Genetik Bilimi

Aslında tüm bu dünya'nın yokolma seneryoları olmasa insanlığın geleceğini kesinlikle etkileyeceğine inanıyorum.(Demek istediğim eğer bir geleceğimiz olacaksa onu mutlaka etkileyecektir.)Tabii insanlara hayati yarar sağlayan organ nakline olanak sağlaması dışında insan kopyalama gibi sonunun nereye varacağını tahmin etmek istemeyeceğiniz olaylara da olanak sağlamakta.Armızdaki Nazi'lerin üstün ırk yaratma sendromuna da çare bulabilir bu arada..

Kardeşim sana ilk önce klonlamanın suya düştüğünü ve klonlamanın fiyasko olduğunu hatırlatmak isterim sen hiç bilim takip etmezmisin bir canlının klonu hemen ölüyor nedeni ana hücerenin farklılaşmaış olması ve buda klonun çabuk yaşlanıp ölmesini sağlıyo neyse genetik başka unsurlardan dünya insan hayatını tehdit edebilir sürüsüyle örnek veriyim ama milletlerin ortak genleri çözülüp sadece bir milletin etkilenebileceği virüsler yapılıp o millet yok edilebilir bu mümkündür amerika şu an bu genetik silahlarla uğraşıyor bir doktor vardı türkiyeden onun için kemik ilikleri toplanmıştı bu kemik ilik örnekleri kötü niyettede kullanılabilir zaten sonunun ne olacağı belli değil adamlar sırf silah için yeni virüsler yapmaya çalışıyorlar mesela afrikada şu an bir çeşit çiçek hastalığı yüzünden insanlar ölüyor peki bu mutasyon geçirmiş virüs nerden geldi genleri neden değişti neden daha kuvvetlendi insanlara karşı kimse sormadı (çiçek virüsü dünyadan silimiştir ve sadece rusyada ve amerikada labaratuvarlarda inceleme altındadırlar asıl amaç insanlık yayarınaymış gibi gözüksede gerçek amacı anlayabilmişsinizdir inşallah

• Konu Sahibi Konu Sahibi
iceman__ demiş ki:
Kardeşim sana ilk önce klonlamanın suya düştüğünü ve klonlamanın fiyasko olduğunu hatırlatmak isterim sen hiç bilim takip etmezmisin bir canlının klonu hemen ölüyor nedeni ana hücerenin farklılaşmaış olması ve buda klonun çabuk yaşlanıp ölmesini sağlıyo neyse genetik başka unsurlardan dünya insan hayatını tehdit edebilir sürüsüyle örnek veriyim ama milletlerin ortak genleri çözülüp sadece bir milletin etkilenebileceği virüsler yapılıp o millet yok edilebilir bu mümkündür amerika şu an bu genetik silahlarla uğraşıyor bir doktor vardı türkiyeden onun için kemik ilikleri toplanmıştı bu kemik ilik örnekleri kötü niyettede kullanılabilir zaten sonunun ne olacağı belli değil adamlar sırf silah için yeni virüsler yapmaya çalışıyorlar mesela afrikada şu an bir çeşit çiçek hastalığı yüzünden insanlar ölüyor peki bu mutasyon geçirmiş virüs nerden geldi genleri neden değişti neden daha kuvvetlendi insanlara karşı kimse sormadı (çiçek virüsü dünyadan silimiştir ve sadece rusyada ve amerikada labaratuvarlarda inceleme altındadırlar asıl amaç insanlık yayarınaymış gibi gözüksede gerçek amacı anlayabilmişsinizdir inşallah
Bilim takip etmem aslında.Ama genel özellikleriyle az çok bir şeyler bildiğim için sözetmek istemiştim.Ve daha çok da bu bilim hakkında ayrıntılı bilgiye sahip insanlardan bilgi alabilmek için.Bugün klonlama suya düşmüş gözükebilir ama geçmişte çare bulunamayacak gibi görünen bi çok sorun aşılmıştır günümüzde.Bunu kastetmiştim.Yazının geri kalanına ise katılıyorum.Çok büyük bi silah olabilir.

