Fender Special Stratocaster..

bu gitar hakkında yorumlarınız nedir. parasını hakediyor mu ? özellikle standart ile karşılaştırırsak , çalma kolaylığı malzeme kalitesi dayanıklılık açısından nasıl değerlendirisiniz. ? HSS modeliyle ilgileniyorum

İlla usa yapımı bir stratım var demek için alınan bir gitar olarak görüyorum special ve highway modellerini. Zaten bana kalırsada fenderin satış politikası bu modeller. Nice meksikalar cebinden çıkarır bu modelleri hatta standartlarla bile kafa tutuşabilecek meksika stratlar biliyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
biraz araştırdım case verilmiyormuş yanında, sanırım onun maliyeti eklenmiyor gitara. köprü, akord mandalı gibi noktalarda değişiklikler varmış. (standart ile farkları). ağaç kalitesi ve sap rahatlıkları nasıldır. fender standart usa gitarları tel yüksekliği ve sap yapısı bakımından çalması daha keyifli ve kolay diye tahmin ediyorum (hiç alıp denemedim sadece bir tahmin). o yüzden standart ile special arasındaki farkı merak ediyorum.

3 gitarıda denedim highway special ve standart. Hepsininde sap gövde klavye materyalleri aynı akçaağaç kızılağaç ve akçaağaç. Klavye yarıçapları da aynı 241 mm. Cilalarını tam bilmiyorum ama special ı elime almadan çalamıcağımı bi rahatsızlık verceğini anladım. Klavyenin aynı yarıçapta olmalarına rağmen nedense bi rahatsızlık bi suntalık hissi verdi bana bilmiyorum önyargı da olabilir ama bana kalırsa işçilik olayından bu hissi aldım. Special ın artısı texas special manyetik kullanması eski spaciallar daha iyi diyorlar denemedim bilmiyorum. Eksileri sunta gibi olması, cilası, işçili ve o headstock u o headstock ne abi öle. Highway içinde aynı görüşlere sahibim arasındaki fiyat farkının sebebi bence Special ın texas special manyetik kullanması olarak düşünüyorum ve highway de birazdaha suntalık hissi var. Manyetikleri vintage single coil olarak verilmiş sitesinde ve american vintage single coil bile değil. Tex-mex ve texas spacial manyetik arasındaki fark gibi. Lafın kısası ben almam hacı orda amerikan yazcak diye okadar para vermem. Şimdi üst düzey mexico stratlar var vintage ve işçilik için fender custom shoptan özel adamlar götürüldüğü bir tanıtımını izledim. Bu gitarları merak eden olursa kendi çapımda fikirlerimi paylaşabilirim.

Not: Burda yazdıklarım tamamen kendi görüşümdür. Yanlışım, eklenmesi gereken bilgiler ve daha teknik detayları paylaşan olursa sevinirim.

Bence birtakım işçilik case cila vs kırparak üretilmiş, iyi ton veren ancak çok iyi bir işçiliği olmayan gitarlar...
Highway den iyi Standarttan kötüdür benim düşüncem.

Gibson ve Fender'in Special serilerinin hiç te "special" olmadıklarını düşünüyorum. İlle de ya ağaçtan, ya boyadan bir yerlerden kısıyorlar. Sanki maksat "Amerikan Gibson'um-Fender'im var" dedirtip insanlara züğürt tesellisi verdirmekmiş gibi bir hava var ortada. Onun için bu Special serilerini denemeden almamak lazım. Arada iyisine de denk gelinebiliyor zira.

Ben evimin yakınlarındaki bir müzik dükkanında bir kaç gitar denedim, 4-5 tane Fender, 1-2 tane ikinci el Usa Washburn gitarlar denedim.

1. Model= Fender Road Worn Mexico ( Fiyat: 980€ )

Tip olarak relic yapılmış, Tobacco Burst renginde, maple sap-tuşeli bir gitardı. Sapının arka kısmındaki cila da boylu boyunca zımparalanmış, kayganlığı alınmış. Ton olarak cırtlak bir gitardı açıkçası, tizleri oldukça kuvvetliydi. Parasını hakediyor mu derseniz bence çok da aman aman bir şekilde hakediyor diyemem. Ama güzel gitardı.

