gitar vokal yaparken çarpılıyorum

Ben sadece kendi mikrofonumu yalıyorum yani söylerken dilim değmişti seneler evvel;stüdyolardaki mikrofonlar zaten düzgün çalışmaz.Günde 100 kere yere düştükleri o mikrofonlar ayvayı yiyorlar.O yüzden hem hijyen hemde daha iyi ses alabilmek için düzgün bir mikrofonu olmalı vokalist kişinin.

Edit:Bu kadar geyik konusu olacağını bilseydim,yazmazdım bu mesajı....

Elvis_is_Dead demiş ki:
Ben sadece kendi mikrofonumu yalıyorum yani söylerken dilim değmişti seneler evvel;stüdyolardaki mikrofonlar zaten düzgün çalışmaz.Günde 100 kere yere düştükleri o mikrofonlar ayvayı yiyorlar.O yüzden hem hijyen hemde daha iyi ses alabilmek için düzgün bir mikrofonu olmalı vokalist kişinin.

İyi, marifet yapıyosun. Niye yalıyosun yaa mikrofonu??? Ona şarkı söyliyeceksin, şarkııııı... Yalamayacaksın. Yalarsan çarpar tabi. Yani dünyada herşey bitti, yalıycak bir tek mikrofon mu kaldı? Mikrofon yalamanın mantığını kavrayamıyorum bi türlü.

Valla bazen öyle kuvetli çarpabiliyoki bayaa kabuk bağlatan yara yapabiliyo dudakları. Bi ara beni paranoyak yapmıştı,mikrofona yaklaşamaz olmuştum.

Bu topic' i okuduktan sonra artık "tat aromalı" mikrofonlar çıkartırlar. Bayanlara ve erkeklere özel vişneli, çilekli, muzlu, portakallı, ananaslı, çikolatalı, jambonlu yalanmalık mikrofonlar. Eee mikrofon dediğin sadece kulağa değil damağa da hitap etmeli... :D

azgeliyo demiş ki:
Elvis_is_Dead demiş ki:

İyi, marifet yapıyosun. Niye yalıyosun yaa mikrofonu??? Ona şarkı söyliyeceksin, şarkııııı... Yalamayacaksın. Yalarsan çarpar tabi. Yani dünyada herşey bitti, yalıycak bir tek mikrofon mu kaldı? Mikrofon yalamanın mantığını kavrayamıyorum bi türlü.

Sen herhalde vokal yapmıyorsun.
İnsanın dudağı,bazen de dili mikron'a değebiliyor...
Keyiften değil yani...

"Yalamak"(dil organının istemeyerek mikrofona değmesi) kelimesini espiri olsun diye kullandım...Hata etmişiz herhalde.

Sonuçta "Dudak" mikrofon ile temas edince de mikrofon ile "frech kiss" yapmış olmuyoruz..

Zorunlu açıklama getirttiniz yani;

Elvis_is_Dead demiş ki:
azgeliyo demiş ki:
Elvis_is_Dead demiş ki:

Sen herhalde vokal yapmıyorsun.
İnsanın dudağı,bazen de dili mikron'a değebiliyor...
Keyiften değil yani...

"Yalamak"(dil organının istemeyerek mikrofona değmesi) kelimesini espiri olsun diye kullandım...Hata etmişiz herhalde.

Sonuçta "Dudak" mikrofon ile temas edince de mikrofon ile "frech kiss" yapmış olmuyoruz..

Zorunlu açıklama getirttiniz yani;
süpersin hocam :D Süper bi açıklama olmus umarım arkadaşlar tatmin olmuşarlardır 8)

Elvis_is_Dead demiş ki:
Abi sonuçta adam kendi aldığı aleti yalıyor. Stüdyoda herkezin kullandığı aleti yalamak etik açıdan hoş görülmez tabi ki. :D O zaman ben de tiksinirim. Soğurum ortamdan, çıkar giderim. :D :D

Bunlar şaka sadece, aman alınma olmasın Elvis_is_Dead ;) Açıklama bence de iyi olmuş :)

Aslında müzisyen adama ilham da lazım. Yala be Elvis_is_dead, bakarsın fanteziden öyle bi ilham gelir ki, bi anda beste fabrikatörü olursun. Bende popfilter yerine kız arkadaşımın naylon çorabını kullanmayı seviyorum. Arada kokusu geldikçe acaip ilham veriyo :D

ndman demiş ki:
Aslında müzisyen adama ilham da lazım. Yala be Elvis_is_dead, bakarsın fanteziden öyle bi ilham gelir ki, bi anda beste fabrikatörü olursun. Bende popfilter yerine kız arkadaşımın naylon çorabını kullanmayı seviyorum. Arada kokusu geldikçe acaip ilham veriyo :D

İlham gelmesini beklersen bazen senelerce beste yapamazsın,beklemek zorunda kalırsın.....

Ndmancim benim ilham'a o yüzden ihtiyacım yok,bekleyemem...
Sana kolay gelsin,allah akıl fikir versin :LOL: ...

Başıma hiç gelmedi ilk kezde burda duydum.Madem gitar amplisi toprağını sizin üzerinizden mixere akıtıyor sizde yanınızda tekli bi kablo götürüp amplinin toprağını mixere bağlayın hem siz çarpılmayın hem sizden sonra gelecekler.

şu ana kadar gittiğim bütün sütüdyolarda hatta dip bar konserinde bile çarpıldım.Ama ravendaki gibi hiç çarpılmamıştım :p o neydi ole amfilerin gücündenmidir nedir :D eheh..

ben alıştım diye bilirim.ama herhangi bi vokal yada muzik de değil
tamamen alakasız yerlerde alakasız şeyler yaparken çarpıldım(ne yalan söyleyim şok yaşıyorsunuz.ama bi keresinede hoşuma gittimişti saırım düşük voltajda çarpıldık onda oldu)
çok kötü oluyor hele hele çarpıldıktan sorna bisüreliğine ne oldu bana felan diyebiliyorsunuz.
bunun dışında bi kere gitari pc ye bağladığımda tellerine dokunmamla bi çarpılma olmuştu.
kötü bi durum bi kaç gun gitar çalamamıştım.
neyse çarpılan arkadaşlara geçmiş olsun

ya bildiğim kadarıyla (yanlış bilmiyosam) onun nedeni gitar vokal yaparkın bastığınız yerin tahta olması.
ama mikrofonların basında bir sünger olur ya ondan varsa sorun olmaz yoksada microfonun denim bölümünün başladığı yerin etrafına 1 ya da 2 sıra elektrik bandı yapıştırmanız yeterli:):):)

slm

bence çarpılma nedenin,sistemini besleyen voltajın sürekli düşük olması.mutlaka bir ölçü aleti ile sık sık kontrol et.topraklama sorunu olduğunu sanmıyorum.ayrıca banyodan sonra sakın microfona dokunma. :LOL:

O çarpılma işinin sebebini hiç bilmiyordum doğrusu. Lisedeyken Planet'e giderdik, orada çarpılmalarımın sayısını hatırlamıyorum bile. Kaç yıldır böyle bi hadise yaşamadım ama. Mikrofon kılıfı iyi bir çözüm gibi gözüküyor.

Geri