Dan Brown

bu adamın ilk kitaı
1-ihanet noktası
2-melekler ve şeytanlar
3-da vinci şifresi
4-dijital kale

yanlıs hatırlamıyosam sıralama böle idi herkes da vinci yi melekler ve seytanlardan önce sanır oysa öle değil zaten eger iyi okuduysanız fark etmişsinizdr ki da vinci de sürekli bi adalara biriyle gitmekten bahsediyo işte o meleklerdeki bayan sahsiyetin ta kendisi :)

biliyorum demiş ki:
bu adamın ilk kitaı
1-ihanet noktası
2-melekler ve şeytanlar
3-da vinci şifresi
4-dijital kale

yanlıs hatırlamıyosam sıralama böle idi herkes da vinci yi melekler ve seytanlardan önce sanır oysa öle değil zaten eger iyi okuduysanız fark etmişsinizdr ki da vinci de sürekli bi adalara biriyle gitmekten bahsediyo işte o meleklerdeki bayan sahsiyetin ta kendisi :)

netten baktığım ve anadığım kadarıyla sıralaman yanlış belki de ben yanlış anlamışımdır,melekler ve şeytanlarda bitti şimdi dijital kaleyi okuyacaım,okyana bişeyler veren bi yazar dan brown!

sırlama sanırım böle ama ihanet noktasından önce sanki bi kitabı daha vardı diye hatırlıyorum ama yanlıs olabilir. hepsini okudum kesinlikle çok ii bir yazar arastırmaları ilginç.

ihanet noktasını yeni bitirdim inanılmaz bir gerilim var. çok güzel yazılmış gene çok araştırma yapıldığı belli. özellikle bazı moktalarda bi anda bilim kurgu kitabı okuyomuş hissine kapılmak güzel oluyo herkese tavsiye ederim

Beş köşeli yıldız sembolünün yorumu (Dan Brown)

Esasen beş köşeli yıldız, bir pagan sembolüdür.
Son günlerde pagan kelimesi, şeytana tapma ile neredeyse eş anlamlı kullanılıyordu, bu çok büyük bir yanlış kanıydı. Kelimenin kökleri Latincedeki paganus kelimesine kadar gidiyordu ki, taşrada oturanlar anlamına geliyordu. “Paganlar” taşrada bölgelerindeki doğaya tapınan, dinlerine sadık kalan, diğer dini öğretilerden habersiz taşra insanlarıydı. Doğrusunu söylemek gerekirse kilise, taşra köylerinde yaşayanlardan öylesine korkardı ki, masum bir köylü “villager” kelimesini bile değiştirerek “vilain” kötü ruhlu adam anlamında kullanmaya başlamıştı.

Beş köşeli yıldız, doğaya tapınmakla ilgili, İsa öncesinden gelen bir semboldür. Eski çağ insanları, yaşadıkları dünyayı iki yarı halinde düşünürdü, erkek ve dişi. Tanrılarla tanrıçalar bir güç dengesi kurarlardı. Yin ile yang. Erkek ile dişi dengelendiğinde dünyaya ahenk gelirdi. Dengesizlik olduğunda kaos yaşanırdı.
Beş köşeli yıldız, varlıklarda dişiyi temsil eder, ilahiyat tarihçilerinin “kutsal dişi” ya da “ilahi tanrıça” dedikleri bir kavram.
Beş köşeli yıldız, en bilindik yoluyla Venüs’ü sembolize eder, cinsel aşk ve güzellik tanrıçası. Eski dinler doğanın ilahi düzenine dayanırdı. Tanrıça Venüs ile Venüs gezegeni aynıydı. Tanrıça gece gökyüzünde yer sahibiydi ve pek çok isimle anılırdı – Venüs, Doğu yıldızı, Ishtar, Astarte – hepsi de doğa ve Dünya Ana ile bağları olan güçlü dişi kavramlardı.

Beş köşeli yıldızın Venüs ile grafiksel bir bağlantısı vardır. Venüs gezegeni her dört yılda bir mükemmel bir yıldız çizer. Eskiler bu fenomeni keşfettiklerinde öylesine büyülenmişlerdi ki, Venüs ile onun beş köşeli yıldızı mükemmellik, güzellik ve cinsel aşkın sembolü haline gelmişlerdi. Eski Yunan’da, Venüs’ün büyüsüne övgü olsun diye, onun dört yıllık devrini Olimpiyat Oyunları’nı düzenlerken kullanmışlardı. Bugünlerde pek az insan, dört yılda bir yapılan modern Olimpiyat Oyunları’nın hala Venüs’ün devrelerini takip ettiğinin farkındadır. Bundan daha da az insan, beş köşeli yıldızın Olimpiyat amblemi olmak üzereyken son anda iç içe geçen beş halkayla değiştirilmiştir.