2. Model= Fender Special USA Strat (Fiyat: 930€ )

Bu gitarı açıkçası bu başlığı gördükten sonra denemek istedim. 2-3 ay sonra bir Usa Strat almayı planlıyorum, hem de kafamda 1-2 fikir olmuş olur dedim. Gitar son derece sade öncelikle, hafif bir gitar. SSS, Sunburst ve Synchronized Tremolo, maple sap-tuşe vardı. Üzerinde Texas Special manyetikler var yine. Gitarı uzun uzun denedim ve açıkçası gitar çok hoşuma gitti. Kafamdaki o patlayan cırtlak ama dengeli strat tonunu çok iyi veriyordu. Tuşesi çok rahat, donanımı kaliteli. Açıkçası bir Highway ya da üst sınıf Mexico alınacağına bu gitar alınabilir. Ben çok beğendim, strat işi tabiki zevk işi. Ben koyu strat'ları sevmezken bir çoğu hastasıdır örneğin. Bu gitar da bana çok güzel geldi bu yüzden.

3. Model= Fender Mexico Strat (Fiyat: 800€ - 1200€ arası birşeydi.)

Üst sınıf bir Mexico denedim, garip bir mavi renge sahip, rosewoodlu bir gitardı. Manyetikleri falan neydi hiç hatırlamıyorum. Tonu çok koyu olduğu için dikkat etmedim, bana göre bir alet değildi.

Şu an Usa Fender Tele ve Usa Jackson kullanıyorum. Çok gitar alıp sattım. Gitarlarım USA olsun diye bir düşüncem asla olmadı olmaz da. Zaten benim gibi deneme meraklısı insanlar da bilirler, saçma sapan bedava denecek ucuzluktaki gitarlar bile bazen boyundan çok çok büyük işler yaparlar. Special serisi kesinlikle boş bir seri değil bence. Ama strat alacağım zaman gidip Squier Super Vibe modellerini bile deneyeceğim. Hatta İstanbul'da her türden stratı deneyip bulmak işten bile değil. Bu yüzden denerken hepsini deneyin ama bu alete de bakın.

Reklam boyutu illaki vardır tabi ama Highway'ler gibi değil, o seriden çok daha iyi bir seri bu.

Öte yandan bunu sıfır alırken aynı paraya ikinci el Deluxe'ler de var, o da başka boyut. :)

** Bu arada bence Gibson Special bu gitarın yanında -bana göre- daha alt seviye bir gitar gibi. Bu gitarda daha fazlası var.

Teşekkürler.

road worn player stratocaster ı birdaha dene bence sen bide 4 modeli var alalade üstün körü olarak geçmişsin ama geçen sene fenderin en önem verdiği modeli oldu.

Bir tane modelini denedim, güzel gitardı, hoşuma da gitti zaten. Görünüş olarak da güzeldi. Ama denediğim modelin tonları fazla tiz geldi nedense, Special daha bir dengeliydi. Dediğim gibi strat işinde çok geniş bir yelpaze var, ben Special'ı daha çok beğendim. Ama almaya yakın, 2 ay sonra falan en olmadık gitarlardan denemeye başlarım, Road Worn'lara falan tekrar bakacağım. Bu sadece keyif amaçlı bir denemeydi.

Öte yandan FGN, G&L gibi de çok ciddi strat markaları var, neyin ne olacağı belli olmaz. :)

Bir tane modelini denedim, güzel gitardı, hoşuma da gitti zaten. Görünüş olarak da güzeldi. Ama denediğim modelin tonları fazla tiz geldi nedense, Special daha bir dengeliydi. Dediğim gibi strat işinde çok geniş bir yelpaze var, ben Special'ı daha çok beğendim. Ama almaya yakın, 2 ay sonra falan en olmadık gitarlardan denemeye başlarım, Road Worn'lara falan tekrar bakacağım. Bu sadece keyif amaçlı bir denemeydi.

