7 Tel Gitar Kullanan Arkadaşların Dikkatine..

Selamlar..Elimde Evo-7 modifiyeli bir RG7321 var. Bunun yerine D-Activator 7, veyahut EMG-707,EMG81-7 ya da Blackout 7 Phase 1 takmayı düşünüyorum..

Bu manyetiklere sahip olan, veya kullanmış olan birileri var mıdır, önerileriniz ne olur?

EMG için biraz oyma gerekli zira manyetik şekli standart pasif manyetik şeklinde değil, Soapbar şeklinde, haliyle biraz kesme-biçme lazım..Buna değer mi, yaptıran var mıdır? SD'nin Blackout 7'sinde 2 versiyon var, Phase 1 ve 2 diye, böylelikle bu kesme-biçme olayına tam çözüm bulmuş adamlar, Phase 1 standart pasif manyetik biçiminde, 2 ise soapbar şeklinde, fakat Türkiye'ye getiren Kıvılcım müzikte bu manyetiklerden yok..

Cevaplarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum..

Merhabalar,
Emg707 takmanı tavsiye ederim ama pasiften aktif manyetiğe geçeceksin, gitarında kozmetik olarak işlemler yapılacak ve bu işlemlere bir miktar ödeyeceksin ayrıca elinden çıkartman da biraz zorlaşacak. Tabi bir de manyetiklerin ücreti var ve yeni takacağın manyetiğe de bir miktar vereceksin. Bana kalırsa elindeki manyetikleri ve gitarı orjinalliğini bozmadan satıp yeni gitar alman çok daha iyi olacaktır. Schecter fiyat/performans olarak mükemmel gitarlara sahip ve DORE MÜZİK nakit alışverişlerde çok ciddi indirimler yapıyor. İzmir'desin diye hatırlıyorum. Dore'de Eymen abi var, git istediğin gitarları dene hem fiyat konusunda çok yardımcı olacaktır, hem de istediğin kadar gitar denetecektir. Bir düşün derim
Görüşmek üzere

SD Blackout AHB-1 ve EMG 707 kullanıyorum, ancak mevcut gitarınıza bu manyetikleri taktırmanızı önermiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@Wrinkle: Schecter'i denemiştim Do-Re'de, lakin sap kalınlığı biraz fazla gelmişti, Ibanez'i aldığım günden beri daha önce hiç 7 tel çalmamış olduğum halde adapte olmakta hiç sıkıntı yaşamadım :)

@Alshain, bu önerinizin sebebini öğrenebilir miyim acaba? :)

@Paf 7 düşünmemiştim hiç, çıkış değerlerini göz önüne alarak D-Activator 7'nin "değecek" bir upgrade olacağını düşündüm açıkçası :) Bunu önerme sebebiniz nedir X2N veya D-Activator 7'ye oranla?

Alışmak bir haftanızı alır en geç ve sonra da hiç pişman olmadan 'iyi ki almışım yahu' dersiniz. Çünkü denemek ile 1-2 ay kullanmak arasında gerçekten çok fark oluyor hele ki ibanez kullanıyorsan her gitar garip geliyor adama :))

istediğiniz tonu aşağı yukarı tahmin edebiliyorum, RG7321 ile uğraşmanıza değmez şahsi kanaatimce, çünkü birkaç ufak işlem gerekecek, bu konuda Wrinkle'a katılıyorum. Evolution 7 varmış zaten gitarınızın üzerinde, gayet iyi bir tercih, D-Activator ve PAF 7'ye göre daha mid karakterli, sanırım siz daha kuru tonlar istiyorsunuz, Schecter ve Agile modellerine bakmanızı öneriyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@Wrinkle, boş bir zamanımda gidip deneyeyim bari çok heveslendirdin :D tek sıkıntım tune-o-matic köprüler beni çok rahatsız ediyor, zamanında gibson kasa bir gitarım vardı aynı köprüye sahip, çok güzeldi babaydı tonları fakat köprü olayı tam bir gıcıktı :D