klonlama fiyaskodur bu doğrudur buna neden katılmadığını anlamadım istersen googleda arat ve gör yapılan tüm klonlar erkenden yaşlanıp ölmüştür.ve bir canlıyla aynı özelliklere sahip bir klon yaratma imkansızdır nedenini yazdım her hücerenin blirli bir bölünme sayısı vardır ve bölünen hücre gençliği belirtir diyelim bu hücere vucudunda bölünüyor ve sonra önceki hücereyle aynı özellikte iki hücre oluştuğunu söyler kitaplar ama öle değil yavru hücrelerin kromozmlarındaki telomerler her bölünmede kısalır telomer uzunluğuda bölünebilirlik yani gençliği ifade eder

Şimdi bir klon yapacaksan o canlını soma hücresi alınır ve tüm genler ektif edilir sonra üremesi sağlanır falan filan alınan soma hücresi zaten yaşlıdır ve ondan olan klonda erken yaşlanıp ölür.
çok basit anlattım ama sıktı bu konu beni zaten sınavlardanda kaldım:p

iceman__ hayrola kükremişsin? Klonlama suya düşmüş değildir. Sadece hayvan hücrelerinin "kompotens" hücre bütünü yeniden verme yeteneğiyle ilgili sorunlar vardır. Bu sorunlar çok genç olan kök hücreler kullanılarak çözülmeye çalışıyor. Yoksa bu mekanizma genç bitkilerden alınan "eksplant" örneklerle takır takır işliyor. Bakterilerde de işler misler gibi, mayalar da da.

grainmoustache demiş ki:
iceman__ hayrola kükremişsin? Klonlama suya düşmüş değildir. Sadece hayvan hücrelerinin "kompotens" hücre bütünü yeniden verme yeteneğiyle ilgili sorunlar vardır. Bu sorunlar çok genç olan kök hücreler kullanılarak çözülmeye çalışıyor. Yoksa bu mekanizma genç bitkilerden alınan "eksplant" örneklerle takır takır işliyor. Bakterilerde de işler misler gibi, mayalar da da.

Bitki hücrelerinde yaşlanma ve ölümle hayvan hücrelerinde yaşlanma ile ölüm mekanizmaları farklıdır.Bunları bilmeni bekleyemem senin sen bir bitkiden bir dal kesersin suda bekletirsin köklenir ve yeni bir fidan oluşturur o fidanla alınan ağaç aynı genetik yapıya sahiptir bitkileri neden katıyorsunki bu bitki kopyalaması milattan öncede vardı genç kök hücre diyosun bölünebilmem özelliğine sahip hücreler farklılaşmalarına göre şöle sıralnırlar totipoten hücre
multipotent hücre
semipotent hücre filan ve bunlardan bir organizmayı tam bir şekilde oluşturacak tek hücre totipotent hücredir totipotent hücre is zigottan morula evresine kadar olan blastomer ya da blastosid lerdir Ve hiç bir yetişkin hayvanda totipotent hücre varlığ yoktur kök hücre dediğin fibroblast falan filan bunlara kök hücre denmesinin sebebi az farklılaşmış olması bağ doku hücrelerine ve bazı akyuvar hücrelerine dönüşebilmesidir. Bilimin kabul ettiği bir gerçek vardır insan vücut hücresinden soma hücresinden o insanla aynı genetik yapıya sahip bir klon olamaz neden mi çünkü her bölünmede telomerler kısalır hücre genetik bilgiside değişir sen neden insanların yaşlandığını sanıyorsun neden devamlı büyümüyorlar senin dediğin bitkiler gibi çünkü insan dna sı bir kaset gibidr çalar çalar çalar ve sen klonu yaptığın zaman kaldığı yerden çalmaya devam eder ve sonra biter .

