleyerek kendine sanatçı diyen yada ünlü kişilerle görünen daa sonrada sanki bişeyler yapmış gibi kendini sanatçı diye gösteren budalalar var.biliyorsunuz ki bikaç yıl çoğu magazin gülü devlet sanatçısıydı gerçi geçde olsa bu sorun giderildi.çoğu sanatçımız bu ismi almıyorlar dünya da tanınmış olmalarına rağmen gerçi onlarda böle bişi kabul etmek istemiyolar eski sahiplerini gördükten sonra...sonuç olarak başlarda bişi okudum sanat ve zanaat evet önce bu iki kavramı ayırmayı öğrensin insanlar sonra sanattan konuşsun bence

erinch demiş ki:
Ülkemiz dışında hiçbir ülkede müzisyenlere, aktor ve aktirislere vb, sanatçı denilmiyor..
Ya biz yanlış yapıyoruz ya bütün dünya..
Bir gitarist, beste yapiyorsa ya da ekstradan bir ensturman çalıyosa birden çok yeteneği oldugunu göstermek için ona bu ünvan takılır; Müzisyen..
Bir ressam resim çizmenin yanısıra heykel ya da seramik vb. sanatın başka dalları ile uğraşıyorsa onun aldığı ünvan: Sanatçıdır..

Bir "müzisyene" hem müzisyen hem sanatçı denilip iki ünvan takılması yanlış mı sizce?

www.anadolurock.com
diye bir websitesi var oranın forumunda ise "sanatçı" kelimesinin adeta delice kullanıldığını gördüm, pek sevinmedim..

İlk başta belirttiğim gibi ya biz yanlış yapıyoruz ya da bütün dünya; İkiside olabilir..
Ama gecen bir yılbaşı programı afişinde gördüğüm şey bizim yanlış yaptığımız yonunde idi.
Bilmem neresi, saat bilmem kaç, sanatçı:NEZ vayy..

Sizce sanatçı kimdir?
Kimlere sanatçı denir?
Ülkemizde sanatçı kavramı doğru mu kullanılıyor?

"Bence "Sanat" ile ilgili konuşurken, bir düşünüp konuşmak lazım.."
Özand Gönülal böyle diyor..(Hacettepe Resim Bölümü-Ana Sanat Dalı Ögretim görevlisi)

Bence hocam haklı yav..
Siz ne dersiniz?

Bencede haklı hocan...

Bkz: Hülya avşar bir sanatçı degildir ...

Sanatçı lafı çooooook yanlış kullanılıyor.

Sanat kişinin , duygu düşünce , his , nefret , kin , sevgi , mutluluk vs.vs. bunları ifade etme dilidir.Sanatçıda bunu gerçekten hakkını vererek ifade eden kişidir...

Şu konuya gelince bir müzisyene sanatçı univanı takılması tabiki dogrudur , müzik bir sanat dalıdır sonuçda...Bir ressam bir müzisyen bir heykeltraş sanatçıdır tabiki...

Kelime olarak kendisinin anlamından,yanlış kullanım alanlarından geçtim artık sorgulanması bile klişeleşmiş ve kendini pazarlama tekniğini olarak kullanılabilen elle tutulur garip birşey ülkemizdeki.

Kimsede bu ülkede aldığı eğitimle cümleye yada düşünmeye "eğitimini alan bir kişi olarak" yakıştırması yapmasın,tanım bulmasın,kalıp uydurmasın.

bunu tartışmak komik geliyor bana ...günümüzde artık herkes sanatcı diye adlandırılıyor...bakınız bir kaset yapan dünkübebeler falanfilan....dikkat edin bakın iyice gercek sanatçılar bugün yoklar konuşmuyorlar sadece üretiyorlar ve gözden uzak yerlerde küçük kitlelerle paylasıyorlar... acımı bilmem ama... artık böle...konuşmayan lar gercek kimlikler bırakın bizde konusmayalım...

Geri