Dan Brown, bunları para için yazdığını söylese de bana çok ilginç geldiği için sizlerle paylaşmak istedim..

biliyorum demiş ki:
bu adamın ilk kitaı
1-ihanet noktası
2-melekler ve şeytanlar
3-da vinci şifresi
4-dijital kale

İhanet Noktası son kitabı.

Yani sıralama şöyle benim bildiğim :

Da Vinci Şifresi
Melekler ve Şeytanlar
Djital kale
İhanet Noktası

Bunun Grange'den sonra sevdiğim tek gerilim yazarıdır.

denoktabenokta demiş ki:
Layne_Staley demiş ki:
adam aslında yapması gerekeni iyi yapıyor... çabucak okunan, bir sürü değişik ufak tefek bilgi veren zevkli kitaplar...

bence bana verdikleri hiç de ufak bilgiler değildi!

tamam tamam tepki yapma, bence de ufak tefek şeyler değildi...
ama hikaye içinde öyle bir hızda geçiyor ki üstüne kitap yazılmış konular hakkında genel bir bilginiz oluveriyor hemen... iyi birşey bu...

Ben Da vinci şifresi ve Melekler ve şeytanlar kitabını okudum
çok sürükleyici kitaplar fakat ufak tefek bilgiler veriyor bencede ama şaşırtıcı bilgiler orasıda gerçek.
Bu kadar populer olması bana ilginç geliyor.Herkesin rahatça anlayabileceği anlatımındandır heralde
Da vinci şifresini beğenenlere Umberto Econun Foacult sarkacını tavsiye ediyorum

valla dan brown askerden kalma bir anısı var bende
kısa dönem bi öğretmen arkadaşım vardı kitabı okudu ve islami duygulardan olsa gerek parçalayıp çöpe attı :) dan brown hakkındaki görüşleriniz güzel ama o kısa dönem öğretmeni ne sinirlendirdi bilemiyorum

Dijital Kale haricindeki kitapları okudum. Sanırım Dan Brown un sırrı hikayeyi sürükleyici bir biçimde işlemesi ve heyecanın tavan yaptığı kısımlarda birden başka bir bölüme geçmesi. Bu sayede tüm kitapları birkaç gün içerisinde bitiyor. Çok sürükleyici ve merak uyandırıcı bir stili var.

Kitaplar hakkında düşüncelerim ise,
Başlangıçta mükemmel bir seyir izleyen Da Vinci Şifresinin sonu bence o kitaba yakışmamış, daha etkileyici bir son beklerken gayet yumuşak bir sonla karşılaşmıştım. Buna rağmen kitabı çok sevdim, bir de üstüne Louvre u görme şansına sahip oldum, daha bir canlandı hikaye gözümde.

Melekler ve Şeytanlar da ise sürükleyici hikaye mükemmel ve tahmin edilemeyecek bir son ile bitmesi, okuduğum 3 kitap içerisinde 1. olmasını sağladı.

İhanet noktasının konusunu da gayet ilginç buldum, zaten Robert Langdon sıkmıştı artık :) Sonu da bence gayet hoş ve zekice tasarlanmış.

kiatp(da vinci şifresi) filme çekiliyor..kiliselerin kimisi asla izin vermeyip protesto ederken,bi diğerleri de st. louis kilisesi basta olmak üzere,bağış karşılığı film cekimlerine ev sahipliği yapıyor..basrolde ise amelie'den tanıdığımız fransız oyuncu audrey tatou var..

DAn Brown' 3 kitabını okudum Da Vinci Şifrsi , Melekler ve Şeytanlar, İhanet noktası kitapların konusu özellikle da vinci şifresindeki tapınak şövalyeleri benim bir kaç yıldır arastırma yaptığım bir konuydu bu yüzden dolayı kitapta anlatılan bilgiler mevcut buda benim için güzel bilgi erişimi oldu. Melekler ve Şeytanlarda ise İllüminati hakkında biraz bilgim wardı bu bilgimi tazelemiş ve geliştirmiş oldum. yalnız ihanet noktası bu diğer 2 kitap kadar cekici gelmedi ama 9 saat kadar bir zamanı bu kitap için ayırdım. Şimdi Dijital KAleyi okumayı düşünüyorum. Belki İhanet noktasının bana cekici gelmemesindeki sebep diğer 2 kitapta anlatılan konunun tarih ve tarikatlar ile ilgili olduundan dolayı olmuş olabilir ama diyebilirim ki bu adam işi biliyor. Bir de bilmiyorum fark ettinizmi adam okuyucu hep ters köşeye yatırıyor yani kitabın sonunda suclu kişi şu diyorsunuz ummadığınız biri çıkıyor. Ama adamın arastırmaları yüzeysel değil .

Geri