Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Orda kasıt "drive pedallarını whammy'den sonra bağlayın"dır. başka pedal bağlanamaması gibi bir durum söz konusu değil. reverb ve delay tarzı echo efektleri de genel olarak en sona konur.

ki drive dan önce delay ve reverb kullananlarda mevcuttur

bu işler zevk işidir kim neyi neyden önce bağlamış kime ne

isteyen istediğini önce bağlarama tabiki belli efektlerin olması gereken ve en iyi performans alınan yerleri vardır

mesela wah gitardan hemen sonra en iyi verimi verir(whammy varsa ikisi arka arkaya farklı şekillerde bağlanabilir)

delay sıralamada en sonda olmalıdır (reverb varsa reverbden önce yada sonra olabilir)

chorus flanger phaser genelde drivelardan sonra bağlanır ama ses rengine göre ve kişiye göre öncede bağlanabilir ama en iyi verimi drivedan sonra verirler

volume pedal en karmaşık olanıdır bence drive dan önce bağlanırsa drive şiddetini ayarlamada kullanılabilir en sonda kullanılırsa master volume olarak kullanılabilir bu pedal kullanıcının amacına uygun bir yere koyulmalıdır

oktav ve pitch işlemi uygulayan pedallarda gene drivedan önce kullanılırsa iyi verim alınabilir

envelope filter da gene drivedan önce kullanılmalıdır

iyi çalışmalar

Selamlar.. elimde 1 senedir kullandıgım bir pod 2.0 var, pod xt ye gecmek sizce ne kadar mantıklı olur, özellikle kullananlardan öneriler bekliyorum, ton cesitlili ve ses kartı olarak kullanıldıgını biliyorm ve diger özellikleri, gain olarak sizce iyimidir, boost etmeye gerek varmıdır tonu ..

Teşekkurler baya bilgi edindim sayenizde bu hafta içi yeni pedallar alacağım için hepsini birlikte deniyeceğim.Bu dizilime gore triac nerde olursa en iyi verim alınabilir?Ve eq da drivedan sonra bağlanırsa sanırım daha iyi sonuç verecek.

selam arkadaşlar ben aranıza dijitalden transfer olmuş analoğu daha tam anlıyamamış ama anlamak için gayret göstermeye çalışan bir gitar emekçisiyim. bu işe çeşitli yerlerden ve forumlardan bazı gitarist analogçu arkadaşlardan aldığım bazı tavsiyeler üzerine önce mümkün olduğunca iyi distortion ve cruch tonlarıyla başladım. ve hala şu distortion pedallarındaki direk clean amfi kanalı üzerine açıldığı zaman çıkan cızzzz sesini birtürlü yumuşatamadım sanırım işin baya başındayım yardımcı olursanız sevinirim. bu arada amfim: FENDER FM210R; distler: ibanez tube screamer, boss dist-1;
gitar: ibanez rg550 (x2n bridge manyetik 98 yapım prestij değil).

durum bundan ibarettir yardımcı olursanız sevinirim.

PSK crs-2

2yıl önce elime bir chorus pedalı geçti Markası tam olarak PSK crs-2 Pedalı bana veren kişi 10-15 yıl önce 2.el aldığını söylemişti (onun yalancısıyım) :D pedalı bilen var mı? duymuş olan, hala kullanan ya da gören? İnternette arattım ve 1-2 sitede rastladım pedala Site Çin mi japon mu kore mi anlayamadım tabi :) atilla abi boss'un japon (Yanlış hatırlamıyorumdur inşallah) taklidi olabileceğini söyledi Size de sorayım dedim

arkadaslar behringer V-amp pro da letacy sorunu varmi? v-amp de ton presetleri arasinda 4 sn sessizlik oluyordu veya ton yavas geciyordu v-amp2 de bu duzeltildimi bilmiyorum ben v-amp pro almayi dusunuyorum eger ayni sorun varsa almaktan vazgececegim. ayrica v-amp proyu direk kabine baglamam mumkunmu acaba? resimlerini koydum asagida.

lx1probackqq8.jpg

lx1profrontjd1.jpg

ritimgitar demiş ki:
arkadaslar behringer V-amp pro da letacy sorunu varmi? v-amp de ton presetleri arasinda 4 sn sessizlik oluyordu veya ton yavas geciyordu v-amp2 de bu duzeltildimi bilmiyorum ben v-amp pro almayi dusunuyorum eger ayni sorun varsa almaktan vazgececegim. ayrica v-amp proyu direk kabine baglamam mumkunmu acaba? resimlerini koydum asagida.

lx1probackqq8.jpg

lx1profrontjd1.jpg
arkadaşım kullanıyor malesef aynı sorunun olduğunu söyledi.

