Amfilerin fx send ve return girişleri hakkında

Amfinin sadece power amp kısmını kullanacaksan yani prosesör gibi şeyler kullanıyorsan prosesörün çıkışını oraya girersin böylece amfinin eq'sunu falan hiç devreye sokmamış olursun.

Bir de send'den çıkıp pedalını dizersin sonra returne girersin ama onun ne işe yaradığını tam çözmüş değilim...

Kısaca, amplinin preamp ve poweramp arasındaki bölge için giriş çıkış sağlayan bir düzenektir. send preamp çıkışı, return ise poweramp girişidir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
peki benim sadece girişi ve çıkışı olan prosesörümü fx sent return girişlerine nasıl bağlıycam?
prosesörün çıkışını fx return'e taktım oldu peki fx sent 'inasıl kullanıcağım??
yada bu pedal dizme olayları nasıl oluyor? bir yerde görmüştüm,digital delayı sent ve return' köprü gibi bağlamışlar ve böyle kullanıyorlardı...

slm

bu olayda ben Wah pedalımı bağlamıştım effect send return e ses kötüydü
analog pedal setuplarında kulllanılan öncelik sırası gibi pre amp tan sonra bağlayınca iyi sonuçlarda elde edemeyebiliniyor ama parametrik ekolyzer yada reveb rahatlıkla efect send return bağlana bilir bizzat test ettim.

Wah fx send e bağlanırsa drive sonrasına koyulmuş olur ve kötü bir sonuç ortaya çıkar bu yüzden özel bir şey istenmiyorsa preampın öncesine koyulur.

Reverb, delay gibi efektler ise kesinlikle preamp sonrasına koyulmalı, zira reverbi preampa sokarsanız, drive verdiğinizde reverb tailler de drivea girecektir ve çok saçma bir şey ortaya çıkacaktır. Delay için de öyle... "Tamamen" clean bir ses kullanıyorsanız önce yerleştirilebilir, ama yine de doğru bir davranış değildir.

Chorusun mesela veya eqnun yeri zevke bağlı olabilir. Preampa giren clean sesi eqlamak isteyebilirsiniz, veya preamptan çıkan sesi eq ile dizginlemek isteyebilirsiniz. Chorus da öyle, istediğiniz tona göre önce veya sonra olabilir. Mantık bu, gerisini siz çıkarabilirsiniz zaten.

Cihan, 3 seçeneğin var.

Fx send i processorun girişine, returnü de çıkışına bağlayıp gitarı amplinin inputuna bağlayacaksın. Böyle bir durumda prosesöründeki efektler preamp sonrası processor tarafından işlenecek ve powerampa yollanıp yükseltilecek. Ama bu durumda wah mah gibi şeyleri şayet varsa kullanman kötü sonuçlar doğurur.

Eğer processorun preamp simülatörleri içeriyorsa, amplinin karakterini veren preamp katını devreden çıkartıp, processorun çkışını fx returne, gitarını processorun girişine bağlayabilirsin. Bu durumda gitar amplini sadece bir "yükseltici" olarak kullanmış olacaksın yani sadece poweramp olarak. Amplinin üzerindeki gain vs. gibi düğmelein bir manası kalmayacak. Bunları processorun üzerinden şayet var ise ayarayacaksın.

Ya da bunları hiç kullanmadan, gitarı processora, processoru amplinin inputuna bağlayacaksın. Ama bu durumda amplinden drive alıyorsan çoğu efekti kullanman(reverb delay vs) kötü sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

cihancobek demiş ki:
peki benim sadece girişi ve çıkışı olan prosesörümü fx sent return girişlerine nasıl bağlıycam?
prosesörün çıkışını fx return'e taktım oldu peki fx sent 'inasıl kullanıcağım??
yada bu pedal dizme olayları nasıl oluyor? bir yerde görmüştüm,digital delayı sent ve return' köprü gibi bağlamışlar ve böyle kullanıyorlardı...

doğru şekilde bağlamışsın
send returnu şu şekilde kullanabilrsin chorus.delay reverb noise gate gibi bir efekti araya koyabilirsin

ama processorde preamp vs içeridğinden gitardan gelen sinyal yerine amfinin preampinden gelen sinyali alınca işler sarpa sarıyor :) o yüzden direk fx returne takılıyor

Zaman bazlı, çevrim karakterli tüm efektleri bu bağlantı yolu ile bağlamak mantıklı olanı sanırım.

Prosesör de bağlanıyorsa efekt dışında diğer bütün parametreli kapatıp sadece efekt kullanarak çok başarılı sonuçlar elde ettim zamanında. (Digitech RP-20+Marshall Vs-65R)

pyramind demiş ki:
Wah fx send e bağlanırsa drive sonrasına koyulmuş olur ve kötü bir sonuç ortaya çıkar bu yüzden özel bir şey istenmiyorsa preampın öncesine koyulur.

