Maple Klavye Bakımı Ve Temizliği

Merhabalar arkadaşlar;

Bu konuda birkaç ürün araştırdım ancak çoğu ürün cilasız rosewood klavyeli gitarlar için. Bu konuda ne yapıyorsunuz? Tecrübe ettiğiniz ve memnun kaldığınız bir ürün / yöntem mevcut mudur?

Teşekkürler;
Özgür.

Ben Ernie Ball 4261 Fretboard Conditioner kullanıyorum, daha sonrasında kuru temiz bir bezle üzerinden geçiyorum, memnunum. Artık kutu şeklinde üretilmediği için sitesinden kaldırılmış sanırım, mendil gibi 5'erli paket yapmışlar.
Ayrıca arada GHS Fast Fret kullanıyorum, tellere klavyeye hatta sapın arkasında bile kullanılabileceğini yazıyor sitesinde, maple'da da kullanılabildiğini okumuştum bir yerlerde...

Ernie Ball'ın sitesini buldum, benim gibi aklında soru işareti olan arkadaşlara yardımcı olur belki, ben de maple klavyeli gitar alınca aynı arayışa girmiştim :)

Fretboard Conditioner'in maple'da kullanılabileceği hakkında Ernie Ball müşteri temsilcisinden verilen cevap;
http://forums.ernieball.com/music-man-guitars/46955-maple-neck-fretboard-cleaner.html

Bu arada aklıma gelmişken, tavsiyem fast fret'in içinden çıkan o keçemsi bezi kullanmayın, nasıl olmuş ta öyle bir bezi koymuşlar anlamadım, kullanınca özellikle
sarımlı tellerin üzerinde ve perde kenarlarında bir sürü tüy ve lif parçaları bırakıyor...

http://forums.ernieball.com/music-man-guitars/46955-maple-neck-fretboard-cleaner.html

Maple klavyeye herhangi bir temizleyici malzeme(limon yağı v.s) kullanmayınız, ağacınızı karartırsınız.. maple için en sağlıklısı bebek yağı'dır, temizleyin geçin, tecrübeyle sabittir. (Erdem Birgül)

Maple klavyeye herhangi bir temizleyici malzeme(limon yağı v.s) kullanmayınız, ağacınızı karartırsınız.. maple için en sağlıklısı bebek yağı'dır, temizleyin geçin, tecrübeyle sabittir. (Erdem Birgül)

kimyager değilim ama klavyedeki kalıntıları kirleri sökmek için yine limon gibi etkin (bazik ?) bir madde olması lazım gibime geliyor.
durduğu yerde bile tahriş olma yetisine sahip şuncağızların poposu için üretilen bir üründe bu tarz bir 'etken' yoktur diye tahmin ediyorum. varsa da Allah o JohnsonsBaby'yi kahretsin :D

Gitarı çaldıktan sonra telleri ve sapı genellikle kuru bir bezle silerim. Bildiğim kadarıyla akçaağaç saplar, gül ya da abanoz kadar bakım istemiyorlar.

Yeni fark ettim, arkadaş soruyu soralı yıllar olmuş ama birilerinin işine yarar sanırım :)

Geri