Emile Zola

Eğer ilk olarak Meyhane' yi okuduysan güzel bir giriş yapmışsın demek ki Zola' nın dünyasına.

Zola' nın romanlarını üç kategoride ele alabiliriz;

1) Rugen Macquart' lar serisi 2) Dört incil 3) Birbirinden bağımsız romanlar

21 kitaptan oluşan Rugen Macquart serisi yüz yıla yayılan bir dönemde bir ailenin farklı üyelerinin dönemin Fransa' sında başından geçenleri anlatır. Bu serinin şöyle bir güzel yanı vardır, farklı romanlarda birbirinin akrabası olan ama birbirini tanımayan insanların benzer eğilimleri fark edilir ve karakterin oluşmasına sosyal çevre ve soyaçekim gibi unsurlar okudukça insanın gözünün önünde oluşur. Bir on tane kitap okursan -biliyorum bir çırpıda kolay değil ama okudukça ısınıyor insan- seriden artık birbiriyle ilişkili bir çok detay dikkatini çeker, güzel yanı budur. Bu serideki en ünlü romanlar Germinal, Meyhane ve Nana' dır. Ben şahsen (takdir etmekle beraber) Nana' yı çok beğenmem kişisel olarak Germinal' i tercih ederdim ikinci okumak için. Doktor Pascal' ı da okursan Zola' nın bu seride ne yapmaya çalıştığının ipuçları vardır.

Dört incildeki üç kitap tamamlanmıştır:

-Döl Bereketi -Emek (Zola' nın politik fikirlerini en açıkça anlattığı romanıdır.) -Gerçek
Dördüncü 'adalet' romanını yazarken Zola hayatını yitirmiştir.

Zola' yı tanımak için J' accuse (Suçluyorum) isimli yazısını da okumak gerekir. Bu yazısında Zola en ünlü dönemde Fransa' nın yarısından fazlasını karşısına alarak yahudi subay Dreyfus' un masumiyetini savunmuştur. Karşılaştığı şiddete varan tepkiler de hayatının geri kalanında devamlı sürmüş, Zola geri adım kesinlikle atmamıştır.

Geri