Reverb, delay gibi efektler ise kesinlikle preamp sonrasına koyulmalı, zira reverbi preampa sokarsanız, drive verdiğinizde reverb tailler de drivea girecektir ve çok saçma bir şey ortaya çıkacaktır. Delay için de öyle... "Tamamen" clean bir ses kullanıyorsanız önce yerleştirilebilir, ama yine de doğru bir davranış değildir.

Chorusun mesela veya eqnun yeri zevke bağlı olabilir. Preampa giren clean sesi eqlamak isteyebilirsiniz, veya preamptan çıkan sesi eq ile dizginlemek isteyebilirsiniz. Chorus da öyle, istediğiniz tona göre önce veya sonra olabilir. Mantık bu, gerisini siz çıkarabilirsiniz zaten.

Cihan, 3 seçeneğin var.

Fx send i processorun girişine, returnü de çıkışına bağlayıp gitarı amplinin inputuna bağlayacaksın. Böyle bir durumda prosesöründeki efektler preamp sonrası processor tarafından işlenecek ve powerampa yollanıp yükseltilecek. Ama bu durumda wah mah gibi şeyleri şayet varsa kullanman kötü sonuçlar doğurur.

Eğer processorun preamp simülatörleri içeriyorsa, amplinin karakterini veren preamp katını devreden çıkartıp, processorun çkışını fx returne, gitarını processorun girişine bağlayabilirsin. Bu durumda gitar amplini sadece bir "yükseltici" olarak kullanmış olacaksın yani sadece poweramp olarak. Amplinin üzerindeki gain vs. gibi düğmelein bir manası kalmayacak. Bunları processorun üzerinden şayet var ise ayarayacaksın.

Ya da bunları hiç kullanmadan, gitarı processora, processoru amplinin inputuna bağlayacaksın. Ama bu durumda amplinden drive alıyorsan çoğu efekti kullanman(reverb delay vs) kötü sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Burdaki send returnu kulanıp gitarıda ampliye girersek daha mı iyi bir ses elde ederiz yoksa hiç bu send ve returna karışmadan herzaman yaptığımız gibi yaparsak mı daha tok bir ses alırız? ses karakterinde neye etki eder kısacası ?

ben processordeki anfi simülatörünü kullnıyorum ve prosessor'ü anfimin power in girişine direkt bağlıyorum (anfi preamp'ı devre dışı kalıyor) aldığım ton daha tok. aksi halde hem processordeki preamp modellemesini hem de anfideki preamp'ı kullanırsam ses nahoş şekilde cırtlaklaşıyor.

bende tri ac mi fx ten giriyorum.. gerçekten çok daha iyi bir sound yakalayabiliyorum. ayrıca amfiye inputtan girdiğim zaman sesi açtığımda çok fazla feedback yapıyor :D en iyi yol preamp kullanıyorsak fx returnden girmek ;)

arkadaşlar peki bu proccesorleri amp ye girip proccesorun preamplarını devre dışı bıraksak ve sadece amp nin preampını kullansak nası olur yani procesoru sadece efeckt ler için kullansak nası sonuç alırız

Peki ben gereken yerlerde anfinin driveını gereken yerlerde processorün driveını vede processorün diğer tüm efektlerini kullanabilmek için nasıl bağlamalıyım?Anladığım kadarıyla gitarı anfinin inputuna fx sent ve return üde processore bağlıycam fakat bu sefer wah güzel olmaz diyorsunuz ne yapmalıyım?

bu fx return ve send giriş çıkışları 30watt amfilerin hangisinde mevcut ? bakıyorum amfilere, bu özelliği gösterene rastlayamadım.amfi alacağım ve ilerde triac vs almayı da düşünüyorum. bu giriş ve çıkışı olan amfiler hangileridir bilgi verirseniz sevinirim..

ya ben söyleyemeden edemeyeceğim, kafama takıldı geçen. stüdyoda arkadaş pod 2.0 cihazını getirdi, amfinin fx returnuna taktı direk. amfiden ses çıkmadı. anladığım kadarıyla amfinin "sadece power amp ından" faydalanma yolu bu değilmiş. sonra cd in bölümüne taktı podu öyle ses verdi alet..
neticede fx send-return amfinin preamp ve power amp bölümleri arasına efekt vs. koymak için tasarlanmış birşey sanırım. delay, echo gibi efektler fx send-return dan yapılır özellikle benim bildiğim..

Inu-Tashak demiş ki:
ya ben söyleyemeden edemeyeceğim, kafama takıldı geçen. stüdyoda arkadaş pod 2.0 cihazını getirdi, amfinin fx returnuna taktı direk. amfiden ses çıkmadı. anladığım kadarıyla amfinin "sadece power amp ından" faydalanma yolu bu değilmiş. sonra cd in bölümüne taktı podu öyle ses verdi alet..
neticede fx send-return amfinin preamp ve power amp bölümleri arasına efekt vs. koymak için tasarlanmış birşey sanırım. delay, echo gibi efektler fx send-return dan yapılır özellikle benim bildiğim..

Fx loop seri veya paralel olabilir. Paralel ise ön tarafta ses seviyesi ayarı olması muhtemel.

Onun dışında amplinin fx return girişi problemli olabilir.

Geri