Öte yandan FGN, G&L gibi de çok ciddi strat markaları var, neyin ne olacağı belli olmaz. :)
bilgiler içi teşekkürler. aslında benim de amacım güzel bir strat almak. fenderin amerikan üretimlerine güvendiğim için ilk aklımla gelen marka fender usa oluyor. ama benim ist'a gidip gitarları deneme fırsatım pek olmuyor. o yüzden hangi gitarı alırsan beni de bilgilendirisen sevinirim. aklımın bir köşesinde olur. fenderlerin fiyatları oldukça fazla o fiyata çıkmışken ömürlük bir gitar istiyorum. tabi işin profesyenel boyutunu düşünürsek, belki gitara verilen para az bile gelir. ama ev kullanıcısı olarak fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum.

bilgiler içi teşekkürler. aslında benim de amacım güzel bir strat almak. fenderin amerikan üretimlerine güvendiğim için ilk aklımla gelen marka fender usa oluyor. ama benim ist'a gidip gitarları deneme fırsatım pek olmuyor. o yüzden hangi gitarı alırsan beni de bilgilendirisen sevinirim. aklımın bir köşesinde olur. fenderlerin fiyatları oldukça fazla o fiyata çıkmışken ömürlük bir gitar istiyorum. tabi işin profesyenel boyutunu düşünürsek, belki gitara verilen para az bile gelir. ama ev kullanıcısı olarak fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum.

Tabiki ben de size gerekli bilgilendirmeleri yaparım ama bana güzel gelen belki size gelmez, o yüzden deneseniz tabiki çok çok daha iyi olur.

Ömürlük gitar kavramı da size bağlı, Cort markası da Fender markası da ömürlük gitarlar yapıyor esasında. Bu yüzden yeni Mexico Fender'ler de ömürlük gitarlar, o konuda şüpheniz olmasın.

Dediğim gibi Special'ı deneyip, işte bu dedim ama sıfır Special fiyatına 2. el çok temiz Deluxe'ler var, daha ben de tam karar verebilmiş değilim. :)

Güzel gelişmeler olursa sizi de haberdar ederim, paslaşırız. :) Special gerçekten güzel bir gitar.

Tabiki ben de size gerekli bilgilendirmeleri yaparım ama bana güzel gelen belki size gelmez, o yüzden deneseniz tabiki çok çok daha iyi olur.

Ömürlük gitar kavramı da size bağlı, Cort markası da Fender markası da ömürlük gitarlar yapıyor esasında. Bu yüzden yeni Mexico Fender'ler de ömürlük gitarlar, o konuda şüpheniz olmasın.

Dediğim gibi Special'ı deneyip, işte bu dedim ama sıfır Special fiyatına 2. el çok temiz Deluxe'ler var, daha ben de tam karar verebilmiş değilim. :)

Güzel gelişmeler olursa sizi de haberdar ederim, paslaşırız. :) Special gerçekten güzel bir gitar.

olsun , bir fikir olması açısından çok iyi olur. tekrar teşekkürler. :)

Şimdi bence hazır cebinizde para varsa onu koyun 1 kenara biriktirin 3 4 ay daha . Alın Bitane American Strat Dursun Torununuzada kalır. Sayet hakeiommi 'nin dediklerini dikkate alın gercekden bunlar hakkında fazlasıyla bilgiye sahip . Benimde Fendere karsı cok önyargım vardı sss diye Sonra dedim Hss mi alsam mehmet anlattı anlattı forumdaki adı suan 'Katatonia' ve dedimki alırım abi ben bu gitarı . Aldım ve o kadar mutluyum ki bu kadar sıcak bu kadar icten bu kadar ruha dokunan sesler hiç bir gitardan alamadım desem yeridir . Gibson'dan bana göre iyi baskasına göre kötüdür. Ama Fender Alıcaksan Biraz Daha para koy kenara Harbi Amerikan Al . İnan Hiç bir şekilde pişman olmayacaksın . Special aldıkdan sonra pişman olması var ki Elinden kolaylıkla cıkartamassın o gitarı . Ha American stratdan mutsuz olursan koy foruma aldıgın fiyatın 400 tl assagısını yeni hiç kullanmadım fotografları koy bak nasıl gider .
Herneyse nerden nereye geldi . Sen yinede dedigimi düsün ve American strat ı almaya calıs . Gercekden gitar Emmeyede gelir gömmeyede . :)
Saygılarımla .. :)

