Elixir Teller Hakkında Uyarı!

Merhabalar arkadaşlar;

Uzun zamandır elixir kullanan grup elemanımız ile tecrübe ettiğimiz bir konu bu, katılırsınız ya da katılmazsınız bilemem ancak elixirlerin gitar fretlerini normal bir takım telden çok daha çabuk yıprattığını gözlemledik. Bunun sebebi tellerin gerçekten uzun ömürlü olmasından dolayı tel değiştirme süresini uzattığı için biriken ter deri parçaları vs de olabilir.
Ben elixirleri çok çok severdim ancak, 1 takım elixir fiyatına 3 takım ernie ball , ghs vs... alıp daha sık değiştirmenin fretleriniz açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu benim gözlemim ve sadece sizlerle paylaşmak istedim.

Burada bu konuyu sayfalarca tartışacak ya da inatlaşacak değilim. Herkes istediği teli kullanabilir ;)
Sadece tecrübe ettiğim bir konu ve gitarist arkadaşları uyarmak istedim.

Özgür.

Evet hocam ben de katılıyorum, Elixir tel yapımında kullanılan madde diğer tel yapımında kullanılan maddeler ile aynı değil diye biliyorum + ek malzemesi telin uzun ömürlü olmasını sağlıyor fakat bir süre sonra fretlerin yıprandığını görebiliyoruz. Hem fret yenilemeye para verip hem de elixirlere o kadar para vereceğinize, 3-4 ayda bir Ernie Ball taktırın bakımlarıyla daha ucuza gelecektir ve daha sağlıklı olacaktır eminim ki

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben bunu çabuk farkettim ve tamam dedim bu iş mantıklı değil (5-6 takım elixir den sonra). Arkadaş çok daha uzun süredir kullanıyor ve fretleri ciddi şekilde yıpranmış durumda şu anda ve bu yıpranma doğal gelmedi bana. Zaten düşününce çok da doğal birşey değil, aylardır sen kullan teller kararmasın, artı gittikçe serleşsin, fretleri törpülemesin. Bence mümkün değil. Madde aşınmıyorsa kendisi aşındırıyordur mantıklı düşünürsek.

Ernie Ball sipariş verdim 3 paket. Güzel tel ama çabuk gidiyor. Gitsin... Fretleri götüreceğine 10 liralık tel gitsin. Her program yeni takarım, 1 paket elixir alıp 3 program kullanacağıma...

Aynı hesaba geliyor zaten aşağı yukarı. (fret törpülemesini saymazsak tabi :) )

Dean markley blue steel 2552 kullanıyorum uzun zamandır. elixir de kullandım belli bir süre . normal tellerden biraz daha sert gelmişti bana bu yüzden kullanımını bıraktım. dean markley ile bendinglerde ciddi performans farkı yaşadım. şu an favori ikilim jazz III XL ve blue steel 9-42 :)

Sitesinden anladığım kadarıyla elixir'lerdeki polimer kaplaması daha ziyade kararma ve korozyona karşı yapılıyor, sarımlı tellerdeki sarım boşluklarına deri ve kir parçaları girmemesi için. Fretleri daha çabuk aşındırması da kaplamasından ziyade sarımının diğer tellere göre daha sık olması (half-wound'lar gibi mesela) ve sarımsız tellerde saf çelik kullanılmasından olabilir. Bu iki durum da zaten telin ömrünün ve o parlak "yeni tel" tonunun daha uzun süre dayanmasını açıklıyor. Bir de saf çelik teller nikel kaplama tellere göre daha parlak ses verir fakat fretleri daha çabuk eskitir. Bazı nikel kaplama tellerin sarımsız olanlarında da çelik tel üzeri ince nikel tabakası ile kaplanıyor mesela...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sitesinden anladığım kadarıyla elixir'lerdeki polimer kaplaması daha ziyade kararma ve korozyona karşı yapılıyor, sarımlı tellerdeki sarım boşluklarına deri ve kir parçaları girmemesi için. Fretleri daha çabuk aşındırması da kaplamasından ziyade sarımının diğer tellere göre daha sık olması (half-wound'lar gibi mesela) ve sarımsız tellerde saf çelik kullanılmasından olabilir. Bu iki durum da zaten telin ömrünün ve o parlak "yeni tel" tonunun daha uzun süre dayanmasını açıklıyor. Bir de saf çelik teller nikel kaplama tellere göre daha parlak ses verir fakat fretleri daha çabuk eskitir. Bazı nikel kaplama tellerin sarımsız olanlarında da çelik tel üzeri ince nikel tabakası ile kaplanıyor mesela...

