Dbz Barchetta Premier Lt Vs. Swing Mg - 101 Ve Emg Manyetikler Hakkında Sorular..

DBZ Barchetta Premier LT vs Swing MG - 101

• Toplam oy veren
    5
T

TuffkiLLe

Merhaba arkadaşlar, gitar ve manyetik seçimi hakkında ana konu aradım ancak bulamayınca diğer arkadaşlarında bilgilenmesi açısından yeni konu açmayı düşündüm..

Yaklaşık 1.5 aydır gitar seçimi yapmaya çalışıyorum.. Tarzımı Rock, Hard Rock, Grunge çevresinde söyleyebilirim.. Dumandan - Korna , Rammstein a kadar geniş bir ton yelpazesine ihtiyacım var.. ancak ne metale girmek ne de Pop a yaklaşmak niyetinde değilim..

ilk olarak aklımdan İbanez GRG170dx ( çoğu kişi bunu öneriyor, piyasası geniş olan bir gitar) geçiyordu ancak çok basit kaldığını düşündüm ve vazgeçtim.. ardından çeşitli gitarlar geldi önüme beğenmedim..

Sonra birgün Swing mg - 101 ile tanıştım.. tonu ve görüntüsü çok hoşuma gitti açıkçası.. ancak kasası, sapı vs. herşeyi piyasadaki çoğu elektro gitar ile aynı, ekstradan bir kolaylığı yok gibi geldi bana.. Manyetikleri de piyasada öne çıkan manyetiklerden değil sanıyorum.. ( manyetiikler hakkında fazla bilgim yok )

2 gün önce kadıköyde yine gitar piyasasını araştırırken DBZ Premier Barchetta LT yi görme fırsatım oldu.. tasarım olarak harika bir gitar, sap tasarımı diğer gitarlardan çok farklı.. sapın arka kısmı oval şekilde avuç içinizin daha iyi kontrolünü sağlıyor sapı.. bu tür ufak tasarım değişiklikleri çok hoşuma gitti ancak performansını gözönüne alınca swing mg 101 ile farkını kestiremedim..

Diğer bir konu da EMG manyetikler.. DBZ gitarların neredeyse hepsinde aynı manyetikten kullanılıyor, en ucuz modelden en pahalı modele kadar.. EMG manyetikler ile arasında çok kalite farkı var mıdır bunların ? 2-3 bin liralık gitarda olan manyetik ne kadar kötü olabilir o konuda da açıkçası pek birşey söyleyemiyorum ve size akıl danışmak istiyorum..

Sonuç olarak sormak istediğim sorular;

# Swing mg 101 mi yoksa DBZ mi ?
# Swing manyetikleri, DBZ manyetikleri ve EMG manyetikleri kısaca karşılaştırabilir misiniz ?
# Prosesör olarak önerebileceğiniz 200 TL civarı kaliteli bir model var mı ?
# Ankete katılırsanız memnun olurum :)
http://www.mydukkan.com/urunler.asp?gid=2399 > DBZ Premier Barchetta LT

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=12479&gid=165 > Swing MG - 101

Öncelikle Swing mi DBZ mi dersen ben açıkçası ikisini de seçmezdim. Ha tasarımı, tonu hangisinin hoşuna giderse onu al. İkinci el piyasasını düşünürsen DBZ senin için avantajlı olur. Swing markası iyi bir marka olabilir pek de bilmiyorum ama satması daha zor olabilir. Bunu da düşünebilirsin.

EMG manyetikler genelde Rock-Metal tarzında kullanılan manyetikler. Bu DBZ gitarda EMG manyetikler yok öncelikle, sanırım bu tarz bir şey demişsin, ya da ben yanlış anladım bilemiyorum, üzerinde DBZ marka manyetikler var. Premier Barchetta LT'de.

Bunun dışında verdiğin linkteki gitarlardan Swing'in kasa ağacı Basswood, manyetik yapısı HSH, DBZ'de ise kasa Alder ve manyetikleri HH. Bu iki gitarın sana sunacağı ton yelpazesi çok farklı. Korn Rammstein dediğin gruplar Single manyetik kullanmadığı gibi; Duman dediğin gruptaki adam da Telecaster kullanıyor, yani onun tonu da Humbucker değil. Benim şahsi düşüncem şu ki, iki alternatif arasından Swing marka gitarın ton yelpazesi senin ihtiyaçlarını daha iyi karşılar.

Her manyetikle ve her gitarla her şeyi çalarsın. Eğer amacın tonları birebir taklit etmekse o zaman farklı manyetik ve farklı setup'larla zorluk yaşarsın. Eğer kendine göre bir gitarla, kafana göre bir manyetikle çalarsan o zaman kendine has bir tonun olur, diğer türlü taklit ederek bir ton bulursun. EMG manyetikle şunu çalamazsın gibi bir durum olmaz yani, illaki çalınır.

Bu arada DBZ ve Swing'le kısıtlama kendini, çok fazla marka var, çok güzel gitarlar var bu paralara.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle Swing mi DBZ mi dersen ben açıkçası ikisini de seçmezdim. Ha tasarımı, tonu hangisinin hoşuna giderse onu al. İkinci el piyasasını düşünürsen DBZ senin için avantajlı olur. Swing markası iyi bir marka olabilir pek de bilmiyorum ama satması daha zor olabilir. Bunu da düşünebilirsin.

EMG manyetikler genelde Rock-Metal tarzında kullanılan manyetikler. Bu DBZ gitarda EMG manyetikler yok öncelikle, sanırım bu tarz bir şey demişsin, ya da ben yanlış anladım bilemiyorum, üzerinde DBZ marka manyetikler var. Premier Barchetta LT'de.

Bunun dışında verdiğin linkteki gitarlardan Swing'in kasa ağacı Basswood, manyetik yapısı HSH, DBZ'de ise kasa Alder ve manyetikleri HH. Bu iki gitarın sana sunacağı ton yelpazesi çok farklı. Korn Rammstein dediğin gruplar Single manyetik kullanmadığı gibi; Duman dediğin gruptaki adam da Telecaster kullanıyor, yani onun tonu da Humbucker değil. Benim şahsi düşüncem şu ki, iki alternatif arasından Swing marka gitarın ton yelpazesi senin ihtiyaçlarını daha iyi karşılar.

Her manyetikle ve her gitarla her şeyi çalarsın. Eğer amacın tonları birebir taklit etmekse o zaman farklı manyetik ve farklı setup'larla zorluk yaşarsın. Eğer kendine göre bir gitarla, kafana göre bir manyetikle çalarsan o zaman kendine has bir tonun olur, diğer türlü taklit ederek bir ton bulursun. EMG manyetikle şunu çalamazsın gibi bir durum olmaz yani, illaki çalınır.

Bu arada DBZ ve Swing'le kısıtlama kendini, çok fazla marka var, çok güzel gitarlar var bu paralara.

birkaç örnek verebilir misiniz hocam bu fiyatlar civarını geçmeyecek şekilde.. çok araştırdım ancak bunlar yattı gibi kafama o yüzden bu konuyu açtım :) işin biraz kötü tarafı 2 marka da çok tanınan markalar değil.. Ancak Jackson veya ibanez lerden de kafama yatan bir gitar bulamadım

Geri