@Alshain, aslında ulaşmak istediğim ideal bir ton yok, yani aslında var ve bu gitar ile de ulaşabiliyorum..benim sıkıntım daha çok gitardan çıkan "gain" seviyesinde. Amfim olmadığı içi ses kartı + vst'ler şeklinde kayıtlar alıyorum evimde, fakat gitarın ham kuru clean sinyali biraz fazla "ham" gibi geliyor, bilemiyorum belki de psikolojik, veya böyle olması daha iyi :D aslında hiç de öyle zayıf değil ama neden daha güçlü olmasın psikozu var azıcık :D

http://soundcloud.com/baranismen

İlk 2 kayıt, geçen hafta yaptığım kayıtlara örnek teşkil ediyor mesela..

birazdan ahb-1 ile aldığım ham tonu gönderirim size :) TOM köprüler rahatsız ediyorsa Agilelar'da Hipshot hardtail köprü var :)

Oldum olası tune-o'matic köprülerden nefret etmişimdir :)
Jeff loomis signature, C7-FR, Demon 7 gitarları, bir dene derim. Kayıtların da çok başarılı buldum bu arada.. Başarılarının devamını dilerim

http://www.jukeboxalive.com/player/player.php?sid=4743483&method=play burada Ton yazanı dinlerseniz maun gövde, akçaağaç sap, abanoz tuşe agile septor elite 727'nin AHB-1 ile tonunu duyabilirsiniz, kullandığım program Pod Farm 2.0, ses kartım Line 6 UX2, hoparlörden çıkan sesi direkt kaydettim :) impulse falan yok, line 6'nın Spinal Puppet adlı kendi amfi ve kabin modeli>american classic preamp(API 512C Lunchbox Preamp'ten esinlenmişler modellerken)> treble boost> line6 compressor(Fx-2). sinyal zinciri bu şekilde

hmm, "vay be!" diyecek kadar bir fark göremedim açıkçası, çünkü benim de aldığım tonlar buna çok yakın tek mono sinyal ile..Demek ki ben kafamda fazla abartmışım :) çok teşekkür ederim yine de uğraşınız için

@Paf 7 düşünmemiştim hiç, çıkış değerlerini göz önüne alarak D-Activator 7'nin "değecek" bir upgrade olacağını düşündüm açıkçası :) Bunu önerme sebebiniz nedir X2N veya D-Activator 7'ye oranla?

Ibanez Apex1 kullanıcısıyım. 4 senedir PAF 7 kullanıyorum. İlk mesajında yazdığın manyetiklere bakarak sert şeyler çalacağın ortada zaten. Ancak şöyle birşey var ki yazdığın manyetiklerle yapacakların/yapabileceklerin ortada. EMG 707 - 81-7, Blackout vs vs çıkış güçleri yüksek manyetikler. Metalden başka birşey yapamazsın. Ancak PAF 7 yle ben yeri geldi Lamb of god da çaldım, yeri geldi Steve vai de. Kısaca kendi adıma konuşmak gerekirse her tarza hitab eden manyetikler. Tavsiye ederim. :)

Ibanez Apex1 kullanıcısıyım. 4 senedir PAF 7 kullanıyorum. İlk mesajında yazdığın manyetiklere bakarak sert şeyler çalacağın ortada zaten. Ancak şöyle birşey var ki yazdığın manyetiklerle yapacakların/yapabileceklerin ortada. EMG 707 - 81-7, Blackout vs vs çıkış güçleri yüksek manyetikler. Metalden başka birşey yapamazsın. Ancak PAF 7 yle ben yeri geldi Lamb of god da çaldım, yeri geldi Steve vai de. Kısaca kendi adıma konuşmak gerekirse her tarza hitab eden manyetikler. Tavsiye ederim. :)

Kesinlikle katılmıyorum, 7 telli bariton gitarımla blackouts ahb-1 ile çok hoş blues tonları alıyorum, yumuşak, sıcak, sevecen, likit :)

gmulak isimli dostumun bana verdiği öneriyi göz önüne alacağım ilk planda, internetten araştırıp EMG'lerde kullanılana çok benzer bir yapıda preamp devresi bulmuş, basit bir LM serisi OpAmp üzerine kurulu, taş çatlasa 2 saati alır yapması, üstelik beğenmezsen çıkar kullanma ;) onu bir deneyeceğim yakın süre içinde..

hazır gain booster devreler var zaten ama gözlemlediğim kadarıyla bayağı çamurlaşıyor ton. belki 1M ohm potanslar kullanabilirsiniz ve ona göre de bir kapasitör, ancak ton da parlaklaşacaktır bu durumda. deneyince sonucu paylaşırsanız sevinirim, kolay gelsin :)

Geri