Ed Roman..iyi Yolculuklar..

Selam değerli arkadaşlar..şimdi son adığım kaynaktan haberleri size aktarıyorum.

Daha önceden Ed Roman dan gitar yaptırmış ve bir hayli vakit geçiren bir müşterim ile bugün bir araya gelme şansım oldu. Bu gün 1 ay önce aldığı mailden bahsetti bana..Kızı yollamış maili. Mailin konusu Ed Roman' ın vefat ettiği yönündedir.

EdRoman Guitars dan gelen maili bekliyorum, gelince buradan sizlerle payşaşıcam..ve asıl bomba geliyor Ed Roman ile Paul Red Smith arasındaki 1.5 saatlik sohbete kulak misafiri olmuş..ayrıntılarını sizlere aktarıcam sadece Diyaloğun tamamını bekliyorum..

Buradan Ed Roman'a ve bu camiaya yaptığı tüm katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum, öte yandan da tüm yakınları ve sevdiklerine baş sağlığı diliyorum.

Devamı gelecek..

Evet, ben de Aralık ayında okumuştum öldüğünü..

Sanırım 2002 yılıydı, elemanın Vegas'taki dükkanına tesadüfen gittim, kafayı yiyecek gibi olmuştum, dükkan tamamen custom gitar doluydu. Abartmıyorum belki 1000'den fazla gitar vardı dükkanda, tam bir rockçı cenneti yani, devasa bir depo düşünün içi ağzına kadar gitar dolu, hem de hepsi gıcır gıcır.. Ama hiçbirine dokundurtmadıklarını hatırlayıp şu an yine sinir oldum :) Türk olduğumdan mıdır nedir bilmiyorum, vebalı gibi bakmışlardı bana.. Uzaktan seyredip meeleye meeleye çıkmıştım dışarı :)

Bir arkadaşım Quicksilver model bir Ed Roman gitar ısmarlamıştı 6-7 sene oluyor, gitar bende 1 hafta kalmıştı, gerçekten de enfes bir gitardı. Bolt-on-neck olması dışında mükemmel bir çalınabilirliği ve no-name manyetikleri olmasına rağmen çok temiz ve güçlü bir sesi vardı. Ayrıca 1000$ gibi oldukça uygun bir fiyata yaptırtmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Şuna benziyordu :
ABS_07777.jpg

Yanlız Ed Roman lutye değildi bildiğim kadarıyla, yine de tam emin değilim yanlışlık olmasın. Ayrıca sevilen biri de değildi yine bildiğim kadarıyla ama ölünün arkasından kötü konuşulmaz diyip susayım. Harmony Central'da Ed Roman'a sinir olmuş birçok insanın çok sayıda mesajı var :)

RIP diyelim..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Luthiye değildi, sadece tasarımları ile uğraşıyordu..bana getirdiler bir gitarını anda tamiri ile uğraşıyoruz..evet kimse arkasında iyi şeyler söylemiyor :)

evet sıra geldi sohbet konuşmasına..

Yazılı olarak tamamını bekliyorum ama aklımda kalan, 1 saat boyunca Prs' e "neden 24 yapmıyosun lan delikanlı değilmisin" türünden dürtüklemelermiş
icon_smile.gif
az öncegelen mailin bir kısmını aynen aktarıyorum:

".... bir ara herifi her gun ariyodum, herif de maziden habire artik salliyodu, asiri seviyodu hikaye anlatmayi. Ama adam yuruyen rock ansiklopedisi gibiydi. Ne anlatsam. PRS icin de 80lerdeki en onemli adam budur demisti, custom24 icin. 90larda amaci iyi gitardan cok en buyugu olmakti, oldu da McCarty denen adam (ex-Gibson) sayesinde demisti. Cok kizamiyorum cunku bana gitar yapmayi Paul ogretti diyodu
icon_biggrin.gif
Cok detaya iniyodu fazla anlamiyodum simdi olsa belki anlardim. Ama yasli bir adamin eski gitarlarla dalga gecmesi enteresandi; kendi dedeydi, Gibsonu dedeler calsin biz Kramer calalim diyodu
icon_smile.gif

Zamaninda Kramer az daha Fender ve Gibson'i batirip alma durumuna gelmis, Dennis Berardi (Kramer'in sahibi) dukkanina gelip gelip hangisini alsam diye dusunuyomus
icon_biggrin.gif

Sonra Rick Turner denen adam (dahi diyodu) "Lan Jimmy Page'den beri endorserimiz yok, sorun o" diyip, Slash'in (Joe Perry Aerosmith taklidi) BC Rich MockingBird'unu elinden alip, Gibson calmasan bile calmis diycekler lan demis (gitarlari custom onun, Kris Derrig diye bi luthierin yaptigi replicalar Gibson etiketli
icon_biggrin.gif
)
Ardindan da Kurt Cobain gelince (Fender), 80s "out" Fender Gibson tekrar "in". (burada grunge müziğin çıkışı-yükselişi ve 80leri tarihe gömmesinden bahsediyor) 10 yil sonra Gibson buys Kramer, Fender buys Jackson. Habire guluyodu bi luthier bi de dahi, cakma gitarla Gibson'u kurtardilar diye
icon_biggrin.gif
Gibson hakkaten 87de batma durumuna gelmis Fender Gibson benim dukkanda 87de yok gibiydi diyodu. (Ben su an boyle bisey gorsem bayilirim, her yer Kramer BC Rich ve Jackson'mis)

BC Rich'i bulan adama Bernie Rico ve Neal Moser tanri diyodu ama hakkaten modern neck-through gitari bulan adamlar onlarmis sanirim, mockingbird, bich, eagle.

Bir gun (Gibson'da calisirken herhalde diye dusunuyorum. uzun yillar Gibson icin calismis Roman'imiz, bu arada Gibson Amerika'da "worst place to work for" secilir bilmiyorum neden) LesPaul'u gormus yemekte. herifi kitlemis. SG neck-through olacakti Gibson izin vermedi, ben de adimi kalidirin o zaman EDİT demis. Hayatimin dumuru buydu demisti bana. Hakli olabilir. Set-neck gunumuzun ayibidir diyodu.
Bir daha gordugunde asiri hazirlikli gitmis, fakat LesPaul'un yaninda Gibson'dan avukat varmis "You're not allowed to ask any technical questions regarding the guitars designed by Mr. Les Paul nor the Gibson Company itself" demisler
icon_biggrin.gif
game over diyodu.

Adama gore krallar: Leo Fender- Les Paul - Bernie Rico & Neal Moser - Steinberger - Paul Reed Smith- Dean Zelinsky ve Rand Havener, digerleri ise teferruat'ti
icon_biggrin.gif
Rand'in sacmaligi Pau Ferro klavyeydi diyo, o da biraz senin gibi sanirim
icon_biggrin.gif
.."

Aynen böyle..bir yerini kendim editledim
icon_smile.gif
)

Geri