bidaha miyavlama bilmediğin konularda sen git evrimle uğraş bu arada kanser hakkında bir konu açtım isterseniz onlara bakabilirsiniz her sorunuza cevap verebilirim kanserle ilgili

miyavlama diye bir deyimimiz yok malesef iceman__. Ve daha şimdi cevap yazarken belirtmişsin suya düştü derken insandan veya hayvandan bahsettiğini. Bir baktım da daha önce hiç bir canlı,bir canlı, canlıların diye laflar yazmışsın. Hulahop versek onu da döndürürsün bu döneklikle.
Bitkinin onkogenetik yaşı da önemlidir insanda olduğu gibi. Sen iğne yapraklı yaşlı bir ağaçtan yeşil bir dal bul koy suya da gör ne olduğunu o da kök vermez bu işler o kadar basit değil. Demek ki canlının yaşıyla da bir alakası var kompotensin. İnsanın hiç bir hücresi totipotens değildir diye bir şey yok. Tek hücreden oluştuğuna göre bu insan embiryosunun totipotens olduğunu gösterir. Ben insan klonlanması somatik hücreden de yapılabilir diyip öyle bir halt yemedim zaten. Bu kaset dediğin şey ne onu da anlamadım bitkiler de sonsuza kadar yaşayamaz di mi hatta tek yıllık olanları vardır nasıl alaka kurduysan. Ayrıca tek insanın değil bütün canlıların kalıtsal içeriği değişir yaşamı boyunca ama farklılaşmayı oluşturan genin değişmesi değildir farklılaşma sonucu farklı lokusların çalışmasıdır. Telomer olayı da insana özgü bir şey değil telomerlerin kısalması sorunu bütün ökaryotik hücrelerde vardır. Ama bu sorun bence çözülemez değildir. Mayoz bölünme mekanizması daha iyi anlaşıldığında bu sorunun ortadan kalkabileceğine inanıyorum. Elbette senin kök hücreni de alsalar tıpatıp aynısını ilk deneyde yapamazlar tek insan için geçerli değil ki bu dış etkenleri de ayarlamak gerekir bunun için. Sen klonlama derken ne anlıyorsun bilmiyorum. Sen insan klonlanamaz derken inancına kılıf arıyorsun bu belli, senin bu kafayla bir şöyleri doğru dürüst anlatman imkansız. Ayrıca muhafazakar insanlar yüzünden çalışmalar da doğru dürüst yürütülemiyor suya düştüğü falan yok. Geç artık kansere gel orada dersini vereyim ayaklarını.

iceman__ demiş ki:

dostum lütfen kesin bilgin olmadığı konularda nasihat verme :)
yanılıyorsun klonlama suya falan düşmedi hali hazırda insan klonuyla uğraşılıyor kesin sonuçlarına ya da bilgilerine google'da ulaşamaman çok doğal üstünde top secret yazan dosyalar öyle internette dolaşsaydı nobel benim olurdu. Sende bir iki kaynağın etkisinde kalmıssındır. Niye böyle dediğini anlıyabiliyorum. Su an uluslar arası sularda kimsenin baskısı olmadan yurutulen ilk tohum clon bebek dünya ya gelmiş durumda ama sağlıgı hakkında bir bilgim yok Ayrıca bu haberin doğruluğu hakkında da Bu konu çok büyük güçler tarafından engellenmeye çalışılan belki farklı amaçlara hizmet etmesi önlemezse çok kötü durumlara ve nerdeyse tüm dini inaçlara ters düşen bir olay olduğu için pekte göz önünde olmuyor. Ayrıca çiçek virusu türkiye'de bulunmuyorsa biyokimya dersinde incelediğimiz bu virus nerden geldi amerika'dan mı ? bilgin olsun sadece yeterli sayıda aşısı yok ve üretimi için hastalığı geçirmiş kan orneği gerekiyor gerekli durumda kolaylıkla üretilebilir Türk tıbbı ve kimyası sandığın kadar aciz değil !!! :evil:

arkadaşlar ben bu konuda ayrıntılı bir bilgiye sahip değilim ama güzel bir başlık olmuş!ben üstte bassettiğiniz sorunların zamanla çözüleceğini düşünüyorum!bence bu konuyu diğer düşüncelere çekmek çok saçma zaten herşey ortada!umarım bu sayfa dewam eder çünkü güzel bir konu ! saygılarımla!!

