telif hakları olayı için yeni bir fikrim var

Sadece Rock'da değil sanatsal ağırlığı olan her türlü muzik albumünde kabul edilebilecek bir şey değil bu.
Albümlerde zaten makul oranda reklam yapılabiliyor. Ensturmanların reklamları veya aynı müzik firması bünyesindeki grupların, albümleri tanıtılıyor bazen. CD kapağında tabi, parça aralarında değil

horselogy'nin bahsettiği yöntem şu şekilde uygulanıyor bazen. İnternetde tanıtım amacıyla full parça yayınlayan firmalar, parça arasına veya başına, radyo DJ leri gibi araya girip, tanıtımlar yapabiliyor. Yani albumu satın almadan birkaç full parçasını dinlemiş oluyorsunuz ama, firmanın tanıtımını da dinliyorsunuz bu arada.

arkadaşlar lütfen saçmalamayalım, ister pop olsun, siter rock, ister metal, veya arabesk... bir sanat eserini reklamlarla kirletmeye o sanat eserini icra edenin bile hakkı yok bence. lütfen... :(

Bi çözüm arayışı içinde olman güzel ama bi düşünsene parçanı dinlemişsin sonra bi ses işitiyorsun"bi teklifim var OKEY lermisin"diye bütün konsantrasyonun bozuluyo bu uygulama kaliteyi bozuyor buda olmaz ama albümlerin şarkı sözlerinin yer aldığı baskılarda yapılsa belki olur arkadaşa katılıyorum.

bu başlığı açan arkadaşı alnından öpüyorum,en derin sevgi ve saygılarımı iletiyorum.
ama mesela bu özgür kızın albümü bu dediğin konsepte yakın...tartışılabilir

arkadaşlar müzik şirketleri cd ve kasetlerin korsan satışlarından dolayı kan ağlıyorlar ya basit bir çözüm geldi aklıma. ;)

cdleri maliyetine satıp sonra şarkı aralarına aldıkları reklamlar sayesinde para kazansalar bütün yerküre derin bir oh çekmez mi? :fikrimvar

örneğin :
1. track 1.şarkı
2. track reklam (yaklaşık 10 saniye)
3. track 2.şarkı
...
...

reklamın ücretlenirmesi konusunda 2 fikrim var.

1) reklamın saniyesi 0.1 ytl olsun 10 saniyelik bir reklam 1ytl eder bunu her ay cdnin ulaştığı insan sayısı ile, yani satış rakamları ile çarpar ve müzik şirketinin reklamını yaptığı şirketten tahsil edeceği rakama ulaşmış oluruz. cd bir ay boyunca 50.000 satarsa yaklaşık 50.000ytl.. sadece 1 adet 10 saniyelik reklamdan elde edilmiş olur.

2)fiyata önceden karar verilir 8)

umarım açık seçik anlatabilmişimdir.

buyrun yorumlarınızı yazın
Bu arkadaşımızın öngörüsünü tebrik ediyorum. Youtube'un bu günkü yayın politikasını on yıl önce tahmin etmiş.

Vay be... Fikre olan tepkiler de ilginçmiş. Ama gerçek oluverdi işte. Aslında tam olarak spotify uyuyor bu tarife. Plak şirketleriyle çalışan bir müzik dinleme hizmeti.

-bu teker ne işimize yarıyacak ? yakın bunu yak yak

yeni birşeye önyargıyla yaklaşmayıp düşünmek gerekiyor 1 saniye demek ki .. keşke arkadaş biraz daha atik olup 2005 te youtube u kursaydı :D

Geri