Şimdi bence hazır cebinizde para varsa onu koyun 1 kenara biriktirin 3 4 ay daha . Alın Bitane American Strat Dursun Torununuzada kalır. Sayet hakeiommi 'nin dediklerini dikkate alın gercekden bunlar hakkında fazlasıyla bilgiye sahip . Benimde Fendere karsı cok önyargım vardı sss diye Sonra dedim Hss mi alsam mehmet anlattı anlattı forumdaki adı suan 'Katatonia' ve dedimki alırım abi ben bu gitarı . Aldım ve o kadar mutluyum ki bu kadar sıcak bu kadar icten bu kadar ruha dokunan sesler hiç bir gitardan alamadım desem yeridir . Gibson'dan bana göre iyi baskasına göre kötüdür. Ama Fender Alıcaksan Biraz Daha para koy kenara Harbi Amerikan Al . İnan Hiç bir şekilde pişman olmayacaksın . Special aldıkdan sonra pişman olması var ki Elinden kolaylıkla cıkartamassın o gitarı . Ha American stratdan mutsuz olursan koy foruma aldıgın fiyatın 400 tl assagısını yeni hiç kullanmadım fotografları koy bak nasıl gider .
Herneyse nerden nereye geldi . Sen yinede dedigimi düsün ve American strat ı almaya calıs . Gercekden gitar Emmeyede gelir gömmeyede . :)
Saygılarımla .. :)
çok güzel bir noktaya geldi bence. görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. biraz daha bekleyip standart alma imkanı var tabi. hss mi sss mi konusu ise alma aşamasında ayrı bir çile olucak zaten. :)

arkadaslr sz gercktn bu hıghwaylere takmışsnz ya abi onlarda gitarya:) kaldıki ne olsada fender adamlar kötü yapıp adlarna leke sürermi abilerm kaldıki special highwayin üretimi durdgu zaman onun yerine üretilen modeldr hatta highwaya usa specialde derler tek farkları speciallerdeki texas special pickups olması highwaylerde ise hot strat pickups o kadar bencede en iyisi standard ama highway ve speciallerde cok iyi sonucta aletlerde el yapımı american sap var

Açıkçası bu Special gitarlardan bir tane edinmeyi düşünüyorum. Bir çok kritik okudum ve karşılaştırdım. Henüz deneme fırsatım olmadı ama yakın zamanda mağazaya gidip kendim de göreceğim.

Okuduğum yerli ve yabancı forumları toparlamak gerekirse:

Öncelikte kullanılan Texas nayetiklerin aynısı Mark Knopfler'ın signature serisi Fender'inde de var. Yani üst seviye bir manyetik olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğunu düşünüyorum. Lakin bu manyetikleri klasik Strat'tan biraz daha yumuşak tonlar veriyor. Bu yüzden daha blues bir gitar. Zaten yabancı sitelerde okuduğum, "tam bir blues canavarı" olduğu ve alternatif rock vb. daha sert şeyler çalmak isteyenlerin HSS dizilimine yönelmesi gerektiği. HSS'te ise gitar tam olarak konuşuyor. Youtube'da dinlediğim demolar gerçekten harika! Yani öncelikle ton konusunda kimsenin bir sıkıntısı olmasın, bu gitar tam bir Fender!

Evet yanında jag ve hard case gelmiyor. Zaten fiyatı düşüren en önemli 2 etken bunlar. Bence vazgeçilebileceğimiz şeyler. Amerikan bir Fender'e 2200TL fiyata sahip olacağız. Bu bence süper bir olay. Gitarın yanında verilen kılıf için ise, bir kaçı beklediğinden kötü olduğunu düşünürken, bazısıda beklentiyi aştığını söylüyor. Gözle görmedim/dokunmadım ama sanırım çok yüksek beklentide olmayanlarımız için tatminkar bir kılıf olsa gerek. Kime ne kılıftan! İçerisinde Amerikan bir Fender var!

