Line6 Variax Serisi

Zamanında baya araştırmıştım. Edindiğim bilgilere göre performansı hiçte iç açıcı değil. Bende oluşan kanı; bir bojo çalgısın yada buna benzer benzeri afrika çalgılarını çok iyi taklit edebilirken, asıl reklam yapılan klasikleşmiş gitarları iyi taklit edemediği olmuştu. Variax serisinin 2 modeli var. Tabii elektrik gitar olarak Yeni akustik ve bass versiyonu da çıkarmışlar. Variax700 ve Variax500. USA fiyatları 750$ ve 1250$. Benim şahsi kanaatim bir kaç sene daha beklenip yeni Variax'ların çıkmasını izlemek. Line6 elbet daha da geliştirecektir bu modellemeyi. Ve daha da başarılı olacaktır. Çünki neredeyse müzik enstrümanlarında bir devrim niteliğinde.
Bu arada bir yeni Variax 300'leri sürdüler. Onlarda 450$ civarı. Hiç olmazsa bir adet Variax300 alıp denenebilir.

Utku helal olsun durustlugune, gitarpedal'da Variax satılıyor ama sen acıkca begenmedigini yazmıssın. Bu arada GNX4le ilgili mesajım isine yaramıstır insallah...

Ben variax gitarlarin tum modellerini denedim. Fakat iyi olmadiklari kanisina calmadan varilamiyacagini dusunuyorum. Variax 700 tam anlamiyla mukemmele yakin. Boston'da Daddy's Junky Music Store'da hepsini teker teker denemek icin bolca vakit harcadim. Variax 300 ve 500 kayda deger aletler degil onun icin 700 hakkimdaki testlerimi yaziyorum:
Ilk once bir amerikan stratocaster alip vetta II kafaya bagladim (kabin 4x12) ve kendime 2 cesit ton yaptim, birincisi marshall JMP-1 ve Soldano 100 kafalar+Mesa Boogie 4x12 kabin simulasyonlarindan olusan high gain tonum... Diger ton ise Fender Twin reverb+Fender 2x12 kabin clean. Yaklasik yarim saat Stratocaster ile caldiktan sonra gitari birakip Variax'i bagladim ve stratocaster ayarina getirdim. Fark NEREDEYSE yoktu. Hatta modelledikleri stratocaster vintage oldugu icin Variax'in tonu yeni Stratocaster'dan daha cok hosuma gitti diyebilirim. Dinamik konusunda en ufak bir kusur bile yoktu. Daha sonra ayni denemeleri Gibson Les Paul Custom ile yaptim. Sonuc yine gayet iyi idi. En son olarak akustik ve 12 telli akustik tonlariyla falan eglendim biraz. 12 telli akustigi cok ta begenmedim ama piezo akustik tonu cok guzel.

Bana sorarsaniz gitar cok guzel olmus fakat tremolo sistemi berbat o ayri bir konu.. Birkac efsanelesmis gitar tonunu bir gitarda istiyorsaniz bu aletin ustune bulamazsiniz. Ama tabii ki bana Parker Fly Mojo mu yoksa Variax 700mu derseniz parayi basin gidin Parker alin derim... :)

Bu arada bir baska seye aciklik getireyim... Variax gitarlar manyetigi olupta govdeye sifirlanip boyanmis gitarlar falan degil... bir arkadasim oyle demis baskalarina inanip. YALAN INANMA! Ne yazik ki ulkemizde devamli bilmeden atip tutan cok insan var... Variax, sesleri kopruye monte edilmis aktif PIEZO manyetiklerinden aliyor ve gitarin icine monte edilmis bir cesit dijital processor'e gonderiyor. (ben bu processoru'un cok gelismis bir equalizer olduguna inaniyorum) Processor'den cikan ses ise ethernet kablosu araciligiyla bir cesit power supply'a gonderilip ordan anfiye gidiyor. Fakat PODxt live ya da VettaII'ye sahip olanlar ethernet kablosunu direk bu aletlerde saglanmis ethernet girisine takip hem gitara calismasi icin gereken elektrigi verip hem de ses transferini ayni kablodan saglayabiliyor. (bildigimiz 1/4" kabloya ihtiyac duymadan!)...
Son olarak ta warmoth'un variax gitarlar yaptigini iddia eden arkadasima: Warmoth sadece gitar icin farkli govde ya da klavyeler yapiyor fakat gitarin icindeki elektronik aksamlara sahip olman gerekiyor onlari variax yapabilmen icin... Yani variax'in kendisini yapmiyor adamlar. Zaten Line6 ile anlasmali degisim icin govde ve klavye yapma konusunda.............. Aman derim guzel arastirin boyle seyleri dikkatli okuyun!

Pardon yanlış okumuşum bir yeri. Sayfanın başında elektronik aksamı satmadıklarını yazmışlar. Sayfanın ortalarında "300 Series Replacement Pickguard" var. O başlığın altında "Pickguard with
electronics installed" yazıyor ve resmi var. O yüzden karıştırdım... Kusura bakmayın, özür dilerim...
İşin doğrusu:
www.warmoth.com demiş ki:
Unfortunately we are not able to offer the electronic packages nor does Line 6 offer electronics separately, you must buy a Variax guitar to obtain the electronics.

abi zamanında volume dergisinde(rekLAm gibi oLDu ama) çok güseL yorumlar duymuştum..Yine de çok detaylı araştırma sonunda(inkid in yaptığı gibi) alınabileceğini düşünüyorum.. Farklı tonları yakalamak isteyen insanlar için güsel olabilir ama gidipte denildiği gibi 59' Les PauL e değişmem yani.. Tabi bu benim kanaatim

abi zamanında volume dergisinde(rekLAm gibi oLDu ama) çok güseL yorumlar duymuştum..Yine de çok detaylı araştırma sonunda(inkid in yaptığı gibi) alınabileceğini düşünüyorum.. Farklı tonları yakalamak isteyen insanlar için güsel olabilir ama gidipte denildiği gibi 59' Les PauL e değişmem yani.. Tabi bu benim kanaatim

yakın zamanda gelişip devrim yaratacak bir yenilik.Önyargılı yaklaşılmamalı bence.Geliştirileceği düşünülünce ilerde vazgeçilmezler arasında yerini alacak gibi...

Geri