Yazdıklarına katılıyorum dostum.

arkadaşlar bende bu aralar elixir 010 luk tel almayı düşünüyodum fakat uzun zmndır şu ton konusunda ve fretleri yıpratma durumu aklımda o yüzden sürekli ertelemek zorunda kaldım. çok önceleri ernie ball kullandım gayet memnundum ama şu dayanıklılık meselesi yüzünden 2 senedir elixir kullanıyodum. Teller özellikle üst teller gayet sert ve kalınlık (sağlamlık olarak ) çok dirayetli nota basılırken tel yapımında kullanılan malzemeden olsa gerek pek haz duymuorum artık.

Öncelikle fretlerim gerçekten aşındı ve eski ernie ball tecrübemi düşünerekten ton olarak fark var gibi. Birde ernie ball da gerçekten çok aşırı derecede terleme durumu yok ise tel temizleme araçları yarıdımıyla 2 ay kadar götürebilceğini düşünüyorum. yalnız ben bi kaç bişi danışmak istiyorum size :) Bendler konusu benim için çok önemli les paul tarzı gitarım var ve 010 luk tel tercih ediyorum

Dean markley blue steel 2552 kullanıyorum uzun zamandır. elixir de kullandım belli bir süre . normal tellerden biraz daha sert gelmişti bana bu yüzden kullanımını bıraktım. dean markley ile bendinglerde ciddi performans farkı yaşadım. şu an favori ikilim jazz III XL ve blue steel 9-42 :)

dean markley ile bend konusunda nasıl farklılıklar yaşadınız ? tel yorumlarında telin biraz sert olduğunu söylüyorlar.

Les paullarda 09 luk tel hiç denemedim tonal açıdan incelme olucak fakat lp de 09 luk kullanan arkadaş varsa bendlerle ilgili çalım kolaylığı ile ilgili tecrübelerini paylaşırsa sevinirim :)

Birde Ernie ball tellerde bir çok model var 010 luklarda hangisini önerirsiniz ?

Slash 011 lik nasıl çalıyor çok merak ediyorum saygılar :D :)

Al benden de o kadar. Egsersiz için kullandığım Cort X6 ıma zırt pırt tel takmayayım diye Elixir takmıştım. 3 ay içinde fretlerin üzerinde, tel temas yerlerinde mikro çukurcuklar ve fret yüzeyinde düzleşmeler oldu. 2-3 senedir ara ara kullanırım fretlere hiç birşey olmamıştı. Şimdi sap ayarıyla bile kotarılamayacak, cızlama bızlamalar başladı X6 da. :mad:

Bir de bende X6 da tonlar Elixir le aşırı nasal çıkıyordu. Klasik rock tonları alamamaktan şikayetçiydim. Ama teller kararmıyor, orada hakkını vermek lazım.

aynen haklısın benim fretlerdede çukurcuklar vardı ama kendim tesviye yaptım şuan iyi durumda :) birde tellerin yapımında kullanılan doldurmalar ( kirliliğin aralarına girdiği bölmeler için daha sık sarılmış diye düşünüyorum ) sertleşmesine neden olmuş rock tonlarına ulaşılması güç duruma gelmiş olduğunu düşünüyorum yinede dediğin gibi kararmaması özelliğini hiçe saymamak gerek :)

Les paul'ün scale'i strat'a göre daha kısa olduğu için, üzerinde aynı kalınlık ve malzemede teller takılıyken ve gitarlar aynı akort düzenindeyken, teller strat'a göre daha gevşek bir çalım hissi verir. Çok gevşek his olmasın derseniz nikel kaplama yerine aynı kalınlıkta saf çelik teller kullanabilirsiniz, ayrıca saf çelik teller les paul'ün o koyu tonunun biraz daha açılmasına yardımcı olur.

Gitarpedal'da atih Yılmaz üstadımızın "TESVİYE" diye bir başlığı var. O başlıkta kendisi bu konuya değinmişti (marka ismi vs. vermeden), eski tellerin fretleri erittiğinden. Elixir görünüşte ya da hissiyatta uzun süre eskimiyor olabilir (bende uzun süre Elixir kullandım, artık Ernie Ball kullanıyorum), ama üzerine deri parçaları vs. yapışması illaki korozyona uğratıyordur. Onun için bence normal bir durum. Telelrin sık sık değiştirilmesi en sağlıklı durum, eğer ki çok gitar çalıyorsanız.

Bi kaç sene önce ben de Elixir'e merak saldım ama ilk takımdan bıraktım köftehorları. İçinden püskül falan çıkmaya başladı, doğaldır dediler ama bi de üst telleri püskülleniyoken alt teller de sürekli kopunca lanet ettim Elixir'e, Ernie Ball'a geri döndüm. Daha da macera aramam, haşa.