İşçiliğe gelince, yine el yapımı bir Amerikan strat'la karşıkarşıyayız. Okuduğum çoğu kritik, işçiliğin standard ile birebir aynı olduğunu söylüyor. Negatif yorum yapanları bulmak çok çok az, ne de olsa standard hakkında da kötü şeyler yazanlar var az da olsa. Bu konuda iki model de eşit yani. Alıcıların, işçilik konusunda içi rahat etsin.

Bunun dışında Highway'lerle karşılaştırmayın diyorlar. Çünkü highway'lerin 4, bu gitarında 2 parçadan yapıldığını söylüyor herkes. Highway, Fender için kötü bir iş gibi görünüyor ve yorumlar genellikle negatif. Lakin Special gerçekten düzgün bir alet. Cila konusunda da çok bir eksisi olmadığını söylüyorlar. Açıkçası ciladan pek anlamam ama negatif bir yorum okumadım. Special'ları kesinlikle Mexico'larla karşılaştırmayın. Genellikle highway ile karşılaştırılmış ama Special'lar farklı şeyler.

Sonuç olarak, herkes tartışıyor bu gitarı ama yanında jag ve case gelse fiyatı 2800TL olacaktı ve kimse tartışmayacaktı. Bu kadar net. Fiyat sizi kandırmasın, mutlu etsin. Alabileceğimiz en ucuz Amerikan Fender ve ucuz olmasının mantıklı nedenleri var (case). Bir kez mağazada deniyeceğim ve alacağım gibi görünüyor.

Bence special güzel bi gitar. Large headstock seviyo olsaydım tercih edebilirdim. Ben de birçok kişi gibi almadan önce tünelde belli sayıda fender denedim. En son denediğim stratlardan biri olan standard strat Görünüm ve rahatlık olarak çok hoşuma gitti. Sonra bunu 2000 liraya yakın bi stratla karşılaştırdım. Bir fark göremedim kendi açımdan. Sanırım roadhouse modeliydi. Texas special manyetikler vardı. Ama standardın sesi azıcık daha güçlü geldi. Çaldığım tarz kafama göre olduğu için de ilerde kesin manyetik modifiyesi yaparım diye, fiyatları da göz önünde bulundurarak, mexico standard stratı tercih ettim. Aldığım gitar kutusundan çıkarılmıştı ve şansıma denediğim amerikanlarla işçilik konusunda pek te bi farkı yoktu.Hatta hiç yoktu. Sadece bildiğiniz gibi kullanılan bazı donanımsal parçalar farklı. Hatta denediğim bir american standarttan da daha çok hoşuma gitti. Sap yapısı elime çok uygundu. Şu anda gerçekten her elime alıp çaldığımda çok hoşuma gidiyor. Oh be diyorum sonunda rahat ettiğim bir gitar. Biraz da alıştım tabii. Ama bunları anlatmamın sebebi bu kadar model takıntısı yapmanın yanlış olmasındandır. Large headstock seviyorsan bence special güzel bi model. Ya da mesela istediğin renk, klavye seni model değişikliğine yöneltebilir. Bence bi şekilde deneyip sap şekillerine ve manyetiklerine göre karar ver. Sonuçta alacağın gitar fender ve belli bir kaliteye sahip. He beğenmediğin bir yanı olur işçilikle ilgili iade edersin. Parça kusuru olursa zaten garantisi var. Bir süre sonra canını sıkan birşey olursa piyasadaki ençok modifiyeye açık gitarlardan biri. Fiyat olarak ta sana uygunsa ki amerikanlara göre çok uygun bence. Bir sakınca yok almanda. Tabii bu konuda benden daha bilgililer vardır. Bunlar sadece benim fikirlerim. saygılar...

Geri