pena tekniği?

Teşekkür ederim sevgili batuhan :D

bu dediklerini unutmayacağım, fakat şu an için bi sorunum yok.. aslında bi sorunum var..

sol el ve sağ al uyumu iyi değil.. bundan kaynaklanıyor olabilir,haklı olabilirsin.. zati Chuck'da bilek kullanıyo farklı bi tekniği var sololarını parmak hareketleriyle çok zor atıyorum.. bileğe doğru kayıcaz artık napalım..

B.Burak

Bazilariniz icin soguk dus etkisi yapacak ama legato isinde penanin cok dogru falan olmasina gerek yok, zira cok cok pena kullanilmaz o teknikte. Ancak Mr. Big'in gitarcisi gibi alternating picking hadisesine takmissa degerlendirilen gitarci ancak o zaman pena isinin cok duzgun olmasi lazim. Ayni baglamda ornek verdiginiz isimlerden bazilari penayi yanlis tutarlar, zira verdiginiz orneklerin nerdeyse hepsi surati legatoda arayan adamlar.

Eger dogru pena teknigini gormek isterseniz onun icin bakmaniz gereken insanlar country, country rock gitarcilari. Ornek olarak mesela Larry Carlton, mesela Danny Gatton, mesela Brent Mason, mesela Steve Gaines...

B

DrB demiş ki:
Bazilariniz icin soguk dus etkisi yapacak ama legato isinde penanin cok dogru falan olmasina gerek yok, zira cok cok pena kullanilmaz o teknikte. Ancak Mr. Big'in gitarcisi gibi alternating picking hadisesine takmissa degerlendirilen gitarci ancak o zaman pena isinin cok duzgun olmasi lazim. Ayni baglamda ornek verdiginiz isimlerden bazilari penayi yanlis tutarlar, zira verdiginiz orneklerin nerdeyse hepsi surati legatoda arayan adamlar.

Eger dogru pena teknigini gormek isterseniz onun icin bakmaniz gereken insanlar country, country rock gitarcilari. Ornek olarak mesela Larry Carlton, mesela Danny Gatton, mesela Brent Mason, mesela Steve Gaines...

B
Abi benim de hep düştüğüm bir hataya düşmüşsün bence :) O da şu, olay sadece solo atmaktan ibaret değil :)
Mesela ben pena tutuşumu doğru düzgün riff çalamadığım içni değiştirdim :)

Slipknot bahsettiğim şeyi tam net açıklayamadım sanırım, gitar çalırken penayı tutan parmakların tabi ki çok büyük fonksiyonu vardır. ama dirsek ve bilek sabit, parmaklarla tele vurmaya çalışmak yanlış bir tekniktir. Yani bunu bir çok gitarist videolarında söyledi duydum, kitaplarda okudum, ama bunlara da ihtiyaç yok, fiziksel ve anatomik açıdan da incelediğimizde, sabit dirsewk sabit bilek, kıpırdayı tellere vurmaya çalışan, iki parmak arasında bir pena. Neyi ne kadar yapabilir bir insan böyle?

Hocam yanlış çalıyo demek ha :D
Ben bu pena tekniklerini sadece çektiğim videolardan gördüm ama parmaktan çalan görmedim (zakk wylde ınki biraz benziyo ama o da bilek sallıyo), parmaktan çalmayı bitek hocamdan gördüm. O da sadece baş parmağından hareket ettiriyo ve iyide çalıyo (benden baya iyi en azından) o yüzden dedim daha başındayım usta bildiğimiz gitaristlerde hiç öyle çalmıyo dedim nooluyo
Ben yine videolardan görüp alıştığım gibi devam ediyorum çok saolun arkadaşlar
Bu arada Legato nedir?