Arkadaşlar geçen hafta iki tane analog pedal aldım kendime... electro harmonix - metal muff ve boss GE7.... ikisinden çok harika sonuçlar alıyorum fakat sustaine e ihtiyacım var bu pedallara uygun bir sustaine pedalı önerebilir misiniz? boss un sustein poedalını denemedim ama iyiye benziyor... kullanan birileri bana yardımcı olursa çok sevinirim...
teşekkürler....

killingsolo demiş ki:
Arkadaşlar geçen hafta iki tane analog pedal aldım kendime... electro harmonix - metal muff ve boss GE7.... ikisinden çok harika sonuçlar alıyorum fakat sustaine e ihtiyacım var bu pedallara uygun bir sustaine pedalı önerebilir misiniz? boss un sustein poedalını denemedim ama iyiye benziyor... kullanan birileri bana yardımcı olursa çok sevinirim...
teşekkürler....

kullaniyorum bence en iyi o gider.

ritimgitar - daha önce yine forumda okuduğuma göre pachler arasında gecikmeye sebep olan faktör kabin simulasyonu olmalı iki ton arasında farklı kabin sim. varsa geçiş çok uzun sürüyor diye yazıyodu bide direk kabine bağlayamazsın arada power olması lazım.

killingsolo demiş ki:
teşekkürler....
Yorum kişiden kişiye değişir: clean tonlarda marshall ed-1 boss'a göre daha başarılı bir pedal Drive tonlara sustain vermek için boss daha iyi Seçimini kendin yap derim Clean tonda kullanacaksan ed-1, metal muff'la kullanacaksan cs-3derim (sakın yanlış anlama cs-3 satıyorum, imzamda görüp de pedal satmaya çalışıyo deme sakın :)

Ibanez wd-7 wah pedalım var Canlı peformansda clean tonda ritim atarken wah kullanmaya başladığımda ses birden artıyor ve sese çok hafif bir drive ekleniyor (herkes birden bana bakıyo çok garip bi durum oluyo anlatamam :) ) Compresör ile dengeleyebiliyorum sadece sesi ama bu beni rahatsız ediyor Wah kullanmadan önce her seferinde compresörü açmak zorunda kalıyorum Wah pedalımın levelini azalttığımda sorun kalmıyor ama bu sefer de drive tonlarda istediğim keskin wah tonunu alamıyorum Cry baby wah da kullanmıştım (tam modelini hatırlayamıyorum ama switch'siz bir modeldi) ama clean tonda kullanmamıştım Cry baby'lerde de aynı olay var mı merak ettim Yalnız cevap yazılmadan söyleyeyim evde kısık seste çalarken farkedilmiyor 100Wattlık amfide ses çok açıkken bu boost olayını yaşıyorum Kısacası cry baby'lerde de (yada başka wahlarda) bu olay yaşanıyor mu?

ibanez wd7nin karakterinde biraz bu durum var sesi drivelıyor ister istemez ama üzerindeki ayarlarla bunu engellemen mümkün.çünkü wd7 kadar ayar olanağı sunan wah yok.crybabyler wd7 kadar bu olayı yapmıyor hatta en az yapanı diyebilirim.

halilpazarlama demiş ki:
ibanez wd7nin karakterinde biraz bu durum var sesi drivelıyor ister istemez ama üzerindeki ayarlarla bunu engellemen mümkün.çünkü wd7 kadar ayar olanağı sunan wah yok.crybabyler wd7 kadar bu olayı yapmıyor hatta en az yapanı diyebilirim.

Denge dedin de abi aklıma şey geldi, Deja-Vu'nun gitaristi de çok dengeli kullanıyo WD-7 yi :D Valla bütün ayarlar saat 12 yönünde. Nasıl tam denge sağlamış valla :D Ama ses de güzeldi yani.

agmed demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:

Denge dedin de abi aklıma şey geldi, Deja-Vu'nun gitaristi de çok dengeli kullanıyo WD-7 yi :D Valla bütün ayarlar saat 12 yönünde. Nasıl tam denge sağlamış valla :D Ama ses de güzeldi yani.
denge demedim ben :D bende hepsini ortada kullanıyodum bu arada :D çok kurcaladım ama hepsi ortada en iyi olduğun akarar verdim. :D

Geri