Masa Tenisi

eveeet.. havalar ısındı.. ve bu başlığı tekrar hortlatmanın zamanıda geldi...

düzenleyelim beyler bi masa tenisi turnuvası.. görelim bakalım kim neler düzenleyelim bir turnuva.. eğlenelim kendi aramızda... hadi bakalım.. katılımcılar göstersin kendilerini...

25'i uygundur valla...

burdan takip edelim organizasyonu..
zaten buluşup pin-pon oynayacaz.. başkada bi numarası yok işin.. :p :D

gelenler arasında para topayıp birinciye bi şeylerde alırız.. :p

masa tenisi cok oynardım üniversitede ..(9 eylül i.i.b.f.de dekorsan kantininde,müzik kutusunu geçince..)hatta turnuvalarada katılmıştık. ;) .şimdi iyice koptuk tabi. :idea: .bu turnavalardan birinde bi arkadaşın rakibi çağla die yazıo..bizde dedik oh havada karada artık elersin..meğer isim eksik yazılmış..adı ÇAÐLAR mış :LOL: :LOL: ..hemde okul takımındaymış..adam çatana çutana allah ne verdiyse ..bizim arkadaşda top topladı bütün maç..cok yorulmadı zaten cabuk bittiydi. :D ..ya işte güzel yani masa tenisi..oynayın ..oynatın..

bizim de dersanede vardı 1 sene kaybetmem de etkisi vardır diyebilirim ;) ama bir senedir oynamıyorum bayağı gerilemişimdir eminim ama keşke turnuva işi yatmasaymış neyse yapmayı düşünürseniz beni de ekleyin listeye

Lisede masa tenisinde sınıf birincisiydim :p . Ödülüm öylece duruyor:D Sınıfımızdan ziyade okulun genelinde bu mereti üst düzeyde oynayan bir sürü arkadaşımız vardı. Mezun olduğumdan beri neredeyse hiç masa tenisi oynamadım:(. En sevdiğim spora karşı bu derece kayıtsız kalmaktan utanıyorum ama memlekette adam gibi ping-pong oynayacağımız bir yer yok ki... Basketbol oynamayı da unuttum bree, yazık, ayıp bana..! İlkokulda ağbilerim, öğretmenlerim tarafından içime işletilen bu sporu (o zamanlar ping pong tan haberim yoktu tabii) da unuttuysam ben hapı yutmuşum demektir... Ama dönüşüm muhteşem olacak 8)

bir kere herşeyden önce acaip bir disiplin isteyen bir spor, her sporda disiplin şart ama uzak doğuluların bu sporda başarılı olduklarını görünce disiplin faktörünün önemi bir kez daha ispatlanmış oluyo bu sporda...
bir yerde okumuştum; insan uzuvlarının hepsinin kollektif olarak çalıştığı bir spor diye. İlk okudğumda anlam verememiştim, hala daha nlam veremiyorum, bir futbolda bir baskette her yer çalışmıyo mu diye...
kendi şahsım adına da severek oynarım, uzun zamandır oynamdığım periyotlarda resmen özlediğmi fark ettiğim bir faaliyet oluyor ve oynayınca mutlu oluyorum nedense, bu olay masa tenisi için küçüklüğümden beri böyledir...
profesyonel anlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor bu branşta iidir, her sene hemen hemen İstanbul 1. likleri, Türkiye 1. likleri oradan çıkar, ortaokulda ben de İstanbul Büyükşehir in antrenmanlarına çıkıyodum sonra saçma nedenlerle bırakmıştım, keşke bırakmasaymışım, en azında sürekli yaptığım bir spor olurdu.

ping pong

Disiplin çok önemli tabii. Ama bence yetenek daha da önemlidir bu sporda...

Dünyadaki diğer ülkelerde bulunan ping pongculara göre uzakdoğulu oyuncular ping pong da daha fazla yetenekliler. Bu gerçeği gözümüz açık kabul edebiliriz. Bir de tüm bunların üstüne, çalışkan olduklarından ötürü, bu spor dalındaki her ödülü götürüyorlar maazallah..

