Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

halilpazarlama demiş ki:
sansasyon demiş ki:
gece kondusu sarayı
bunu kullanır alayı
biri bana anlatsın
nedir bu analog delay olayı.... :D:D:D:D
dijital devre yoktur anadan
tekrar süresi yavaş kalır yaraman
tap süresi falan boşuna araman
reverbten hallicedir analog delay

bluzcusu analogcusu kullanır
dijitali paul gilbert elinde şahlanır
kalitelisi pahalıdır emme
dijitali her yerde her derde devadır..

:D :D :D :D

bir sürü özelliğin olan
delaydan ben anlamam
nabıcaksın taptempoyu
bir derdim var çalacaksan :D :D :D :D

arkadaşlar analog bi setup kurmak istiyorum geniş bi ton yelpazesi olmasını istiyorum aynı zamanda elimde şu an zoomun hyper lead die bi pedalı var baya geniş bi ton yelpazesi var sanki yanına ts808 ge7, ce5 , dd20 almayı düşündüm bulabilirsem bbe maximizerde almayı düşünüyorum şimdi sizce bu nasıl bi setuptır wah olarak nası bişe almalıyım bide alternatif olarak buna eklenecek pedal ne önerirsiniz mesela bulamassam maximizer olarak ne tavsiye edersiniz herkese teşekkürler şimdiden..

processorlerin kullanımı nasıl oluyor? bir kaç analog pedalla idare ediyordum ama pross alabilriim. Ama nasıl çalştıklarını anlayamadım?

Mesela 120 tane ton kaydedebiliyoruz alete. 120ye kadar her türlü kombinasyonda ton kaydettik. Ama bize şarkıda 20. 40. ve 80. tonlar lazım diyelim.

Şarkı sırasında nasıl geçicez oraya. Şarkıya başladamadan önce elimizdeki 3 pedala bunları atıyomuyuz? Yoksa tonları çalıcagımız şarkılara göre sıraylamı kaydtmek zorundayız:?

bu sorunun cevabı alacağın prosesöre göre değişiyor
eğer rp100 tarzı bişey alıyorsan dediğin gibi tonları çalacağın şarkılara göre sıraya koyman ve tek tek geçmen gerekiyor ama daha komplike bi alet alacaksan onlarda çalışma mantığı genelde bank üzerine oluyor
her bank a (atıyorum) 5 ton atabiliyosun ve bank değiştirebiliyosun böylelikle bi nevi tonları 5 er 5 er değiştirmiş oluyorsun her banktada istediğin tonun pedalına basıp onu kullanabiliyosun
zaten 1 şarkıda en fazla kaç ton kullanabilirsinki :D

arkadaşlar elimde delay reverb sustain distorjin ve wah pedalı var !! sıralama olarak nasıl performans alırım ve bağlantıları nasıl yapabilirim..mixser yada anfie?? :?:

murat_72 demiş ki:
arkadaşlar elimde delay reverb sustain distorjin ve wah pedalı var !! sıralama olarak nasıl performans alırım ve bağlantıları nasıl yapabilirim..mixser yada anfie?? :?:

pedal sıralamanın kesin bi kuralı yoktur ama genelde wah en başa delay en sona konulur. böle oluncada

gitar--wah--compresor/sustain--distortion--reverb--delay--amfi

şeklinde sıralayabilirsin..

metal muff mı mt-2 mi?

selam arkadaşlar.. thrash çalıyorum. şimdiye kadar distortion olarak mt-2 kullandım. metal muff'ın övgülerini sürekli duyuyorum.. riff ve solo tonu olarak bu pedallardan şu iyidir diyebilirmisiniz? (megadeth-exodus-overkill-slayer-metallica(1983-1988)-iced earth vs. çalıyorum. bazen de iron maiden-diamond head-judas priest)

Arkadaşlar bu boss pedalların arkalarında bir kod oluyor,ve gördüğüm pedalların neredeyse tamamında farklı bir harfle başlıyor bu kod.bendeki ML-2 de ''ZV68360'' yazıyor örneğin.bunun ne anlama geldiğini bilen varmı.

bahsettiğim kod şu ;

Re: metal muff mı mt-2 mi?

powermoon96 demiş ki:
selam arkadaşlar.. thrash çalıyorum. şimdiye kadar distortion olarak mt-2 kullandım. metal muff'ın övgülerini sürekli duyuyorum.. riff ve solo tonu olarak bu pedallardan şu iyidir diyebilirmisiniz? (megadeth-exodus-overkill-slayer-metallica(1983-1988)-iced earth vs. çalıyorum. bazen de iron maiden-diamond head-judas priest)

dostum en kısa zamanda peavey amfi edin.eski trash sounduna hayransan birebir diyebilirim.

