Baritone gitar/sap ne demektir?

daha bass gitar gibin uzunca ve kalinca sap diye biliyorum. esp ltd'lerin filan boyle baritone gitarlari oluyordu. tuning'i de normal gitar tuning'inden farkli oluyor.

bilmiyorum kim kullanir nicin kullanir ama var boyle birsey.

baritone saplar daha uzun oluyor. mormalde gitarların sapları 24,75" yada 25,5"ken baritonelerde 27" yanlış hatırlamıyorsam. bu sayede telleri gevşettiğinde normal gitarda biryerden sonra teller sarkar. baritone de ise biraz daha gevşetebilirsin ve daha kalın sesler alabilirsin (kalın ses biraz atmasyon oldu anlamışsındır umarım amacı) fazlası için google da arat birşeyler vardı ingilizce

esp ni var baritone gitarları 27" scale.. daha düşük ton kulanmak için, ltd baritonelar 13-56 tel takımıyla veriliyo zaten si den akordlu şekilde.. bende kendi gitarımı 12-54 tellerle B ye çektim entonasyonda problem yaşayınca Db yaptım sonra.. baritone bu açıdan faydalı ayrıca 6 telli gitarı B den akortlamak için floyd rose suz bi gitar kullanmak daha az problem yaratıyor..

Baritonu öyle değil de şöyle düşünün, bas gitar da mi'ye akortludur gitar da. Fakat bas gitar daha uzundur, bu yüzden düşük frekanslarda (bas seslerde) genliği çok daha yüksektir. Yani bu sadece telin gerginliği kalınlığı veya gevşekliği ile ilgili değil aynı zamanda telin boyu ile de ilgilidir.

Adamlar da (esp) bunun farkında olduklarından, bas gitar ebatlarına yakın ebatlarda elektro yaparak gerçek birer bas soundlu gitar yapmışlar. Telleri sadece kalın akort etmekle kalmayıp onun boyunu da uzatarak bas soundunun hakkını vermişler.

Daha yeni fight club izledim, biraz gaz yazmış olabilirim :)

heueh herkez bi gaz halinde zaten şu anda fight club izliyip :)

param olsa bi 7 telli bi 6 telli bide baritone gitar alcam zaten. her zevki tatmak lazım :)

baritone

Jackson Mg serisi DK27 Baritone gitar alalı yaklaşık 3 ay oldu. Tonların müthiş derece memnunum.Ancak bartione avantajlarını tam anlamıyla kullanmış değilim henüz.Natural akortta çalışıyorum ama yine tonların uzaması ve tınlaması çok daha lezzetli diyebilirim.Jackson jsx-94 ü de çaldığım için bir yanda aralarındaki farkı müthiş derecede daha üst düzey bir gitar...Tabii üzerindeki EMGhz lerinde buna katkısı büyük.Ayrıca floydrose sistemi yok üzerinde, tuneomatik sistem de akordu sık sık değiştirmek çok daha kolay oluyor.

Clickboy demiş ki:
Deniz Yılmaz'ın da Baritone bir LTD'si vardı şekilli :D

evet deniz yılmazda var bu gitardan ve kurbanın yine klibinde görebilirsiniz bu gitarı fakat şu anda aynı gitarın üretimi yokmuş herhalde ama şekil olarak harika bir gitar ama tonları naısldır denmek lazım gerçi bu gitarı 99 konserinde kurban metallicanın alt grubu olduğu için metallicanın hediye ettiği yönünde rivayetlerde var

Geri