Genetik bilimi, eksik ogranların yenilenmesi için çok faydalı, yani pozitif bilim için kullanılması iyi. Onun dışında X-Men tarzı biri olmak için uğraşacaklar da olacak. İyi ve kötü adam hgep olacak ama kötüler var diye bu bilimi yok etmeye çalışmak anlamsız.

birinci sınıf itibariyle gördüğümüz ve zevk alarak dinlediğim tek derstir genetik okadar geniş bi şekilde hizmet ediyoki dünyaya ve giderek gelişiyo sadece bebek klonlama değil o da mutlaka bir gün olur şu zamanda ulaşılan noktalar bile gayet heycan verici. Herşeyden öte mesela anne karnında yapılan tarama testleriyle çocuğun sağlık durumuna göre gebelik sonlandırılabiliyor yada en azından çocuğunun nasıl bir hastalıkla dünyaya geleceğini bilebiliyorsun Belki şimdi klon olayı kadar mucizevi gelmiyor ama böylelikle evrim kontrol altına alınabilir istenilen özellikler baskın duruma getirilebilir istenilmeyenler silinebilir hastalıkları sağlayan mutasyonlar kontrol altına alınabilir dünya daha güzel ağaçlar daha yeşil böcekler daha zararsız çiçekler daha güzel kokabilir diyerek yazımı sonlandırırken bu alanda çaluışan insanları takdir ediyorum bi gün aralarına katılmak istediğimi bildirmek istiyorum

selamlar

iceman, hocam sen kıraathanede mi dinliyon bu lafları. bak hocam belgesiz konuşursan, kimseye hiçbirşey anlatamazsın. ok? şimdi daha iyi düşün ve belge göstererek konuş. ikincisi de konuya hakim deilsin. sadece bi iki yazı okumuşsun o kadar. istersen gerekli bilgiyi sana verebilirim. k.i.b.,
ha unutma: karşındaki mekteplilere, alaylı olarak cewap weremezsin...

Maşallah nete bir ara verdik neler nerler yazmışlar.
İlk bikaç şey okumadım bir yıl boyunca bu allahın belası derslerle uğraştım benim söylediğim herşey kanıta dayalıdır.
Birincisi şu an yapılan tekniklerle yani sizin bildiğiniz tekniklerle gerçek bir klon asla yapılamaz.
Yani bir insanın klonu nu bırakın vücut meme hücresini mezenşim hücreleriyle ya da sizin dediğin kök hücreleriyle yapsanaız bile birbir aynı canlı oluşturamazsınız.

Nedenlerini üstte yazmıştım hücre farklılaşması bölünme özelliğinin giderek kaybı telemor kısalması falan filan

Arkadaşlar bebek klonlarının yapıldığını falan söylemiş ama bunun gerçekliğini ispat edememiştir. Bende tahmin ediyorumki biryerlerde yapmışlardır ama eminim 5 10 yıl içinde ölecektir ya da ölmüştür.

Barakuda arkadaşım neyin belgesini istiyorsun getiriyim.