[quote="
dean markley ile bend konusunda nasıl farklılıklar yaşadınız ? tel yorumlarında telin biraz sert olduğunu söylüyorlar.

[/quote]

kişiden kişiye değişebilir. ben elixire göre kıyasladım. belki benim kullandığım modeliyle arasında fark olabilir. çok fazla çeşit tel kullanmıyorum.

Çoğu arkadaş (bir zamanlar ben de bu gruba dahildim) bu telleri uzun süre gittiği için alıyor. Bence zaten bir takım telin uzun gitmesi o telin iyi ya da kötü olmasına karar vermek için TEK BAŞINA bir ölçüt olmamalı.

Tınısı nasıl? Yumuşak mı, sert mi? Gitarın tonal karakterini yansıtabiliyor mu? Tuşeye göre çalımı rahat mı? Fiyatı nasıl?
Bu sorulardan sonra gelmesi gerekiyor bence telin uzun ömürlü olması ya da olmaması. Çünkü yukarıdaki sorulara benim gibi yanıt alamıyorsanız, o telin uzun sürmesi iyi bir şey değil kötü bir şey kıyıp atamıyorsunuz çünkü çöpe (e birde fahiş fiyatı var tabi) (n)

Gitar çalmadan önce ellerinizi yıkayın :D Gitar çalmayı bitirdiğinizde de üzerinden vakit geçirmeden kuru, temiz ve iplik/kalıntı bırakmayan bir bezle silin (mesela %100 pamuklu eski bir penye iyi bir seçim) Ben bu şekilde ara sıra dunlop string conditioner de kullanarak uzun süre idare ediyorum. Bir de evet, daha sık tel değiştirmek en güzeli ama 3 - 4 gitar olunca bütçe ayırmak gerekiyor :ıslık:

Arkadaşlar bütün tellerin fretlere zararı vardır. Uzun vadede daddario tel kullandım. 1 Hafta içinde kararması işkençe haline dönerdi. Günlük çalışmalarım minimal 7 saat sürerdi. Ki baktım böyle olacağı yok. Çünkü ellerimde ciddi yarılmalar falan oluşmuştu. Lafın kısası diğer arkadaşlarında dediği gibi çalışmaya ayırdığınız süreye göre değişir. Bu arada 2 yıldır Elixir kullanıyorum.

Yazılanlar gayet güzel, ben de Carvin'im de ve Jackson'ımda kullanıyorum Elixir, artık kullanmamayı düşünüyorum. Eski gitarımı epey harcamıştı çünkü.

Fakat şöyle bir durum var, benim elim aşırı terliyor. Hadi bakalım. Diğer teller taktığım anda pembe-bakır renge dönüşüyor. Ben ne yapmalıyım?

Bunun dışında DR markasının telleri çok çok güzeller, aynı şekilde Dean Markley Blue Steel de öyle. Ernie Ball'lar da gayet hoşlar. Fakat dediğim gibi, elleri terleyen biri için Elixir dışında bir tel kullanmak çok zor.

Eli terleyen ve Elixir kullanmayan arkadaşlar neler kullanıyorlar? String Cleaner'lar fayda ediyor mu bir de? Alıp kullanmadım hiç.

Carvinin hayırlı olsun :) ben tel temizleyici ile ernie ball ları her çalışma sonrası silerdim fakat hep sol teli 1 ayda kararırdı. Şimdi üşendiğimden sanırım tel kopardığım zmn eski elixir tellerimi tkrr takıorum öyle bi tel yani :D yalnız elixire nazaran ernie balldan daha çok haz alıyorum gitarımla daha iyi bütünleşiyorum çalarken buda dediğim gibi tel yapısından kaynaklanan bişi sanırım :)

Gitarı çaldıktan sonra case içinde saklamak çok önemli, heleki gitarınız rutubetli bi ortamda kalıyosa kullanılmasa da dandik çantalarda bi kaç günde paslanır teller... Ben evde amfi, kablo falan üşendiğim için sadece akustik gitar çalıyorum, ona da ayda bir Ernie Ball takıyorum, teli takarken fretboard conditioner, limon yağı, vazelin, fast fret o an elime hangisi geçerse sürüyorum, ter, kir, iz kalmıyo klavyede. Dunlop'un tel için olan ürününü kullanmıştım bi dönem, o da traş olmak gibi teli tiryaki mi ediyo nedir bi gün kullanılmasa eskisinden beter ediyo ya da ben kullanma mantığını anlamadım.

Geri