Merhaba. Arkadaşlar yeni bir pedal setup kurma aşamsına girdim. ve ilk olarak boss ds2 aldm. Bunun yanına sizce ds 1 mi alayım yoksa sd 1 mi. Bu iki pedal arasından hangisini seçmeliyim. Kimi zaman Metallica kimi zaman Duman çalan bir kişiyim. Teşekkrler.

Re: metal muff mı mt-2 mi?

powermoon96 demiş ki:

genelde anolog pedallar için bu iyidir bu kötüdür terimleri kullanılmıyor.
herşey istediğin tonda biter.
eğer senin cok begendiğin bi ton varsa araştır kimin çaldıgını calan kişinin setup unu ondan sonra kendin dene öyle al.
bugün dave mustain in pedalının aynısını alsanda aynı sesi vermeyecektir diger ekipmanlar farklı oldugu için

Bu yazıyı okumadan önce eve gidin çay alın ve rahatlayınki nesnel cevap yazalım:) ve sakin olarak sonuna kadar okuyun. LÜTFEN...
Tarzım black-death-thrash(SERT-GÜÇLÜ)
Ben halen pedal konusunda kararsızım:)
Çünkü metalmuff hakkında bir yorum okudum, hardrock içinmiş, yani adı metal bile olmamalıymış:).
Benim istediğim gerçekten METAL yapabilmek ve kararım ml2'ye dogru yanaşıyor.
Yardım edin deneme imkanım yok, çünkü burda pedal yok:D
oyüzden:
Metalmuff'ın hardrock için oldugu dogrumu?
ML2 nasıldır
Ve biz bunların şemasını, devrelerini kıyaslarsak neolur?(hangisi daha sert,güçlü...)
Şemasını felan bulamadım buraya atın:)
Ve artık son noktayı koymak istiyorum...
Aklıma takılan bazı şeyler:
ML2, metalmuff a göre küçük ve aynı fiyatdalar
Metalmuff abd malı,ml2 tayvan
ama neden aynı fiyattalar?
Metalmuff okadar özelliğe sahip, içinde daha çok parça var, ama ml2 daha kücük ve daha sert diyorlar!
Tayvan diye küçümsenecek bir aletmidir bu ml2? İşe yaramaz mıdır?, sırf marka adı var diyemi bu kadar pahalı...
Yoksa abd malı ve ucuz ve daha çok içinde parçaları olan metalmuff işe yaramaz bir oyuncakmı?Çünkü daha pahalı olması lazım.Daha cok alternatifi var.Madem ml2 den daha kaliteli tonu var diyenler var, ozaman bana kanıtlasınlar.
Hangisi daha SERT,GÜÇLÜ...( Bu lafım hiç cevablanmadı.Ben sert diyorum ama orda koskocaman GÜÇ var! Güçlü yani çıkış gücü,tatminlik işte burda,hangisi daha yüksek sıçrar,hangisi amfileri daha çok zorlar,hangisi daha TOK tur)
Son noktayı koyacak prof ları buraya çağırıyorum!:)
Ben DİSTORTİON istiyorum.Metal için tahmin edebileceğiniz en sert ve güçlü pedalı, metal pedalı istiyorum.Maksat çeşitse bir eq pedalı alınır.Kötü bir dist pedalı alındıgı zaman eq yerine önce bir tane daha dist pedalı almak gerekir.Ama istediğim pedalı alırsam üstüne eq,wah... alınır.HAKSIZMIYIM!!!
ve mt2...
ML2,MT2,METALMUFF : Hangisi istediğim dist pedalı. EQ var diye pedal almak istemiyorum.Dist pedalı alıp sonra eq pedalı almak istiyorum.DİST pedalı: kendi dist tonunu değiştirecek,sert yapcak,güçlü yapcak. Sesin tonunu değil;efectin tonunu ayarlayacak.Bu demek değildirki metalmuff a ön yargılıyım! Ama durum bu:D
Hangisiyle: BUZ GİBİ BLACK, CAYIRCAYIR DEATH, KESKİN VE HIZLI THRASH YAPILIR! (öncelik black-death da,sonra thrash:))
Kaç aydır dolanıyorum.Her forumu okudum.Ama yetmedi! VE son olarak 3 siteye bu yazıyı yazdım:)
3 sitenin linkini atıyorum buraya.Hem daha çok yorumu bir araya getirmiş oluyoruz:

http://www.mygitar.com/forum/showthread.php?t=20064&page=5
http://www.turkrock.com/ftopic16557-2860.html
http://www.gitarpedal.net/forum/viewtopic.php?t=2591

Öncelikle karnı aç olanlar okumasın :D
Ben daha önce MT 2 için en sert pedallardan biridir yorumunu duydum ordan burdan. Sonuç olarak ben o pedalı bi süre kullandım. Ama beni tatmin etmedi acıkcası. En sert pedal bu olamazdı.
Ozaman anladım ki pedal tek başına bir çorbanın sadece suyu oluyor. Bu çorbaya malzeme lazım tuz biber lazım o corbayı kaynatmak için ateş lazım ve o çorbayı yapabilmek için emek ve bilgi lazım.

Bu işi yemek tarifine çevirmeden şöyle toparlıyım
Gitar-amfi-pedal-gitarist.
Birinden biri az da olsa eksik olduğu zaman çorbanın tadı tuzu olmuyor. Belki senin soruna net bir cevap olmadı bu ama anlatmak istediğimi anlamışsındır.
Ayrıca şunu fark ettim
Bi ara ALINIK MT2 ilanları cok fazlaydı.. Şimdi ise SATILIK MT2 ilanlarını çok görüyorum. hatta şu anda 70 e bile veren var.
Ve metalmuff olayında ise bu aralar yine alınık metalmuff ilanlarına cok rastlıyorum. Eminim ikinci el piyasası kısa süre sonra düşecektir.

Arkadaşlar ben çok yakında alacağım line 6 pod x3 live prosesorumun yanına hayran oduğum BBE sonic maximizer de almayı planlıyorum böyle birşey verimli olur mu?

prososör alacağım kadarsızım lütfen yardım!!

meraba arkadaşlar bu yaz fender american standart stratocaster aldım solak olduğum için uzun bi süre beklemek zorunda kaldım .şu sıralar prososör almaya kadar verdim ama henüz ne model alacağım konusunda kararsızım. tarz olarak alternatif rock müzik istiyorum ve tabiyki solo atmak.bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz çünkü modeller hakkında pek bir bilgim yok şimdiden teşekkür ederim sağolun..

plaROCK demiş ki:
Arkadaşlar ben çok yakında alacağım line 6 pod x3 live prosesorumun yanına hayran oduğum BBE sonic maximizer de almayı planlıyorum böyle birşey verimli olur mu?

sonic maximizer aslında herşeyle kullanılabilen bir alet ama prosesörle kullanılmasına gerek olduğu zannetmiyorum.asıl tonu iyi fakat tiz ve pes seslerde zayıf kalan ses efekterinde ve drivelerda kullanılması başarılı oluyor.prosesörlerin eq ayarları zaten çok geniş bence gereksiz olur.

arkadaşlar fender strat kullanıcısıyım. drive pedalı almak istiyorum ama biraz kararsızım. almak istediğim pedal sd1 veya bd2 veya buna benzer pedallar.fazla pahalı olmamalı sd-1 ler ucuz zaten.
önerilerinizi bekliyorum sd-1 i çok met ettiler bakalım siz ne düşünüyosunuz.single manyetiklerle az da olsa gain alabilirmiyim sert şarkılarda. comp. pedalla birlikte?sert şarkılar dediğim öyle metal değil yani bi pinhani mavi sakal pilli bebek gibi parçalarda drive yeterli olurmu. bu gruplar tamam blues grupları değil ama evde blues çalıyorum genelde biyerde çaldığımız zaman bu gruplardan çalıyoruz. önerilerinizi bekliyorum.

Geri