Yıllar önce tv de izlemiştim. Bir masatenisi müsabakasında, final maçında Ruslu bir oyuncu Çinliyi iyi ellemişti :p . Sevinmiştim bu duruma yahu. Ama nasıl bir şeyse artık, uzakdoğulu sporcular yenildikçe çoğalıyorlar.. Tanrı onları ping pong la kutsamış mübarek! (Allah çalışana veriyor kardeşim)

Ping pong, insan uzuvlarının hepsini toplu halde çalıştıran tek ve komple bir spordur. Bu bilgi doğru -diye biliyorum-. Zaten bu oyunu oynayanlar ping pong daki olağanüstü durumları idrak etmişlerdir...

Bildigim kadariyla uzak dogululardan daha cok Cinliler basarili bu sporda. Ardindan Japonlar ve Koreliler geliyorlar. Yaniliyor da olabilirim. Ayrica bence ping-pong'da, diger bircok spora gore, fiziksel yetenek daha az rol oynuyordur. Uzuvlarin kolektif bicimde calismasi da, yine bence, dogasi geregi cok fokuslanilmasi gerekilen ve bircok spora gore daha az enerji harcanan bir spor oldugu icin, butun konsantrasyon ve enerjinizi topa vermenizin sonucunda oluyor olabilir. Mesela normal tenisle kiyaslarsak, bir kere topa vururken raketin agirligi, topun agirligi, uzun mesafeler kosmak zorunlulugu, ters tarafa atilan toplar icin kaslari ekstra kasarak fren yapmak gibi cok enerji harcayan aktiviteler yok masas tenisinde. O yuzden, fiziksel yetenekten ziyade el-goz koordinasyonu, konsantrasyon, odaklanma, tecrube ve disiplin daha onemlidir bu sporda diye dusunuyorum. Bence fiziksel yetenek gerektiren hemen hemen hicbir dalda onemli basarilari olmayan Japonlarin ve Korelilerin bu daldaki basarilari, kulturlerinde calisma ve disiplinin cok onemli yer tuttugu gercegi de goz onunde tutulursa, fiziksel yeteneklerine dayanmamaktadir. Ornegin, bilgisayar oyunlarinda da genelde Japonlar en basarilidir. Bana kalirsa ikisi icin de basarili olmak icin gerekli olan sartlar oldukca benzerdir. Ama Cinliler neden bu kadar iyi, o konuda bir fikrim yok :D Anca nufuslari cok fazla, ve o kadar aday arasindan belki bu kadar basasrili sporcu cikmasi normaldir falan gibi sallamasyon spekulasyonlar uretebiliyorum. :D

Edit: Aklima daha iyi bir olasilik geldi: Geleneksel Cinliler ve Japonlar birbirlerinden ileri derecede nefret ederler , ve bu nefret bir sekilde bir rekabete donusmus olabilir. :D Hatta uzun seneler uzakdogu ve Cin'de yasamis bir hocam aynen soyle birsey anlatmisti: Geleneksel bir Cinlinin yanina gidip "siz Japon musunuz?" derseniz, o kisi cok buyuk ihtimalle size yuzunu donup gidecektir, ve her ne sebeple olursa olsun bir daha asla sizinle konusmayacaktir, bu bir Cinliye edilecek en buyuk hakaretmis cunku." :D Aslinda onlar da ozellikle avrupalilari hep birbirlerine benzetirler, kendilerinin cok farkli oldugunu algilarlarmis. Ama tabi globallesme'yle bu kadar geleneksel ve konservatif goruslu Cinli veya Japon epey azalmistir artik. En azindan bizim samimi olarak onlari birbirlerine benzettigimizi bildiklerinden, kusup gitmezler herhalde saniyorum. :LOL:

Bu arada ter atmak icin cok guzel spor masa tenisi. Bi aralar baya oynardim...

Geri