Hocana kesinlikle "yanlış" demek de çok doğru bir yaklaşım değil tabi. O yapmak istediği her şeyi kendi tekniğiyle yapıyor olabilir. Dediğim gibi kesin doğrular yok. Ama anatomik olarak bakılırsa bunun böle olması gerek. Nasıl işerken amuda kalkmıyorsak bu da onun gibi bir şey. Biri ihtiyacını amuda kalkarak görüyorsa ve mutluysa ona karışamayız tabi. :)

Lem slipknoth yoksa hocalarımız aynı mı amauah :D

benimkide dediğin gibi çalıyodu.. sen ankara'danmısın ? kesin hocalarmız aynı olm.baksana vaziyete :D

Ya o kadar kafaya takmayın tutuşu bence Joe Satriani kendi öğrenmiş gitar çalmayı adam ona nasıl rahat geliyorsa öyle yapmış.Yok bilek sallama, kol sallama istersem göbeğimi sallayarak çalarım çaldıktan sonra ne farkeder ki? Mark Knopfler'e de tekniğin yanlış demiş herkes ama adam büyük bir gitar kahramanı olmuş, ona yanlış çalıyorsun diyenler yerinde kalmış.

Tommasi demiş ki:
Eric Johnson'ı da bu kategori içinde değerlendirebilir miyiz DrB? O melodikliğine rağmen o kadar hızlı çalması inanılmaz geliyor da bana.

EJ oyle degil, gayet saglam alternating picking hususlarina sahip bir gitarcidir. O bu legatocu kategorisinde degil.

Legato bilmeyenler icin bir tele vurduktan sonra sesi hammer on ve pull off hususlari ile tasimaktir. Yani eger yeterince gain varsa, ve ses de yeterince aciksa, o zaman zaten aslinda hic pena vurmadan da gitardan ses cikabilir. Ama tabi cikacak bu ses pena ile guclu vuruldugundakinden cok daha az olacak, ve hatta penayi vurma gucundeki vurgulama kaybolacaktir.

Mesela burada adi gecmeyen adamlardan bir ornek vereyim: Vivian Campbell. Bu adam Whitesnake'in o meshur 87 albumunde, uzun sure Dio'da calmis etmis cok meshur bir adamdir. LP custom gitar ve su anda dirty fingers adi ile anilan (ve geri uretilmeye baslanan) manyetikleri kullanirdi. Ve Whitesnake oncesinde biraz daha hizlanmak icin calisirken penasinin yanlis oldugunu fark etmis. Ve duzeltmek icin 0'dan baslayarak calismis. Dedigine gore hic de kolay olmamis ve 1.5 sene gibi bu hususun ustune egilerek ancak halletmis.

Yukarda bahsettigimiz adam Vivian Campbell, ciddi ciddi cok saglam bir gitarcidir. Dolayisi ile sizin gitar hocalarinizin dogru teknige sahip olmamasi gayet dogal, ve bu durumda yollayin onlara ders vereyim, ya da en azindan dogru kaynaklarin (kitap falan gibi) yerini gostereyim. ;)

B

Ben zaten country gitarcıları tarzında çalan demek istemiştim :) Rock'tan çok blues tarzında gibi.Legatocu olmadığını anlamak için Manhattan'ı dinlemek yeter zaten.

Ben bildiğim gibi çalıyom hocadanda teorik bilgi alırım, hoca yine hocadır saygı duymak lazım :).
Nocturnal_Supremecy ben Trabzondayım. Bu arada işerken amuda kalkmayıda denicem :D bu çok anatomik bilgi için saol azuhzhzuhaaa :D :D
DrB legato tekniğini anlattığın için çok teşekkür ederim bütün msjlarda soruodum :) dediğin kaynaklarıda bana göster bana ders ver hocaları salla

Ya o kadar kafaya takmayın tutuşu bence Joe Satriani kendi öğrenmiş gitar çalmayı adam ona nasıl rahat geliyorsa öyle yapmış.Yok bilek sallama, kol sallama istersem göbeğimi sallayarak çalarım çaldıktan sonra ne farkeder ki? Mark Knopfler'e de tekniğin yanlış demiş herkes ama adam büyük bir gitar kahramanı olmuş, ona yanlış çalıyorsun diyenler yerinde kalmış.

Ben gitar kahramanı olmak için kullanılması gereken doğrulardan bahsetmiyorum ki? Burada çoğu kişinin cevabını aradığı "nasıl hızlı çalarım, alternate picking için dikkat edilmesi gerekenler neler" sorusunun cevabı olsun diye yazıyorum. Ona bakarsan Cobain de bir kahramandır, amaç kahraman olmak ise "pena tekniği" diye bir başlık zaten baştan anlamsız.