Ha denyonun teki her bilgi internette olsaydı nobel alırdım demiş emin ol internette herşey var ama bulana ben ona internette bak derken klonlanlanan canlıların öldüğü haberine bakmasını söledim.

haa sen grrainnmosstochh misin nesin insan emriyosu totiptent hücre değildir haa dediğin zigotsa o ayrı :) biraz daha çalış gel
totipotent hücre yapısı morula evresine kadar yani ilk bölünmeler sonucu oluşan 16 hücredir zaten bunların ayrılmasıyla ikizlik filan olur bu hücrelerde klonlama diye de bişey olmaz yaptığın şey aynı canlının klonunu değil ikizinin olmasına sebeb olmak olur. Zaten zigotken ilk bölünmeden sonra sen onu mikro işlemlerle ikiye ayırırsan ikizi oluşur bazen bu kendiliğinden oluyor ve ikizler oluşuyo zaten yani bunun için bilimin ilerlemesine gerek yok zaten bu 10 yıl öncesinden bile yapılabiliyordu

barakuda gel sana kaynaklar gösteriyorum sadece hangi konu hakkında hangi kaynağı istediğini söyle

Alp khan sen 4-5 yıl geri kalmışsın yaptığın geyikler ozaman yapılıyodu. Dediğim gibi çiçek virüsü amerikada rusyada ve bir kaç ülkede gözetim altında bulunuyor. Yani açıkta değil . Yani doğada o virüs yok sadece özel olarak saklanıyor inceleme için anlayacağın seni kandırmışlar çiçek virüsü diye yada sen yanlış hatırlıyosun belki suçiçeğidir ;)

Türk tıbbına laf etmedim zaten ama sana dünya düzeyinde biraz geri olduğunu söyleyebilirim

he morula evresinden önce embriyo değil di de sonra adı embriyo oldu di mi. Kavram moronu, tek hücreyken de çok hücreyken de adı embiryodur onun yine laf salatası yapma bana. Sana laf anlatmak o kadar zor ki koyunu kopyalayanlar neden insanı kopyalayamasın? Bir de ruh üfürmek falan mı lazım içine ayrıca?
Bazılarına gül geç uğraşırsan altına yaptığın belli olur.

kopyalanan koyun klonu öldü diyorum ve diğerleride hepsi öldü kafan almıyomu sana emriyoloji öğretecek değilim bebek nezaman zigot nezaman emriyo kendin araştır öğren sana emriyoda olsa oluşanın klon değil ikiz olacağını yazdım onları okumadınmı

Klonlama yapıldıktan sonra ölmesi klonlamanın yapılamaması anlamına gelmiyor değil mi? Araştırdık da ondan konuşuyoruz di mi sen sakın fetüsle embiryoyu karıştırıyor olmayasın zigot bölünmeye başladıktan itibaren embiryo olmuştur zaten, adı embiryodur onun eğer döllenmeden sonra bölünme başlamışsa. Ayrıca yine kavram karmaşası yaratıyorsun ben embiryo hücresinden yapılan klon olur demedim. Sadece totipotens özelliği var demekki embiryo hücrelerinin dedim. Yazdıklarımı adam gibi okursan böyle salak saçma tartışmalara girmeyiz sanırım okuyanlar da bir şey öğrenmiş olur.

iyi klon hemen öldüğüne göre klonloma yapılamıyo ve onun totipotent hücre olmasınada itirazım yoktu zaten ikincisi yanlış araştırmışsın benim hala embriyo ne fetüs ne bilmiyorsun zigot bölünür ve senin bilmediğin 4 aşamadan sonra morula evresine gelir ondan sonra embriyo olur 8 haftadan sonrada fetüs olur neyse aman gine benim dediğime geldi demekki bir insanın gerçek bir kopyası yapılamıyor.

Senin dediğine gelmiş değil hala kendi inancına kılıf dikiyorsun. Klon hemen ölmüyor da, Dolly 6 sene yaşadı. Bu bilgi eksikliğinden değil teknik yetersizliklerden kaynaklanan bir sorun. Koyunun insandan hiç bir farkı yoktur o da klonlanabilir. Sen klonlama suya düştü dersen bu kadar insanı yanıltmış olursun, salak saçma fikirlerini çok biliyormuş gibi yazarsan buraya insanlara bilgi vermiş olmazsın, sadece dini inançlarından kaynaklanan gerici bilimsel içerikli safsatalarını insanlara dikte emiş olursun.

Geri