Benim de pena tutuşu kafamı karıştırıyor.Yeni başladım gitara alt pena vuruşlarında pena tellere takılıyo acaba penayı mı yanlış tutuyorum.Bir de pena tutuşu ile ilgili resimler ya da video gibi kaynaklar yazabilirseniz buraya çok güzel olur.

Eğer üst vuruş yaparken rahat geçiyor da alt vuruşlarında takılıyorsa o zaman büyük ihtimalle penayı eğik tutuyorsun demektir. Şunu yap:

İlk önce sakinleş, bol havadar bir ortamda otur, metronomu 60 bps'ye getir. Herhangi bir boş telde beat başı 4 pena vuruşu yap. Dikkat etmen gereken şeyler:

- Penayı tele mümkün olduğunca paralel tutmaya çalış
- Penayı ne çok sıkı tut ne çok gevşek, ama eline otursun kaymasın
- Penalama hareketleri çok küçük olacak, vuruşu yaptığın zaman pena telden pek uzaklaşmayacak
- Penalama hareketi ritm yavaş olsa bile hızlı olacak, kendine güvenerek olacak
- Yavaş çalsan bile her vuruşun hakkını vererek çalmaya çalış
- Tempo ve ritm oturana, hatasız mükemmel bir şekilde çalmaya başlayana kadar devam et
- Kendine kandırma! Bu çok önemli, sesler temiz çıkmalı
- Tempoyu 2-4 bps arttırıp biraz mola ver, ellerine hafif bir masaj yap, 1-2 dk dinlen ve devam et

Toplam 1 - 1,5 saatten fazla çalışırsan farka sen de çok şaşıracaksın. Ama bu çalışmadan sonraki hızlanma seni kandırmasın, bu sadece elin o anki egzersize alışma dönemi. Ertesi gün kalktığında "e dün süperdi niye şimdi yapamıyorum" deme. Yine oturup aynısını tekrar etmen lazım, taa ki oturana kadar.

Bunları yaparken de ellerini kasmamaya çalış. Mümkün olduğunda rahat, mümkün olduğunca az hareketle yap. Umarım bir yardımı dokunur.

edit: Unutma ki pena tekniği bir kaç günde olacak bir şey değildir. Günde 4-5 saat çalışıp bir hafta sonra moralin bozulmasın. Zamanla gelişir. Sadece temeli bile belki aylar belki yıllar alacak bir şey. Tamamen oturması zaten yıllar ister. Önemli olan nasıl çalışacağını bilmek, yanlışları düzeltmek ve kendini kandırmamak. Bunları tek başına yapmak da zor, iyi öğretmen farkı burda devreye giriyor. Tek başına çalışan birinin 5 ayda alacağı yolu iyi bir öğretmen eşliğinde 1-2 ayda bile alabiliyorsunuz. Bu demek değil ki tek başına olmaz, ama çok daha zor tabii ki (istisnalar kaideyi bozmaz).

1.Herkesin parmak ve kas yapısı birbirinin fotokopisi olmadığı gibi yaptıkları müzik türüne göre gitar telleriyle olan münasebetleri farklı, işin içine farklı eğitim teknikleri de girince pena kullanım tarzı (çok şükür) tek tip değil.

2.Bence üstadları taklit etmeye çalışmak yerine egzersizleri geliştirmeye çalışmak daha doğrusu, çünkü metronom hızlandıkça parmaklar, kaslar zamanla o hareketi (mesela 6 teli alternate picking ile dolaşmak) yapabilmek için uygun ve en iyi pozisyonu ve tarzı oluşturacaktır.

ben dirsekten cal1yorum daha dogrusu buna _imdi dikkat ettim!!(bu bas1ktaki görüsleri okurken)
ve bunun yanlis oldugunu ve daha kolay bir yol bulabilecegime kesin ama kesin karar verdim?

daha iyi bir teknik için ne yapmaliyim!!?örnegin parmaktan çalmak demissiniz?yard1mc1 olursan1z sevinirim.!!
tesekkurler...

Geri